Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Fiindca tot a ajuns discutia la carburatie, aprindere, as avea si eu o intrebare legata de carburatie:

 

Legat de raportul consum/oerformante, dintre urmatoarele carburatoare: K 63, K 65, K 68, pe care il recomandati pentru IJ si de ce? Daca stiti un alt carburator care merge bine pe IJ, va rog sa-l mentionati. Multumesc frumos si toate cele bune!

k68 nou cu jiglerele pt ij monocilindric (sunt mai multe soiuri de k68) - nu se deregleaza, merge impecabil, consuma cat trebuie (nu vrei sa scazi prea mult consumul ca strici motorul). Cel mai important e sa ai carburator nou si reglaje bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

k68 nou cu jiglerele pt ij monocilindric (sunt mai multe soiuri de k68) - nu se deregleaza, merge impecabil, consuma cat trebuie (nu vrei sa scazi prea mult consumul ca strici motorul). Cel mai important e sa ai carburator nou si reglaje bune.

poate ne zici si ce dimensiuni ar trebui sa aibe jicoarele alea sau cu "G"cum s-o scrie stiu ca te priceti si de aia intreb si e normal ca sa fie carbu mai mare decat galeria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca o sa pun poze cu ij-ul terminat,nu stiu dk il mai vand ca imi e drag dupa atata munca la el.post-32342-1261347597_thumb.jpg,post-32342-1261347616_thumb.jpg,post-32342-1261347640_thumb.jpg,post-32342-1261347705_thumb.jpg si nepra asteapta un cauciuc de teren sa ma pot da pe zapada.salutare

 

Foarte faina motocicleta, felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ne zici si ce dimensiuni ar trebui sa aibe jicoarele alea sau cu "G"cum s-o scrie stiu ca te priceti si de aia intreb si e normal ca sa fie carbu mai mare decat galeria?

din pacate nu mai stiu toate dimensiunile,

in functie de motocicleta pentru care sunt facute, k68 au cate o litera scrisa pe ele. Corespondenta e data pe o foaie care vine cu carburile. sa vad dacac mai gasesc poza

k68 merge pe flansa noua de planeta - etanseaza bine.

 

pt ijurile vechi se poate adapta relativ usor galerie noua desi nu e tocmai cosher - ferestrele sunt mai late si mai inguste pe inaltime decat gura flansei. Ideal ar fi sa modifici o flansa veche - si sa ii pui guler tip nou. - merge doar la un meserias bazat.

 

eu merg de vre-o 4 ani cu flansa noua modificata pe cilindru de ij 56 si carburator k68. Nu am avut probleme niciodata desi a papat peste 2 tone de benzina

 

o singura data m-am uitat daca are gunoaie si a 2-a oara am scos niste apa din el - ploaie si moto pe cric lateral.

 

DAca vreti performante bune de la carb noi - trebuie sa aveti filtru de aer tip nou si tobe noi, totul etansat perfect. Altfel merge ca un poponeata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut cuplaj pinion roata spate! pinionul poate sa fie uzat; suportul/cuplajul ma intereseaza care se fixeaza pe roata pentru antrenarea ei!

astept mesaj pe pm cu poze!

 

numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu mai stiu toate dimensiunile,

in functie de motocicleta pentru care sunt facute, k68 au cate o litera scrisa pe ele. Corespondenta e data pe o foaie care vine cu carburile. sa vad dacac mai gasesc poza

k68 merge pe flansa noua de planeta - etanseaza bine.

 

pt ijurile vechi se poate adapta relativ usor galerie noua desi nu e tocmai cosher - ferestrele sunt mai late si mai inguste pe inaltime decat gura flansei. Ideal ar fi sa modifici o flansa veche - si sa ii pui guler tip nou. - merge doar la un meserias bazat.

 

eu merg de vre-o 4 ani cu flansa noua modificata pe cilindru de ij 56 si carburator k68. Nu am avut probleme niciodata desi a papat peste 2 tone de benzina

 

o singura data m-am uitat daca are gunoaie si a 2-a oara am scos niste apa din el - ploaie si moto pe cric lateral.

 

DAca vreti performante bune de la carb noi - trebuie sa aveti filtru de aer tip nou si tobe noi, totul etansat perfect. Altfel merge ca un poponeata

 

da cam inteleg in ce consta modificarea de care zici tu gatu sau imbinarea de la carburator sa fie de pe galerie de admisie noua iar partea de imbinare cu cilindrul a galeriei de admisie sa fie de model vechi nu ar fi o problema am pe cineva cu un atelier dinasta fain dotat probabil ca o sa imi ia vre-o 30-40 de lei dar sincer cu carbu ala mikuni mere super oricum pt teste ai cumva o galerie de admisie model nou de pe acasa de vanzare si daca da un pret iar daca nu de unde asi putea lua una platesc fara probleme pt cel care a cerut pozele cu carbu scuze inca nu am putut face la mine in comuna craiova inca ninge :cheers: e dumnezeu suparat pe olteni :banana: maine cred ca o sa fac daca nu o sa fie asa frig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cam inteleg in ce consta modificarea de care zici tu gatu sau imbinarea de la carburator sa fie de pe galerie de admisie noua iar partea de imbinare cu cilindrul a galeriei de admisie sa fie de model vechi nu ar fi o problema am pe cineva cu un atelier dinasta fain dotat probabil ca o sa imi ia vre-o 30-40 de lei dar sincer cu carbu ala mikuni mere super oricum pt teste ai cumva o galerie de admisie model nou de pe acasa de vanzare si daca da un pret iar daca nu de unde asi putea lua una platesc fara probleme pt cel care a cerut pozele cu carbu scuze inca nu am putut face la mine in comuna craiova inca ninge :cheers: e dumnezeu suparat pe olteni :D maine cred ca o sa fac daca nu o sa fie asa frig

am dat cadou o galerie noua. nu mai am decat pe motorul meu

e 10 - 15 lei una pe la gaspar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

 

 

 

 

daca intrebi' de cilindru - din cate stiu nu se potriveste ..asa imi aduc aminte ..de unde stiu asta ...nu ma intrebati ca nu am ij 56.... :cheers:

 

dar am o presimteala ca unu e si mai inalt ca celalalt nu cu mult (poate gresesc)

Editat de rocket1982
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti am o veste buna si una rea m-am hotarat sa vand motoru de ij 5 pt ca am gasit altu destul de ieftin dau si piese cereti si va zic preturi instaltia e pe 6v ca nu dau dinamu de buldozer in rest preturi mici si piese c\ok am un carb k 68 nou de vanzare e la gaspar 100 de ron il dau cu 70 de ron deci va hotarati si imi ziceti ce vreti piese din motor si va dau si preturi

Mesaj completat

uitati piesele cu carbu mikuni pe care il folosesc momentan nus ce model este si am pus si adaptarea facuta este defapt galeria originala prinsa pe cea de ij 56 umpic cam rudimentar dar isi face treaba foarte bine sa dea domnul sa se incalzeasca o data ca inebunesc in casa pe frigu asta

Mesaj completat

zicetimi ce credeti si vand aproape orice piesa din motor de ij sau motoru cu totu ne intelegem la preturi si alte piese gen cupla roata spate rezervoru capacu cu ferodouri cu tot fata si alte piese intrebati tre sa strang neaparat 450 ron

post-21688-1264369832_thumb.jpg

post-21688-1264369981_thumb.jpg

post-21688-1264370135_thumb.jpg

post-21688-1264370346_thumb.jpg

post-21688-1264370499_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://translate.google.ro/translate?hl=ro...tociklov_ij.php

 

 

Gasiti aici o lista cu piesele de schimb ale motocicletelor IJ, poze cu acestea si pretuile in ruble. Daca vreti sa stiti cat inseamna in lei, intrati pe http://www.cursbnr.ro/ si in stanga sus aveti convertorul. Numai bine!

Mesaj completat

inca ceva legat de preturi: am impresia ca adaosul la unele din piese este foarte mare

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare situ asta frate hai sa punem comanda maimulti si iesim mai ieftin cu transportu e super chiar si preturile nus asa mari nustiu ce ti se pare tie 100 de ron dinamu de planeta nou si original adica nu deala facut la moldoveni ce mai vrei

Mesaj completat

hai ma nu vrea nimeni piese de 56 ieftine ca brag dau totul foarte ieftin cereti piese si va dau preturi totul este negociabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...