Sari la conținut

Postări Recomandate

Trec RAR-ul cu gumele astea?

attachicon.gifIMAG0367.jpg attachicon.gifIMAG0368.jpg

 

 

Nu cred.

 

 

eu zic ca treci de RAR,cel mai tare ii intereseaza seriile si franele

Hmmm dap,au ajuns aproape la indicatorii de uzura

Il schimb oricum ca sa nu am treaba dupa nici cu rar-ul nici cu viata mea :)

Am gasit un pret bun la michelin pilot power 2ct 180/55 zr17 m/c la 129 euro

Asfalt uscat

LE: Inca o intrebare, acum urmeaza sa o inmatriculez luna asta,am certificatul italian (cu stampila ca e radiata pt export in ue) am certificatul de proprietate si un contract V-C dar un am trecut si suma bunului in contract.Intrebarea este daca are vreo importanta daca aste trecut pretul mobrei sau nu in contractul de V-C?

Editat de 9iuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

are cineva habar in ce consta taxa de la primarie pt inmatriculare? la cec am inteles ca este taxa pt talon. eu am luat motocicleta in spatiu am fiscal de la primarie ca am avut o luna nr provizorii si mi-au cerut atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am postat unde trebuie si sper sa nu fiu balacarit pentru acest lucru.

 

Am un prieten care a cumparat o Yamaha fzr 1000 de la un tip din Bucuresti ..are toate actele la ea pe numele fostului proprietar care se afla in judetul Olt..problema este ca acest baiat a cumparat motocicleta pe "incredere" ca va fi pus in legatura cu proprietarul din carte/talon. Ce este de facut in acest caz ca sa obtina fiscalul..as putea sa dau toate datele..numarul motocicletei este OT 03 FDX iar proprietarul din talon se numeste Florea Daniel Ionut.. comuna Rusanesti judetul Olt...

 

Probabil ca s-a mai postat asa ceva dar nu am fost eu atent...am putea sa mergem pana acolo dar nu stiu daca rezolvam ceva. :) Ce este de facut ?

Nu-i nici o problema, poate vinzarorul, care o are inscrisa la ANAF, are probleme, si cind s-o trezi cu moto sechestrata, sa vezi procese atunci ..... in rest toate bune, nu plateste amenzile.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa o luam ca pe o gluma...acum poti sa "dai" in toate radarele, fara emotie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu care se da cu parerea fara sa aiba habar de situatie....... il gasesti pe forum , vorbiti si voi doar ca sa va aflati in treaba.

 

Aceiasi faza am patit-o si eu cu o masina ,dupa ce am insistat si m-au refuzat de fiecare data de la taxe si impozite mi-au spus ca singura solutie este sa caut fostul proprietar ,daca nu il gasesc sa caut membri din familia lui sotie/parinti chiar si acestia ar putea sa scoata o hartie fiscala in locul proprietarului (daca acesta se afla in alta tara),norocul meu a fost ca fostul proprietar nu avea datorii la stat si mi-a dat hartia fara prea multe discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea asta a expus-o initiatorul topicului mai devreme, deci nu vii cu nimic nou fata de cei care isi dau cu parerea pe forum :)

Ce s-a zis anterior erau idei pentru a rezolva FARA sa faca o deplasare in localitatea vanzatorului.

Pana la urma, daca ai bunavointa la ghiseu si arati ceva acte, poti scoate si tu fiscal in locul celui care a vandut, si daca are datorii in limite rezonabile sau amenda mica , poti sa o platesti daca nu depaseste un buget obraznic, toate astea pentru a putea inscrie mobra, nu e valabil peste tot , depinde de functionarul de la ghiseu.

S-auzim de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..se pare ca o lasam moarta deoarece nu am gasit pe nimeni...e bine macar ca nu e motocicleta mea dar totusi imi pare rau de baiatul care o are..asta este singura solutie din pacate e sa cumpere un cadru cu acte si sa puna motorul..alta solutie se pare ca nu exista..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să înmatriculez o motocicletă dar am o mică problemă cu certificatul fiscal de la fostul proprietar. Acesta spune că a scos certificatul (e pe drum spre mine acum) dar are o amendă în valoare de 400lei de la fosta sa soție de care a divorțat între timp. Alături de certificat mi-a pus și o copie după actul de divorț.

Credeți că pot înmatricula în aceste condiții motoreta ? În urmă cu o lună acesta si-a vândut mașina care a fost înmatriculată fără fără probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut

 

scurt / 2

motocicleta este cumparata din Romania ,proprietar cu dubla cetatenie ro/it ,motocicleta are acte de italia (momentan doar talon Italia si contract de vanzare cumparare) ,numere de inmatriculare Italia,cartea motocicletei luata de proprietar sa o radieze in Italia,din ce am inteles barbatul este decedat ,prietenul a mai ramas doar cu aceste acte + bunul (motocicleta) si vrea sa o inmatriculeze pe Romania

care este procedura ,care sunt actele necesare?

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea cum sa scoata certificatul daca avea amenda, nu ii punea viza pe el.

Si cum vine asta "amenda de la fosta sotie"? Amenzile nu se "doneaza" :)) Ori e amenda lui, ori a sotiei... indiferent ca e pe aceeasi adresa, important e pe numele cui e acea amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să înmatriculez o motocicletă dar am o mică problemă cu certificatul fiscal de la fostul proprietar. Acesta spune că a scos certificatul (e pe drum spre mine acum) dar are o amendă în valoare de 400lei de la fosta sa soție de care a divorțat între timp. Alături de certificat mi-a pus și o copie după actul de divorț.

Credeți că pot înmatricula în aceste condiții motoreta ? În urmă cu o lună acesta si-a vândut mașina care a fost înmatriculată fără fără probleme.

 

 

Nu avea cum sa scoata certificatul daca avea amenda, nu ii punea viza pe el.

Si cum vine asta "amenda de la fosta sotie"? Amenzile nu se "doneaza" :)) Ori e amenda lui, ori a sotiei... indiferent ca e pe aceeasi adresa, important e pe numele cui e acea amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor, probabil multora o sa li se para o prostie ce am sa intreb eu dar na, ce sa fac daca nu am nici un prieten cu motor.

Vreau sa imi cumpar un gsxr 600 an fabricatie 2001, vreau sa stiu cat trebuie sa scot din buzunar sa o pot scoate pe strada, adica ce taxe trebuie platite si daca stie cineva cam despre ce bani vorbim.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea cum sa scoata certificatul daca avea amenda, nu ii punea viza pe el.

Si cum vine asta "amenda de la fosta sotie"? Amenzile nu se "doneaza" :)) Ori e amenda lui, ori a sotiei... indiferent ca e pe aceeasi adresa, important e pe numele cui e acea amenda.

Nu mă pricep la acte...

Mâine ar trebui să ajungă certificatul. O să mă conving luni când mă apuc de înmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor, probabil multora o sa li se para o prostie ce am sa intreb eu dar na, ce sa fac daca nu am nici un prieten cu motor.

Vreau sa imi cumpar un gsxr 600 an fabricatie 2001, vreau sa stiu cat trebuie sa scot din buzunar sa o pot scoate pe strada, adica ce taxe trebuie platite si daca stie cineva cam despre ce bani vorbim.

multumesc

depinde ce provenienta are. daca este adusa din alta tara te costa in jur de 1000ron pana ajunge pe numele tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mergi la rar sa ii faci carte (pe mine ma costat 530lei) , traduse actele (200lei) , asigurarea obligatorie (150lei) , taxa primarie(la auto e 52lei normal trebuie sa platesti la jumatate dar la unele primarii din nesimtirea celor de la casierie nu accepta si iti ia ca la auto) , taxa cec sau bcr(37lei) , fisa de inmatriculare gasesti la baraci de acte auto(15lei) , numar preferential(64lei). Atat am platit eu dar asa estimativ poti sa iti faci o idee sa sti in juru carei sume ajungi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar o motocicleta, proprietarul este din Bucuresti dar nu are bagat la financiar pe numele lui, a ramas pe fostul proprietar care este din Baia Mare, daca vreau sa o cumpar am inteles ca imi poate trimite fiscalul din nou cel din Baia Mare, este posibil daca a fost scos deja odata ? Si cum se face contractul de vanzare-cumparare cu fostul proprietar sau actualul tinand cont ca actualul nu a mers nici la politie nici la financiar, doar a facut contract de V-C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa inmatriculez o motocicleta din 1977(Yamaha XT500) care a zacut in curtea unui amic, de mai bine de 10 ani, problema e ca nu se mai gaseste nici un act al motocicletei , proprietarul fiind decedat iar amicul nu-si aminteste sa fi fost inmatriculata. am vre-o sansa sa o inmatriculez daca fac un contract de vanzare-cumparare cu respectivul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...