Sari la conținut

Cursuri Practice De Siguranta Pt Motociclisti


tro5
 Share

Postări Recomandate

Eu am facut un curs de perfectionare a tehnicilor de virare si contravirare, frana de siguranta, abordarea chestiunilor de finete, care nu ai de unde sa le deprinzi; cursul este foarte eficient, este realizat in trepte de pregatire si pentru incepatori si pentru cei mai avansati. Siguranta si cunoasterea tehnicii completeaza notiunile de baza, creeand un tot-unitar, tu-una-cu-motorul...toate persoanele care au dorit sa faca acest curs sunt satisfacute pe deplin. Detalii Mihai 0722.895.435.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cursuri/trainings in zona Bucharest eu stiu ca se tin de catre dl. Bacila si dl Albulescu. Fiecare are cursul lui propriu. Cauta Xrider sau BMW rider training. Spor !

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut. Am fost la un curs organizat de rider academy. A fost interesanr-constructiv. S a axat pe mai multe, de la manevre la viteza,mica, zona de cuplare ambreiaj, joaca intre acceleratie, ambreiaj si frana spate, apoi contravirare, evitare, franare de urgenta, si la final pozitia/stiluri diferite de mers. Per ansamblu recomand. Acum vreau ceva pentru abordarea virajelor...cautam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 5 years later...

Cred ca merita reimprospatat acest topic si reactualizat :)
Cine mai organizeaza cursuri? ce module, unde, cum, cand, cat?

Eu am fost anul trecut la doua cursuri organizate de:

1. Transylvania moto academy - https://transylvaniamotoacademy.ro/

- Cluj Napoca

- are doua module. Se bazeaza pe stapanirea motocicletei la viteza mica - cu tot ce inseamna asta - viraje stranse, frana de urgenta, orientarea privirii, pozitie pe motocicleta... plus demonstratie si exersarea ridicarii motocicletei cazute (ca se intampla).

De asemenea, exista si posibilitate de curs 1 la 1 (valabil pentru Cluj).

2. Rider Academy - https://rider-academy.ro/

- Bucuresti, respectiv Adancata sau Targu Secuiesc (circuite)

- Are doua module:

Level 1 - BMW Road Safety (nu am participat la el, nu stiu)

Level 2 - Abordarea virajelor pe circuit. Aici vin cu o completare. Abordarea din punct de vedere a circulatului pe strada, nu sportiv.

Mai organizeaza si track day.

 

Daca cunoasteti sau ati participat si la alte cursuri in tara, si doriti sa contribuiti la o lista accesibila tuturor (ca daca cauti pe google, posibil sa nu dai de toti), va rog sa le amintiti.

Cred ca ar ajuta pe multa lume care este atat la inceput de drum, dar nu numai, sa stie pe unde poate sa faca un curs (sau mai multe) de perfectionare.

 

Nu le fac reclama, nu sunt afiliat nici unei organizatii de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca si la Nea’ Titi se face ceva dar la un cost imens

2000 ron 3 zile x 5 ore /zi 

De 400 euro bagi gaz si inveti sa mergi zic eu ….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, ianachim said:

Am vazut ca si la Nea’ Titi se face ceva dar la un cost imens

2000 ron 3 zile x 5 ore /zi 

De 400 euro bagi gaz si inveti sa mergi zic eu ….

Depinde cat de multe te invata in cele 3 zile. Daca face cat 3 module, atunci iesi mai ieftin la Nea' Titi. Daca se lalaie cu povesti de copii mici si ramai cu mai nimic, atunci e pierdere de timp si de bani. 

Daca te baga si la mers incet, si pe circuit la abordarea virajelor, atunci e o treaba buna... cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, misuc a spus:

Depinde cat de multe te invata in cele 3 zile.

 

Praf in ochi..

 

Baga km, cat poti de multi si pe toate categoriile de drumuri. Sfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai sim0lu sa te invete cineva care stie decat sa inveti tu singur care nu stii?

Sau, si mai rau, sa inveti de la unii care cred ca stiu dar, de fapt, nu stiu?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Titi Aur daca nu ma insel este instructor Razvan "Trancanici" iar despre el am auzit doar de bine. Ma tenta si pe mine sa imi iau un curs de perfectionare, eventual sa vada un ochi mai antrenat ca al meu ce obiceiuri proaste mi-am insusit in anii care au trecut de cand invart roata si unde pot corecta /  imbunatati.

Acum 2 ore, SONYC a spus:

 

Praf in ochi..

 

Baga km, cat poti de multi si pe toate categoriile de drumuri. Sfarsit.


Cunosc unii de au permis de multi ani si ceva kilometri stransi sub fund si tot prost merg. Practic merg pe mana norocului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Speedy.K a spus:

Nu e mai sim0lu sa te invete cineva care stie decat sa inveti tu singur care nu stii?

Sau, si mai rau, sa inveti de la unii care cred ca stiu dar, de fapt, nu stiu?

 

Simplu zici? Sigur.. cand e drum drept, mergi drept, cand e curba, iei curba. Cu toate astea, unii s-au imprastiat. Concluzia? Practica este mama invataturii.

 

Acum 12 ore, Ruginel a spus:

Cunosc unii de au permis de multi ani si ceva kilometri stransi sub fund si tot prost merg. Practic merg pe mana norocului.

 

Ce inseamna ca merg prost? Ca nu schimba treptele de viteza cand trebuie sau ca fac manevre riscante in trafic?

 

Am fost la un moment dat cu un incepator (mai incepator decat mine) intr-o tura. Avea toate "cursurilii" la zi, dar cu toate astea intra pe contrasens in aproape fiecare curba mai notabila, plus alte cateva greseli deloc de ignorat. In fine, nu militez impotriva cursurilor, nu contest calitatile sau calificativele oamenilor care le sustin, dar "invatatura aia mare" o faci pe drum, nu intr-un poligon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, SONYC said:

Am fost la un moment dat cu un incepator (mai incepator decat mine) intr-o tura. Avea toate "cursurilii" la zi, dar cu toate astea intra pe contrasens in aproape fiecare curba mai notabila, plus alte cateva greseli deloc de ignorat. In fine, nu militez impotriva cursurilor, nu contest calitatile sau calificativele oamenilor care le sustin, dar "invatatura aia mare" o faci pe drum, nu intr-un poligon.

faza cu cursurile e sa-ti dea niste indicatii, sa te vada cum mergi si sa-ti zica unde nu faci bine. Cat bagi la cap si cat aplici, asta e pe barba fiecaruia. Daca faci un curs nu inseamna ca stii sa si mergi pe strada si poti sa iei o curba cum trebuie. Dupa curs mai trebuie sa iei multe curbe, sa aplici ce stii si sa progresezi. 

Pe de alta parte, daca mergi de nebun, cu tehnica ta, pe care o tot exersezi, cu siguranta poti sa ajungi sa stapanesti foarte bine motocicleta si sa mergi pe strada foarte bine. daca tehnica e buna. daca nu, realizezi la un moment dat, cand trec toti pe langa tine intr-o curba. 

Dar nu asta a fost intentia mea, de a incepe o discutie pro/contra cursuri, ci doar o reactualizare a lor. Ca din 2016 poate au mai disparut sau aparut. Fiecare e liber sa aleaga sa faca sau sa nu faca asa ceva. Dar cine vrea sa faca, macar sa stie cine si unde mai face cursuri de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, misuc a spus:

faza cu cursurile e sa-ti dea niste indicatii, sa te vada cum mergi si sa-ti zica unde nu faci bine. Cat bagi la cap si cat aplici, asta e pe barba fiecaruia. Daca faci un curs nu inseamna ca stii sa si mergi pe strada si poti sa iei o curba cum trebuie. Dupa curs mai trebuie sa iei multe curbe, sa aplici ce stii si sa progresezi. 

Pe de alta parte, daca mergi de nebun, cu tehnica ta, pe care o tot exersezi, cu siguranta poti sa ajungi sa stapanesti foarte bine motocicleta si sa mergi pe strada foarte bine. daca tehnica e buna. daca nu, realizezi la un moment dat, cand trec toti pe langa tine intr-o curba. 

Dar nu asta a fost intentia mea, de a incepe o discutie pro/contra cursuri, ci doar o reactualizare a lor. Ca din 2016 poate au mai disparut sau aparut. Fiecare e liber sa aleaga sa faca sau sa nu faca asa ceva. Dar cine vrea sa faca, macar sa stie cine si unde mai face cursuri de genul asta.

 

Unora le-au trebuit instructiuni scrise negru pe alb sa nu bage animale de companie la uscat in cuptorul cu microunde, celorlalti li s-a parut firesc sa nu faca asta chiar daca n-au citit undeva expres sa nu o faca.

 

"Daca mergi de nebun".. ce inseamna "nebun" in contextul asta? Ca e unul pe drum care merge singur si fara a fi participat la cursurile vietii, ori?

"Cand trec toti pe langa tine intr-o curba".. care e problema mai exact aici? Esti competitiv, ai ceva de demonstrat? Daca raspunsul este da, sunt cateva circuite in tara care te asteapta cu portile deschise. Se poate sa ai o trasa cat se poate de corecta intr-o curba la o viteza mica, unde-i baiul? Tehnica nu inseamna viteza, din contra.

 

Ai insa si tu dreptate, unii trebuie sa plateasca pentru a auzi ca daca nu adaptezi viteza la conditiile de drum si trafic poti sa o patesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, SONYC a spus:

Ce inseamna ca merg prost? Ca nu schimba treptele de viteza cand trebuie sau ca fac manevre riscante in trafic?

 

Am fost la un moment dat cu un incepator (mai incepator decat mine) intr-o tura. Avea toate "cursurilii" la zi, dar cu toate astea intra pe contrasens in aproape fiecare curba mai notabila, plus alte cateva greseli deloc de ignorat. In fine, nu militez impotriva cursurilor, nu contest calitatile sau calificativele oamenilor care le sustin, dar "invatatura aia mare" o faci pe drum, nu intr-un poligon.


Ii vezi ca sunt anti-talent. De la cum manevreaza motocicleta la viteze mici, cum schimba vitezele, de la faptul ca nu stiu sa faca rev-matching cand dau inferioare, ca dupa multi ani de mers cu motocicleta inca chinuie motocicleta la plecarea de pe loc ca nu simt cand cupleaza ambreiajul, ca pe drum drept sunt zmei iar in serpentine stai dupa ei etc.

Eu ma consider un motociclist care mai are de invatat inca foarte multe, de asta de obicei ies la plimbari singur, ca sa nu ii tin pe altii in spatele meu sau ca sa nu ma tina altii pe mine, mai ales pe trasee pe care nu le cunosc unde merg mai precaut decat as merge de obicei.

Uite exemplu de motociclist(i) la care probabil cursul de perfectionare nu isi are rostul. Are nevoie de un spatiu cat un camion ca sa treaca cu motocicleta.

 


@Speedy.K unde esti tu maicaaa!!!
 

 

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Ruginel a spus:

Eu ma consider un motociclist care mai are de invatat inca foarte multe, de asta de obicei ies la plimbari singur, ca sa nu ii tin pe altii in spatele meu sau ca sa nu ma tina altii pe mine, mai ales pe trasee pe care nu le cunosc unde merg mai precaut decat as merge de obicei.

 

Inteleg perfect ce spui :)

 

Cat depre blonda din videoclip, nu ma pronunt. Filmarile astea cu iz "senzational" ma plictisesc teribil si n-am rabdare sa ma uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ruginel a spus:


Ii vezi ca sunt anti-talent. De la cum manevreaza motocicleta la viteze mici, cum schimba vitezele, de la faptul ca nu stiu sa faca rev-matching cand dau inferioare, ca dupa multi ani de mers cu motocicleta inca chinuie motocicleta la plecarea de pe loc ca nu simt cand cupleaza ambreiajul, ca pe drum drept sunt zmei iar in serpentine stai dupa ei etc.

Eu ma consider un motociclist care mai are de invatat inca foarte multe, de asta de obicei ies la plimbari singur, ca sa nu ii tin pe altii in spatele meu sau ca sa nu ma tina altii pe mine, mai ales pe trasee pe care nu le cunosc unde merg mai precaut decat as merge de obicei.

Uite exemplu de motociclist(i) la care probabil cursul de perfectionare nu isi are rostul. Are nevoie de un spatiu cat un camion ca sa treaca cu motocicleta.

 


@Speedy.K unde esti tu maicaaa!!!
 

 


Ce-i aia rev matching?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...