Sari la conținut

Honda Nx 250


Postări Recomandate

Honda NX Dominator 250 ...e varianta mai mica a celebrului Dominator de 650. Un motor foarte bun pentru un incepator. Are 27 de cai, motor in 4 timpi. Daca esti adeptul plimbarilor linistite pe drumuri forestiere ti-l recomand :burnout: Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ma invirt dupa modelul asta si e cam rar. Merita ? 1992-1996 cu racire cu lichid. Are lantz de distributie ? Ce parere aveti de asa ceva ? Te poti descurca cu piesele ?

 

Da, are lantz de distributzie.

Nu stiu daca te poti descurca cu piesele, pentru ca nu se strica nimic.

Are insa o f mare problema. Din cand in cand trebuie sa pui benzina. In oras consuma pana la 3l si afara cca. 2,5l. Toate astea cu conditia sa pui un ulei de calitate si sa-l schimbi la 4000km.

In concluzie, daca vrei un mtor cu care sa mergi pe carari de munte, fara sarituri, cumpara-ti unul rapid.

Oare mai sunt si alti proprietari de NX 250? Cred ca ar trebui sa ne cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are lantz de distributzie.

Nu stiu daca te poti descurca cu piesele, pentru ca nu se strica nimic.

Are insa o f mare problema. Din cand in cand trebuie sa pui benzina. In oras consuma pana la 3l si afara cca. 2,5l. Toate astea cu conditia sa pui un ulei de calitate si sa-l schimbi la 4000km.

In concluzie, daca vrei un mtor cu care sa mergi pe carari de munte, fara sarituri, cumpara-ti unul rapid.

Oare mai sunt si alti proprietari de NX 250? Cred ca ar trebui sa ne cunoastem.

da mai sunt proprietari de nx250.

cu piesele habar n-am pt ca pana acum n-am schimbat nimic. Acum urmeaza sa-i inlocuiasca pretenul kitul de lant. am gasit cam greu pt modelul si anul motorului. in rest ce pot sa zic pt mine este motorul perfect,momentan nu-mi trebuie mai mult, desi am avut si mai mare.

Editat de foxy03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti zic eu cum sta treaba cu NX-ul asta : e motorul perfect pt oras si nu numai. 2 persoane si bagaje+ cort am fost la mare(bucuresti-vama veche-bulgaria-albena) cu o viteza de drum 120 km/h. Papa cam 3l/100.la piese e super rezistent. Are demaraj bun,trage bine cam pe orice drum... Pe timpul asta merg eu mai mult cu el dkt prietena mea(al meu e la iernat,implicit vanzare). Cu 100 lei faci 2 schimburi de ulei. E distractiv dk stii sa il folosesti.e un motor usor.sa iti zic cum ung sau curat lantul la ea?o culci pe-o parte pe asfalt sau pamant ca pe bicicleta :cheers: la capitolul frane sta f bine. E un motor excelent pt traficul si vremea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
Tot ma invirt dupa modelul asta si e cam rar. Merita ? 1992-1996 cu racire cu lichid. Are lantz de distributie ? Ce parere aveti de asa ceva ? Te poti descurca cu piesele ?

 

 

Sa iti zic eu cum sta treaba cu NX-ul asta : e motorul perfect pt oras si nu numai. 2 persoane si bagaje+ cort am fost la mare(bucuresti-vama veche-bulgaria-albena) cu o viteza de drum 120 km/h. Papa cam 3l/100.la piese e super rezistent. Are demaraj bun,trage bine cam pe orice drum... Pe timpul asta merg eu mai mult cu el dkt prietena mea(al meu e la iernat,implicit vanzare). Cu 100 lei faci 2 schimburi de ulei. E distractiv dk stii sa il folosesti.e un motor usor.sa iti zic cum ung sau curat lantul la ea?o culci pe-o parte pe asfalt sau pamant ca pe bicicleta :) la capitolul frane sta f bine. E un motor excelent pt traficul si vremea asta.

Salut am si eu un Honda Nx 250. E super tare (parerea mea) vreau doar sa va salut pe toti si sa va urez toate cele bune. Peste o saptamina voi lua cat A si doar apoi ma voi putea bucura de NX-ul meu. Daca aveti sfaturi sau sugestii le astept cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna!

 

Mi-am dat Pegaso 650 si mi-am luat si eu de citeva zile NX 250. Inca nu am mers cu ea ca ba a fost mult-mult prea frig, ba acum ninge.

M-ar interesa in primul rind gumele. Stiti ceva, de unde sa-mi iau? Am inteles ca pt roata spate e mai dificil...

 

Chiar merge 120 motorul asta???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gume standard pt el gasesti doar bridgestone si dunlop. http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...rradreifen.html

 

Mesaj completat

Chiar merge 120 motorul asta???

 

120 merge lejer. Am mers 120 chiar si cu pasager. Acum e in revizie capitala (rulmenti, placute, filtre, uleiuri, carburatie - ca la motor nu am ce sa-i reprosez), dupa care sper sa mearga iar 140.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si pe AICI

Rota spate de 16 tzoli e belea mare. Heidenau nu ofera gume pentru roti de 16. Poti intreba, dar ma indoiesc, sincer. Pentru fatza, sigur se gaseste -- aceleasi dimensiuni sunt folosite de multe 'enduro'-uri de +150kg.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

de azi am un nx 259

 

sunt incepator si sunt happyyyyyyyyy

 

maine o testez

 

 

s-o stapanesti sanatos!

se vede ca_i motoreta usoara< sta si pe tavan... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o stapanesti sanatos!

se vede ca_i motoreta usoara< sta si pe tavan... :cheers:

 

da e usoara, azi am facut 50 km de acomodare si e placuta la condus

 

 

Intrebari ale unui incepator:

- la moto aceasta la cat se schimba vitezele?

- se poate pune un parbriz ? la 80 te bate vantul.

- cum se verifica lichidul de racire?

ce ar trebui sa verific inainte de plecare in afara de ulei, presiune roti si lichid de frana?

 

 

 

si pozele:

post-40764-0-91303500-1338158221_thumb.jpg

post-40764-0-00119000-1338158239_thumb.jpg

post-40764-0-09137300-1338158267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna tuturor,

Stiu ca topicul e mai vechi si e posibil ca cei cu Domi de 250 sa evolueze la 650 sau altceva.

Dar sa zic si eu parerea mea. In primavara asta am adus si eu acasa un manz - Odysseus (nu, nu este calul Troian lui Ulisse, e doar un cal cuminte) nascut in '96 pe care vreau sa il aduc la puterea lui maxima, fiind unul din productia limitata la 18 cai. Chiar si asa este un super manz si trage destul de bine pe caldurile astea. Mi-a spus doar o singura data ca uleiul trebuie schimbat si l-am ascultat mintenas. Acum, e cu totul alt motor, insa, cu cat merg mai mult, cu atat simt ca e incetuc. Abia astept sa ii completez herghelia de caluti, caci sunt convinsa ca se va vedea diferenta. Momentan, viteza de croaziera e undeva pe la 110 km/ora - fost-am la mare si inapoi. Consumul e mic si la fel si rezervorul. De... trebuie sa si manance mai des. :)

Sunt tare mandra de el si daca as fi si eu un pic mai inaltuta mi-ar fi placut de 650... dar poate ca as face prostii pe unu mai puternic asa ca asta micu' ma potoleste imediat cand uit ca sunt si eu un om cu carne si oase.

Pentru oricine mai ales pentru doamnele si domnisoarele incepatoare, este o alegere excelenta.

Cu mult respect, pentru posesorii de cai dominatori, asfalt uscat si bine v-am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Buna tuturor,

Stiu ca topicul e mai vechi si e posibil ca cei cu Domi de 250 sa evolueze la 650 sau altceva.

Dar sa zic si eu parerea mea. In primavara asta am adus si eu acasa un manz - Odysseus (nu, nu este calul Troian lui Ulisse, e doar un cal cuminte) nascut in '96 pe care vreau sa il aduc la puterea lui maxima, fiind unul din productia limitata la 18 cai. Chiar si asa este un super manz si trage destul de bine pe caldurile astea. Mi-a spus doar o singura data ca uleiul trebuie schimbat si l-am ascultat mintenas. Acum, e cu totul alt motor, insa, cu cat merg mai mult, cu atat simt ca e incetuc. Abia astept sa ii completez herghelia de caluti, caci sunt convinsa ca se va vedea diferenta. Momentan, viteza de croaziera e undeva pe la 110 km/ora - fost-am la mare si inapoi. Consumul e mic si la fel si rezervorul. De... trebuie sa si manance mai des. smile.gif

Sunt tare mandra de el si daca as fi si eu un pic mai inaltuta mi-ar fi placut de 650... dar poate ca as face prostii pe unu mai puternic asa ca asta micu' ma potoleste imediat cand uit ca sunt si eu un om cu carne si oase.

Pentru oricine mai ales pentru doamnele si domnisoarele incepatoare, este o alegere excelenta.

Cu mult respect, pentru posesorii de cai dominatori, asfalt uscat si bine v-am gasit.

 

buna

eu inca am nx 250 dar mie nu imi merge peste 103 km/h pe GPS ca nu imi merge deocamdata ceasul de pe bord cum reusesti tu sa mergi cu 110 ? esti la maxim ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu 125-130 cu al soatei.



* Cu tot cu ea pasager.

Vezi ca sunt 2 variante, una de 13, cealalta de 17 Kw. Le diferentiezi dupa seria de sasiu.

 

Poti sa schimbi cateva piesulici daca vrei sa o faci de 17kw din 13, dar nu mai am documentatia respectiva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am varianta delimitata.

La cate ture esti cand mergi cu 125?

 

E adevarat ca eu am roata spate pe 17 si cauciuc enduro dar sa fie de la asta diferenta?

 

Mi as dori sa traga putin mai mult ca daca iesi pe un DN cam stau masinile in spatele tau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, incerc :)



Gata am pus roata originala de 16, aveam una de enduro pe 17 si am vazut ca merge mai repede in a 6 la 7000 ture aveam 120 si mai se ducea... Deci o sa las roata originala.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

mi-am achizitionat si eu o honda AX 1, sora aproape geamana a lui nx 250.

diferentele sunt: 2 faruri fata, putere motor 29 cp, jante aliaj, disc frana pe spate, furca spate (sau cum se numeste) din aluminiu, si cam atat

mi se pare ca trage foarte bine, mai ales ca eu sunt incepator.

intreba cineva aici de un parbriz daca se poate monta. intr-adevar, peste 80 te bate vantul. nu stie nimeni de la ce model s-ar potrivi un parbriz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot m-am uitat dupa parbriz dar am renuntat, te obisnuiesti cu vantul e mai simplu

aca gasesti ceva rezonabil sa imi zici ci mie te rog

 

eu caut sa ii pun si un topcase dar placile givi sunt mult mai mari si nu am cum sa le prind de asta originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate pune, o sa ma uit acasa ce topcase e pe Domi si scriu diseara. Topcase-ul e prins doar pe cadrele de aluminiu, placa dintre ele lipseste. Asa am cumparat-o, insa e foarte ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...