Sari la conținut

Accident Urat Dealul Negru - 9.09.2007


soe
 Share

Postări Recomandate

azi in jurul orei 17:20 pe dealul negru m-au depasit 4 motoare ;mergeau curat dar cu ceva viteza,la nici un minut intr-o curba "ac de par", mare carambol erau tavalite minim 2 motoare sau 3 (am aj acolo la max 1 min)unul dintre motociclisti intrase pe sub parapet si cazuse dincolo cred ca s-a oprit in copaci ,motorul ramanand pe asfalt.am vazut doar momentul in care unul din colegi ii scotea casca celui cazut cred ca era constient .imi pare rau ca nu am putut opri sa ajut cu ceva dar chiar nu se putea(ma oftic la culme)

 

cred ca salvarea a aj relativ repede ptr ca am intalnit-o venind dinspre pitesti urmata de politia rutiera dupa vreo 15 km

 

 

sper ca totul sa fie ok

multa sanatate motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ieri ne-am intalnit si noi cu 4 motocilisti, veneau dinspre Valcea, erau 4 vitezane. Soe noi eram opriti pe stanga(un fazer si un zx6) il asteptam pe un prieten cu xt-ul, cand ai trecut tu cu cbr-ul. Am crezut ca esti cu ei. Cand au trecut pe langa noi cu toate ca era linie dreapta si o curba usoara mergeau regulamentar. La intoarcerea de la Valcea noi nu am vazut nimic. Daca poti da si tu mai multe detalii. Sper sa nu fii patit nimeni nimic grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi in jurul orei 17:20 pe dealul negru m-au depasit 4 motoare ;mergeau curat dar cu ceva viteza,la nici un minut intr-o curba "ac de par", mare carambol erau tavalite minim 2 motoare sau 3 (am aj acolo la max 1 min)unul dintre motociclisti intrase pe sub parapet si cazuse dincolo cred ca s-a oprit in copaci ,motorul ramanand pe asfalt.am vazut doar momentul in care unul din colegi ii scotea casca celui cazut cred ca era constient .imi pare rau ca nu am putut opri sa ajut cu ceva dar chiar nu se putea(ma oftic la culme)

 

cred ca salvarea a aj relativ repede ptr ca am intalnit-o venind dinspre pitesti urmata de politia rutiera dupa vreo 15 km

sper ca totul sa fie ok

multa sanatate motociclistilor

 

Daca tot ne-ai impartasit experienta, poti sa ne impartasesti si motivatia pt care nu ai oprit? Nu vreau sa te acuz nestiind ce motive aveai, dar cu greu ma pot gandi la un motiv care sa te scuze.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In primul rand atunci cand Soe a vazut accidentul nu era cu moto, era cu conserva, in al doilea rand va asigur ca daca ar fi putut , ar fi oprit, pentru ca il cunosc foarte bine.

Chiar mi-a povestit accidentul si efectiv nu a putut opri.

Nu mai aruncati atat cu pietre!

 

Toate cele bune si muulta sanatate reiserilor cazuti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei (cu asta ar fi trebuit sa incep): in ce stare sunt baietzii? Cel de sub parapet e ok? Stie careva ceva?

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuia sa opreasca, e drept... De ce nu ai oprit omule ?

Pe de alta parte, eu nu imi permit sa il iau la rost. Nu stiu cu ce drept o faceti voi. Vad aici post-uri categorice de genul "mori dracului daca nu ai oprit !". Probabil omul avea motivele lui. Sau nu... Dar nu cred ca sunt altii in masura sa judece asta... (nu cu atata vehementa) ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar foarte urat gestul tau si sa stii ca daca nu ai oprit din propria constiinta trebuie sa opresti deoarece esti obligat de lege, in cazul i ncare ai auzit de primul ajutor si mai ales ca erai cu masina , deci aveai trusa la tine.

 

Gandestete ca puteai fi tu in locul lui, daca nu ne ajutam noi intre noi (motociclisti), poti sa fii si cu elicopterul, ce sa mai zicem de cei cu conservele :)

 

 

 

Sper ca rideri sunt bine si le urez multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu comentez de ce nu a oprit ...

in skimb,e total idioata faza cu acordarea primului ajutor...

ii acorzi primul ajutor,cum crezi tu ca e mai bine....si moare..de ce moare?pt ca i-ai scos casca,si avea fractura la gat..sau avea clavicula rupta,si miscind ranitul,i-a sectionat artera de sub clavicula...sau alte motive...sau il tragi de sub motor/masina si ii perforezi ceva plamin,sau mai stiu eu ce

si te pomeni apoi ca te baga la omor din culpa,pt ca ai vrut sa dai ajutor..

mie unu mi se pare o timpenie obligativitatea acordarii primului ajutor..daca din 10 cazuri gresesti la 1,o iei in mana...

nu te pricepi in domeniu,nu pui mina,ca sa nu faci mai mult rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenorocituleeeee!!!!!!...de ce n-ai oprit?...omu are un job care il obliga sa mearga in coloana...sper sa intelegeti acum de ce n-a oprit

bun motiv...da nu are voie nici sa spuna el asta?si daca era o coloana oficiala aia trece peste cadavre?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti aici ca o haita de hiene: o multime de posturi la rand cu aceeasi intrebare.

Omul a incercat sa explice ca nu putea opri din motive personale.(si nu ca i-ar fi zis nevasta hai da-i dreq de satanisti) - chiar el spune ca regreta ca nu a putut opri.

Sunt job-uri la care nu te poti apuca pe forum sa zici ce faceai tu atunci si de ce nu ai oprit la acel accident.

 

Singurul lucru care mi se parea intr-adevar de bun simt e un apel la 112.E obligatia macar morala sa faci asa ceva.

 

Nasol ca au patit-o baietii si ca s-au aflat in astfel de imprejurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM PUTUT OPRI PTR CA ERAM INTR-O COLOANA OFICIALA ,voi istetilor ce a-ti fi facut? si apropos oprisera vreo 6-7 "conservari "'iar in momentul in care am trecut pe langa accident unul dintre motociclisti facea semne cuiva sa sune la 112. deci nu am fost primul care am vazut accidentul . mai aptineti-va de la comentarii prostesti si rautacioase pana nu cunoasteti adevarul.

 

 

 

 

sanatate motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu intereseaza mai pe nimeni sa intrebe de ce au cazut cei trei, ci isi ridica tensiunea punandu-l la stalpul infamiei pe autorul topicului. Cred ca unora doar le place sa se faca auziti pe forum. . .si pun multa energie in asta. Da-i tare cu gura si non-stop ca asa iti creste rating-ul pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, trebuia sa ti se rupa de jobul tau, de familie, rate, vise si planuri, sa tragi de volanul camionului incarcat cu c4 sau de volanul limuzinei in care era vreun burtos si sa te duci sa vezi ce e cu baiatul. Eu clar asa as fi facut!

 

Se vede ca nu stii ce inseamna sa lucri in coloane oficiale!! Ai impresia ca acolo te poti rupe din coloana sa manci un mic bengos pe Dealu Negru sau sa dai o buca prin zona!! Daca faceai asta, sigur erai dat afara a doua zi cu umilirile corespunzatoare, si iti gaseai de lucru acolo unde lucrezi acum. Hai sa mai lasam heirupismul si eroismul asta ieftin de fatzada forumista, si sa ne gandim ca omul lucreaza in conditii speciale, nu o arde cum vrea muschii lui, program la liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta era si ideea omule. am zis-o la misto pentru restul sacalilor. stai calm, stiu ce inseamna regim special. de fiecare data cand depasesc coloanele oficiale si le arat si semnul international al muiiii, nu am parte de nici o aventura.

 

Eu zic sa completezi upfinger cu o tragere brusca de volan/ghidon spre coloana. Atunci sa vezi aventura vietii tale!!! :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere de rau pentru cei cazuti ! Important este de ce au cazut ,cine stie cine sunt baietii sa ne spuna si noua ?Si f. important motivul accidentului.In alta ordine de idei nu stiu daca cei din coloannele oficiale sau dracu stie ce coloane, nu au obligatia de a opri in caz de accident. Cine stie vreun articol de lege, sa-l posteze aici sa ne lamurim. poate omul chiar nu a putut opri si vazind alte masini oprite ...asta este. Dar nu cred ca doua minute nu puteau opri mai ales ca cine stie ce burtos nu murea de foame daca mai intirzia la vreun festin. Oricum ginditi-va cum este sa ai nevioie de ceva ajutor si toti sa treaca pe linga tine sa-ti faca cu mina. Sa fie clar, trebuie sa oprim, macar pina vedem despre ce este vorba ,macar pentru a spune celor din jur sa nu-i scoata casca decit eventual cu mare atentie (asa am inteles, ca este bine) poate este nevoie de un pansament ceva, un garou ,dracu stie ce, de ridicat motorul de jos sau de pe om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic balcanic! 4 pagini completate aiurea cu certuri : ai oprit/ nu ai oprit/ai putut opri, nu ai putut opri.....atata timp cat mai erau si altii (si nu putini) in jurul ranitilor...ce mai conteaza? Haideti sa aflam ce s-a intamplat cu baietii si de ce au cazut , mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios dar cei din politie, servicii, pompieri, salvare sa nu mai dea examen cu chestionarele pentru toata lumea pentru ca ei au interventii speciale si nu pot opri sa acorde primul ajutor, deci sa se scoata intrebarile pentru prim ajutor la ei ca oricum nu pot.In alta ordine de idei este posibil ca omul sa fi urmarit vreun terorist sau traficant si-l scapa. Este posibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa te opresti, macar sa vezi despre ce e vorba, mai ales daca esti primul care ajungi la accident. Daca nu stii ce sa faci, nu fa nimic pt ca poti agrava o leziune de coloana cervicala, daca misti accidentatul; doar suna la 112 si spune-le ce vezi la fata locului. Poti incerca masaj cardiac extern la un stop cardiorespirator, desi de regula un stop post-traumatic apare dintr-o leziune foarte grava ( ruptura aortei, de exemplu ) si nu prea se poate resuscita cu succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba voi stiti ce inseamna nerespectarea unui ordin direct?

SPP-ul e o organizatie de tip militar(din cate stiu eu)...daca era la o plimbare de duminica cu nevasta/gagica si copilu' fiti siguri ca ar fi oprit. Nu mai dati cu (cuvant urat) in om degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce telenovele. Daca Doamne fereste era de dat cu RIP deja se umpleau 20 de pagini. A oprit, nu a oprit, de ce nu a oprit, de ce a mai scris. A spus bine cineva inainte: hienelor. Egal de ce a oprit sau nu, spre deosedire de retarzii care deschid repede un topic ca "prietenul unui prieten de-al tatalui prietenului prietenului meu cel mai bun a auzit ca s-a varsat un motocilsist si cica a murit. stie cineva mai multe detalii?" si sa se constate ca de fapt era un scuter, care nu s-a varsat ci a avut pana, iar "riderul" nu a murit ci vomita de beat ranga ce era. Omul asta a deschis un topic cu toate informatiile necesare si doar sa afle daca sunt ok. Nota 10 pentru asta.

 

Sper ca sunt ok motociclistii si ca au scapat doar cu sperietura si mici pagube la motoare. Daca stie cineva ceva mai multe detalii despre accident ar fi bine sa le posteze. Restul bagatorilor in seama (si eu ma includ in acestia) ar fi bine sa lasam flame-urile ca nu duc nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM PUTUT OPRI PTR CA ERAM INTR-O COLOANA OFICIALA ,voi istetilor ce a-ti fi facut? si apropos oprisera vreo 6-7 "conservari "'iar in momentul in care am trecut pe langa accident unul dintre motociclisti facea semne cuiva sa sune la 112. deci nu am fost primul care am vazut accidentul . mai aptineti-va de la comentarii prostesti si rautacioase pana nu cunoasteti adevarul.

sanatate motociclistilor

 

 

ar cam trebui sa va calmati si eventual sa cereti scuze lui soe ptr atitudinea voastra..

ce rapizi sunteti sa judecati omul, fara a cunoaste macar situatia

 

mai calmati'va

o zi buna tuturor, ca dehh...aici a inceput cu ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...