Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Pana la urma ma duc in piata sa iau un ceas de ala de 5 lei si-l lipesc...

frate..cat e ceasu?

 

Uite aici:

http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-Dashboard-Auto-Clock-DC-12V-Waterproof-for-Car-Motorcycle-Motor-/270979376525?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f17a1258d#ht_3412wt_902

 

decupezi carena de bord sau suportul de soc si e bine

 

ceas de 5 lei lipit...cah

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sorine, da ceasul meu Casio lipit cu banda dublu adeziva, ce are?! :angryfire:

 

Minitehnicus ! :eek:

Se putea sa nu apari ?! Eu, baiat de baiat nu te-am servit exemplu... :-L

 

 

 

sql server !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ceas de 5 lei lipit...cah

 

disagree

al nostru @dragunov a avut minunata idee de a cumpara din bazar 2 ceasuri de 5 lei care functioneaza fara probleme chiar si pe ploaie...

bineinteles prins cu banda dublu adeziva care iarasi rezista,rezista ,rezistabiggrinbandit.gif

o sa fac niste poze sa va arat...

suportul de bord nu-l decupez nici sa ma f000tzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

disagree

al nostru @dragunov a avut minunata idee de a cumpara din bazar 2 ceasuri de 5 lei care functioneaza fara probleme chiar si pe ploaie...

bineinteles prins cu banda dublu adeziva care iarasi rezista,rezista ,rezistabiggrinbandit.gif

o sa fac niste poze sa va arat...

suportul de bord nu-l decupez nici sa ma f000tzi...

 

arata pozele sa vedem daca il trimitem sa mai cumpere vreo doua...si uite asa deschide o mica afacere...furnizor de ceasuri de bord...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bine mai baieti da' la cat de valoros e ceasu' respectiv cred ca tre' sa cumpar pt.fiecare motorist din tara ca sa inteleg si eu ceva din afacere! e o magaoaie chinezeasca de 5 lei care si-a facut loc sub bord fix cat sa intorci coarnele stanga-dreapta!~nici un mm in plus sau in minus! bag in curand o poza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

disagree

al nostru @dragunov a avut minunata idee de a cumpara din bazar 2 ceasuri de 5 lei care functioneaza fara probleme chiar si pe ploaie...

bineinteles prins cu banda dublu adeziva care iarasi rezista,rezista ,rezistabiggrinbandit.gif

o sa fac niste poze sa va arat...

suportul de bord nu-l decupez nici sa ma f000tzi...

 

OK , prost sunt eu ca am postat! Si-am zis ca nu mai fac... :angryfire:

Asa ca, ma scuzati, nu se mai repeta!

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine nu te supara,ca doar suntem intre noi!beer.gif.traim in Romanica si de multe ori suntem nevoiti sa ne adaptam,iar partea practica primeaza in cazu asta zic eu!cum era daca eram intr-o tara mai in vest si ma vedeau astia cu ceasu asta de r@#@t cre' ca ma legau ca ziceau ca am vreo bomba pe motormoron.gif!asa ca tot mai bine e la noi!no,pan'la urma HAI cu vara!ricky.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu am simtit lipsa ceasului , mai ales in calatoriile mai lungi ! Dar cu 10 lei am rezolvat problema si de mai bine de 1 an am o chinezarie cu 10 lei care-si face bine treaba ! Lipit cu SuperGlue si n-are nici pe dracu (trepidatii de offroad, apa, praf,vant.... coafura rezista) post-37131-0-20634000-1339057532_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am simtit lipsa ceasului , mai ales in calatoriile mai lungi ! Dar cu 10 lei am rezolvat problema si de mai bine de 1 an am o chinezarie cu 10 lei care-si face bine treaba ! Lipit cu SuperGlue si n-are nici pe dracu (trepidatii de offroad, apa, praf,vant.... coafura rezista) post-37131-0-20634000-1339057532_thumb.jpg

 

exact asa am si eu

numai ca in loc de super glue , l-am lipit cu banda dublu adeziva

 

ia spuneti voi dragilor,care ati mers cu pasager...cum se comporta motoretele voastre ?

ati mai reglat suspensia spate,ori ba?

 

like I promised....

post-65598-0-73773500-1339342673_thumb.jpg

Editat de raducanescovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am si eu

numai ca in loc de super glue , l-am lipit cu banda dublu adeziva

 

ia spuneti voi dragilor,care ati mers cu pasager...cum se comporta motoretele voastre ?

ati mai reglat suspensia spate,ori ba?

 

like I promised....

 

m-ai intrebat la un moment dat de handguard-uri si proiectoare...abia acum am vazut.

Hand guarduri de la louis, cele mai ieftine, cu un pic de maiestrie se monteaza...depinde ce ai si prin ghidon...la mine era plin si a trebuit sa dau niste gauri.

Proiectoare din targul de masini, 60 de lei si multa rabdare la montaj...fire si alte nebunii..ca prindere ele vin cu prinderea lor si te gandesti tu unde sa le pui pe motor....eu am inlocuit niste suruburi ale carenei...si inca o gaura si gata! Lumina noaptea ca-n povesti. Atata doar ca lumina e un pic mai galbena, ca cele cu lumina alba erau 80 de lei.

 

 

si iata si filmuletul de la respectiva plimbare...

(mai mult o compilatie dar, nu cred ca vrea cineva sa vada chiar doua ore de plimbare cu moto) Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain filmuletu'!iar muzica (pe gustul meu) il completeaza de minune!

p.s.cand mergeai pe langa calea ferata nush daca ai observat ca era un drum asfaltat in dreapta! biggrinbounce2.gif(glumesc)

Editat de dragunov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain filmuletu'!iar muzica (pe gustul meu) il completeaza de minune!

p.s.cand mergeai pe langa calea ferata nush daca ai observat ca era un drum asfaltat in dreapta! biggrinbounce2.gif(glumesc)

 

 

Nu drum...ditamai autostrada...dar motorul nu si nu...pe macadam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai intrebat la un moment dat de handguard-uri si proiectoare...abia acum am vazut.

Hand guarduri de la louis, cele mai ieftine, cu un pic de maiestrie se monteaza...depinde ce ai si prin ghidon...la mine era plin si a trebuit sa dau niste gauri.

Proiectoare din targul de masini, 60 de lei si multa rabdare la montaj...fire si alte nebunii..ca prindere ele vin cu prinderea lor si te gandesti tu unde sa le pui pe motor....eu am inlocuit niste suruburi ale carenei...si inca o gaura si gata! Lumina noaptea ca-n povesti. Atata doar ca lumina e un pic mai galbena, ca cele cu lumina alba erau 80 de lei.

 

 

si iata si filmuletul de la respectiva plimbare...

(mai mult o compilatie dar, nu cred ca vrea cineva sa vada chiar doua ore de plimbare cu moto)

 

poti sa ne arati niste poze cu handguardurile montate?

pleaseeeee

ma intereseaza cum le-ai prins de ghidon

merci frumos!

 

ca va intrebam eu cat costa RAR-ul

515 lei a platit subsemnatul...

vreo 350 lei omologarea p0lii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati mai gandit la o intalnire a posesorilor de freewind din acest an?!

Sau anul asta e anul cu ...pauza?

2009 Soveja Organizator Eliza

2010 Nu s-a ocupat nimeni

2011 Soveja Organizatori Eliza si Subsemnatul

2012 Asteptam propuneri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma gandeam la treaba asta!am vazut ca intrecut a fo'super fain,chiar si anu'trecut as fi venit dar fondurile m-au oprit din start.cred ca cineva care a mai organizat/participat ar fi cel mai indicat (ca si experienta friday.gif)numai bine si un week-end fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu mă dă pe spate clasa 650, dimpotrivă, eu eram chitit pe enduro-touring de 350 (gen Aprilia Tuareg) da' nu prea am ce găsi acolo... asta e.

 

Deci:

- enduristo-stradală (nu pentru alinturi orăÂşeneÂşti ocazionale prin păduri... ci chiar locuiesc în zone cu străzi periculoase...)

- mare (lată, nu ca Dominatorul, Âşi înaltă, adică gardă la sol mare. Eu oricum am 1,78...)

- roțile mărimea optimă (21 e prea mare, Âşi costă, 19 e numa' bun)

- carenaj forma ideală (bună protecția la genunchi, foarte bună, Âşi nu frige, ca la KLE)

 

- motor monocilindric (vibrații? iaca fleoÂşc! am IJ Jupiter acuma. monocilindric - piese mai puține, motor mai aerisit, costuri de întreținere mai mici - una e să segmentezi-pistonezi-garnituriseÂşti un biclindric răcit pe apă (Transalp, KLE) Âşi alta e un monocilindric răcit pe aer (Âşi ulei cu radiator). Cunosc sistemul, dețin piese :D (am Oltcit :) ))

- patru timpi. Nu doi. Baie de ulei proprie, acelaÂşi ulei care pe deasupra asigură Âşi răcirea. Deci fără antigele, pompe deapă, garnituri, silicoane...

- două carbratoare, una pe fiecare supapă de admisie. Funcționare asigurată Âşi în cazul murdăririi unuia;

- ambreiaj 4-5, simpllu Âşi ieftin.

- două bujii... nu mă dă pe spate. Singurul minus. De fapt singurul zero.

 

- frîne pe disc. Mai trebuie să spun ceva?

 

- suspensie normală pe față, cu cursă mare cică (asta e bine) Âşi monoamortizor pe față - iarăÂşi numai bine.

 

- bord frumos, interesant, vizibil zi-noapte (tot din auzite), iar detaliile într-adevăr importante sunt foarte mari (viteza Âşi benzina)

 

- consumul? păi din auzite, cel normal la randamentul unu astfel de motor. Monocilindric, de aprox. 650, dar cu 2 carburi Âşi răcit pe aer. În schimb asigură veleități spotive. Adică plusuri Âşi minusuri.

 

- costul? destul de ieftine, surprinzător, Âşi belele cam ioc. Deci cam inexplicabil. Mă rog, e un avantaj totuÂşi. Costuri de întreținere normale, ca la celelalte japoneze.

 

deci, am zis:

 

FREEWIND

 

 

 

 

o intrebare am , de fapt mai mult....urmeaza sa iau ceva enduro si sunt intre dominator si freewind...:| ai zis ca freewind-ul are 2 carburi ...astea tre sincronizate ca si la bicilindre sau doar reglate? ? dpdvd al fiabilitatii care e mai ok domi sau suzi ? exemplifica te rog... ca si pret sunt tot cam pe acolo pe mobile.de

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati mai gandit la o intalnire a posesorilor de freewind din acest an?!

Sau anul asta e anul cu ...pauza?

2009 Soveja Organizator Eliza

2010 Nu s-a ocupat nimeni

2011 Soveja Organizatori Eliza si Subsemnatul

2012 Asteptam propuneri!

 

Abia abia mai apare cate o discutie pe aici, si tu ai pretentii de mare intalnire! :)

Acum serios, unii ar face, unii ar merge, dar unde, cand, cum...cel mai vechi si mai serios tu pari a fi...lumineaza-ne si pe noi.

Restul veteranilor in ale freewindului au disparut ca dinozaurii, noi copii suntem prea cuminti inca.

 

 

 

PS Marti pe 19 plec intr-un mic turneu, daca sunteti cumva in calea mea da-ti un semn.

19 Bucuresti- Vf. Papusa(Transalpina)

20 Transalpina catre Deva

21 stationare Deva

22 Deva- Bistrita

23 stationare Bistrita

24 Bistrita- Brasov, prin Fagaras

25 Brasov- Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare am , de fapt mai mult....urmeaza sa iau ceva enduro si sunt intre dominator si freewind...:| ai zis ca freewind-ul are 2 carburi ...astea tre sincronizate ca si la bicilindre sau doar reglate? ? dpdvd al fiabilitatii care e mai ok domi sau suzi ? exemplifica te rog... ca si pret sunt tot cam pe acolo pe mobile.de

 

nu poti compara 2 japoneze dpdv fiabilitate

parerea mea

amandoua sunt foarte fiabile

poti compara de ex bmw cu suzuki...dar n-are rost...europeana pierde detasat...:moto:

daca vrei sa faci o comparatie, domi are roata pe fata de 21 , freewindu de 19; clar dominatoru castiga teren off road...

freewindu in schimb e mai bine aparat de vant deci un pic mai stradal...

depinde mult ce vrei sa faci cu el....

 

 

revin cu edit

trebuie sincronizate carburile,eu tocmai am facut-o la un mecanic acum 2 zile...si se cunoaste...e mult mai liniara in functionare...

Editat de raducanescovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Poate doar că ți-a îmbogățit amestecul sau le-a curățat... e simplu ca bunăziua, doar nu e bicilindric, poți să pui un capac pe unul din carburatoare Âşi tot va funcționa, e cîte unul în dreptul fiecărei supape, ca proiect carburatoarele au difuzoarele mici Âşi cantitatea de amestec pentru funcționare normală e calculată cu ambele. E ca la maÂşinile 16V, unde trebuie să faci deschidere mai mare în chiulasă pentru a asigura debit mai mare... Cum faci asta? cu două supape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : si-a schimbat cineva kit-ul de ambreiaj ? Sau s-a mai discutat despre asta? Ca sa nu ma reapuc sa rasfoiesc tot forumul pagina cu pagina !

Eu nu am auzit pe nimeni sa-l fi schimbat. Ai probleme cu el?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi s-a dus ! Trebuie sa schimb cele 8 ferodo-uri si arcurile ! Placutele metalice dintre ferodo-uri sunt ok, garnitura la fel ! Pe langa asta, uleiul si filtrul de ulei !

 

La ce enduro am vazut ca faci cu ea si pe ce coclauri ai bagat-o, e normal sa se uzeze.

Spor la treaba si sa ne explici si noua ce si cum. :unsure:

Editat de topgun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...