Sari la conținut

NUMAR DE INMATRICULARE LATERAL


robychopper
 Share

Postări Recomandate

Pai in primul rand tre sa stii sa vorbesti cu militzianul, nu tre sa iei atitudinea aia de smecher...Tre sa iei putin pozitia ghiocelului, sa il umflii putin ca sa se imfoaie curcanul, si sa-i explici frumos sa intzeleaga si el despre ce e vorba. In cazul lui Marcel nu ma pronuntz, dar cred deja stie prea multa lume ca el construieste motoarele alea (scuze, le asambleaza) si se gandesc ca pe vreme lui Ceasca, "cum a trecut asta RAR-ul ?"...

Ideea e sa-l faci sa intzeleaga ca asa a venit motorul de afara, si ca alt loc pentru montat numarul nu exista, pentru ca asa e modelul... Stiu pe cineva care a avut talonul luat, pentru ca l-a vazut un politai la peco ca pentru a pune benzina la masina tre sa rabateze numarul (este un Lincoln, si busonul de benzina este in spatele numarului). Si i-a luat talonul pe motiv ca nu are cum sa fie masina asa din fabrica, ca doar nu erau americanii prosti sa puna busonul acolo... Militia romana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai in primul rand tre sa stii sa vorbesti cu militzianul, nu tre sa iei atitudinea aia de smecher...Tre sa iei putin pozitia ghiocelului, sa il umflii putin ca sa se imfoaie curcanul, si sa-i explici frumos sa intzeleaga si el despre ce e vorba. In cazul lui Marcel nu ma pronuntz, dar cred deja stie prea multa lume ca el construieste motoarele alea (scuze, le asambleaza) si se gandesc ca pe vreme lui Ceasca, "cum a trecut asta RAR-ul ?"...

Ideea e sa-l faci sa intzeleaga ca asa a venit motorul de afara, si ca alt loc pentru montat numarul nu exista, pentru ca asa e modelul... Stiu pe cineva care a avut talonul luat, pentru ca l-a vazut un politai la peco ca pentru a pune benzina la masina tre sa rabateze numarul (este un Lincoln, si busonul de benzina este in spatele numarului). Si i-a luat talonul pe motiv ca nu are cum sa fie masina asa din fabrica, ca doar nu erau americanii prosti sa puna busonul acolo... Militia romana....

 

 

cata prostie exista in creierele unora....auzi,paremi-se ca exista si Mercedes cu busonul in spatele numarului,parca ala "bot de cal" din 1970....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei, cauta-ma saptamana viitoare si te rezolv, dar tre sa aduci tu tabla de inox ca la mine s-a terminat :peace:. Nu e greu de facut, dureaza maxim vreo 2 ore cu totul... Sunt din Valenii de Munte (am vazut ca ai numar de PH )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, confuziile astea, am intrat din greseala pe id-ul unei prietene, sunt din Sibiu, nu din Prahova... Si ea e din Sibiu, a cumparat un Savage de la un prieten care e originar din Ploiesti si lucreaza in Bucuresti. Bine ca nu era un Dnepr, ca povestea ar fi fost mult mai lunga...

So, cum am putea face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Cotizo,si eu am nr lateral la Harley...

ai material?sau sa caut eu?

il pot face eu,daca vrei,dar stii ca e nu prea e legal la noi,da?

trebuie sa treci RAR-ul cu el,pe urma e ok.

B.

 

Sal.Si eu vreau sa montez Nr. lateral azi am fost la Pol. dupa nr. ca mi sa terminat lizingul. Lam intrebat pe dansulde acolo si mia zis ca pot sa montez dar sa fie iluminat cum terbe si nu o sa am probleme nici cu ei nici la RAR.Ce sa fac ? ;) Poate ca nu stie nici el ?:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am sa va spun cum e cu al meu,dupa ce-l aduc in tara....trebuie sa fac RAR-ul....sa vad ce zic aia.....al meu e montat si omologat TUV in Germania.

teoretic,daca ai suport lateral omologat afara( adica nu romanisme artizanale),si nu ai alt suport de prindere pe coada aripii,ar trebui sa nu fie probleme la RAR.

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic,daca ai suport lateral omologat afara( adica nu romanisme artizanale),si nu ai alt suport de prindere pe coada aripii,ar trebui sa nu fie probleme la RAR.

 

B.

io m-am dus cu simsonul la RAR, cu nr pus lateral( kulmea, era din stiker ;) ) ba era pus pe partea dreapta si n-o zis nimeni nik...io m-am facut ca ploua...l-o filmat, etc...ori nu s-o prins ca-i modificare, ori n-au treaba cu asa ceva...pana la urma, nu scrie nicaieri ca trebe montat pe aripa spate, nu?

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Si intrebare:

De unde pot achizitiona si eu o placa groasa de fier sau duraluminiu ca sa pot sa-mi fac si eu nr. lateral?

Ca m-am uitat pe la magazinele de ferometal dar nu am gasit nimic momentan.

 

Sau daca mai e o fabrica ceva care fabrica placi de vreo 5mm zic eu ca ar fi suficient ca grosime.

 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am intrebat un tip din cartier de la mine care are un Virago cu numar lateral.

A zis ca de 2 ani niciodata nu l-a oprit politia pentru numar.

Oricum il are cu lumina si tot ce trebuie.

 

 

La fel vreau si eu sa-l fac, si sa sper ca nu ma opreste pentru asa ceva.

 

Oricum eu am alta problema mai mare, tevile de evacuare sunt goale pe interior si numai zgomotul care e scris in cartea de identitate nu-l face....:cheers:))).

La fel si pentru asta sper sa nu ma opreasca.

 

 

Numa bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amenzile pentru numar lateral se pot anula destul de usor in instanta

 

ares666 a patit-o si a contestat amenda si a castigat doar intr-o singura infatisare!!!

in lege scrie ca numarul trecuie sa fie vizibil din spatele parca, nu ca tre sa stea neaparat pe aripa din spate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nr comandat la LOUIS..mare tzeapa, pe catalog era inclus si stopul pe frana, cand l-am avut acasa era fara.. ( apropos 100 eur )deci acum trb sa mai fac o alta modificare sa ii pun un stop destul de vizibil..stiti voi..aia cu DACIA LOGAN sufera de miopie

post-8864-1170162590_thumb.jpg

post-8864-1170162716_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Referitor la modelul de mai jos:

 

post-13194-1170345156_thumb.jpg

post-13194-1170345900_thumb.jpg

Numarul sta doar strans in axul rotii?

Nu se lasa in jos datorita vibratiilor si greutatii acestuia dat fiind ca acesta sta strans doar in surubul de la ax? Centrul de greutate fiind departat de axul rotii se creaza un cuplu de forte ce tind sa roteasca numarul in jos datorita greutatii si cu ajutorul vibratiilor chiar sa-l rupa.(fizic vorbind)

Nu-i mai trebuie si cel de al doilea punct de sustinere ca sa contracareze acest efect?

 

Ar fi OK sa stea doar in stransoarea de la ax.

Vreau sa-mi construiesc nr. in lateral dar vreau sa stiu cat mai multe detalii inainte.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si intrebare:

De unde pot achizitiona si eu o placa groasa de fier sau duraluminiu ca sa pot sa-mi fac si eu nr. lateral?

Ca m-am uitat pe la magazinele de ferometal dar nu am gasit nimic momentan.

 

Sau daca mai e o fabrica ceva care fabrica placi de vreo 5mm zic eu ca ar fi suficient ca grosime.

 

Multam.

un sfat daca pot sa-ti dau...deci 5mm e foart e groasa si inutil de grea. e deajuns doua platbande sus si jos de-a lubgul nr lui si care sa fie prinse de cadru o platbande de 3,5 mm si lata de 25 sau 20 mm. cu putin noroc gasesti pe un santier daca dai peste vreum mester cumsecade. 50 cm sunt suficienti mai mult ca sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat daca pot sa-ti dau...deci 5mm e foart e groasa si inutil de grea. e deajuns doua platbande sus si jos de-a lubgul nr lui si care sa fie prinse de cadru o platbande de 3,5 mm si lata de 25 sau 20 mm. cu putin noroc gasesti pe un santier daca dai peste vreum mester cumsecade. 50 cm sunt suficienti mai mult ca sigur.

 

 

masterus,completeaza orasul la profil.

 

daca e fier,e suficient 1-2mm....aluminiu minim 4mm.

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nr comandat la LOUIS..mare tzeapa, pe catalog era inclus si stopul pe frana, cand l-am avut acasa era fara.. ( apropos 100 eur )deci acum trb sa mai fac o alta modificare sa ii pun un stop destul de vizibil..stiti voi..aia cu DACIA LOGAN sufera de miopie

 

Nasol daca ai dat la Louis 100 E pe piesa aia de cacao,cand puteai sa ti-o faci singur in 30 minute dintr-o bucata de tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...