Sari la conținut

Service Doru Pe Str Simetriei - Super Tepar


bavareze
 Share

Este doru tepar sau nu?  

351 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Mi-am luat teapa ca mi-am reparat motorul singur singurel

Nu mai vin la mine ma duc la Doru aka Tanga ca stie ce face :lol:

Pai ma, tu parca erai tepar d'ala cu servisu, nu? :eek: Las ca vin eu cu motoru sa mi-l repari si apoi fac poll :D

 

Dar cred ca imi deschid si eu unu, ca vad ca se gastiga bine....Doru am auzit ca are vila cu piscina si vro 3 mertane si doua erunu, nu? :D BEEETON....asadar, astepti clienti grasi si cliente dragute ;) "imbarlig orice, si minore si majore, in minim doua minute si maxim doua ore" :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Parerea mea este sa apelezi cu incredere la protectia consumatorului !

 

Daca afacerea lui nu este doar de garaj si este societate comerciala, poti face o sesizare la ei, si daca ai treptate ei vor fi amendati si tu DESPAGUBIT !

 

Le "dai foc la garaj" printr-o amenda de vreo 80- 150 milioane, si tu iti recuperezi banii... nu e cea mai buna si simpla solutie? tu nu trebuie decat sa stai 5 minute acasa si sa redactezi plangerea, si ei vor face totul.

 

Poti sa faci asta doar daca ai DOVEZI, ca s-a intamplat asa ceva, si daca esti obiectiv si crezi ca ai fost pacalit cu adevarat. ( mie cel putin mi se pare exagerat ca ai stat 7 luni ! ). Plus.. ti-a dat chitanta? sau vre-o dovada ca ai dat 300 $ in avans? Sau ti-a dat bon ? daca nu, cred ca sunt suficiente motive ca deja sa poti intemeia plangerea. Tot ce trebuie e sa ai DOVEZI si sa nu infloresti adevarul fara sa ai acoperire cand faci plangerea.

 

SAU: daca vrei sa rezolvi amiabil, poti sa mergi la ei si sa le povestesti cum o sa mergi la protectia consumatorului :blbl: si daca le dovedesti k o sa o incurce, cred k o sa se rezolve suficient d repede necazul :D

 

Nu uita: TEPARII SE SPERIE DE LEGE, pt ca ei sunt in afara lor!

 

Iti doresc bafta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

povestea prezentata de ama in acest topic nu este nici pe departe cea adevarata in plus prezinta lucrurile numai in favoarea lui si nu stiu de ce n-are curajul sa spuna tot cu punct si virgula!!!! cu acordul lui Doru "Tanga" (nu Doru Gugeanu scuze man pt situatia creata dar nu noi te-am pus intr-o astfel de situatie si nici nu dorim o asemanare de nume si nici sa ne punem bete in roate unul altuia chiar si indirect fiind.inca o data scuze ).

 

 

intreb eu acum cine a luat teapa daca ama a venit la garaj cu o motoreta in sacosa si a plecat calare fara a plati ,ulei motor,bujii filtre segnenti, baterie noua,ghiduri supapa, garnituri , manopera si multe altele

inca o data ma intreb cine va fi urmatorul fraier (asa cum isi numeste el clientii la motoretele lui) care va cumpara o motoreta care are lipsa la o fusta de cilindru o bucata de 4 cm patrati ,un piston oval si multe altele (asta pt ca nu a vrut sa repere cu piese noi vi spunand citez:"vreau sa tina frate si 2-ua minute cat sa mearga la fraier ca sa-mi iau banii apoi ma doare in pu....lovar) asta vinde ama cand este vorba de motoretele si masinile lui.

 

intai informativa si apoi vorbiti de dat foc si alte chestii care tin de neamuri p......e

 

nu mai plecati urechea la toate aberatiile unora care sunt in sevraj din lipsa de prafuri si abereaza in mod repetat la adresa unora numai pt ca au inpresia ca au luat teapa.

 

 

 

--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 12:12 -------------
ce am scris mai devreme este parerea mea personala fara a vre-o legatura cu serviceul tanga, cu doru -tanga si doru gugeanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa apelezi cu incredere la protectia consumatorului !

 

Daca afacerea lui nu este doar de garaj si este societate comerciala, poti face o sesizare la ei, si daca ai treptate ei vor fi amendati si tu DESPAGUBIT !

 

Le "dai foc la garaj" printr-o amenda de vreo 80- 150 milioane, si tu iti recuperezi banii... nu e cea mai buna si simpla solutie? tu nu trebuie decat sa stai 5 minute acasa si sa redactezi plangerea, si ei vor face totul.

 

Poti sa faci asta doar daca ai DOVEZI, ca s-a intamplat asa ceva, si daca esti obiectiv si crezi ca ai fost pacalit cu adevarat. ( mie cel putin mi se pare exagerat ca ai stat 7 luni ! ). Plus.. ti-a dat chitanta? sau vre-o dovada ca ai dat 300 $ in avans? Sau ti-a dat bon ? daca nu, cred ca sunt suficiente motive ca deja sa poti intemeia plangerea. Tot ce trebuie e sa ai DOVEZI si sa nu infloresti adevarul fara sa ai acoperire cand faci plangerea.

 

SAU: daca vrei sa rezolvi amiabil, poti sa mergi la ei si sa le povestesti cum o sa mergi la protectia consumatorului :D si daca le dovedesti k o sa o incurce, cred k o sa se rezolve suficient d repede necazul :blbl:

 

Nu uita: TEPARII SE SPERIE DE LEGE, pt ca ei sunt in afara lor!

 

Iti doresc bafta! ;)

Magistral, domne, magistral !!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru Tanga a venit in calitate de expert tehnic cu mine cand mi-am luat motorul, fara sa imi ceara/ia vreun ban, la rugamintea unui prieten comun. I-am promis ca servicele il fac la el, dar pana acum nu am ajuns pentru ca intradevar motorul merge flawless, ii multumesc lui Doru.

 

O mare bila alba pentru Tanga ;)

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu mai plecati urechea la toate aberatiile unora care sunt in sevraj din lipsa de prafuri si abereaza in mod repetat la adresa unora numai pt ca au inpresia ca au luat teapa.

<small>--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 12:12 -------------</small><br/>ce am scris mai devreme este parerea mea personala fara a vre-o legatura cu serviceul tanga, cu doru -tanga si doru gugeanu

 

Nota 10 de la mine.

 

Doru de la Tanga m-a ajutat de cateva ori. Si l-am stresat cu telefoanele. Nu stiu cum a rezistat!

 

;) :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii dau banii si apoi astept sa rezolve compresia la piston sau nu ii dau nici un ban si ii cer si cei $300 inapoi?

 

Am cateva intrebari ptr. tine:

 

1. Motoru' cu pricina iti merge acu' sau sta pe bara?

 

2. L-ai facut pana la urma la Doru sau in alta parte?

 

3. Ti-ai completat suruburile lipsa sau mergi fara ele?

 

4. Da' carburatoarele le-ai curatat si reglat sau le-ai lasat asa?

 

.........

"n".

 

 

PS: ptr. a nu mai umple alte multe pagini, raspunde-mi te rog cu DA sau NU...

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar unde dreacu este bavareze?

nu mai este? hmm. ce-mi plac mie astia de se plang ca l-a prostit, ca el nu se pricepe..asa se intampla si cu unul care cumpara motoreta "buna" de la unul ca el.

dupa cele spuse pe aici, chiar daca a vrut sa-l tepuiasca, bine i-a facut. daca nu, respectele mele pentru asa numitul doru.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa mai vericule ? Te dai lovit dar cand colo tu esti ala mai tepar! Sii cum se zice ala care tipa mai tare e mai nemernic! Sper sa se suie cu mobrele sau cu masinile pe tine aia la care o sa le vinzi "sculele" tale reparate moka! Din ce citesc adevarul e undeva pe la mijloc nici la Bavareze nici la Doru. Daca doru ere dreptate ,Bavareze sigur o sa intri in pom. Daca Bavareze are dreptate Dorule nu stiu sigur dar ceva o sa patesti! Numai Dumnezeu stie.Maxima Sanatate la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a consultat Doru motorul cand am fost sa-l iau, si sunt foarte multumit. Andi mi l-a bibilit, si maine mi-l iau. Apropo, e gata de vreo 3 zile dar a fost vremea proasta.

Nush cat de buni sau nebuni sunt ei ca mecanici, asta o sa vad in timp. Oricum sunt baieti foarte de treaba si dintr-o bucata. Mi-au spus de la bun inceput cat ma costa si cat dureaza si mi-au facut pretul defalcat pe materiale si manopera. Pretul a fost foarte rezonabil, si nu sunt aroganti cu clientii cum mai zic cate unii, cel putin cu mine nu au fost.

 

Celor care isi iau masinarii doar ca sa le distruga le doresc bani multi sa si le permita, sanatate ca sa le calareasca si nici un client care sa le cumpere o data distruse.

 

Iar celor care fac reclama proasta gratuita ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Ama, las-o moarta. Sau Doru a fost tepar cand te-a ajutat cu janghina aia de masina neagra, cu motociclete futute prin betoane proaspat turnate si alte asemenea. Iti recomand sa nu mai mergi la Doru, dar nu stiu cine te mai primeste in halul in care aduci motocicletele si apoi le vrei sa mai mearga strună.

Doru e prost că încearcă să-i ajute pe toți.

 

zici ca suntem la birt sau la procesul etapei.... discutam strict despre cazul motocicletei de acum. ca a fost si un caz cand a rezolvat o problema bine si cum trebuia.... era normal sa fi fost. ca daca nu facea chiar nimic mi-as fi dat seama mai din timp ca e ceva in neregula cu el.

 

Prietene AMA, este pentru a N-a oara cand iti auzim gura...

Este un miracol sa faci din cacao bici si sa si pocneasca fara sa stropeasca...

Mai tii minte VTR-ul ala albastru cu toata instalatia carbonizata?? Tot acelasi tzepar te-a scutit de 7-800E din cate imi aduc aminte??

Si cam cate motorete crezi tu ca o sa iti mai repare fraierul ala pe bani adusi azi maine, intr-o saptamana peste 3 luni adica asa cum obisnuiesti tu...???

Si cam cat crezi ca o sa te mai suporte ala sa vii cu toate saraciile la reparat sa ii spui "fa-o sa arate bine ca am un fraier sa o dau acum repede"...???

Si cam cat crezi ca poate inghiti un om...??? Daca as fi fost eu in locul lui iti rupeam picioarele de mult...

Dar profiti de faptul ca omul ala nu bantuie forumurile ca tine, caci daca imi aduc aminte de ultima remarca facuta la adresa lui, cand ai ajuns pe la garaj din fiorosul de pe forum, afisai un zambet tamp si te plimbai ca un kcoy intr-o caldare fara stare...

In locul tau mi-as vedea de treaba fiindca noi stim multe povesti cu multe motoare si cum multi "fraieri" care intra pe forumul asta, "fraieri" care nu cred ca ar vrea sa vada cum maretzul bavareze i-a ars cu zambetul pe bot...

 

Cu respect!

(pentru cei care merita)

 

cred ca nu stii despre ce vorbesti. cand am adus motoreta cu instalatia electrica arsa, e adevarat, s-a rezolvat dar 1. a disparut benzina din rezervor 2. vopseaua de pe rezervor era distrusa. explicatia colegului lui doru a fost ca nu si-au dat seama ca motoreta avea plinul facut si cand au intor rezervorul invers a curs benzina si a stat pe rezervor si s-a diluat vopseaua!!!!

 

nu stiu despre cine vorbesti si pe cine am ars eu vreodata la o combinatie cu o motocicleta pentru ca eu pana acum nu am vandut decat o singura motocicleta (ducatiul) si la care nu am avut nici o discutie. nu stiu despre ce arsuri vorbesti. mai gandeste-te.

 

Am cateva intrebari ptr. tine:

 

1. Motoru' cu pricina iti merge acu' sau sta pe bara?

 

2. L-ai facut pana la urma la Doru sau in alta parte?

 

3. Ti-ai completat suruburile lipsa sau mergi fara ele?

 

4. Da' carburatoarele le-ai curatat si reglat sau le-ai lasat asa?

 

.........

"n".

PS: ptr. a nu mai umple alte multe pagini, raspunde-mi te rog cu DA sau NU...

 

;)

 

1. nu, sta pe bara. doru a zis sa ii dau intai cat face si porma se apuca sa il repare. i-am zis ca intai sa mearga si porma banii.

2. nu l-am mai facut nicaieri. este tot stricat

3. le-au completat cei de la serviceul unde am fost sa constate problemele.

4. au reglat si au curatat carburatoarele tot cei de la serviceul unde am facut constatarea.

 

 

INCA O DATA, CA SA INTELEAGA TOATA LUMEA:

 

CAND MA DUC LA UN SERVICE SI ZIC "VREAU SA MEARGA MOTORU ASTA, CAT MA COSTA?" SI MOTORUL SE REPARA, EU NU PLATESC SEPARAT SEGMENTI + PISTOANE + GARNITURI + MANOPERA + CE AU MAI PUS EI PE ACOLO.

 

platesc reparatia completa, de indata ce mi se face proba ca functioneaza. pe mine nu ma intereseaza ce segmenti ai pus in motor si ce supape, le-ai pus ca ai vrut tu , service, sa le pui in motor , nu eu, client. eu client astept motocicleta mergand si deviz explicativ.

 

e absurd ca nu se intelege acest lucru. degeaba a pus toate acele piese in motor, putea sa puna de 10 ori mai multe piese , toate noi, atata timp cat nu le-a pus cum treubie pentru mine este egal cu zero deoarece motorul nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAND MA DUC LA UN SERVICE SI ZIC "VREAU SA MEARGA MOTORU ASTA, CAT MA COSTA?" SI MOTORUL SE REPARA, EU NU PLATESC SEPARAT SEGMENTI + PISTOANE + GARNITURI + MANOPERA + CE AU MAI PUS EI PE ACOLO.

 

platesc reparatia completa, de indata ce mi se face proba ca functioneaza. pe mine nu ma intereseaza ce segmenti ai pus in motor si ce supape, le-ai pus ca ai vrut tu , service, sa le pui in motor , nu eu, client. eu client astept motocicleta mergand si deviz explicativ.

 

e absurd ca nu se intelege acest lucru. degeaba a pus toate acele piese in motor, putea sa puna de 10 ori mai multe piese , toate noi, atata timp cat nu le-a pus cum treubie pentru mine este egal cu zero deoarece motorul nu merge.

Man, te cam contrazici singur...pai, spui ca Doru-i neserior!Pai daca tu ai pretentiile de mai sus si pana acum ai mai lucrat cu el si a si facut treaba, inseamna ca e ceva putred la mijloc!Sa fim seriosi, daca era un neserios nu te mai duceai tu la el si al'data, si cred ca i-ai facut tu ceva de iti cere banu inainte sa se apuce de el :lol:

 

Apropo, cand te duci la service sa nu te intereseze ce baga in motor, e grav, si practic, demonstrezi chiar tu ce zice wizzie("fa-o sa arate bine ca am un fraier sa o dau acum repede"), adica, baga-n ea ce-o fi numa sa mearga!La inceput vii si spui ca defapt ti-a cerut nu stiu cat si apoi a cerut mai mult...OK...ai si aici putina dreptate, dar, ca apoi sa o dai pe alte directii si poteci, adica in diverse si sa spui "CAND MA DUC LA UN SERVICE SI ZIC "VREAU SA MEARGA MOTORU ASTA, CAT MA COSTA?" SI MOTORUL SE REPARA, EU NU PLATESC SEPARAT SEGMENTI + PISTOANE + GARNITURI + MANOPERA + CE AU MAI PUS EI PE ACOLO.

" e grav dom'le ;) In caz ca nu stiai, pt ca motorul sa mearga, asa cum vrei tu, ca esti bazat, e nevoie de piese, de manopera, diverse!La service ce crezi ca platesti?Cafea cu lapte? :blbl: Si da, vrei sa vezi motoru mergand si apoi dai banii....DA TE-AI DECIS SA II DAI BANII, DAR MOTORU NU MERGE SI SE FACE DUPA CE ACHITI(INTELEGEAND CA ACU-I STRICAT), SI TOTUSI, A PUS SI PIESELE ALEA IN MOTOR :eek: Ma tzache frate, io cred ca mobra ta-i si facuta poate, da omu stiindu-te neserios nu ti-o da pana nu VEDE banu :lol: Te contrazici! :D

 

"platesc reparatia completa, de indata ce mi se face proba ca functioneaza. " :D am impresia sau esti offtopic chiar la topicul tau?Ba da spune-mi si mie sincer, tu dezvolti multipla personalitate?Sau e altcineva care se joaca pe contul tau? :lol: Nu o mai da in balarii ca acu nu platesti pana nu merge, ca nu era vorba despre asta, ci despre cum te-a "tepit" pe tine Doru....nu-ncerca acu sa te scoti, indepartand subiectu, si spune tot ce-i de spus....Hai, fii baiat bun si povesteste-ne ca tot ai intaratat atata lume care asteapta ceva explicatii!Cu ultimu post ti-ai "dat arama pe fata" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, te cam contrazici singur...pai, spui ca Doru-i neserior!Pai daca tu ai pretentiile de mai sus si pana acum ai mai lucrat cu el si a si facut treaba, inseamna ca e ceva putred la mijloc!Sa fim seriosi, daca era un neserios nu te mai duceai tu la el si al'data, si cred ca i-ai facut tu ceva de iti cere banu inainte sa se apuce de el :lol:

 

Apropo, cand te duci la service sa nu te intereseze ce baga in motor, e grav, si practic, demonstrezi chiar tu ce zice wizzie("fa-o sa arate bine ca am un fraier sa o dau acum repede"), adica, baga-n ea ce-o fi numa sa mearga!La inceput vii si spui ca defapt ti-a cerut nu stiu cat si apoi a cerut mai mult...OK...ai si aici putina dreptate, dar, ca apoi sa o dai pe alte directii si poteci, adica in diverse si sa spui "CAND MA DUC LA UN SERVICE SI ZIC "VREAU SA MEARGA MOTORU ASTA, CAT MA COSTA?" SI MOTORUL SE REPARA, EU NU PLATESC SEPARAT SEGMENTI + PISTOANE + GARNITURI + MANOPERA + CE AU MAI PUS EI PE ACOLO.

" e grav dom'le ;) In caz ca nu stiai, pt ca motorul sa mearga, asa cum vrei tu, ca esti bazat, e nevoie de piese, de manopera, diverse!La service ce crezi ca platesti?Cafea cu lapte? :blbl: Si da, vrei sa vezi motoru mergand si apoi dai banii....DA TE-AI DECIS SA II DAI BANII, DAR MOTORU NU MERGE SI SE FACE DUPA CE ACHITI(INTELEGEAND CA ACU-I STRICAT), SI TOTUSI, A PUS SI PIESELE ALEA IN MOTOR :eek: Ma tzache frate, io cred ca mobra ta-i si facuta poate, da omu stiindu-te neserios nu ti-o da pana nu VEDE banu :lol: Te contrazici! :D

 

"platesc reparatia completa, de indata ce mi se face proba ca functioneaza. " :D am impresia sau esti offtopic chiar la topicul tau?Ba da spune-mi si mie sincer, tu dezvolti multipla personalitate?Sau e altcineva care se joaca pe contul tau? :lol: Nu o mai da in balarii ca acu nu platesti pana nu merge, ca nu era vorba despre asta, ci despre cum te-a "tepit" pe tine Doru....nu-ncerca acu sa te scoti, indepartand subiectu, si spune tot ce-i de spus....Hai, fii baiat bun si povesteste-ne ca tot ai intaratat atata lume care asteapta ceva explicatii!Cu ultimu post ti-ai "dat arama pe fata" :lol:

 

1. am fost constrans sa revin la el la garaj desi nu imi convenea deoarece nu cunosteam alte ateliere de reparatie, sau daca aflam de vreun alt atelier, nu stiam daca nu cumva e chiar mai rau. nu aveam nici o referinta. m-am gandit ca "uite, cat de cat merge, dupa cat ne-am tocmit s-a rezolvat pana la urma, poate de data asta va fi mai bine". probabil aici am gresit. trebuia sa nu mai revin la el. dar nestiind unde altundeva sa ma adresez pentru toate problemele am fost oarecum constrans sa fac asta..... daca erau 100 de service-uri de motorete toate bune si eu tot la doru veneam era o problema, dar sunt f putine si mereu aglomerate.

 

2. ba chiar despre asta era vorba. daca trebuie sa platesc nu stiu cate piese din deviz plus manopera, cu toate ca motorul nu merge. vreau sa zic ca , daca motorul ar fi mers, as fi zis "bun, ia sa vedem pe ce dau banii: pe segmenti, supape si asa mai dpearte". dar daca nu merge? ce ma intereseaza pe mine, ala putea sa bage in motor pistoane din aur ca tot nu rezolva situatia. atunci ce faceam, ii plateam ca a incercat el cu pistoane din aur si n-a mers?

 

3. treaba trebuia sa fie in felul urmator dupa mine: se aduce motoreta, nu merge. bun, desfacem motorul si constatam pagubele. cu motorul desfacut ne facem calculele. bai ama, te va costa (piston, segmenti, garnituri, manopera, uleiuri, bujii etc) in total x EURO. esti de acord? daca da - ok, o facem, platesti cat ti-am zis, daca nu, platesti constatarea. si daca mergem pe prima varianta si o facem, atunci clientul plateste motocicleta exact cat s-a estimat din start (plus hai sa zicem ca mai apare cate ceva) dar VREAU SA MEARGA. cum sa platesc reparatia dar totusi motoreta sa nu mearga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care sunt dedesubturile "afacerii", nu'l cunosc pe bavareze, iar pe doru "tanga" doar din vedere, am fost cu un amic de vreo 2 ori pe acolo + experientele altor cunoscuti.

Doar 2 chestii vreau sa zic:

1. Principial, bavareze are dreptate cu ce zice la punctul 3.

Motocicleta trebuie sa mearga. Daca nu merge inseamna ca fie reparatia a fost facuta prost (asta daca chiar a fost facuta..), fie constatarea a fost facuta prost. In ambele situatii vina este a service'ului.

2. Din cate il stiu pe doru "tanga" (din experienta amicului meu si din auzite) omul nu este nici pe departe tepar. Ba chiar i'a facut astuia niste reparatii si ramasese ca il suna sa ii mai ia niste bani, insa nu l'a sunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dus si eu un GSX la garajul respectiv acum vreo 4 ani, cand era si Mile pe acolo (nu stiu daca mai e).

 

Si Doru si Mile se pricepeau fara doar si poate la motore, erau si saritori (m-au cules cu duba cand m-am varsat), erau si caterinca si nu cereau cat nu face.

 

In schimb nu erau in stare sa respecte un termen. Nu aveau timp, apareau tot timpul noi obligatii, nu refuzau pe nimeni chiar daca garajul era plin de motoare. Imi amintesc ca Doru nu isi repara nici propria motocicleta. Pana la urma eu mi-am luat motoru de la ei si l-am facut singur de la cap la coada.

 

Vad ca nu s-a schimbat nimic, pacat de ce stiu sa faca baietii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dus si eu un GSX la garajul respectiv acum vreo 4 ani, cand era si Mile pe acolo (nu stiu daca mai e).

 

Si Doru si Mile se pricepeau fara doar si poate la motore, erau si saritori (m-au cules cu duba cand m-am varsat), erau si caterinca si nu cereau cat nu face.

 

In schimb nu erau in stare sa respecte un termen. Nu aveau timp, apareau tot timpul noi obligatii, nu refuzau pe nimeni chiar daca garajul era plin de motoare. Imi amintesc ca Doru nu isi repara nici propria motocicleta. Pana la urma eu mi-am luat motoru de la ei si l-am facut singur de la cap la coada.

 

Vad ca nu s-a schimbat nimic, pacat de ce stiu sa faca baietii aia.

 

QED!!! un client "multumit" care pana la urma a preferat sa si-o repare singur. problema e ca am vrut si eu sa imi iau motoreta de acolo, dar nu se putea. de ce? chiulasa era la un baiat, blocul cu pistoanele prin garaj sub un maldar de alte piese, lantul de distributie si suruburile nu se mai gaseau, pompa de benzina nu se mai stia care e, mai erau inca 2-3 cutii cu piese mici dar nu era clar daca sunt numai de la a mea sau de la alte 10 motociclete, electrica era jumate pe motoreta jumate printr-un portbagaj de masina, o parte din piese venisera de la furnizor dar nu era clar cat au costat si ce piese mai sunt de venit, supapele erau la unul care sa le rectifice sau nu stiu ce sa faca, carenele erau printr-o boxa dar nu era clar unde etc. cum nu exista un inventar clar al pieselor demontate nu aveam cum sa iau pentru ca daca m-as fi apucat sa repar singur as fi constatat ca imi lipseste jumate din motor si pe urma nimeni nu ar fi recunoscut ca, intradevar, au omis sa imi dea x piese. de aia am preferat sa astept si sa o ridic de acolo completa, intr-o singura bucata.

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 18:41 -------------
plus inca ceva. orice intelegere privind o lucrare pe lumea asta, fie ca e reparatie la un motor, constructia unei cladiri ori transportatul unei marfi, presupune existenta unor termene, fixe sau aproximative, si a unor penalizari in cazul depasirii acelor termene.

 

eu daca vorbesc cu doru ca e gata motoreta in 2 luni, atunci e clar ca dupa 2 luni ma astept sa merg cu ea. nefiind la dispozitia mea, eu sunt nevoit sa iau alta. neavand cash disponibil, trebuie sa ma imprumut. cine imi plateste mie dobanda la banca sau de unde iau eu banii? este doru dispus sa plateasca daune interese datorate depasirii tuturor termenelor pe care singur si le-a fixat? bani in plus stie sa ceara, desi nu ne-am inteles de la inceput sa ii dau, dar sa lase de la el pentru ca a fost magar si a intarziat nepermis de mult nu stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus inca ceva. orice intelegere privind o lucrare pe lumea asta, fie ca e reparatie la un motor, constructia unei cladiri ori transportatul unei marfi, presupune existenta unor termene, fixe sau aproximative, si a unor penalizari in cazul depasirii acelor termene.

 

Prietene, nu confunda o companie multinationala cu niste baieti care lucreaza in timpul liber. Penalitati inseamna un contract, contract inseamna firma sau macar PFA. Ceea ce nu e cazul.

 

Daca-ti duci motoru' la baieti, trebuie sa te descurci cu vorba buna, cu capacitatea de convingere, cu prietenia sau cu smecheria. Daca vroiai sa faci plangere, trebuia sa ceri proces verbal cu numar de inregistrare la predarea motorului, si te lamureau baietii imediat cum sta treaba.

 

Nu ma intelege gresit, eu nu am plecat nemultumit de la ei. Mi-au dus la indreptat telescoapele, mi-au adus piese pe comanda etc. Numai ca nu aveau necesarul de ore/om pe care le reclama lucrearea mea, iar eu am inteles acest lucru si am hotarat sa-mi fac treaba singur, sacrificand noaptea cate 4-5 ore de somn niste saptamani bune.

 

Inteleg prea bine prin ce treci, dar era de datoria ta sa iei masuri dupa 2 saptamani, nu dupa 7 luni.

Asta e frate, legea junglei. Daca nu iti convenea trebuia sa cauti service-ul oficial al marcii tale de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu confunda o companie multinationala cu niste baieti care lucreaza in timpul liber. Penalitati inseamna un contract, contract inseamna firma sau macar PFA. Ceea ce nu e cazul.

 

Daca-ti duci motoru' la baieti, trebuie sa te descurci cu vorba buna, cu capacitatea de convingere, cu prietenia sau cu smecheria. Daca vroiai sa faci plangere, trebuia sa ceri proces verbal cu numar de inregistrare la predarea motorului, si te lamureau baietii imediat cum sta treaba.

 

Nu ma intelege gresit, eu nu am plecat nemultumit de la ei. Mi-au dus la indreptat telescoapele, mi-au adus piese pe comanda etc. Numai ca nu aveau necesarul de ore/om pe care le reclama lucrearea mea, iar eu am inteles acest lucru si am hotarat sa-mi fac treaba singur, sacrificand noaptea cate 4-5 ore de somn niste saptamani bune.

 

Inteleg prea bine prin ce treci, dar era de datoria ta sa iei masuri dupa 2 saptamani, nu dupa 7 luni.

Asta e frate, legea junglei. Daca nu iti convenea trebuia sa cauti service-ul oficial al marcii tale de motor.

 

1. doru are firma, elibereaza si factura chiar, cu tva, deviz tot ce vrei

2. dupa cum vezi mai sus, nu prea mai aveam cum sa iau motoreta de acolo ca era toata harcea parcea si piesele ratacite prin tot serviceul si CULMEA si prin afara lui pe la diversi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sie u pe la Doru acum 2 ani cu un priten cu mtocicleta lui si totul a decurs destul de bine pretul ok, lucrarea a fost vreo 3 ore si a facuto pe loc cu noi de fata!!

Basca eu mi-am deschis un servis ulterior si am mai si imprumutat ceva scule de la doru ( doru baiat rau cum zice lumea ) mia dar scule asa prieteneste desi nu prea ne cunostea ( mai venisem la el doar odata ).

P.S. sa nu spun ca la inapoiarea sculelor nu a vrut nici macar o bere pestru servicul pe care m-i la facut!

Am si eu clienti nemultumitzi pe la service care parca nu gandesc doar ca eu am ainvatzat sa le expun de la inceput ce si cum implica ficare reparatie si cam ce costuri sa ridica si mai poate implica reparatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce oare nu se invata lumea ca la colt de strada nu se fac reparatii doar manarii?

Mergeti fratilor la reprezentante ca dai un ban dar stai in fata, asta daca nu esti mester si o repari acasa.

Stii ce se poate intampla daca face poc motorul la 10.000 rpm?

Nu am inteles nici eu cum e cu rectificat pistonul? dar nu mai conteaza.

Se poate face o aproximare de pret numai dupa ce ai desfacut fierul si marja de eroare a sumei e de maxim 10% altfel se cheama furt sau nepricepere sau nu se cheama reparatie poate carpeala.

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Bavareze, o mica remarca, stiti cum fac anumiti oameni: ii servesti odata, esti cel mai bun prieten al lor, ii servesti a doua oara, esti minunat, ii servesti a treia oara, esti fratele lor pe viata,.... a patra oara nu poti sa-i servesti sau intarzii... esti cel mai mare nenorocit si bulangiu din cati au existat...

 

Daca tot sunteti asa dispus sa platiti si sa nu va uitati la bani, de ce nu ati dus motocicleta la o reprezentanta, stiu oameni care duc motocicleta in strainatate la service...

De ce nu va deschideti propriul service unde o sa puteti repara orice motocicleta in liniste ori de cate ori vreti si o sa va puteti mustra mecanicii oricat pentru lipsa de seriozitate......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Bavareze, o mica remarca, stiti cum fac anumiti oameni: ii servesti odata, esti cel mai bun prieten al lor, ii servesti a doua oara, esti minunat, ii servesti a treia oara, esti fratele lor pe viata,.... a patra oara nu poti sa-i servesti sau intarzii... esti cel mai mare nenorocit si bulangiu din cati au existat...

 

Daca tot sunteti asa dispus sa platiti si sa nu va uitati la bani, de ce nu ati dus motocicleta la o reprezentanta, stiu oameni care duc motocicleta in strainatate la service...

De ce nu va deschideti propriul service unde o sa puteti repara orice motocicleta in liniste ori de cate ori vreti si o sa va puteti mustra mecanicii oricat pentru lipsa de seriozitate......

 

1. nu e vorba ca a patra oara nu s-a putut sa ma serveasca. e vorba ca A) a durat un an si o luna; ;) a costat triplu fata de estimare; C) motocicleta de fapt nu merge

 

2. dupa cum stii nu eu am dus motocicleta la doru, ci tovarasul MMS fara ca sa ma consulte, in timp ce eu eram plecat in america. atunci cand am venit din america deja motoreta era desfacuta in bucati

 

3. nu imi deschid service pentru ca NU MA PRICEP SUFICIENT, NU AM EXPERIENTA NECESARA, NU DISPUN DE SPATIU, NU DISPUN DE APARATURA si NU IMI DORESC SA FAC ASTA. in plus, NU VAD RELEVANTA ACESTEI INTREBARI. daca vreau sa imi fac o casa trebuie sa imi infiintez firma de constructii ca sa iasa bine? nu pot sa ma adresez unui constructor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...