Sari la conținut

Am Luat-o Si Eu, 07.09.2007


Motzoi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

orice e posibil...oi fi eu prost si voi destepti...al naibii prost rau am mers si pe ploaie si p zapada si n-am avut nici pe dracu dar va rog sa ma scuzati ca am cazut "Nu aveai voie sa cazi"...vede-ti-va de mobrele voastre mai bine...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce a postat aici?Pai unde sa posteze,sau v-ati invatat doar la hardcore cu mortaciuni? :) Sa ramanem oameni,toti gresim,eu tind sa cred ca n-a fost atent si cauciuc uzat!

 

Bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic:

@Reverse, ar trebui sa mai umbli la ton. Nu e un capat de tara ca ai trecut de pe TZR 50cmc pe 600RR si implicit toata lumea e proasta, numai tu destept :) Faptul ca nu faci publice evenimentele tale nu inseamna ca nu se afla.

Vorbesti de vreun anume eveniment despre care nu stiu eu?Tonul meu este unul foarte normal,adecvat situatiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da amice, nu aveai voie sa cazi la 30km/h in linie dreapta. Si nu ti-am zis-o la misto, ci dimpotriva, ar trebui sa analizezi mai bine cauzele sa nu o patesti alta daca si mai rau.

Raspunsurile in 2 peri (cand toti iti zic de bine, cu pastratul distantei) zic multe despre caracter :) si sa nu ai impresia ca impresionezi pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti mare grija la astia cu masinile ca mai si franeaza din cand in cand :) atunci cand nu intorc pe linia continua .... din ciclul " FIECARE VREA CE FACE " :)

Editat de trainspotting
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Motzoi, eu mai aplic o mica smecherie cand merg in spatele la o masina sau in coloana, incerc sa vad ce este in fata la cel din fata mea sa stiu cum reactioneaza, iar la fata zu gropile de obicei cel din fata le ocoleste si tu dai in ele, doar la santuri transversale franeaza brusc, iar daca aplic metoda cu pre-uitatul inainte il poti observa si vei frana inaitea lui

cu aceasta metoda nu am fost nevoit niciodata sa franez de urgenta pana acum, este un pic mai obositoare dar ajungi intreg cu mobra acasa

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@valisorin, buna strategie de a te uita prin masina din fata, dar cateodata paguboasa.... eu am facut odata asa, am vazut santul care taia drumul si am franat, fiind ferm convins ca si cel din fata mea va frana... cel din fata s-a dus blana, (era un SUV) iar eu am franat sa nu sar prea tare de coor in sus, iar cel din spate m-a mangaiat discret in mine. Nu m-a trantit, a fost o atingere de-a dreptul finuta, dar buna de luat exemplu... de atunci am invatat sa ma uit cu un ochi prin masina aluia din fata, un ochi in oglinzi! Sa nu ma intrebi de restul ochilor ca sunt imprastiati pe restul de drum/trotuare/teceri de pietoni/babe/caini! Stim doar ca un motociclist conduce cu 16 ochi, nu? :-)

Succese nebanuite meseriasilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pustani care au atitudinea asta ca a ta chiar nu imi e mila cand se duc pe jos ... Te astept sa iti iei tu IF 46 WOW - vezi ca tocmai s-a eliberat.

 

Oamenii au incercat sa fie cu obraz si sa iti explice ca tu ai gresit si ca nu are nimic - doar sa incerci sa analizezi de ce ai cazut poate data viitoare eviti situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram vineri pe la ora 4:30, mergeam de la posta spre tribunal, in Ploiesti...Coloana mare...stateam linistit...Pleaca cel din fata mea, plec si eu...iar la 20-30 km/h cel din fata mea franeaza brusc...Franez si eu, ca sa nu il lovesc, dar numai ca roata mea de fata incepe sa alunece pe asfaltul lucios si buf...Eu n-am patit nimic, nici motoreta foarte rau

- o carena crapata;

- tot ansamblul de la frana(pedala scarita pompa etc..)

- colierul de prindere al tobei stramb si scarita pasagerului un pic stramba

 

Noroc cu echipamentul, ca as fi putut sa ma zdrelesc rau de tot...asta e cu totii o luam..numai bine!

 

Poate ca mi se pare mie...dar omu' asta nu a zis nimic urat la adresa soferului...proaste comentarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aceea: " daca taceai, filozof ramaneai ". :)

Dar te intelegem. Ne-am prins ca vroiai sa existe un topic dedicat tie :D . Ai reusit, esti celebru. :)

Moama... Tu esti un fel de Bacali al forumului, un fel de Zavoranu al motoarelor. Din posturile tale reiese faptul ca ai un IQ de invidiat pentru regnul vegetal. Sa-mi fie cu iertare domnii moderatori dar pe la carantina domnisoara cand trece? Nu de alta dar in posturile duduiei putem vedea o adevarata contributie la fenomenul moto-ciclistic.

 

Fata draga! Cand o sa mergi si dumneata pe locul din fata pe motor in Bucuresti ai sa vazi ca distanta de siguranta e o chestie inexistenta. daca in calitate de pilot de motor mergi pastrand distanta regulamentara, aceasta distanta va fi umpluta de soferii de pe celelalte benzi sau chiar de cel din spatele tau care vede ca are loc si mobristul merge prea incet, prea departe fata de ala din fata.

 

Iar faptul ca dumneata cereai poze pe topicul cu cei trei morti de la balotesti nu poate decat sa ma faca sa va urez sa va bagati er sasele ala de la profil in alezaj (unde banuiescca intra cate ceva din cand in cand dar nu a cui va doriti dumneavoastra) si sa mergeti la personajul negativ din biblie unde sa fiti intampinata cu caldura!

 

Asi mai spune multe dar forumul le va inloci cu

(cuvant urat)

 

On topic: legal e vina mobrei (cum legal e vina celui cu mertz de la balotesti). In ochii mei e culpa comuna in ambele cazuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@smire: Poate nu ai citit titlul threadului. De asemenea, poate un pic de moderatie nu strica niciodata, indiferent de imprejurari.

 

Autorului: bine ca esti ok! Restul e doar experienta!

Editat de GXG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moama... Tu esti un fel de Bacali al forumului, un fel de Zavoranu al motoarelor. Din posturile tale reiese faptul ca ai un IQ de invidiat pentru regnul vegetal. Sa-mi fie cu iertare domnii moderatori dar pe la carantina domnisoara cand trece? Nu de alta dar in posturile duduiei putem vedea o adevarata contributie la fenomenul moto-ciclistic.

 

Fata draga! Cand o sa mergi si dumneata pe locul din fata pe motor in Bucuresti ai sa vazi ca distanta de siguranta e o chestie inexistenta. daca in calitate de pilot de motor mergi pastrand distanta regulamentara, aceasta distanta va fi umpluta de soferii de pe celelalte benzi sau chiar de cel din spatele tau care vede ca are loc si mobristul merge prea incet, prea departe fata de ala din fata.

Ai mare dreptate, sunt total de acord cu tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succese in continuare. Am luat-o si eu intr-o situatie nu neaparat asemanatoare. Imi place de "inteligentii" care te jignesc. Bai atotstiutorilor,in legislatie scrie clar "pana la limita evitarii oricarui pericol". El a evitat accidentul,s-a incadrat in lege,ce o fi asa greu de priceput? Ghinionul a fost asfaltul si probabil lipsa de experienta. Atat!

 

Motzoi,poarta in continuare echipament si ramai alert,nu te mai lua dupa geniile locale.Toti o comitem intr-un fel sau altul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondaxx daca aplici cum trebuie conduita preventiva poti evita orice eveniment chiar daca cel din fata pune frana brusc si ai asfaltul umed, dar pe motocicleta este foarte obositor sa fii tot timpul in alerta, mai ales si la drum lung, asta am simtito in ultima excursie de vreo 300 km

@Motzoi ia aminte ce se povesteste aici noi nu iti vrem rau, dar nu putem sa te urechem pe net, poate suntem dori dar vrem sa ajungi la batranete cu cat mai putine oase rupte

multumesc de intelegere, asfalt uscat cat se mai poate ca vin ploile

Editat de valisorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu aveai in fata un alt motor , acum aveam 2 discutii. "A frinat un prost" si "m-a lovit un bou din spate". Dar daca trebuia sa frinezi tu si te dilea un conservar in popou , acum erai un fel de erou pe aici si toti il injurau pe ala cu masina. Maturizeaza-te.

 

--- Mesaj completat în 10 Sep 2007 19:08 -------------
Data urmatoare incearca sa nu mai mergi chiar in spatele masinii , mergi pe flanc. In caz ca nu mi poti frina , intri pe linga el , intre benzi , dar doar daca ai loc , e cam riscant. Si eu am avut probleme cu frinele , nu mai tinea , si doar asa am mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Distanta de franare....imi pastrez mereu o distanta destul de mare ... in general incape pe "muchie" o masina...si vine conservaru' si se baga intre mine si masina din fata ....adica se baga in distanta mea de siguranta pentru franare...si pune frana brusc in fata mea...asta se intampla la noi in Bucuresti cu distanta de franare...

Nu iau apararea omului care a postat...dar va rog sa-mi explicati daca il "pup" pe unu in asa situatie (asa ceva patesc 1buc/zi - in cel mult 20 km cat fac pana la munca si inapoi)...cu distanta de franare... :) ma aleg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in general incape pe "muchie" o masina...si vine conservaru' si se baga intre mine si masina din fata ....adica se baga in distanta mea de siguranta pentru franare...si pune frana brusc in fata mea...asta se intampla la noi in Bucuresti cu distanta de franare...

 

 

De obicei in asemea faze e de vina meseriasu care se baga in fata ta si se considera neacordare de prioritate si pe meserias il costa carnetul, mai nasol de tine ca te tavalesti si dupa cum se stie in ziua de azi e rau sa fii parte vatamata. :)

 

Oricum cel mai bine te feresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man se mai intampla ce ai patit tu si e foarte bine ca esti in regula.

Discutia insa se duce in alta directie: daca a fost vinovat ca nu a respectat distanta, sau a avut asfalt umed, neatentie, ghinion.

1. pe toti cei care il acuza de distanta de siguranta, ii sfatuiesc sa se mai plimbe cu motoarele prin oras. exista anterior oamenii care va explica de ce nu este valabila decat in lege. iar legea e proasta. referitor la distanta, pe sosea exista reflexe, intuitie, uitat in fata masinii, bulan exagerat. atat. distanta va repet e in lege, adica in teorie. si pt cine e interesat la o bere ii povestesc cum am fost in mai multe randuri la ambele capete ale distantei.

2. pt. cazatura ai indeplinit toate ingredientele: asfalt umed, VITEZA MICA + FRANA FATA rezulta pierderea instanta a aderentei, bracarea rotii si cazut. daca era viteza mai mare (si voi fi injurat de multi care nu au fost pe la ora de fizica pt asa) aveai mai putine sanse sa cazi.

 

si in final, ca la asta se reduce topicul un sfat: incearca, la viteze mici sa combini spatele cu fata, testand vei vedea sigur diferenta.

:)

Editat de van_eus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondaxx daca aplici cum trebuie conduita preventiva poti evita orice eveniment chiar daca cel din fata pune frana brusc si ai asfaltul umed, dar pe motocicleta este foarte obositor sa fii tot timpul in alerta, mai ales si la drum lung, asta am simtito in ultima excursie de vreo 300 km

@Motzoi ia aminte ce se povesteste aici noi nu iti vrem rau, dar nu putem sa te urechem pe net, poate suntem dori dar vrem sa ajungi la batranete cu cat mai putine oase rupte

multumesc de intelegere, asfalt uscat cat se mai poate ca vin ploile

vai de capul meu , tu ai permis de o luna si deja o iei cu "noi nu-ti vrem raul" , "noi te invatam" ... faci parte din vreo gasca de profesori sau ceva?

 

cum zicea si cineva mai sus , daca n-ati iesi de 3 ori pe an si ati cadea de 5 , poate ati intelege si voi cum e cu distanta in trafic si alte dastea ... dar pe cand 80% isi planuiesc excursia pana in cartierul urmator cu 5 zile inainte si cand ajung acolo sunt transpirati toti si eventual au mai avut si cateva experiente tragice , normal ca vorbesc de distante,de franari si alte dastea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai auzit una - e prost ala care franeaza brusc din masina din fata si nu cel care merge in spatele lui :)

Eu zic sa iti iei niste cauciucuri mai bune si sa mergi intr-o parcare de supermarket sa te inveti cu distantele necesare pt moto tau sa franezi in caz de urgenta.Si apoi poate inveti sa nu mai brutalizezi frana fata si sa pastrezi distanta necesara pentru a frana in caz de urgenta.

asa e .. dar cateodata mai gresim si noi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repede se gasesc vinovati cei care au 4 roti dar noi care de multe ori mergem imprudent de ce nu ne facem vinovati de nimic?

Avea dreptate un baiat aici ca ar trebui batuti unii care se dau zmei la tricou si ei au 2 ore de condus

 

Pana acum nu am cazut din frana si tot nu imi dau seama cum se pica. Am avut o tentativa pe mult nisip undeva in afara localitatii cand opream sa fum o tigara dar am tinut-o bine si n-am picat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...