Sari la conținut

Postări Recomandate

Cumparat obiectul din Germania,stat acolo 2 luni,venit in tara si mare circ la financiar ca nu am declarat in 30 zile de la dobandire.Explicat idiotilor de la fisc ca n o sa vin in tara sa declar ca asa vor ei.Functionara de la ghiseu sa platesc amenda ca este mica.Eu nu si nu si pana la urma sa scape de atmosfera ce o faceam nu am platit amenda si am terminat cum am vrut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa inmatriculez un motor (transcriere proprietar) maine la drpciv.

 

Intrebare: se poate sa ma prezint la ghiseu cu un rca care intra in valabilitate peste 30 zile? rca ul este facut astazi,insa nu in termen ,cum scriu ei pe site drpciv.

 

Se tine asa mult cont de chestiunea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa inmatriculez un motor (transcriere proprietar) maine la drpciv.

 

Intrebare: se poate sa ma prezint la ghiseu cu un rca care intra in valabilitate peste 30 zile? rca ul este facut astazi,insa nu in termen ,cum scriu ei pe site drpciv.

 

Se tine asa mult cont de chestiunea asta?

 

Inainte sa inmatriculezi motorul pe numele tau trebuie sa inchei polita RCA care sa fie deja valabila in momentul in care prezinti dosarul pentru inmatriculare la Serviciul de Inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a dat o directiva europeana dar nu mai tin minte cu ce data intra exact in vigoare. Acesta este si motivul pentru care Suzuki a renuntat la vanzarea lui M1800R catre europa, nu are euro4.

Exceptie fac vehiculele care sunt declarate "de epoca" adica au mai mult de 30 de ani de la incetarea productiei dar si aici sunt multe hartii de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee cum aflam cat costa RAR-ul inainte sa ajungem cu motorul acolo ? este vb despre un Transalp 650 din 2003 adus in Decembrie din Italia.

nu afli. am intrebat si eu cand am facut programarea la telefon. decide inspectorul pe loc, cica.

cu toate astea, eu am vazut ca trece niste coduri in functie de operatiunile care trebuie inregistrate, si mi se pare chiar stupid sa nu poti afla din vreme macar aproximativ. pare un algoritm destul de clar, nu am inteles care e misterul de nu au putut sa imi spuna la telefon macar cu aproximatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee cum aflam cat costa RAR-ul inainte sa ajungem cu motorul acolo ? este vb despre un Transalp 650 din 2003 adus in Decembrie din Italia.

 

Este un fel de loterie dar eu zic sa ai la tine cam 800 lei. Pe mine m-a costat identificarea in Decembrie 2017 aproximativ 400 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine si-a cumparat f. recent motor sau masina din tara? Cum ati facut cu stampila de pe contractul de vanzare-cumparare? Singura optiune sigura pe care o vad e sa se faca tranzactia dupa ce vanzatorul are stampila luata de la primarie, nu mai merge cu facut tranzactia si asteptat fiscalul prin posta/curier etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut azi pe 1 luna in Auchan Crangasi si am dat 48,42 la City Insurance. - referitor la actele care trebuiesc traduse am fost azi la pipera/inmatriculari la biroul de informatii si :eek: pentru inmatriculare provizorie sau definitiva nu trebuie tradus nici un act.

 

la circa financiara trebuie traducere la factura doar daca nu exista si una in romana facuta de o firma intermediara gen MotoMus in cazul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun cea mai tampita intrebare posibila: vreau sa imi cumpar o masina...SH. Ma duc sa vad una...si daca imi place, o iau.

Daca masina e la naiba inpraznic, eu ma duc cu 5.000 EUR in traista? Asa se fac paltile? Din "buzunar"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transferul bancar nu te coafează? Banii aia, multi sau puțini, bănuiesc ca ii ai in banca..

mai conteaza si ce vrea vânzătorul. poate doreste exclusiv cash. Moment in care vei descoperi ca de la bancomat ai comision zero dar ai limita zilnica de retragere, in timp ce la ghișeu nu ai limita dar ai comision. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun cea mai tampita intrebare posibila: vreau sa imi cumpar o masina...SH. Ma duc sa vad una...si daca imi place, o iau.

Daca masina e la naiba inpraznic, eu ma duc cu 5.000 EUR in traista? Asa se fac paltile? Din "buzunar"?

Mergi la banca, retragi banu' din cont, doamna de la caserie ti-l pune intr-un plic, apoi mergi la un birou de acte auto si dupa ce ati semnat amandoi contractul si omu' a scris cu mana lui pe certificatul de inmatriculare data instrainarii catre tine, scoti plicu' si-l inviti sa numere banu'.

Simplu.

» Post actualizat in 02 Mar 2017 22:01

Transferul bancar nu te coafează? Banii aia, multi sau puțini, bănuiesc ca ii ai in banca..

mai conteaza si ce vrea vânzătorul. poate doreste exclusiv cash. Moment in care vei descoperi ca de la bancomat ai comision zero dar ai limita zilnica de retragere, in timp ce la ghișeu nu ai limita dar ai comision. Spor!

Depinde de banca.

La Reiffeisen e 0.5% pana in 5000 de euro si 1% tot ce depaseste aceasta suma.

La 5500 de euro scosi, am platit 30 de euro comision. Trai, nineaca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reformulez:sceste tranzactii nu se fac prin virament bancar?

De obicei nu se fac, pentru ca banii intra in contul beneficiarului abia in ziua urmatoare, asta daca nu ai bafta sa fiti amandoi abonati la aceeasi banca.

Daca ai chef sa astepti pana a doua zi ca sa intri in posesia utilajului, no problemo.

In al doilea rand tranzactiile bancare implica un control al statului asupra tranzactiei respective. Multi oameni nu vor ca statul sa stie cati bani au facut din vanzarea vreunui utilaj. Prin metoda cash se evita controlul. Altii poate au poprire pe conturi, iar sumele intrate ar fi blocate automat pana la stingerea litigiului.

Daca e sa fim sinceri, in domeniul tranzactiilor auto-moto, piata functioneaza "la negru" intr-un procent covarsitor.

Mai omule, daca ti-e frica, ia-ti vreo doi prieteni cu tine cand faci tranzactia, si ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reformulez:sceste tranzactii nu se fac prin virament bancar?

Cele doua raspunsuri de mai sus ti-au fost neclare?

Atunci, pe scurt: DA insa doar daca vrea si vanzatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...