Sari la conținut

02.07.2007 - Accident Cu 2 Motociclete In Drum Spre Oradea


IepurasulAtomic
 Share

Postări Recomandate

O chestie de asta ne prejudiciaza imaginea mai mult decat 10 incidente in care nu ni se acorda prioritate. Vor fi destui care sa spuna sau sa gandeasca "asta e ca aia de s-au busit intre ei". :baldy: :lol: :lol: Ce sa mai vorbim de responsabilitatea fata de pasager sau fata de partenerul de drum !!!! :bounce:

Sper intr-o refacere grabnica si fara urmari a tuturor celor implicati, iar "viteazului" cu depasirea pe dreapta, poate ii vine mintea la cap dupa zdruncinatura.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie de asta ne prejudiciaza imaginea mai mult decat 10 incidente in care nu ni se acorda prioritate. Vor fi destui care sa spuna sau sa gandeasca "asta e ca aia de s-au busit intre ei".

care imagine? oi fi eu mahmur si de asta nu-mi dau seama ? si la urma urmei ma pi$ pe ea. si daca spune sau gandeste asa care e problema? eu tot pot sa merg pe motocicleta la fel de bine si daca vorbeste ala si daca nu... deci poate ai inteles...

 

 

sunt incoerent??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 motociclisti din Cluj, impreuna cu gagicile (cum altfel), se deplasau spre Oradea si au intrat in depasirea aceleiasi masini, unu' prin stanga si celalalt prin dreapta. La revenirea pe banda, s-au ciocnit. Spuneti si voi....stirea completa aici:

 

http://www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/ne...lete_18088.html

 

Restu' e istorie :bounce: ! Pace p'afara!

 

 

Icredibil!!! cel mai stupid accident cu motociclisti! Sanatate si recuperarea tuturor capacitatilor :baldy:!

Editat de aneka_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca cel care a depasit prin stinga sa fi crezut ca si al doilea va trece tot prin stinga, si a vrut sa-i faca loc , intrind in fata mai pe dreapta, iar cel care a depasit prin dreapta, a crezut ca si celalalt se baga tot prin dreapta si la intrare s-a dat mai pe stinga. Oricum, destul de multi factori, si cu pasager, am inteles ca si noaptea, au si depasit prin

ambele parti, oricum un accident neobisnuit si din pacate si cu ei raniti foarte serios

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica celor implicati si fara urmari(sper)!

Stie careva unde sunt acum internati?(si ei si fetele)

Numai bine si Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil, pur si simplu incredibil. Daca vedeam asa ceva in filme, ziceam ca e proasta regia, scenariul, cascadoria, dar asa, real, e cu atat mai mult neverosibil. Cum doamne iarta-ma sa revina unul in altul ?!?!?

Pacat, mare pacat, iar acu 3 sunt la terapie intensiva...

multa multa sanatate si recuperare totala si grabnica !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din nefericire nu o fost un accident tare usor am auzit ca aveau viteza mare fata o scat mai bine decat restu are cate ceva rupt din cate am auzit dar "seoferii" in coma unu in coma de gradu 2 celalat in coma de gradu 4 ( asta din ce am auzit si eu ) is din cluj si zvonurile se duc repede

 

Doamne fereste ce gramatica de "aur" au unii !! ...... fereasca sfantu'... :baldy: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste ce gramatica de "aur" au unii !! ...... fereasca sfantu'... :lol: :baldy:

 

 

Lasati-o dracului de gramatica , ca aici nu e topic cu gramatica limbii ramane. :bounce:

 

Asfalt uscat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petarde! Bine ca nu i-a lovit Fordul ca-i faceau omului probleme!

Si apropo cred ca ar trebui un nou folder: "smecherii made in Ro" unde sa intre toti cascadorii astia de 2 bani.

 

Fara sa pun in discutie necesitatea folderului respectiv (as fi de acord cu propunerea) nu pot sa nu bag seama ca probabil ai gandi altfel daca ai fi-n coma la spital. In mod clar faza cu depasitul pe dreapta a fost o idiotenie dar cine nu a facut macar o idiotenie cand a fost pe motor ? Ce mi se pare nasol e ca s-a intamplat intre doi tovarasi de drum care aveau aceeasi pasiune si se cunosteau, din pacate nu indeajuns de bine, dupa cum a fost ciocnirea. Cat despre trasul concluziilor, cu siguranta ei o vor face mai bine. Le urez sa aiba zile sa o faca. Aveti grija cu cine plecati la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai gresit cu nimic, dar mi se pare sinistru sa stai sa postezi despre accidente de care ai citit prin ziare!

 

foarte bine ca se ocupa cineva de asta ,,

Iar cat despre accident ... pacat de pasagere.. iar astia ce faceau mah? jucau matza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E grav de tot daca sunt in coma. Deja nu mai tine de puterea medicilor, doar de Dumnezeu. Tocmai am gasit un articol pe internet, cand ma informam despre starea de coma si ce inseamna ea cu lux de amanunte, in care un italian a avut accident cu motoreta si a stat in coma 2 ani de zile.dar mai bine va las pe voi sa cititi. E dea dreptul cutremuratoare povestea...va rog sa o cititi http://stiri.rol.ro/stiri/2005/10/intors_la_viata.htm Prin ce momente a trecut omletul asta, E incredibil ca mai traieste. SAnatate celor 3 si Dumnezeu fie alaturi de ei!! si sa aibe mila de ei ca sunt tineri!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care imagine? oi fi eu mahmur si de asta nu-mi dau seama ? si la urma urmei ma pi$ pe ea. si daca spune sau gandeste asa care e problema? eu tot pot sa merg pe motocicleta la fel de bine si daca vorbeste ala si daca nu... deci poate ai inteles...

sunt incoerent??

 

 

Nu esti incoerent, e parerea ta, difera de a mea, nici o problema, ok. Ideea e ca oricum comunitatea moto e vazuta asa cum e vazuta, iar in legatura cu asta sunt destule discutii aici pe forum, nu mai detaliez. Problema de care intrebi e faptul ca atunci cand esti privit de pe o anumita pozitie care poate fi influentata de unele idei preconcepute (alimentate cateodata de chestii de genul accidentului a carui tema e acest post) exista riscul ca si atitudinea fata de tine sa fie influentata de aceste idei, iar la un anumit moment dat acest lucru sa fie in defavoarea ta. De exemplu implicarea intr-un eveniment fara martori in care politia sa dea dreptate celuilalt, chiar daca lucrurile nu stau asa cum le-ar interpreta politistul. Asta afectat de imaginea negativa care planeaza asupra noastra: "motociclist inconstient, teribilist, vitezoman, etc, etc.".

Totdeauna apartenenta individului la o anumita comunitate imiplica risucul (sau avantajul) ca respectivul sa fie catalogat de cei din afara grupului in functie de caracteristicile sau imaginea generala care planeaza asupra sa (a grupului). E o chestie asumata de catre noi, fiecare in parte. Optiunea de a schimba cu ceva, in bine sau in rau, respectiva imagine generala - care de multe ori e gresit extrapolata asupra individului - e decizia fiecaruia, separat. Nu cred ca exista printre noi cineva care nu poate sa mearga pe motocicleta de gura sau privirea unui conservar sau pieton. Ideea era alta si cu bataie mai lunga. Pana la urma nu conteaza atat de mult daca poti sau nu sa mergi ci CUM mergi pe motocicleta. Si asta in primul rand pentru binele tau, a pasagerului, a partenerilor de trafic, a pietonilor si poate nu in ultimul rand, a comunitatii moto din care, poate fara sa vrei, faci parte. :bounce:

Te rog sa iei toate cele prezentate mai sus ca o expunere de idei si NU CA SFATUI. Ma feresc sa dau sfaturi, chiar daca cateodata mai "scap pe langa". Personalitatea fiecaruia trebuie sa se manifeste asa cum este iar atitudinea sa fie dictata de deciziile proprii si nu de altii.

 

ride safe

 

numai bine tuturor si insanatosire fara urmari (desi am inteles ca e destul de grav) celor implicati in accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: Baieti, am gasit din intimplare topicul vostru.

Cam asa se vad lucrurile din exterior, cu pozitii de la "saracii de ei" pina la "idiotzii dreq".

 

Ei acum am sa va spun cum se vad lucrurile din interior. Cu Zoli Kolumban am umblat de citeva ori si-l cunosc destul de bine. Are carnet din 2001, experienta medie. A avut Simson, Honda VT 500, apoi a intrerupt doi ani cit s-a chinuit sa-si stringa bani in Spania pentru Kawa. Motorul asta era foarte greu cam 300kg si nu se obisnuise inca sa-l controleze, mai ales in spatii inguste. Pe celalalt il cheama Otilo si e incepator, avea carnetul de o luna. In rest , e simplu. Zoli urma sa vina cu noi simbata aia intr-o tura de 100km, dar avind de lucru la gradina, a incercat sa compenseze mincarimea de mina pe gaz, dupa ce a scapat de munca. Apoi a venit probabil un telefon de la Otilo, care avea de plimbat o prietena, care mai avea si ea o prietena si cam asta a fost "teribilismul". Voua nu vi s-a intimplat nici o data? Era doua dimineata. Normal, incepatorul nu avea ce cauta noaptea cu peste 100km/h. Dar cunoastem nu? O plimbare nocturna cu femeile lipite de spate se transforma usor in competitie. Au depasit simultan duba inainte de curba, pe care la viteza la care erau, n-au mai putut-o lua. Nu s-au ciocnit intre ei! scinteile pe care le-a vazut soferul dubei erau de fapt farurile motoarelor care se rostogoleau pe cimp. Fetele au avut noroc si au scapat una doar contuzionata, iar cealata cu un picior rupt. In schimb baietii s-au lovit puternic si la cap(casca lui Zoli e crapata lateral).

 

Nu puteti sti pina nu vedeti, cum arata doi oameni intinsi pe paturi care in afara ca respira suierator, nu misca macar. Si nu va doresc nici sa vedeti, dara-mi-te sa fiti vreodata careva in locul lor. De aceea cred ca in afara de prezentarea faptelor si comentarii mai mult sau mai putin pertinente doua lucruri sint importante, sa invatam cu totii ca sa nu repetam si sa ajutam daca se poate.

 

Otilo s-a trezit din coma ieri la amiaza, dar starea lui Zoli este stationara.In plus el nu are din pacate asigurare medicala. /index.php?showtopic=115141 :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Cu tristete citesc ca Zoltan K. inca nu si-a revenit :D Multa sanatate iti doresc Zoli si sper sa citesti aceste randuri cat de curand.

 

Astea sunt adevaratele drame ale vietii.

Editat de serious sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: Sal,

Unde pot sa gasesc contul in care strang banii pentru Zoli ? O sa pun si eu de-o spaga pentru o zi in spital.

 

IoMihai

 

se

Nu esti incoerent, e parerea ta, difera de a mea, nici o problema, ok. Ideea e ca oricum comunitatea moto e vazuta asa cum e vazuta, iar in legatura cu asta sunt destule discutii aici pe forum, nu mai detaliez. Problema de care intrebi e faptul ca atunci cand esti privit de pe o anumita pozitie care poate fi influentata de unele idei preconcepute (alimentate cateodata de chestii de genul accidentului a carui tema e acest post) exista riscul ca si atitudinea fata de tine sa fie influentata de aceste idei, iar la un anumit moment dat acest lucru sa fie in defavoarea ta. De exemplu implicarea intr-un eveniment fara martori in care politia sa dea dreptate celuilalt, chiar daca lucrurile nu stau asa cum le-ar interpreta politistul. Asta afectat de imaginea negativa care planeaza asupra noastra: "motociclist inconstient, teribilist, vitezoman, etc, etc.".

Totdeauna apartenenta individului la o anumita comunitate imiplica risucul (sau avantajul) ca respectivul sa fie catalogat de cei din afara grupului in functie de caracteristicile sau imaginea generala care planeaza asupra sa (a grupului). E o chestie asumata de catre noi, fiecare in parte. Optiunea de a schimba cu ceva, in bine sau in rau, respectiva imagine generala - care de multe ori e gresit extrapolata asupra individului - e decizia fiecaruia, separat. Nu cred ca exista printre noi cineva care nu poate sa mearga pe motocicleta de gura sau privirea unui conservar sau pieton. Ideea era alta si cu bataie mai lunga. Pana la urma nu conteaza atat de mult daca poti sau nu sa mergi ci CUM mergi pe motocicleta. Si asta in primul rand pentru binele tau, a pasagerului, a partenerilor de trafic, a pietonilor si poate nu in ultimul rand, a comunitatii moto din care, poate fara sa vrei, faci parte. :crack:

Te rog sa iei toate cele prezentate mai sus ca o expunere de idei si NU CA SFATUI. Ma feresc sa dau sfaturi, chiar daca cateodata mai "scap pe langa". Personalitatea fiecaruia trebuie sa se manifeste asa cum este iar atitudinea sa fie dictata de deciziile proprii si nu de altii.

 

ride safe

 

numai bine tuturor si insanatosire fara urmari (desi am inteles ca e destul de grav) celor implicati in accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...