Sari la conținut

Un Motociclist De 83 De Ani A Murit Dupa Ce S-a Ciocnit Cu O Masina.


crazyahmed
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

nu e prea "placut" sa auzi de un accident de motor , DAR mosul asta m-a facut sa ma mai gandesc la unele "chestii" legate de motor si varsta...CHIAR ASA...CATI DINTRE NOI MOTOCICLISTII DE AZI O SA AJUNGEM LA 83 ANI , SI O SA MAI SI CIRCULAM PE MOTOR?! :lol: bine ca nu a fost iar vreun biker de 18 ani... sigur respecta el "odata " regulile de circulatie ... DAR , in momentul ala s-a grabit "un pic"... si GATA asta a fost... eu as vrea sa mor pe motor la 83 ani...DAR cine stie care o sa mai fie vremurile peste 58 de ani?! sau daca nu crap pana atunci... :moron:

 

 

R.I.P. pacat ca s-a intamplat :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu mai mersese pe motor de mult timp, din cauza varstei...

 

Si poate, fiind pasionat si simtind ca se duce... a zis sa mai mearga si el o data, sa moara cu constiinta impacata... si probabil asa s-a intamplat...

 

 

Oricum, nu vom putea niciodata sa stim ce a vrut sa faca, sau ce era in capul lui...

 

 

Acuma, macar sa ajugem si noi la 83 de ani... dar pana atunci, masinile si motoarele vor zbura..

 

 

RIP pt batran :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un tip care stie sa conduca un motor, dar in 83 de ani n-a catadicsit sa-si ia permisul, nu poate fi intreg ;=)

 

Asa mi-as dori sa mor si eu (tot batran, daca se poate). Imi place sa cred ca omul a simtit ca e momentul si a facut ceea ce si-a dorit o viata. Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

frumos film ar iesi daca ai dezvolta ideea :moron: sa fim seriosi :lol:

 

apropo, mosul ERA motociclist, din moment ce conducea inca la varsta asta. nu cred ca nebunul ala de instructor de la scoala te poate invata mai multe decat atatea carute de ani. (cine nu ma crede sa incerce sa faca acum un chestionar).

 

ca nu e cu acte in regula, asta e alta problema. de asemenea, nu conteaza daca era pasionat sau nu de 2 roti (cum ne dam toti pe aici ca suntem).

 

e ca si cum ai spune ca daca murea facand sex la 83 de ani, nu e footacios si viril, pentru ca nu folosea prezervativ. :finger:

 

parerea mea

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca :lol: :eek: :cheers: :cheers:

 

Cat ai fi de pasionat de motoare,cand vezi ca nu mai poti tre sa renunti sau mergi pe camp usurel.

 

Eu nu vreau sa mor pe motor,vreau sa traiesc atat cat voi putea merge fara probl pe 2 roti,chiar pe un 125 si sa va dau la astia de acu un baston peste casca la stop cand ne vom intalni. :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: sincer? nu cred ca vor mai exista scutere de 125 nici in 20 ani de acum incolo(ppoate chiar mai repede!) ELECTRICE , DE-ASTEA VOM VEDEA! totusi , ma roade o curiozitate: CE MOTOR CU ATAS AVEA MOSU'? daca era DNEPR sigur scapa :eek: , ca e cam "tanc"... si la greutate si la rezistenta :finger:

 

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni....citi dintre voi respecta strict legile?poate dintre voi mai multi...dar citi dintre motociclisti le respecta?

din punct de vedere legal da..mosulica a gresit....ar fi trebuit sa nu se urce pe moto,ca nu degeaba sint teste astea medicale....

dar de ce aruncati cu noroi inainte sa stiti toti factorii?poate era pe un drum de tara...judetean...na..acum m-am intors la primul topic si era drum national....cu toate astea..poate nu era un obicei sa iasa cu moto..poate se ducea la primul sat la ceva ruda sa culeaga strugurii...sau mai stiu eu ce treaba...voi ce ati face,daca ati fi batrini si ati avea de mers vreo 4-5 km pe jos,cu toate ca ati avea si moto in curte?si ati mai si mers poate o viata intreaga pe moto?ati merge pe jos sau ati lua moto?v-ati gindi ca...mai,nu am permis,gata,nu ma mai sui...nu fiti ipocriti...vorbiti fara sa stiti toate aspectele...si va mai si luati dupa stiri..parca nu ati stii cu se fabrica,si mai ales cum sint priviti motociclistii la stiri...ultimul exemplu accidentul din craiova..pe un post e scos moto vinovat,pe alt post e scos soferul vinovat...plus cu acul blocat la cica 160 cind era la 0...

poate ca la mos era prima sau a 2 iesire pe an cu moto..si gata,sariti la el la gat..nu conteaza,nu avea permis,nu trebuia sa iasa..

da,nu trebuia sa iasa...corect,dar nu mai sariti la gatul omului...

sa va vad pe voi cind o sa fiti trecuti de 80 de ani,si poate ,daca mai aveti bafta,numa cu baba voastra linga voi....sa va vad ce bucurii mai asteptati de la viata..ce senzatii mai puteti trai?poate ca mersul pe moto era singura lui bucurie la anii lui..si voi ii sariti la gat...

spunea cineva ca nu a binevoit sa isi ia permis pina la 83 ani...de unde stie persoana respectiva ca nu a avut permis?poate a avut,dar din motive lesne de inteles,nu l-a mai prelungit...

imi e si lehamite de unii dintre voi,care vad numai in alb si negru..si nu tin seama de circumstante...atenuante sau agravante,cum or fi ele

 

off topic.

a fost acum ceva vreme un apel pt un tip paralizat de prin onesti parca..oricum de prin moldova...tipul avea putintel in singe mersul pe mai putin de 4 roti...in perioada respectiva(acum 1-2 ani..poate mai mult kiar) s-a facut o keta sa i se faca un cadou un trike rusesc/cehoslovac/ceh etc..nou sau second..oricum,nu ceva prea scump..adaptat pt..cum sa-i spun,betesugul lui....stie careva daca pina la urma s-a inkeiat povestea?

 

sa ne fie de bine la toti

:finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu i-ai gasit numai circumstante atenuante, data viitoare cand ai probleme cu un mos in conserva te rog sa-i gasesti tot atatea circumstante atenuante, ca si pentru unii covrigul e o pasiune :moron:

 

Suntem singura tara in care societatea nu sanctioneaza abaterile de la lege, ba chiar le lauda ..... vezi cele n-shpe posturi de pana acum de pe acest topic ... ca si de pe altele :finger:

 

Scuze ... poate mai sunt si alte tari ... poate Burkina Faso, Uganda, Tanganica ...etc.

Editat de Kumuya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey! Am zis "imi place sa cred". Era o figura de stil. Si am mai zis ca bine ca nu a omorat pe cineva. Chiar cred ca e marfa sa mori facand ceea ce iti place (dar nu la 18 ani).

 

Aloo! Romana citeste cineva sau numai in timpul liber? Mai lasati dreq cearta. La 83 de ani, pe motor si fara casca oricum o cauta. Terminati cu certurile si nu mai cautati scandal. Daca tot a murit si nu a patit nimeni nimic ce va mai ambalati atata? A fost vre-unu in atasul moshului sa vada cum conducea bestia? Cum se dadea el pe o roata in fata liceului? Hai sa nu o dam in balarii.

Nu e nimic tragic cand moare un om de 83 de ani intr-un accident auto. Mi-au murit 3 bunici din 4 de cancer sau cu alzheimer sau chinuindu-se intr-un carucior si doar unul repede, de inima. Nu ma invata nimeni pe mine ce e tragic si ce nu la batranete. E tragic cand mor copii de 18-19 ani care mai au o viata inainte.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca! Si de data asta chiar nu e cazul sa mai vorbiti mortul de rau.

Editat de GXG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni....citi dintre voi respecta strict legile?

 

din punct de vedere legal da..mosulica a gresit....ar fi trebuit sa nu se urce pe moto,ca nu degeaba sint teste astea medicale....

dar de ce aruncati cu noroi inainte sa stiti toti factorii?poate nu era un obicei sa iasa cu moto.....

 

poate ca la mos era prima sau a 2 iesire pe an cu moto..si gata,sariti la el la gat..nu conteaza,nu avea permis,nu trebuia sa iasa..

 

spoate ca mersul pe moto era singura lui bucurie la anii lui..si voi ii sariti la gat...

spunea cineva ca nu a binevoit sa isi ia permis pina la 83 ani...de unde stie persoana respectiva ca nu a avut permis?poate a avut,dar din motive lesne de inteles,nu l-a mai prelungit...

 

Asa e, nu avem toate datele problemei, ca sa putem judeca in mod corect si obiectiv.

Dar indiferent de motivul pentru care nu (mai) avea permis, daca judeca ce face, nu trebuia sa iasa pe drum. Daca nu mai judeca era si mai grav. Din pacate a murit. Din fericire nu a omorat pe nimeni.

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 28 Sep 2007 14:39 -------------

Si tu i-ai gasit numai circumstante atenuante, data viitoare cand ai probleme cu un mos in conserva te rog sa-i gasesti tot atatea circumstante atenuante, ca si pentru unii covrigul e o pasiune :lol:

 

Suntem singura tara in care societatea nu sanctioneaza abaterile de la lege, ba chiar le lauda ..... vezi cele n-shpe posturi de pana acum de pe acest topic ... ca si de pe altele :finger:

 

Scuze ... poate mai sunt si alte tari ... poate Burkina Faso, Uganda, Tanganica ...etc.

 

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru ca inca putea merge pe motor la varsta aia! In schimb, ceea ce a facut nu e scuzabil. Daca cel care venea de pe contrasens era un motociclist sau orice alt vehicul de mici dimensiuni? Daca ar fi fost unul dintre noi cel care a dat peste el? Cum ar fi sa traiesti cu viata cuiva pe constiinta pentru ca respectivul a vrut sa se plimbe desi nu avea voie? Mersul fara permis pe un drum public nu e scuzabil. Sunt convins ca daca ar fi fost situatia ca un automobilist sa mearga fara permis si sa nu se asigure accidentand un motociclist, altfel ar fi "sunat" topicul. Vrei sa te sinucizi? Go ahead, dar nu acolo unde poti lua pe altii cu tine.

Pacat ca un om si-a pierdut viata, dar unii chiar o cauta cu mana lor. :blink:

Editat de micaradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil ce se poate intampla daca intr-un moment de neatentie, mai ales la varsta aceea 83 de ani, reflexele lipsesc in totalitate. Rip pentru batran si ma gandeasc oare cum vem fi noi la 83 de ani, oare vom mai ajunge la 83 de ani ?

 

Dumnezeu sa-l odihneasca

 

 

mare minune daca prindem 40-50 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot spune "respect pt. mos" din moment ce a incalcat regulile de circulatie pe drumurile publice.

Imi pare totusi rau pt. el si pt. familia sa. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne abtinem sa-l judecam pe batran intrucat nu cunoastem circumstantele exacte, de asemenea in unele cazuri mortul este vinovatul. De asemenea sa ne abtinem de la comentarii legate de casca, intrucat abia de cateva luni s-a legiferat portul obligatoriu la mototicleta cu atas, si am unele retineri mari. Dansul si altii ca el , pe care ii mai vedem rar in targ sau pe sosea, au tinut motociclismul in picioare cand majoritatea au renuntat in favoarea mersului comod in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o diferenta fatza de moshii aia acriti de viata, de administratorii analfabeti, de la bloc, de turnatorii de dupa vizor... asta avea si el o dambla omeneasca.

Asta e, sper sa nu se fi chinuit.

DEacord cu tine.Dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...