Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Am un amic biker care e si politist... se stie el care :D . Ideea e ca si el mi-a spus ca legea e facuta incat are foarte multe portite si scapari, chiar mi-a dat cateva exemple la care chiar el a luat parte cu ancheta in care infractori periculosi au fost lasati liberi desi existau probe suficiente. Deci, ce sa mai zici de un nene care poate fi acuzat de omor prin imprudenta si poate baga ceva circumstante atenuante...

 

Daca infigi intr-unul cutitul pe strada, esti criminal, daca dai cu masina peste el pe trecere inseamana ca esti esti neatent. Mi-e scarba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

booon, hai sa-l filmam. Cum facem sa obtinem un film cu retardul la volan?

 

www.opriticodurile.ro incearca exact sa scoata din noile legi aceste aberatii. Le scriem un mail poate vor un studiu de caz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea aici nu cred ca e sa-l speriem pe autorul accidentului, ca presupun ca nu e atat de inuman sa nu regrete din toata fiinta lui ziua in care a avut loc accidentul. nu cred ca era singurul camion care a iesit din santierul respectiv, si-a facut stanga peste dubla continua (acum e dubla intrerupta, ca deh).

cand e vb de procese care-au miscat intr-un fel sau altul oamenii de rand, se procedeaza asa: se lalaie cat mai mult, pt. a se "uita" de catre majoritatea ce si cum si a nu se baga de seama daca pedeapsa e mult mai mica decat se merita. asta e planu'.

 

chiar daca va interveni vacanta judecatoreasca, tre sa se vada/simta ca nimeni nu a uitat si sa se dea pedeapsa pe care o merita.

nu stie nimeni adresa camionagiului???? sa ne strangem in fata geamului si sa scriem niste mesaje&declaratii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce mi-au picat ochii pe o statistica a anului 2008. 341 de accidente cu omor din culpa. Respectiv 341 de "culpabili". Condamnati la mai mult de o zi de inchisoare au fost ....

 

22.

 

Restul isi ispasesc pedeapsa de "libertate" conditionata linistiti.

 

Nu-i rau. In tara asta nici nu trebuie sa-ti acoperi urmele cand omori pe cineva. Incearca politia sa ti le acopere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul lui Ela si Traian nu este unul singular. Imi amintesc cel putin inca 3 cazuri similare care nu s-au solutionat si treneaza de ani buni. Chiar nu se face nimic niciodata in aceste spete? Ca daca in cazul nevestei lui Paunescu putem zice ca a avut pile, relatii, presiune etc, in cazul unui santierist neica nimeni CE MAI E?

 

Nu stiu daca va mai aduceti aminte de accidentul lui Radu, unul dintre gemenii din giulesti. A murit in 2006 lovindu-se de un tractor neinmatriculat care traversa un DN. Tractoristul nu avea nici un fel de carnet.

 

Procesul s-a terminat la finalul lunii trecute. Rezultatul: i-a "dat" cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca va mai aduceti aminte de accidentul lui Radu, unul dintre gemenii din giulesti. A murit in 2006 lovindu-se de un tractor neinmatriculat care traversa un DN. Tractoristul nu avea nici un fel de carnet.

 

Procesul s-a terminat la finalul lunii trecute. Rezultatul: i-a "dat" cu suspendare.

 

Pai probabil ca logica este ca nu mergea de-a lungul drumului, deci nu conducea fara carnet, deci e vinovat dar nu foarte tare. Doar traversa.

 

22 din 341? e vorba de victime moarte. moarte de tot. definitiv. 22?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai probabil ca logica este ca nu mergea de-a lungul drumului, deci nu conducea fara carnet, deci e vinovat dar nu foarte tare. Doar traversa.

 

22 din 341? e vorba de victime moarte. moarte de tot. definitiv. 22?

 

Cel mai probabil sunt tarani beti care au cazut din caruta si au murit, am o vaga indoaiala ca nu erau soferi de tir care au adormit la volan si au facut vreun carnagiu pe sosea, sau vre-un sofer de microbuz, care a comis-o grav sau mai stiu eu ce...

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil sunt tarani beti care au cazut din caruta si au murit, am o vaga indoaiala ca nu erau soferi de tir care au adormit la volan si au facut vreun carnagiu pe sosea, sau vre-un sofer de microbuz, care a comis-o grav sau mai stiu eu ce...

 

E adevarat... 320 de tarani beti au cazut din carute... intr-adevar plauzibil. Mai scapam si catre un senator pe la mijloc... ca diferenta nu e mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu un caz ....de accident prin 98 .Am tractat o masina in care erau 2 tineri ,,,,la o curba insa nu stiu ce s-a intamplat si cei 2 s-au rasturnat si au murit (masina izbindu-se de un copac) . 5 luni a durat procesul .Am platit mormantarile ,am platit daune partilor vatamate ,si asteptam sa intru la parnaie . Am fost condamnat cu suspendare 5 ani .Carnetul mi-a fost anulat dar am refacut scoala de soferi dupa un an . In sentinta am fost gasiti vinovati atat eu cat si soferul decedat . Eu am fost gasit vinovat pentru ca nu am folosit la tractare o stanga omologata (era o sfoara) si viteza trebuia sa fie "la limita evitarii oricarui pericol". Stigmatul de vinovatie ..exista si voi muri cu el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu un caz ....de accident prin 98 .Am tractat o masina in care erau 2 tineri ,,,,la o curba insa nu stiu ce s-a intamplat si cei 2 s-au rasturnat si au murit (masina izbindu-se de un copac) . 5 luni a durat procesul .Am platit mormantarile ,am platit daune partilor vatamate ,si asteptam sa intru la parnaie . Am fost condamnat cu suspendare 5 ani .Carnetul mi-a fost anulat dar am refacut scoala de soferi dupa un an . In sentinta am fost gasiti vinovati atat eu cat si soferul decedat . Eu am fost gasit vinovat pentru ca nu am folosit la tractare o stanga omologata (era o sfoara) si viteza trebuia sa fie "la limita evitarii oricarui pericol". Stigmatul de vinovatie ..exista si voi muri cu el .

 

Trist prietene. Si mai trist este ca unii nu realizeaza ca un astfel de eveniment te marcheaza ireparabil , nu mai vorbim de statutul dat de condamnarea,chiar si cu suspendare.Pentru cei care nu stiu , asa ceva se consemneaza in cazier , si daca lucrezi undeva la stat iti trag aia un sut in fund de aterizezi direct la ghiseul de somaj , si acolo nu te mai angajeaza nici dracu cu cazier.Nu fac apel la compasiune fata de unele persoane ,asta-i treaba popii , dar o doza de intelegere nu strica.Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scarba....cam asta simt acum.

 

Scarba de tara asta si de "justitia" din ea.

 

Un bun prieten zicea mai demult la o bere: "Ba io daca aflu vreodata ca am o boala incurabila imi iau un puscoi cu luneta si ma fac sniper.....apoi ma pun in Bucuresti in fata parlamentului si ii astept......macar scap tara de niste jigodii".

 

Nu-i doresc sa afle vreodata vestea asta, dar daca Doamne Fereste se intampla.....ii trec pe lista si eu cateva persoane......iar idiotul asta are nr. 1 rezervat pe lista asta. Apoi mai vedem...

 

E pacat... nu-i stiam dar ma doare rau cand citesc ce citesc.... poate pentru ca mi se poate intampla si mie? Sau unui prieten?

 

Ceva trebuie facut.... dar nu-mi vin in minte decat solutii deloc pacifiste.

 

Asfalt uscat si.... liber!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine e urmatoarea infatisare. Mama Elei spunea ca pana nu incepe procesul propriu-zis nu prea are rost sa mai venim, insa ma gandesc ca totusi o ajuta faptul ca ne vede acolo, ca stie ca ii suntem alaturi.

Editat de kidda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee

cred ca un impac foarte mare ar avea daca am face rost de poze de la locul accidentului

sa facem 4 -5 panacarde 50 x 60 cm

ca asa pe o mana de oameni nu o baga nimeni in seama

 

numai ca nu stiu cum ar suporta bietii parinti sa vada pozele

 

insa imaginile ar vorbi mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, e o idee buna, dar nu-si are rostul acum. Pancardele astea or sa fie bune cand o sa inceapa procesul propriu-zis, acum doar au loc infatisari si se dau termene de rechemare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfarsitul lunii februarie s-a filmat un reportaj despre Ela si Traian, la Arc, pentru emisiunea "Ochiul magic". In principiu, reportajul va fi difuzat joia asta, 21 mai, pe TVR 1, la ora 22.25. In caz ca intervin anumite schimbari in program, va voi anunta.

Editat de kidda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva un tuner tv sau posibilitatea sa inregistreze emisiunea...? ulterior cu un link aici.

La sfarsitul lunii februarie s-a filmat un reportaj despre Ela si Traian, la Arc, pentru emisiunea "Ochiul magic". In principiu, reportajul va fi difuzat joia asta, 21 mai, pe TVR 1, la ora 22.25. In caz ca intervin anumite schimbari in program, va voi anunta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reportajul va fi sigur difuzat joi, 21 mai, pe TVR 1, la ora 22.25. Reluarea emisiunii e marti, 26 mai, la 11.30.

Realizatoarea reportajului, Lorelei Mihala si producatorii emisiunii, Dana Robea si Tiberiu Stefanescu, doresc sa va multumeasca pentru sprijinul acordat la realizarea acestei emisiuni.

 

Am vorbit cu mama Elei si mi-a spus ca urmatoarea infatisare va avea loc pe 26 mai, insa nu stie inca cu certitudine ora si ordinea de intrare in sala. In principiu, va fi tot la ora 8. Va voi anunta cand aflu.

Se pare ca de aceasta data vor fi audiati martorii din partea victimelor. Daca va binevoi sa apara si camionagiul, s-ar putea sa fie si el nevoit sa depuna marturie. Doamna Dan, mama Elei, v-ar ruga, daca puteti, sa veniti la aceste audieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...