Sari la conținut

Postări Recomandate

Am stat si am citit tot ce mi-ati spus.. Asa e , cum ati zis. Mai bine o las si imi vad de treburile mele. Se poate inchide. Multumesc

Cea mai buna decizie.. Gandestete ca inca propietarul de drept plateste impozit pe ea si nu cred ca este foarte fericit...mai ales daca nu are numar....oare actualul utilizator de ce nu a rugat propietarul sa scoata alt numar si prefera sa o vanda...hmmm....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut. Am o nelamurire in legatura cu actele la motor. In august vreau sa ma duc in Ungaria si vine cu mine un prieten cu un suzuki gsxr dar nu este inscris pe el motorul. Are toate actele la el talon, asigurare facuta pe numele lui dar nu stiu va fi problema la vama sau prin Ungaria daca il opreste politia sau nu.Mai trebuie alte acte facute pe la notar sau altceva sau cel mai bine sa si-l inscrie pe el motorul voi ce ma sfatuiti sa-i zic sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Am o nelamurire in legatura cu actele la motor. In august vreau sa ma duc in Ungaria si vine cu mine un prieten cu un suzuki gsxr dar nu este inscris pe el motorul. Are toate actele la el talon, asigurare facuta pe numele lui dar nu stiu va fi problema la vama sau prin Ungaria daca il opreste politia sau nu.Mai trebuie alte acte facute pe la notar sau altceva sau cel mai bine sa si-l inscrie pe el motorul voi ce ma sfatuiti sa-i zic sa faca.

 

Proprietarul trebuie sa-i faca procura (un act cum ca ii incredinteaza lui motocicleta sa o foloseasca de la data de...pana la data de....) si nu o sai aiba nici un fel de problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista corespondenta de nume, sa isi faca procura. Eu am iesit cu masina din tara dar este pe numele mamei.

Ce nu inteleg eu, cum si-a facut asigurare pe motorul respectiv, pe alt nume decat al proprietarului? Caci asta reiese din primul post...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declari la politie pe propria raspundere ca l-ai pierdut si poti transcrie motocicleta, eu asa am patit cu o masina.

 

 

nu iti trebuie nici ceferticacatul, nici declaratie in caz ca vrei s-o inmatriculezi pe numele tau! :)

 

 

Detaliati va rog cum ati obtinut certificatul de autenticitate de la RAR ? iti trebuie dovada ITP care din cate stiu eu este trecuta pe talon, deci logic ar fi "nu ai talon, nu ai certificat de autenticitate", cum ocolesti pasul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce timbru de mediu? Asta se plateste doar pt autovehicule...

 

Ai dreptate, dar jegurile de la inmatriculari te trimit la finante sa-ti calculeze valoarea timbrului de mediu de unde o sa rezulte ca valoarea lui pentru motociclete este 0 (zero). Citeste din linkul de mai jos Art. 2, litera m) si apoi Art. 3. O sa vezi ca motocicletele nu sunt incluse in categoriile de autovehicule pentru care trebuie platit timbrul de mediu, dar nu apar nici la exceptii. Tare asta!

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OUG_9_2013.pdf

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie talonul pt autenticitate. Vechiul proprietar trebuie sa-si scoata talonul si sa ti-l dea cu mentiunea "intrainat catre "x" la data de "Y" cum spunea un baiat mai sus. Primul pas, scoate talonul si pe urma drumul la RAR. Nu o poti inmatricula fara talonul de la vechiul proprietar, nu merge "ocolit".

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detaliati va rog cum ati obtinut certificatul de autenticitate de la RAR ? iti trebuie dovada ITP care din cate stiu eu este trecuta pe talon, deci logic ar fi "nu ai talon, nu ai certificat de autenticitate", cum ocolesti pasul asta ?

 

nu iti trebuie nici o dovada de itp. itp-ul este la rar in baza de date. :)

 

Iti trebuie talonul pt autenticitate. Vechiul proprietar trebuie sa-si scoata talonul si sa ti-l dea cu mentiunea "intrainat catre "x" la data de "Y" cum spunea un baiat mai sus. Primul pas, scoate talonul si pe urma drumul la RAR.

pentru inmatriculare nu iti trebuie nici un talon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti trebuie nici o dovada de itp. itp-ul este la rar in baza de date. :)

 

pentru inmatriculare nu iti trebuie nici un talon...

Daca e cumparata din tara iti trebuie talonul de la vechiul proprietar. Nu stau sa ma contrazic cu tine ca nu are rost. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai chiar ca n-are rost din moment ce vinerea trecuta am inmatriculat una fara talon...

Nu stiu cum ai facut tu asta. Daca ai cumparat un vehicul (din tara, nu din afara) si vrei sa il treci pe numele tau (implicit sa il inmatriculezi) iti trebuie talonul de la vechiul proprietar. Nu sunt sigur daca iti trebuie la RAR pt autenticitate dar iti trebuie la politie cand inmatriculezi. Am inmatriculat si eu una sapt trecuta si am uitat talonul in masina, ghici ce, m-a trimis la masina dupa el. Acum 2 ani nu vroia sa o inmatriculeze pt ca talonul nu era semnat de vanzator ca a fost instrainata jucaria.

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ai facut tu asta. Daca ai cumparat un vehicul (din tara, nu din afara) si vrei sa il treci pe numele tau (implicit sa il inmatriculezi) iti trebuie talonul de la vechiul proprietar. Nu sunt sigur daca iti trebuie la RAR pt autenticitate dar iti trebuie la politie cand inmatriculezi.

pai nu-ti trebuie, la politie iti dau unul nou, pe numele tau! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incapatanat esti si tu... cum sa nu-ti trebuiasca talonul vechi? Ti-l cer la Politie, ramane la ei cand iti dau talonul nou.

Esti pilos? :D

Acum nu stiu cum mai e, dar acum ceva ani iti cereau talonul si la RAR. Tin minte ca umblam cu cate 2-3 copii xerox + original de pe toate actele, sa fiu sigur ca nu ma mai trimit dupa altceva. ITP-ul, indr-adevar, e in baza lor de date, nu e nevoie sa se uite pe anexa talonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si tu o problema destul de complicata si sper sa gasesc niste raspunsuri : Am cumparat zilele trecute o motocicleta de la cineva din Prahova ( eu fiind din Bucuresti) am facut toate actele, proprietarul mi-a dat tot ce trebuie si am ajuns cu motocicleta in Bucuersti. In drum spre casa fara sa-mi dau seama mi-a cazut placuta cu numarul de inmatriculare ea fiind prinsa in niste sarme de catre proprietar. Acum problema e ca trebuie sa ma duc la RAR sa fac autentificarea dar nu am placuta si nu stiu daca ma primesc asa. Daca ma duc la Pipera sa il declar pierdut nu stiu daca tine de ei pentru ca numarul era de Prahova. Eu in momentul in care o sa vin cu toate actele la politie sa o inmatriculez trebuie sa predau si placuta veche pe care nu o mai am! Ma gandeam ca atunci cand o sa merg la politie pentru inamatriculare sa dau o delcaratie ca a fost furat/pierdut ca oricum numarul acela nu va mai fi folosit dar nu stiu daca o sa accepte asta. Alta solutie ar fi sa ma duc la politie ( in Prahova) sa il declar pierdut si sa imi elibereze alt numar ca mai apoi sa revin la situatia initiala dar nu sunt eu proprietar. Cum ies din situatia asta ?

 

 

VA MULTUMESC!

Editat de Wesko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...