Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare!

 

Mi-am adus in toamna asta o Aprilia Pegaso din Germania!

 

O sa vreau sa o inscriu dar numai la primavara.

 

Am ca si acte urmatoarele:

 

- brief mare

- brief mic

- contract vanzare cumparare.

 

Fostul proprietar : persoana fizica.

Data contractului 12.10.2007

 

De adus, am adus-o demontata in portbagaj.

 

Intrebari:

 

1. Sunt suficiente actele pentru inmatriculare?

2. Daca pe contract figureaza data 10/2007, la inmatriculare, undeva in 03/2008, sunt pasibil de o amenda de la finante pentru nedeclararea bunului de la intrarea in posesie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Intrebari:

 

1. Sunt suficiente actele pentru inmatriculare?

2. Daca pe contract figureaza data 10/2007, la inmatriculare, undeva in 03/2008, sunt pasibil de o amenda de la finante pentru nedeclararea bunului de la intrarea in posesie ?

 

Raspuns la intrebarea 2 Da, finantele or sa te amendeze ca nu ai declarat-o in max o luna de la data contractului. Din cate stiu eu nu e foarte mult, cateva zeci de RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut all, pentru cei care au avut experiente cu motoare aduse din Italia...contractul ala de vinzare-cumparare , cum arata? este ceva oficial sau 2 vb pe o hirtie? poate fi folosit un contract romanesc? Mi-am luat un motor din Italia, l-am adus ieri , dar pe acolo nimeni nu stia nimic de acest contract, cica e de ajuns cartea anulata si certificatul de proprietate. Nu ar fi chiar asa o mare problema ca pot sa-l contactez pe nea in Italia...dar dureaza....asa ca multumesc anticipat celor care imi pot venii in ajutor cu o idee.

Bafta tuturor.

 

 

-IN ACEASI SITUATIE MA AFLU SI EU AM ACELEASI ACTE MINUS CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE

 

VA RUGAM MULT AJUTATI-NE SI PE NOI CUM PUTEM REZOLVA PROBLEMA ASTA.

 

CU MULT RESPECT SI MULTUMIRI ANTICIPATE :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

-IN ACEASI SITUATIE MA AFLU SI EU AM ACELEASI ACTE MINUS CONTRACTUL DE VANZARE-CUMPARARE

 

VA RUGAM MULT AJUTATI-NE SI PE NOI CUM PUTEM REZOLVA PROBLEMA ASTA.

 

CU MULT RESPECT SI MULTUMIRI ANTICIPATE :D

eu am facut cu italianu de la care am luat motoru un act de v/c de mina si la sfirsit am semnat amindoi dar cind te duci sa inscrii motoru trebuie tradus pe mine m-a costat tradusu 45 ron

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 19:52 -------------

Am si eu o intrebare:D vreau sa iau un rs125..si am vb de acte tot..si imi zice ca talonu nu il are ca la oprit la rar ,asa este?? ...

la rar nu-ti opreste talonu , ori nu-l are ori l-a piedut sau poate este furata

 

--- Mesaj completat în 04 Feb 2008 20:01 -------------
actul de v/c poti sa-l faci de mina dar trtebuie sa fie in limba tari de unde ai luat motoreta. dupa care il traduci mai faci si tu o copie dupa el sa ai. oricum astia doar se uita pe el si atit . dar tre sa ai trecut pe el seria de la motor si seria de la caroserie. daca il ai din italia pot sa-ti trimit eu un exemplar...........daca vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajutor!

am cumparat zx6r de la un prieten din italia,mi-a trimis-o cu un tir impreuna cu acte-talonul italienesc,actul de radiere din italia de pe data de 23-1-2008 .cvc-ul l-m facut la acte auto io si am semnat pt fiecare V resp C

intrebare -trebuie facut rar obligatoriu in 30zile/trebuie decalrata la financiar in baza cvc in 30 zile? sau mai pot astepta fara sa risc vro amenda ! multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu mi-am inscris motorul saptamana trecuta

Acte necesare:

RAR . - copie buletin

- copie dupa tanga

- copie dupa cartea moto (asemanator cu cartea de identitate)

si cam atata

 

taxe RAR. 280 RON

 

Imprimat fisa inmatriculare 10 RON ( include si dactilografierea )

 

Primarie 28 ron +26 ron impozitul

( actul de vanzare cumpare in copie + copie dupa carte de identitate de al RAR+ copie dupa Buletin (C.I.) + dosar plic - imprimatul " fisa de inmatriculare )

-- aici se pune stampila pe fisa

 

chitanta C.E.C. -30 ron

 

Se face asigurare RCA 200 Ron / 2008 eu am facut pe tot anul in doua transe

Apoi la DEVA ( ma refer la noi in Hunedoara )

 

--actul de vanzare-cumparare

--copie dupa carte de identitate + original

--certificatul de autenticitate de al RAR

--talonul galben de la RAR cu verificarea tehnica

--fisa de inmatriculare cu stampila de la primarie

--actele de la motor ( tanga, cartea de identitate din italia)

--contractul de vanzare/ cumparare intre italian si cel care a adus motorul

--cerere de inmatriculare tipizata care apoi se complecteaza cu pixul( se gaseste la orice birou de copiat acte)

-- copie dupa buletin( C.I.)

--chitanta de la C.E.C. pentru talon

-- 17 ron se mai platesc acolo la ghiseu pentru placute de inmatriculare (numerele)

-- copie si original asigurare RCA ( este obligatoriu sa fie minim pe 6 luni)

 

Acolo sub copia de la buletin ( C.I.) m-a pus sa declar ca motorul a venit pe platforma sau in masina si nu a avut numere de inmatriculare in tara.

(preventiv am avut copie xerox de la masina cu care a fost adusa)

 

Apoi dupa 3 ore am revenit si aveam talon si numerele ( adica nu placutele de inmatriculare ci doar numerele HD -07- ZYX )

 

Apoi am plecat cu talonul in buzunar , m-am dus la masina si acasa . Traiasca calculatorul, imprimanta si masina de plasticat). NUmerele se elibereaza doar in 2 saptamani. Asa ca mi-am facut pe A4 numerele l-am plasticat, le-am aplicat pe suportul de numere si apoi pe strada .

Evit sa ies noaptea pentru ca nu sunt reflectorizante .\

 

 

Cine are nelamuriri trimiteti email pe adresa mea si am sa va trimit si actele mele din italia scanate sa aveti habar cum arata. E pacat sa luati teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce se afla pe un perete de la inmatriculari in Constanta:

 

3E5934.jpg

75B0A1.jpg

 

Orar pana la 16:30, actele depuse pana la ora 14:00 cel tarziu, se proceseaza in aceeasi zi si se ridica la ora 16:00.

 

Pentru alte informatii imi puteti trimite un PM.

 

Salutare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...

imi cer scuze daca s-a mai pus intrebarea dar am cedata citind pe la pagina 5

daca am cumparat o motociccleta din alt judet si vreau sa apar si eu pe cartea ei(adik sa devin proprietar cum trebui) am nevoie de vreo ceva de unde am cumparat-o? adik de o radiere ceva?

eu am toate actele...act vanzare cumparare, carte identitate, certificatul de inmatriculare si un certificat de atestare pentru persoane fizice de la impozit(mi l-a dat baiatul de la care am cumparat-o ca cica imi trebuie)

deci intrebarea ramane...mai trebuie radiata? sau mai am nevoie de vre-o ceva din acel judet?

 

si am inteles ca trebuie inmatriculata in termen de 30 de zile, daca nu iau nu stiu ce amenda...trebuie inmatriculata la politie in astea 30 de zile sau inscris a la finante?

 

multumesc mult :crack: ...promit o bere daca ne intalnim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am citit mai din intamplare pe site-ul de la B&S motors ca de la 1ianuarie 2008 nu se mai inmatriculeaza motociclete care au euro 2?adica nu mai merge sa imi aduc o Honda CB 500 din germania?java script:emoticon(':rusinica:', 'smid_7')

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit mai din intamplare pe site-ul de la B&S motors ca de la 1ianuarie 2008 nu se mai inmatriculeaza motociclete care au euro 2?adica nu mai merge sa imi aduc o Honda CB 500 din germania?java script:emoticon(':ok:', 'smid_7')

:huh:

 

Eu mi-am inmatriculat CB-ul acum 2 saptamani si nu am platit nici o taxa in plus.Deci, nici o problema !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Daca in dosarul de inmatriculare trebuie inclusa si asigurarea, cand fac asigurarea ce numar trec in acte? - pt. ca numarul inca nu il am, nu? :(

 

Si de la cine iau amenda (si cam cat) daca nu am facut inca nimic la o luna dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare? :ok:

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in dosarul de inmatriculare trebuie inclusa si asigurarea, cand fac asigurarea ce numar trec in acte? - pt. ca numarul inca nu il am, nu? :(

 

Cand iti faci asigurarea, ala o sa scrie acolo seria sasiului.( se scrie ori nr. de inmatriculare, ori seria sasiului pe asigurare)

 

Si de la cine iau amenda (si cam cat) daca nu am facut inca nimic la o luna dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare? :ok:

Trebuie sa o declari la fisc, in 30 de zile, altfel platesti amenda (eu am dat vreo 25 ron pt. vreo 4-5 zile de intarziere - am avut actul de vanzare-cumparare facut pe 21-02 in italia, si eu am declarat-o la fisc pe 26 martie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa imi trimiti shi mie actele de italia, intentionez sa imi aduc shi eu motor din Italia. Multumesc foarte mult shi asfalt uscat.

 

Hmmm..... cred ca te-ai ratacit pe forum si ai postat gresit....

Daca totusi te refereai la ce acte trebuie sa iti dea omul de la care o cumperi din Italia, atunci trebuie sa stii ca iti trebuie cartea de identitate a motorului (care trebuie sa fie anulata, a mea a avut cred ca vreo 12 stampile pe ea cu "anulatto") , certificatul de proprietate a motocicletei si un contract de v-c intre tine si vanzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie, va rog?

Taxa Certificat de Inmatriculare (B.C.R. , C.E.C., sau in alta parte) cam cat este? si trebuie platita doar la prima inmatriculare, sau si la vanzare dupa prima inmatriculare in tara?

Si daca vreau sa-i schimb numarul (deci mai intai radiata, si apoi reinmatriculata practic, nu?), trebuie platita aceasta taxa?

La dosar mai trebuie vreo taxa pentru numere, sau intra in aceasta Taxa Certificat de Inmatriculare ?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ajuta si pe mine cineva???

Vineri imi cumpar o motocicleta adusa de dincolo si vreau sa stiu exact la ce sa fiu atent...actele care trebuiesc sa mi le predea...contractul de vanz-cumparare...apoi care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac ca sa o inmatriculez, respectiv RAR si altele. Cam la ce costuri se ajunge? Si in plus pot sa o inmatriculez in cj daca am domiciliul in brasov? (nu prea cred)

Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...