Sari la conținut

Aproape De Medgidia 30 Iunie... Cu Ingerul Prins De Guler


dubici
 Share

Postări Recomandate

Sambata dim in drum spre Vama, aproape de Megidia, depaseam un card de masini, impreuna cu un tip cu Mertan 500 S. Din fata venea un tir asa ca eu m-am bagat innapoi in coloana in spatele unui polo de TM.

 

Individul cu mercedesul a fortzat depasirea si a intrat din scurt in fata astuia cu polo, dar a accelerat imediat ca sa nu fie asta nevoit sa incetineasca . Problema e ca omul cu polo s-a speriat la 1-2 secunde dupa ce mertzanul trecuse si a luat o decizie nu tocmai inspirata si a apasat brusc ambreaj frana.....

 

Rezultatul:

 

Dupa ce am franat de a carait ABS-ul de la Honditza mea pe ambele roti [oricum a franat incredibil de repede de la 90km/h lunad in calcul ca eu eram la 2-3 m de poponeata aluia], m-am infipt cu roata fatza perpendicular pe numarul lui. Eram constient ca o sa zbor peste si chair in momentul impactului m-am ridicat in picioare, ca sa nu intru cu capul prin masina. Motorul s-a dus pe amortiz fatza si roata din spate s-a ridicat in aer, ca am facut un unghi la vreo 45 de grade fata de sol.

 

in momentul ala eu ma uitam sa vad ce fel de antena are masina, daca e din aia mica si rigida sau lunga si elastica[ce poate sa-ti treaca prin cap in astfel de momente....] sa vad daca se poate "implanta" in mine :bounce:, nu a mai fost cazul, ca dupa o secunda de stat in aer, am revenit cu tot cu motor intre picioare pe asfalt, ca nu imi venea nici mie sa cred ce cascadorie am facut fara sa scap motorul.

 

 

omul s-a dat jos din masina, a zis ca e incredibil cat noroc am avut ca nu am zburat peste el. ne-am uitat la pagube: spoilerul si numarul la el la mine raschetata aripa fatza- o sa ma duc la service sa verific furca...

Mi-a a zis ca la cat bulan am avut nu mai are sens sa mergem la politzie ca oricum nu erau cine stie ce daune si ca daca e ok si cu mine sa mergem la mare :baldy:

 

Vreau sa multumesc cu aceasta ocazie ingerului care mi-a tinut motorul drept si pe mine de guler.

 

A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ai scapat.

 

Daca stau bine sa ma gandesc, ingerasul tau se cheama inginerii de la Honda care au montat ABS-ul, si sistemul CBS daca nu ma insel (Banuiesc ca ai franat numai fatza nu?)! Iata un exemplu clar de cat de folositor poate fi un astfel de dispozitiv pe motocicleta. Ar trebui introdus standard la toate motoretele.... parerea mea

 

Bafta multa in continuare si i-ti doresc sa nu mai fi nevoit sa folosesti ABS-ul niciodata ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut mare noroc ,noroc pe care s-ar putea sa nu-l mai ai a doua oara gindeste-te bine pe viitor si nu te mai risca asa, nu se merita ,calculeaza de doua ori cind depasesti mai ales coloana.Observ ca pe undeva esti foarte incintat, sper sa ma insel, nu mi-o lua in nume de rau.Recunoaste ca te-ai udat un pic ,ai avut un gol in stomac si probabil ca dupa, ti s-au inmuiat picioarele.acum ai avut un mare bulan dar data viitoare?Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut mare noroc ,noroc pe care s-ar putea sa nu-l mai ai a doua oara gindeste-te bine pe viitor si nu te mai risca asa, nu se merita ,calculeaza de doua ori cind depasesti mai ales coloana.Observ ca pe undeva esti foarte incintat, sper sa ma insel, nu mi-o lua in nume de rau.Recunoaste ca te-ai udat un pic ,ai avut un gol in stomac si probabil ca dupa, ti s-au inmuiat picioarele.acum ai avut un mare bulan dar data viitoare?Asfalt uscat!

 

1. stiu ca am avut noroc si frane bune

2. tocmai ca am calculat cand am depasit coloana de aia am intrat din timp innapoi pe banda mea

3. sunt extrem de incantat!!! ca am avut atata noroc, asa frane si ca nu am zburat peste sau prin masina,

4. nu m-am udat si am mai mers 20-25 de min pana m-am oprit sa astept pe cineva si sa fumez o tzigara si atunci abia am simtit un fior prin spate si, da, si un gol in stomac la gandul ca se putea intampla mult mai rau daca incercam sa-l ocolesc fie prin stanga sau dreapta si il agatam oricat de putin sau daca nu imi tineau franele atat de bine.

 

Nu inteleg de unde e tonul de repros. Tu ce ai fi facut in locul meu cand iti franeaza total unul din coloana in fata ta? Mai ales ca mergeam cat se poate de regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut mare noroc ,noroc pe care s-ar putea sa nu-l mai ai a doua oara gindeste-te bine pe viitor si nu te mai risca asa, nu se merita ,calculeaza de doua ori cind depasesti mai ales coloana.Observ ca pe undeva esti foarte incintat, sper sa ma insel, nu mi-o lua in nume de rau.Recunoaste ca te-ai udat un pic ,ai avut un gol in stomac si probabil ca dupa, ti s-au inmuiat picioarele.acum ai avut un mare bulan dar data viitoare?Asfalt uscat!

 

1. stiu ca am avut noroc si frane bune

2. tocmai ca am calculat cand am depasit coloana de aia am intrat din timp innapoi pe banda mea

3. sunt extrem de incantat!!! ca am avut atata noroc, asa frane si ca nu am zburat peste sau prin masina,

4. nu m-am udat si am mai mers 20-25 de min pana m-am oprit sa astept pe cineva si sa fumez o tzigara si atunci abia am simtit un fior prin spate si, da, si un gol in stomac la gandul ca se putea intampla mult mai rau daca incercam sa-l ocolesc fie prin stanga sau dreapta si il agatam oricat de putin sau daca nu imi tineau franele atat de bine.

 

Nu inteleg de unde e tonul de repros. Tu ce ai fi facut in locul meu cand iti franeaza total unul din coloana in fata ta? Mai ales ca mergeam cat se poate de regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar ai apucat sa vezi ce fel de antena era?

 

daca,nu tot degeaba.

 

hai, ca ai avut bulanes de bulanes .

 

Si cu faptul ca mergeai regulamentar.....din moment ce nu ai pastrat distanta regulamentara,depasind un ,,card'' de masini, eo zic sa mergi la biserica, sa asterni o floare in fata altarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. stiu ca am avut noroc si frane bune

2. tocmai ca am calculat cand am depasit coloana de aia am intrat din timp innapoi pe banda mea

3. sunt extrem de incantat!!! ca am avut atata noroc, asa frane si ca nu am zburat peste sau prin masina,

4. nu m-am udat si am mai mers 20-25 de min pana m-am oprit sa astept pe cineva si sa fumez o tzigara si atunci abia am simtit un fior prin spate si, da, si un gol in stomac la gandul ca se putea intampla mult mai rau daca incercam sa-l ocolesc fie prin stanga sau dreapta si il agatam oricat de putin sau daca nu imi tineau franele atat de bine.

 

Nu inteleg de unde e tonul de repros. Tu ce ai fi facut in locul meu cand iti franeaza total unul din coloana in fata ta? Mai ales ca mergeam cat se poate de regulamentar

e foarte incantat domnul dubici de ce a facut, va zic eu... :lol:

 

Maestre, incercati intai in poligon, lasati numerele la conserve sa traiasca. :lol:

 

Si nu te mai lauda cu antena aia, altii au indoit busonul de la benzina cu" familia "cea scumpa... :bounce:

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati mah omu' in pace...bine ca e sanatos si el si mobra. daca e om cu capul pe umeri considera intamplarea ca pe o lectie, daca nu, o sa-i dea bice mai departe, si o sa-si taie senzorul de la abs... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si cu faptul ca mergeai regulamentar.....din moment ce nu ai pastrat distanta regulamentara , depasind un ,,card'' de masini, eo zic sa mergi la biserica, sa asterni o floare in fata altarului.

 

 

... si macar pentru asta puteai sa ii multumesi si aluia cu Polo, ca daca ajungeati la politie erai bun de plata, cel putin !!!!

Ai avut bafta gramada, dar nu uita vorba aia cu ulciorul !!!

 

Numai bine si grija mare in trafic. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic atat: e de invatat din faza asta-daca stateai pe mijlocul drumului nu mai intrai in dobitoc, treceai pe langa el. eu toata viata mea nu stau pe mijlocul benzii in spatele conservei, numai pe centrul drumului. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar bulan mare ai avut,

teai gandit cumva ce facei daca cel din spatele tau avea o dacie veche fara abs si reactiona mai incet, te facea sandwisch (sau cum se scrie) iesea un pic mai nasol :lol:, bine ca esti bine,

cand mergi cu motorul si vezi o biserica oprestete 5 minute si aprinde o lumanare, apoi poti continua

 

 

offtopic mie mise pare normal sa iti treaca astfel de idei, cea legata cu antena, in acele momente, mie mi sa intamplat cu masina, eram pasager langa sofer, in fata noastra un autocamion mai mic, parca de inghetat era, care avea in spate o scara, cel din fata a franat iar soferul a reactionat un pic mai incet, iar prin cap mia trecut, cum se va indoi scara lu ala daca il lovim :baldy: :bounce: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic si ca ai prins cat de cat experienta cu astfel de faze , dealtfel previzibile , fara prea mare damage :bounce: .Se putea si sa inveti din erorile altora si era perfect .

Cand ai unul in fata care depaseste, faza asta se intalneste ff des , asa ca data viitoare o sa fii pregatit. Ma bucur sa aud ca nu ai patit nimic .

 

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic atat: e de invatat din faza asta-daca stateai pe mijlocul drumului nu mai intrai in dobitoc, treceai pe langa el. eu toata viata mea nu stau pe mijlocul benzii in spatele conservei, numai pe centrul drumului. bafta!

 

Corect!

Daca te bagi in coloana dupa o depasire, deci implicit esti la foarte mica distanta de cel din fata, stai cat mai aproape de centrul drumului, pregatit sa eviti prin stanga masina.

Niciodata n-ai sa poti frana la fel de repede ca un conservar care calca frana blana.

Trebuie sa prevezi neprevazutul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar bulan mare ai avut,

teai gandit cumva ce facei daca cel din spatele tau avea o dacie veche fara abs si reactiona mai incet, te facea sandwisch (sau cum se scrie) iesea un pic mai nasol :lol:, bine ca esti bine,

cand mergi cu motorul si vezi o biserica oprestete 5 minute si aprinde o lumanare, apoi poti continua

offtopic mie mise pare normal sa iti treaca astfel de idei, cea legata cu antena, in acele momente, mie mi sa intamplat cu masina, eram pasager langa sofer, in fata noastra un autocamion mai mic, parca de inghetat era, care avea in spate o scara, cel din fata a franat iar soferul a reactionat un pic mai incet, iar prin cap mia trecut, cum se va indoi scara lu ala daca il lovim :baldy: :bounce: :lol:

 

tu oricum esti un terminat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, in concluzie:

Bineinteles ca n-ai mers regulamentar, doar ai depasit coloana care mergea regulamentar, deci ai avut viteza mai mare. Si oricum esti motociclist, asa ca e de la sine inteles. Si oricum, am vazut o groaza de depasiri, mai ales aici pe forum, unde cele mai multe depasiri se fac cu viteza mai mica (sic) decit a celui din fata. Qed.

Bineinteles ca n-ai pastrat distanta regulamentara, doar ai intrat in el. Qued. Ce inseamna distanta regulamentara? Distanta de un moto? Nu, bineinteles, doar ai intrat in el. Nu, distanta de una -doua masini? Aha, te-ai prins. Sa presupunem ca nu depaseai, ci mergeai in spatele lui. Cam care e intervalul de timp in care unu cu bemeveul si familia trecea intre tine si polo? Si vedeai niste juniori simpatici care-ti faceau cu mina din spate? A nu se intelege ca nu-mi plac bemeveurile si juniorii, dar s-a zis cu distanta intre tine si ala din fata de una doua masini..si si aia e faina. Si e si absolut normal ca ala din fata sa-ti infiga o frina de sa-ti rupa abs-ul, mai ales pe drum drept fara coloana oprita..

In alta ordine de idei, bine ca esti intreg, si pare ca nici moto nu e avariat, asa ca o cruce mare ca dracu-i batrin si o :bounce: :baldy: rece, ca-i cald afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai fratilor. Nu o mai dati in ''daca'','' in parca'',''era mai bine asa'' s-au alte minuni. Situatia, pozitia in trafic a fost de asa maniera incit omul a fost pus efectiv la zid. A avut zile si a "pasat" zidul. Bine ca a fost numai atit. Cine a circulat pe Constanta- Cernavoda simbata si duminica stie ce iad a fost pe sosea. Multumeste stii tu cui si ai grija de tine in continuare ca noroc ai cu carul (pardon, cu motocicleta). Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar bulan mare ai avut,

teai gandit cumva ce facei daca cel din spatele tau avea o dacie veche fara abs si reactiona mai incet, te facea sandwisch (sau cum se scrie) iesea un pic mai nasol :lol:, bine ca esti bine,

 

Da, bineinteles ca s-a gandit. A stat, s-a uitat in retrovizoare, a intors capul sa fie sigur, a dat un search pe google sa vada daca modelul de ... golf, sa zicem, care era in spatele lui are ABS si apoi, cu inima impacata, a dat in frane ca risca sa se infiga in cel din fata lui. :bounce:

 

Maestre, ce fel de intrebari sunt astea? Ordinea fireasca, obligatorie chiar, e sa gandim si apoi sa vorbim(respectiv postam, in cazul forumului). Si daca tot postam, hai sa incercam sa o facem intr-o aparenta de limba romana. :baldy:

 

 

On-topic: frumoasa povestea, frumoasa pentru happy-end. E bine ca mai exista si accidente cu final simpatic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar bulan mare ai avut,

teai gandit cumva ce facei daca cel din spatele tau avea o dacie veche fara abs si reactiona mai incet, te facea sandwisch (sau cum se scrie) iesea un pic mai nasol

 

era o dacie solenta alba cu o sofertitza blonda cu ochelari la 30-35 ani, care avea manile la gura cand am intors eu capul. :bounce: Dar care a fost mult mai precauta si a pastrat o distanta mai mare fata de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic atat: e de invatat din faza asta-daca stateai pe mijlocul drumului nu mai intrai in dobitoc, treceai pe langa el. eu toata viata mea nu stau pe mijlocul benzii in spatele conservei, numai pe centrul drumului. bafta!

Chestie valabila si in oras cand opresti la STOP (plus un ochi in oglindaca si pregatit pt treapta 1)poate nu are vreunul frane !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic atat: e de invatat din faza asta-daca stateai pe mijlocul drumului nu mai intrai in dobitoc, treceai pe langa el. eu toata viata mea nu stau pe mijlocul benzii in spatele conservei, numai pe centrul drumului. bafta!

Chestie valabila si in oras cand opresti la STOP (plus un ochi in oglinda si pregatit pt treapta 1)poate nu are vreunul frane !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...