Sari la conținut

Kawasaki Er5


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna,

 

va rog, am si eu o intrebare.

ER 5-ul meu e limitat la 35 CP; vreau sa o "desetez" pt 50 CP.

se poate? de unde stiu daca se poate si cine imi poate face aceasta operatiune?

 

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

va rog, am si eu o intrebare.

ER 5-ul meu e limitat la 35 CP; vreau sa o "desetez" pt 50 CP.

se poate? de unde stiu daca se poate si cine imi poate face aceasta operatiune?

 

multumesc anticipat

 

Ia topicul de la un capat la altu ca au scris baietii cam toate genurile de limitare. Eu am scris cum am delimitat-o pe-a mea (a prietenei de fapt) cu cateva pagini in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare fratilor, a venit vremea sa schimb si eu kit-ul de lant. Intrebarea este: sa schimb numai lantul, sau lant+pinioane? Sa caut un anumit producator sau merge orice? Pretul la prima vedere pt un kit complet pare cam piperat (500-600 lei). Voi ce ziceti?

 

Mi-am luat un kit la un pret rezonabil, 350 lei, lant DID 520VX, pinioane Jt. Problema e ca nu pot desface piulita care tine pinionul motor, am incercat cu o cheie de 27, cu o teava pe manerul cheii, dar degeaba. Lantul e cel original, pinioanele la fel, n-au fost desfacute nicioadata. O sa incerc la o vulcanizare, poate ma ajuta sa o desurubez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare, am probleme cu un carburator: se umple cu benzina, am impresia ca un plutitor ramane deschis, sau nu inchide bine cuiul pontou, cert e ca carburatorul respectiv se umezeste jos de benzina, si imi intra benzina si in filtrul de aer. Ce sa fie? Am cautat kit de reparatie carburator, dar am gasit numai ceva garnituri si cui ponto. Ce ma sfatuiti?

 

Am rezolvat problema, se pare ca era ceva mizerie si nu inchidea bine cuiul ponto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salut,si eu am un ER-5 si imi place la nebunie.:ok:

Er-5 este al doilea meu motor si imi place cum ruleaza.Am parcurs cu el mai mult de 2000km de cand am carnetul si se comporta destul de bine.

Dar am o problema care am mai vazut-o si la alte ER-5,partea din fata a banchetei se crapa.Stie cineva ce ar trebui sa fac,exceptand schimbarea ei?

post-66932-0-22310100-1329670922_thumb.jpg

post-66932-0-99053600-1329670980_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai am o intrebare: lantul de distributie se schimba la un anumit numar de km, sau numai cand incepe sa bata? Eu am 50.000 de km si cred ca n-a fost schimbat niciodata. Nu se aude bataie sau altceva, sa-l las asa? Si trebuie schimbat numai lantul, sau si vre-un intinzator, ceva? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ascultat vreun mecanic motorul si a spus ca nu se aude nici o bataie? Mi-e greu sa cred asta la 50.000km (daca lantul nu a mai fost schimbat)...

 

La schimbarea lantului, se schimba si intinzatorul, altfel, risti sa strici si lantul nou. Daca e buba mare prin zona aia tre' sa schimbi si patinele (daca lantul a fost prea larg a deteriorat patinele), dar asta mai rar.

Toata distractia te-ar costa undeva pe la 350 ron lantul, 350 intinzatorul (nu gasesti decat original), plus manopera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

salutare!

 

sunt incepator in domeniu si am achizitionat un er5.

 

mai multe despre mobra mea am scris in rubrica dedicata - aici!

 

as dori sa stiu daca se organizeaza intalniri, iesiri, plimbari cu mobrele? cand si unde?

 

sunt din bucuresti si in scurt timp termin cu inmatricularea si cu obtinerea permisului si mi-ar face mare placere sa o plimb printre surori!

 

daca sunt doritori de plimbari prin oras, seara, sau daca mai sunt incepatori ca mine care vor sa rataceasca prin oras pentru acomodare... sau orice varianta e bine primita, incat singur sa ma plimb fara nicio destinatie este un pic ciudat pentru mine...

 

imi puteti trimite pm ca sa nu incurcam subiectul topicului, sau daca cunoasteti topcuri dedicate in acest sens imi puteti trimite un link. eu am gasit cateva dar nu au mai fost vizitate de mult timp...

 

multam! si asfalt uscat!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut, am probleme cu semnalizatoarele si le-as schimba dar nu stiu ce sa cumpar sa se potriveasca, acum am unele cu geam alb asa ca trebuie sa pun bec portocaliu de 23W care se gasesc cam greu, as pune unele cu geam portocaliu, acum nu stiu daca pot sa pun si becuri de valoare mai mica, sau niste becuri pe care sa le gasesc mai usor.

 

piese gasiti la mine :cheers:

Salut, gasesc la tine semnalizatoare (originale) pentru Kawasaki ER5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sal'tare!

 

Cine dezmembreaza un ER5? Un amic, de-al meu are nevoie un bord de kawa er5 din 2000.

 

Cu stima, si multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

De o saptamana sunt fericitul posesor al unui kawa er5,o motocicleta de nota 10,imi place cat este de manevrabila,motocicleta perfecta de oras. Consum foarte bun,trage destul de bine pentru o motocicleta de 500cc. Puteam sa imi iau o sportiva de 600cc dar m-am luat dupa baiestii mai vechi de pe forum(incepator fiind) si vreau sa zic ca nu regret chiar ma bucur ca nu am luat vreo vitezana. Singura problema este aceea ca se aude un crancanit la furca (suspensii) cat iau vreo groapa sau pun frana de fata mai puternic,nu se vede curs ulei ,sper ca mai ma tine pana in primavara cand o sa ii fac o revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. e ok dupa parerea mea, avand in vedere concurenta (sv650, bandit, gs500, cb500, monster, raptor, hornet si ce-o mai fi). toata lumea zice ca nici o motocicleta nu e ca honda... asa o fi, eu zic ca ER-5 arata bine si vad ca asta e parerea generala a posesorilor. acum, fiecare moto mai are cate o problema, da' depinde de multi factori, cred: de an, de utilizator, de ala de la care o ai, de cum ii schimbi ce-i trebuie la timp ori nu... hai ca mie-mi place :)

 

sa vina vara!!!

Editat de latomeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...