Sari la conținut

Am Primit Motocicleta!-mz125


cretu_cristian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! In caz ca nu ai reusit sa scoti rezervorul: vad ca surubul din fata al rezervorului l-ai scos. Incearca sa impingi rezervorul inainte si in acelasi timp sa-l si ridici putin. cadrul are sudat un cilindru mic, peste care vin doua cleme de metal ale rezervorului. Probabil clemele alea sunt destul de stranse sau ruginite si va fi nevoie sa insisti. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pustiule... Capu' sus! Felicitari! Dupa ce ai sa termini bike-ul ai sa versi o lacrima de fericire. Las-o sa cada pe motor... Dupa ce-ti iei si permisu' varsam noi o bere. Da nu pe motor... :finger:

 

 

SUCCES !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! Nu am mai facut mai nimic la MZ, pt. ca a inceput sa fie frig afara, deci voi lua o "scurta" pauza, pana anul viitor. Daca ma puteti ajuta cu ceva, va rog sa ma anuntati!

Asfalt uscat tuturor!

 

 

 

Salut! Daca esti interesat, tatal meu are un MZ 125 din 1960, care e in stare de functionare (aproape :what: / nu are baterie) si ar vrea sa-l vanda. Asa ca dc. te intereseaza, poti sa ma contactezi pe mail-ul mariusteleanu@yahoo.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

salut...am ramas masca...din ce am citit in ultimele 20 de minute aici... :D ....bravo ...chiar daca nici eu nu sunt prea mare....m-ai uimit efectiv...daca vrei documentatia tehnica in limba engleza a mz-ului ti-o dau eu... :D ...ideea este ca e pentru mz rt 125/3.....si tu ai acolo cred ca ori rt 125/2 sau rt 125/1....oricum ele seamana intre ele destul de mult....daca nu ai reusit sa scoti rezervoru...incearca sa scoti furtunasul de legatura dintre cele 2 parti ale rezervorului....sa scoti seaua pilotului...si surubul din fata....daca scoti toate aste ea e imposibil sa nu iasa... :lol: ....bafta multa in reconditionare....si nu te grabi...ai timp destul...daca vrei iti donez un carburator cu filtru de aer original dar pentru rt/3...sa imi dai de veste....te salut si succes in continuare.... :D :P :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Mai stie cineva, ceva, de mesterul de aici?Ma mananca in masele sa vad finalul.

Nu il cunoaste nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
pai nu a mai postat nimic de un an.. tu ce crezi? :friends:

Na postat dar intra pe forum....Last Seen: 10th September 2008 - 06:49 PM

 

O fi lasat balta lucrarea si io fi rusine,eu nu vad de ce,ca sa restaurezi o moto in starea aia iti tre vointa si mai ales bani,mai bine de la 15 ani sa lucreze in vacante sa stranga bani+sa-l ajute si parintii si la 18 ani dupa ce isi va lua permis sa-si ia o comunista deja inscrisa si functionala sau poate chiar o japoneza cu care sa poata iesi in lume.

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fiti naivi...chiar credeti ca el o restaureaza?lucreaza tata la ea de-i sar capacele ..si din cand in cand mai apare si el in poze cu ochelarii de protectie pe ochi si cu flexul in mana...ca sa scoti ceva din motorul lui e nevoie de multa munca,dar mai ales de multi bani... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fiti naivi...chiar credeti ca el o restaureaza?lucreaza tata la ea de-i sar capacele ..si din cand in cand mai apare si el in poze cu ochelarii de protectie pe ochi si cu flexul in mana...ca sa scoti ceva din motorul lui e nevoie de multa munca,dar mai ales de multi bani... :P

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vreau sa-mi cer scuze pt. ca am mintit la crearea contului (nu am carnet de conducere, pt. ca am 13 ani), dar a fost singura solutie pe care o aveam pt. a va cere ajutorul. Daca considerati ca nu am ce cauta aici, va rog sa-mi stergeti contul.

 

.....................................................

 

 

Foarte tare! Prima ta dragoste. Multa bafta cu moto.

 

 

P.S. Lasati-l in pace voi astia care il zoriti atat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
nu fiti naivi...chiar credeti ca el o restaureaza?lucreaza tata la ea de-i sar capacele ..si din cand in cand mai apare si el in poze cu ochelarii de protectie pe ochi si cu flexul in mana...ca sa scoti ceva din motorul lui e nevoie de multa munca,dar mai ales de multi bani... :D

Sau poate ca el char lucreaza si il mai ajuta taicasu'! Nu poti sti decat daca esti vecin cu el! :)

Editat de SHKD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

nu vreau sa-ti tai din elan ca la varsta asta tare entuziasmat cred ca esti, insa motorul asta nu e in stare tocmai buna. hai ca daca vorbim de sa, rezervor, cauciucuri si putina rugina, ok, se gasesc altele si si rezolvat problema. insa uita-te in ce stare e suspensia. uita-te la jenti, cadru si asa mai departe. ca sa nu mai zic ca iti lipsesc multe piese (nu vad frane, nu vad partea electrica etc. ...). eu te-as sfatui sa revizuiesti motorul (doar motorul, nu toata motocicleta) cu un piston nou, vopsea noua, curatat, garnituri noi etc. ... si sa-l pui intr-un mz mai bun, eventual tot de la fiare vechi. nu zic ca nu se poate si daca vei reusi vei avea ceva de care sa fii mandru insa poate costa mai mult decat crezi. desfa-l, umbla, experimenteaza, intelege cum functioneaza si cand mai cresti, investesti in altceva. eventual un moto guzzi ceva mai nou, stiu si eu...

 

succes oricum si ebay, poate gasesti ceva acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vreau sa-mi cer scuze pt. ca am mintit la crearea contului (nu am carnet de conducere, pt. ca am 13 ani), dar a fost singura solutie pe care o aveam pt. a va cere ajutorul. Daca considerati ca nu am ce cauta aici, va rog sa-mi stergeti contul.

Astazi am primit o motocicleta MZ125 din anii '50-'60 :) . Un vecin vroia sa o arunce la fier vechi :banana: , dar tata l-a convins sa ne-o dea.

Stiu ca este in stare foarte proasta, dar imi doresc sa o reconditionez cat pot de bine. Sunt constient de faptul ca voi avea nevoie de bani, rabdare si timp, dar am la dispozitie 5 ani pana o voi putea conduce.

Am intrat pe acest forum in speranta ca voi putea primi sfaturi pentru reconditionarea motocicletei, asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti.

 

Printre problemele motocicletei este motorul. Cineva a scos bujia si a inlocuit-o cu in dop de lemn, a ruginit si pistonul este blocat. Seile ar mai fi o problema, pt. ca sunt rupte, coapte, distruse, deci am nevoie de doua sei in stare buna. Rezervorul este putin indoit, dar cred ca se poate rezolva cu putin chit. O problema evidenta este rugina, dar cred ca daca curat toate piesele si le vopsec, voi scapa de ea. Cea mai mare problema este pusa de lipsa pieselor, pt. ca nu prea cred ca se gasesc.

Motocicleta are si parti bune. Cutia de viteze pare sa fie in stare buna, iar majoritatea pieselor nu par sa fie afectate adanc de rugina.

Daca stie cineva cum as putea sa fac rost de piese, il rog sa ma ajute.

post-25972-1191864710_thumb.jpg post-25972-1191863255_thumb.jpg

 

 

Bravo pustiule,felicitari pentru achizitie si pentru cunostintele tale,tine-o tot asa.Dar ai grija ca daca te prinde virusul motociclismului,nu mai scapi de el,dar nu-ti fa probleme ,e cea mai frumoasa boala.Imi amintesc ca pe la 14 ani mi-am cumparat cu bani strinsi in citiva ani, un Simson Awo din 62 ,defect.Eram atit de fericit ca nu mai puteam dormi noaptea,era un motor pe care mi l-as dori si azi.In citeva luni am reusit sa il fac sa mearga si de atunci virusul m-a prins.Daca ai multa rabdare,iscusinta si entuziasm ,ca pasiune vad ca ai ,o sa ajungi departe.Sper sa ai parte de bucuria visului inplinit si sa vezi motocicleta functionind.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu piese, pentru ca nu am si nici prietenii mei nu au,dar daca ai nevoie de sfaturi te ajut cu cea mai mare placere.Iti urez succes in reconditionarea motocicletei si sunt mindru ca in Romania din ziua de azi exista copii ca tine. :D

Editat de biggigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa uita-te in ce stare e suspensia. uita-te la jenti, cadru si asa mai departe. ca sa nu mai zic ca iti lipsesc multe piese (nu vad frane, nu vad partea electrica etc. ...). eu te-as sfatui sa revizuiesti motorul (doar motorul, nu toata motocicleta) cu un piston nou, vopsea noua, curatat, garnituri noi etc. ... si sa-l pui intr-un mz mai bun, eventual tot de la fiare vechi. nu zic ca nu se poate si daca vei reusi vei avea ceva de care sa fii mandru insa poate costa mai mult decat crezi. desfa-l, umbla, experimenteaza, intelege cum functioneaza si cand mai cresti, investesti in altceva. eventual un moto guzzi ceva mai nou, stiu si eu...

 

succes oricum si ebay, poate gasesti ceva acolo!

te-ai cam grabit cu postul asta...dar inteleg, e parerea ta...

 

motorul asta se poate face, si chiar frumos, si e mult mai ok decat multe epave care s-au facut pe forumu asta :lol:

rugina se indeparteaza, vopseaua da fata noua, fierul se face, piese lipsa se gasesc la alte rable....eu am asteptat 2 ani sa completez original simsonul

 

asadar, pustiule, daca mai e in proiect motoreta, tot inainte mergi fara graba, indiferent ca muncesti tu personal si te ajuta si tatal tau, sau invers, notam pe foaie inca o "regina" salvata de la fier vechi :crack:

 

am invatat ca in pasiunea asta rabdarea e de fier...asa ca, mai bine incet si sigur :crack:

 

PS: asta oricum nu-i motor cu care apoi sa mearga la ture prin europa...e motor de parada, nu de hinghiereala....evident ca daca prinde microbu, pe viitor il vedem calare pe mobra noua, dar cu siguranta la asta nu va renunta.

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...