Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai nu pot pune datele mele pentru ca nu ma lasa sa pun la judet decat Salaj ...Acolo la date despre proprietar depinde de numarul masinii,daca ii SJ nu ma lasa sa pun decat din judetul Salaj ...-_-"

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vazut, te obliga pentru ca trebuie sa completezi si numarul de inmatriculare. Trebuie sa te duci la un asigurator (fizic) sa ii faci asigurare pe seria de sasiu. Specifica-i, "asigurare pe seria de sasiu". Incearca la mai multi agenti de asigurare, poate unii nu au mai facut doar pe seria de sasiu si poate unii te vad mai mic si se gandesc ca ar avea probleme ei la un eventual incident...

Editat de mikehit47
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EDIT:

Merge de pe versiunea de pe mobil sa pui orice judet <3

» Post actualizat in 18 Oct 2014 07:00

A fost mama si la asigurator fizic ,dar au zis ca nu pot face decat daca stim CNPul ...( a fost la mai multi)

» Post actualizat in 18 Oct 2014 07:05

Lool,pe 12 luni cea mai ieftina asigurare e 600de lei

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... am facut o simulare pe CNPu` lu` taicamio si ar fi 150de lei pe 6 luni :)

Inca nu m-am hotarat,dar cred ca o sa comand o asigurare pentru luni :D


» Post actualizat in 20 Oct 2014 10:32
Daca ii zic la asigurator sa faca pe seria de sasiu,la cnp nu complecteaza nimic?nici la nume ? Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul tau post aici pe forum si ai si zis o prostie... Pana la furt trebuie s-o fure unu', ca d-aia se numeste FURT!

Si ce face daca e prietenul se trezeste deja cu ea la impozit? ca mai nou, prin unele locuri asa se face, cand o scoti la fisc, o pune automat celui care i-ai vandut-o.

Paul, mergi si vorbeste cu inspectorul de strada, te va invata ce si cum trebuie sa faci. Ii explici ca nu poti sa mai dai de cel caruia i-ai vandut-o...

» Post actualizat in 05 Oct 2014 18:18

Edit

Art. 227 Furtul

(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

(2) Fapta constituie furt si daca bunul apartine in intregime sau in parte faptuitorului, dar in momentul savarsirii acel bun se gasea in posesia sau detentia legitima a altei persoane .

(3) Se considera bunuri mobile si inscrisurile, energia electrica, precum si orice alt fel de energie care are valoare economica.

(4) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti mai expic o data:

Faci asigurare pe numele tau (ca tu apari ca si cumparator), nu selectezi ”inmatriculat” ci ”in vederea inmatricularii” si nu completezi nimic la numar.

La informatiile legate de proprietar, treci datele tale (nume, prenume, cnp, adresa), iar la datele motocicletei treci detaliile din talon (sau carte), fara insa a completa si numarul de inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ala ce a avut-o inainte asa a facut,pt inmatriculare pe 6luni,a facut pe numele lui,nu pe proprietara si m-am dus cu asigurarea aia si i-am aratat si i-am zis sa faca asa,si a zis ala ca e dosar penal asa ceva

Imi bag p*** in ele legi ca mor de nervi,din moment ce am motoru' nu il pot conduce

» Post actualizat in 20 Oct 2014 17:26

Hai sa iti mai expic o data:

Faci asigurare pe numele tau (ca tu apari ca si cumparator), nu selectezi ”inmatriculat” ci ”in vederea inmatricularii” si nu completezi nimic la numar.

La informatiile legate de proprietar, treci datele tale (nume, prenume, cnp, adresa), iar la datele motocicletei treci detaliile din talon (sau carte), fara insa a completa si numarul de inmatriculare.

Asa i-am zis si cica e dosar penal...nu mai stiu ca sa fac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 227 Furtul

(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

(2) Fapta constituie furt si daca bunul apartine in intregime sau in parte faptuitorului, dar in momentul savarsirii acel bun se gasea in posesia sau detentia legitima a altei persoane .

(3) Se considera bunuri mobile si inscrisurile, energia electrica, precum si orice alt fel de energie care are valoare economica.

(4) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Cred ca citesti selectiv. Hai sa facem o treaba: Tu imi vinzi mie mobra, fara sa imi dai fiscal. Apoi mergi la politie sa declari furt. Daca vrei, in weekend-ul urmator vin special pt asta la TM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, ce treaba are politia cu preschimbarea permisului?

Asta o data.

Si doi, zi-mi si mie cand ti l-ai schimbat tu. Anu' asta? Pariez ca inainte de 19 ianuarie 2013, cand s-a schimbat jiugeaua.

Post actualizat in 15 Oct 2014 15:11

PS. Vezi ca am pus link mai sus de pe siteul serviciului permise si inmatriculari. Daca o sa cauti o sa gasesti lista documentelor necesare. Daca gasesti tu o lista fara vizita medicala o mananc cu tot cu monitor.

Amice, daca citeai tot, nu mai puneai intrebarea asta. Tocmai am zis, am intrebat anul trecut in toamna si l-am facut anu asta in martie, aprilie. Daca nici la Udriste nu stiu sa iti raspunda la o simpla intrebare, atunci... cica ce treaba are politia :)) Iti garantez ca nu trebuie sa faci vizita medicala decat daca iti expira permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca citesti selectiv. Hai sa facem o treaba: Tu imi vinzi mie mobra, fara sa imi dai fiscal. Apoi mergi la politie sa declari furt. Daca vrei, in weekend-ul urmator vin special pt asta la TM.

Uite cum e...tu ori nu intelegi ,ori nu vrei sa intelegi,era vorba de contractul de vanzare cumparare.Exista un contract (V_C) intre primul proprietar si initiatorul topicului(care acum este proprietarul nr 2) intre proprietarul nr2 si cel la care e motorul acum NU EXISTA contract (V-C) .Deci legal poate fi declarat furat ,stiu ca nu-i moral ,dar asta-i alt aspect.Moral nu-i nici ca initatorul topicului nu a inmatriculat motorul cand l-a cumparat si acum problemele cele mai mari le poate avea proprietarul nr 1(crede-ma ca stiu,din nefericire am fost in postura asta) pentru ca amenzile vor veni la el iar el va trebui sa umble prin procese pentru a anula amenzile pt ca asa e legea la noi si va mai trebui sa dea in judecata pe cel care a cumparat motorul (proprietarul nr2 si initiatorul topicului) pentru a-l obliga sa-l inmatriculeze sau sa-l radieze din circulatie(nu fiscal). Si daca vrei sa-mi dai niste bani si sa umbli pe la politie...te astept . Aici eu am pus PUNCT.

Editat de LEON77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut

In luna august am revenit in romania dupa ceva ani petrecuți in cipru. ..calare pe motor!

Tot este pe numele meu talon asigurare. .etc..

Cu siguranță nu o sa mă reîntorc ...si am decis sa.l înscriu la noi!!

Acum .....am nevoie de ceva indrumari si sfaturi pentru a radia motorul de acolo.....si inscris in romania!!

Va mulțumesc Cristianpost-71836-0-36358400-1414840191_thumb.jpegpost-71836-0-36358400-1414840191_thumb.jpegpost-71836-0-36358400-1414840191_thumb.jpegpost-71836-0-36358400-1414840191_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi achizitionez un cbr 1100xx blackbird, si vreau sa stiu daca il pot asigura pe numele meu/ sa circul cu el fara probleme.

Vreau sa mentionez ca am 24 de ani .

Astept raspuns urgent!

Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

talonul, cartea. nu stiu exact cum e cu cipru, trebuie sa intrebi la ei ce acte au nevoie, e posibil sa-ti ceara si un document de la serviciul inmatriculari romania precum poate fi radiat de acolo deoarece e inmatriculata in ro. stiu pe cineva din italia caruia i-au cerut hartia asta, dar restul le-au radiat doar cu certificat si carte traduse. sau vinde-o si tu unei rude apropiate din ro si o radiezi de acolo pt export si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles !

Mersi

ideea e ....nu sunt in romania momentan si nu pot intreba pe nimeni aici de specialitate....

singura varianta e sa mai citesc si sa ma documentez aici...

Am un prieten in romania care se poate duce si intreba cu si ce !! :)

Intrebarea e ; unde să se ducă?

» Post actualizat in 01 Nov 2014 17:58

Ok yoyo_man!!!

Buna sugestia!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb asta deoarece acum cu noile legi privind la varsta pentru categorii si puterea motorului vroiam sa ma asigur ca Nu voi avea nici un fel de problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza. adica nu ca imposibilitate. dar nu stiu daca varsta conteaza sau nu la rca si cat... as baga mana in foc ca da. daca prin 'nici un fel de problema' nu consideri o asigurare mai mare, nu o sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...