Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca nu vrei sa platesti impozit ia una din UE care nu a fost inmatriculata in Ro si poti sa te dai cu ea cat vrei pe circuit.

Alergatura sa radiezi una deja inmatriculata in Ro nu merita impozitul recuperat.

 

Ca sa nu va tin in sah, ma gandesc la o arma economica de circuit, poate un enduro mic ori un naked mic.

 

In prima faza as folosi motocicleta ca proiect de circuit si daca mai tarziu vreau sa circul cu ea pe strazi am zis sa ma interesez si referitor la cum si daca pot face asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am o nelamurire, legata de perioada de valabilitate a fisei de inmatriculare, daca eu am mers si am inscris motocicleta la taxe si impozite pot sa o inmatriculez fara probleme si dupa ce trece sfarsitul lunii, persoana de la taxe si impozite m-a bagat in ceata complet spunand ca fisa de inmatriculare e valabila doar pana pe 31 iulie, acum eu nu am timp sa-i fac rar si sa stau la cozi+ facut o asigurare noua care ar fi valabila si o mare parte din iarna si doresc sa o inmatriculez la politie candva prin mai. deci as putea sa o inmatriculez dupa expirarea fisei( certificatului fiscal) daca eu am luat-o in evidenta la taxe si impozite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi ce scuze daca s-a mai intrebat acest lucru in topic dar totusi are 120 de pagini.

As vrea sa cumpar o motocicleta din alt oras unde as putea sa stau doar o zi. Ma intereseaza ce trebuie facut (acte) ca sa nu mai am legatura cu vanzatorul. Motocicleta are vama platita si nu este inmatriculata. Si ce acte trebuie sa imi dea.

Inca odata scuze daca s-a mai intrebat asta.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi ce scuze daca s-a mai intrebat acest lucru in topic dar totusi are 120 de pagini.

As vrea sa cumpar o motocicleta din alt oras unde as putea sa stau doar o zi. Ma intereseaza ce trebuie facut (acte) ca sa nu mai am legatura cu vanzatorul. Motocicleta are vama platita si nu este inmatriculata. Si ce acte trebuie sa imi dea.

Inca odata scuze daca s-a mai intrebat asta.

Multumesc.

Acum 2 zile mi-am inmatriculat mobra adusa din afara.

La cumparare am primit:

1.Cartea motocicletei(verifica seriile inainte sa o cumperi)

2.Certificat de radiere.

3.Vanzare cumparare intre tine si fostul proprietar din afara(pe asta ar trebui sa ti-l faca direct nenea de la care il cumperi)

4.Daca a fost adusa doar o mobra din afara,iti trebuie CMR(un fel de asigurare) al platformei+masina cu care a fost adusa.Daca au fost aduse mai multe,doar o copie.

 

Mai departe,daca ai nelamuriri,iti pot explica ce trebuie sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu o lista actele pe care trebuie sa le iau de la vanzatorul roman pentru o motocicleta adusa din Italia si care are deja 2 proprietari romani.(Vanzator italia-->cumparator roman 1 --> cumparator roman 2-->EU). Motocicleta nu e inmatriculata, ci doar a avut o data numere rosii. Vreau sa se evite ilegalitatile(contract de vanzare cumparare fals intre mine si italian). Vreau totul legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu o lista actele pe care trebuie sa le iau de la vanzatorul roman pentru o motocicleta adusa din Italia si care are deja 2 proprietari romani.(Vanzator italia-->cumparator roman 1 --> cumparator roman 2-->EU). Motocicleta nu e inmatriculata, ci doar a avut o data numere rosii. Vreau sa se evite ilegalitatile(contract de vanzare cumparare fals intre mine si italian). Vreau totul legal.

Daca a fost deja pe la 2 romani si a avut numere rosii scoase,deja e cam dubios...Eu as zice ca ar fi mai bine sa te orientezi spre altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am reprofilat cum ai zis tu si acuma am dat de o alta belea. Am fost astazi sa iau un motor si cand ajungem la acte, motorul nu era pe numele lui, ci pe a mamei lui. Asa zice el, ca e trecut la impozit la mama lui. Motorul are carte de inmatriculare, dar e nu apare mama lui, ci o firma. Asa ca am anulat tranzactia pana maine ca sa ma documentez si ca sa imi dea fiscalul.

 

Fiscalul de la firma exista si cu el cica s-a trecut motorul pe numele mamei lui la financiar.(afirmatia lui). Am amanat treaba pana maine ca sa imi dea:

  • certificatul fiscalul de la mama lui
  • fisa de inmatriculare de la mama lui. +
  • contract de vanzare cumparare+
  • carte de inmatriculare+
  • talon
  • asigurare

Pot sa inmatriculez motorul cu actele astea daca pe carte nu apare mama lui, ci doar firma?

 

URGENT---maine la 9 ---pe 28 iulie plec spre el iar , fac cinste, e vorba de o gramada de bani si nu vreau sa am probleme. Vanzatorul e avocat si nu vreau sa ma imbarlige.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are foaia asta de la firma :certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice privind impozitele si taxele locale.

post-43576-0-92405400-1406502310_thumb.jpg

 

 

 

Imi mai trebuie ceva?


» Post actualizat in 27 Jul 2014 23:20

Trebuie si fisa de inmatriculare intre mama lui si firma? Poate sa nu scoata fisa de inmatriculare(stampile si semnaturi) daca are scos certificatul fiscal firma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am reprofilat cum ai zis tu si acuma am dat de o alta belea. Am fost astazi sa iau un motor si cand ajungem la acte, motorul nu era pe numele lui, ci pe a mamei lui. Asa zice el, ca e trecut la impozit la mama lui. Motorul are carte de inmatriculare, dar e nu apare mama lui, ci o firma. Asa ca am anulat tranzactia pana maine ca sa ma documentez si ca sa imi dea fiscalul.

 

Fiscalul de la firma exista si cu el cica s-a trecut motorul pe numele mamei lui la financiar.(afirmatia lui). Am amanat treaba pana maine ca sa imi dea:

  • certificatul fiscalul de la mama lui
  • fisa de inmatriculare de la mama lui. +
  • contract de vanzare cumparare+
  • carte de inmatriculare+
  • talon
  • asigurare

Pot sa inmatriculez motorul cu actele astea daca pe carte nu apare mama lui, ci doar firma?

 

URGENT---maine la 9 ---pe 28 iulie plec spre el iar , fac cinste, e vorba de o gramada de bani si nu vreau sa am probleme. Vanzatorul e avocat si nu vreau sa ma imbarlige.

 

Sa inteleg ca, in prima faza, motocicleta a fost cumparata de catre o Firma si este inmatriculata pe numele acelei Firme. Apoi, motocicleta a fost vanduta de Firma catre o doamna, care a declarat motocicleta la Fisc, dar nu a mai inmatriculat-o, in carte si pe talon aparand tot numele Firmei.

In acest caz, ca sa poti tu inmatricula, iti trebuie urmatoarele:

-contract vanzare-cumparare intre Firma si Doamna, la rubrica "Vanzator" aparand, pe langa semnatura reprezentantului Firmei si stampila Firmei;

-certificat fiscal Firma, cu toate ca parca se numeste altfel, pentru ca nu este acelasi lucru cu cel pentru persoane fizice;

-fisa de inmatriculare, unde apar stampilele de la Administratiile Financiare ale celor doi, Firma si doamna;

-pe spatele talonului trebuie sa apara, la rubrica "Instrainat catre... ": numele doamnei, data la care s-a facut instrainarea catre dansa, semnatura reprezentantului Firmei si stampila Firmei;

-contract vanzare-cumparare intre tine si doamna;

-certificat fiscal de la doamna;

-fisa de inmatriculare cu stampila de la Administratia Financiara de care apartine doamna.

-taxa talon, taxa inmatriculare, asigurare, autenticitate, ITP, cerere, taxa numere, bla-bla-bla...

 

Cam asa ar trebui sa sune o poveste cu final fericit. Daca cineva stie altfel, eu iti prezint scuzele mele sincere pentru ca te-am indrumat gresit.

-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare deranjez cu o intrebare ...

 

Daca am cumparat un moto .. Am facut C-V (a scris pe talon instrainat catre mine)... Mi.a dat fiscal (l-am bagat pe numele meu la fiscal).. Am facut asigurare pe numele meu .. ITP facut... Cat timp pot merge cu el fara sa-i fac identificare la RAR si sa schimb talonul la politie ? .. Multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare deranjez cu o intrebare ...

 

Daca am cumparat un moto .. Am facut C-V (a scris pe talon instrainat catre mine)... Mi.a dat fiscal (l-am bagat pe numele meu la fiscal).. Am facut asigurare pe numele meu .. ITP facut... Cat timp pot merge cu el fara sa-i fac identificare la RAR si sa schimb talonul la politie ? .. Multumesc :)

Poti merge pana te opreste politia, daca se constata ca este instrainat catre tine cel mai probabil i-ti va opri talonul, talon pe care i-l poate ridica doar cel trecut in talon ca proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge pana te opreste politia, daca se constata ca este instrainat catre tine cel mai probabil i-ti va opri talonul, talon pe care i-l poate ridica doar cel trecut in talon ca proprietar.

 

Am inteles .. Deci mai bine il bag la naftalina pana rezolv cu RAR-ul ... Multumesc tuturor de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am si eu o intrebare cu privire la inmatricularea unei motociclete adusa din Grecia.

Motocicleta in Grecia a fost pe numele meu.

As dori sa o trec pe numele unui prieten pentru ca nu voi fi in tara sa ma ocup de toata alergatura si sa o inmatriculez in Romania pe numele prietenului respectiv. Intrebarea este daca am nevoie de fiscal? sau doar de un contract de vanzare/cumparare?

 

Si ulterior ce acte sunt necesare pentru inmatriculare si care este procedura?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Imi pare rau daca a mai fost intrebat, insa daca nu am inmatriculat motocicleta pe numele meu (este bagata decat la fisc pentru impozit, deci banuiesc ca pot sa scos fiscalul) si am toate actele necesare inmatricularii (contract v-c, fisa inmatriculare si restu), daca vreau sa o vand fara sa o mai inmatriculez, cel care o cumpara de la mine are probleme mari la inmatriculare? Am inteles ca se poate duce cu cele doua contracte v-c (dintre mine si fostu proprietar respectiv dintre mine si viitoru' comparator) si ca n-ar fi probleme, insa as vrea sa stiu sigur daca se rezolva usor sau trebuie s-o inmatriculez inainte s-o vand, sa nu sperii cumparatoru' ca o inmatriculeaza greu sau ceva.

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit Dani, totul e asa cum zici tu. Tu o sa ii dai carte, talon, numarul il lasi pe moto, mai dai contractul dintre mine si tine si fisa de inmatriculare si fiscalul de la mine in original. Este simplu, iar cei la inmatriculari urmaresc doar continuitatea de la proprietarul din carte pana la ultimul care cumpara motoreta. Pe langa actele de mai sus in original, tu vei face cu el contract de VC (gasesti model pe net si il scoti in 3 exemplare), ii vei da o fisa de inmatriculare ca ai scos-o de la fisc (semnata de fisc in dreptul tau) si un certificat fiscal cum ca nu ai datorii si poti instraina bunul.

 

PS: daca te intreaba cineva ceva si nu stii sa raspunzi, zici ca ai tinut legatura cu fostul proprietar si il trimiti la mine sa lamuresc eventuala problema.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, oameni buni ! Va deranjez si eu cu o mare problema: am vandut in 2008 o motocicleta , am radiat o doar de la fisc [ cumparatorul mi a zis ca o inmatriculeaza pe numele lui] si nu m am mai dus sa o radiez si de la politie . Astazi m am trezit cu o invitatie la politia rutiera constanta, iar pe foaia aia eram citat eu ,scria numarul pe care il avea motocicleta in 2008 si mai scria ca motorul a fost implicat pe 08.08.2014 intr un accident rutier cu pagube materiale si sa vin la sediul politiei sa comunic cine conducea motorul. Din moment ce nu mai figurez la fisc cu motorul de aprox 6 ani , cum mai pot fi eu proprietarul? Impozitul la stat trebuie sa fie platit de cineva, nu ?(adica de noul proprietar,care e obligat sa inmatriculeze vehiculul in max 30 de zile de la data cumpararii)? ce este de facut in situatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...