Sari la conținut

NUMAR DE INMATRICULARE LATERAL


robychopper
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 8 months later...

salut

si eu mi-am montat la Honda Shadow 600 numarul si chiar si stopul pe lateral....si stopul de pe aripa l-am demontat...am acoperit ditamai gauroiul cu fibra de carbon...chit...si alte maglavaisuri...si am facut aripa de zici ca nici nu a fost vreodata stop spate acolo....

asa ca : vand stop spate Honda Shadow 600cc...ieftin...80 ron...impecabil...nezgariat...necrepat...neruginit

informati numai la telefon: 0722.344.709

post-55263-1271416321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

eu mi-am comandat unul de la baieti astia din America impreuna cu stopul si restul pieselor necesare

http://bluecollarbobbers.com/web/index.php...t&Itemid=24

 

m-a oprit o singura data un politist motociclist sa-mi atraga atentia ca nu este legal sa am numarul pus in lateral dar m-a lasat in pace.....i-am spus ca nu am unde altundeva sa-l pun :laugh:

post-14994-1300355282_thumb.jpg

post-14994-1300355292_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am comandat unul de la baieti astia din America impreuna cu stopul si restul pieselor necesare

http://bluecollarbobbers.com/web/index.php...t&Itemid=24

 

m-a oprit o singura data un politist motociclist sa-mi atraga atentia ca nu este legal sa am numarul pus in lateral dar m-a lasat in pace.....i-am spus ca nu am unde altundeva sa-l pun :laugh:

 

 

scrie undeva ca nu e legal? io l am de trei ani n lateral si n am avut nici o problema dar s curios daca se specifica undeva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am comandat unul de la baieti astia din America impreuna cu stopul si restul pieselor necesare

http://bluecollarbobbers.com/web/index.php...t&Itemid=24

 

m-a oprit o singura data un politist motociclist sa-mi atraga atentia ca nu este legal sa am numarul pus in lateral dar m-a lasat in pace.....i-am spus ca nu am unde altundeva sa-l pun :laugh:

 

daca il puneai orizontal,nu aveai probleme.

vertical nu-ti da voie legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca il puneai orizontal,nu aveai probleme.

vertical nu-ti da voie legea.

De acord, trebuie puse in locul special destinat pentru asta si in pozitie orizontala. Oricum daca vrea sa te regleze unu te regleaza crede-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

corect. si pe mine m-a luat unul la fel azi. ca nu am voie sa il pun in lateral jos. la fel il am pus pe verticala ca sa nu atinga pe asfalt atunci cand iau curba. e luminat mai mult decat corespunzator. am oprit dupa jumatate de ora langa doi agenti cu radarul si iam rugat sa imi explice daca ar avea motiv sa se ia de mine pt numar si care ar fi motivul. ei au zis ca ar fi mai bine sa il ai pus normal regulamentar la codita pentru a evita orice problema cu gaborii. au zis ca daca ti se ia certificatul si numarul si depui contestatie nu se innapoiaza pe perioada contestatiei pentru a putea circula cu motorul. in lege au zis ca spune ca numarul trebuie montat in locul prevazut de producator,lucru care e interpretabil, pentru ca poti spune ca locul prevazut de producatorul motocicletei tale este in lateral.

Mesaj completat

Art. 26

Proprietarul sau detinatorul legal trebuie sa fixeze placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare in locurile special destinate, la partea din fata si din spate a autovehiculului sau tramvaiului, dupa caz, iar la motocicleta si la remorca, numai la partea din spate.

Se interzice circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu au montate placutele cu numarul de inmatriculare sau, dupa caz, de inregistrare, in locurile stabilite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Art. 26

,,,, in locurile special destinate, ,,,,,, iar la motocicleta si la remorca, numai la partea din spate.

 

Nicaieri in niciun document (CIV) nu se specifica care este locul construit de producator destinat placutei de inmatriculare. Si niciun politist nu cunoaste unde este locul destinat placutei la fiecare model de motocicleta :( .

 

Cum este si in articolul de mai sus, si in "conditiile tehnice constructive pentru ca un vehicul sa circule pe drumu..." (RTNR 1 parca), se specifica doar ca trebuie pus in partea din spate (adica oriunde in spate, nu neparat pe aripa... la roata tot in spate e)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai pe asta se bazeaza si ei cand ridica talonul. Partea din spate lasa loc de interpretari cate vrei. Poate insemna si dupa jumatatea motocicletei dar poate fi foarte simplu interpretat si maxim in spate.

 

Cand eram la RAR au trecut prin discutia asta un posesor, Tov. Dinic(u.r)utu si un gradat de la circulatie aflati in fata mea. Pana la urma to'ar'su plutonier a zis destul de clar. Daca o frigi cu suta pe magheru si-mi zboara chipiul de la tobele tale iti iau si talonul si ti-l fac guler pe baza numarului. Si nu-l iei de aici pana cand nu-ti lipesti numarul cu lipici pe aripa din spate. Ca legea spune spate si am semnat multe hartii cu picati pentru ca exista elemente constructive dupa numar.

Daca esti linistit si mergi in treaba ta fara sa te latre cainii poti sa ai numarul si tatuat pe fund ca nu ma deranjeaza.

 

Chestie care are ceva logica din partea gaborului. Le-au lasat portita deschisa si fac si ei cum ii taie capul.

 

Acum adevarul fie spus am vazut si intre noi numere latelare puse ca lumea si numere puse in spate destul cat sa nu vezi nimic.

 

In Irlanda legea e aceeasi dar producatorii iti dau o hartiuta la mana cum ca e ok si omologat sa ai numarul acolo. Doar ca la noi nu are nicio valoare hartia. Acolo vorbim de o tara civilizata unde daca ai un custom retro ii poti pune placute old style legal inclusiv din alea creasta pe aripa cum erau cele puse in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ce parere aveti de numarul lateral de pe lousi.de? stie cineva? se merita?e redus 149 de euro...cam mult totusi

http://www.louis.de/_3086f889f85417f44a196059bbdc43d04b/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10005425&typ_id=WVCT

Ahoi, cauta o tabla de inox si faci o sudura cu argon si tragi curent si iei o simpla lampa de numar si iesi mult mai ieftin!

Uite ce am facut eu:

1. post-25613-0-20687300-1313507180_thumb.jpg

2. post-25613-0-58010600-1313507211_thumb.jpg

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de numarul lateral de pe lousi.de? stie cineva? se merita?e redus 149 de euro...cam mult totusi

http://www.louis.de/_3086f889f85417f44a196059bbdc43d04b/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10005425&typ_id=WVCT

sa ti-l faci tu te costa poate chinuit 100 de lei,nu-ti suna mai bine?(sau ti-l fac eu)...m-as impusca sa dau atata amar de ban pe un (cuvant urat) de tabla unde mai pui nesiguranta ca dupa colt sare Nenea cu chipiu si-mi ia talonul, pentru ca am un (cuvant urat) de tabla de 148 euro [pusa neconform spuselor lui)

no! iar n-am putut tace dracului!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

hihihihi, dane, buna intrebarea; doar ca ai gresit atributul :P.

 

so, numarul lateral e handmade by cotizo? :smoke:

Nu de alta da si eu vreau sa-mi fac niste aripi mai lungi :D !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aripile sunt originale, am demontat doar toate obectele iluminatorii, am dus toate plasticele la niste tinichigii turci si le-am vopsit in negru mat. Suportul de numar lateral e inspirat din cel de pe Louis - atata doar ca e din inox si a costat 20 de roni, nu 199 de euro...:lol: E facut dupa desen de un meserias de inox din Sibiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...