Sari la conținut

Taxi Fugit De La Locul Accidentului


LimpTA
 Share

Postări Recomandate

ieri veneam dinspre leu-politehnica , sa mergem spre giulesti, plec de la semaforul din statia grozavesti.. observ un taxi care iese de la carrefour orhideea, taie benzile si intoarce peste mine. motorul a cazul pe piciorul meu stang...impactul a fost la viteza mica. dar....problema se pune in felul urmator : el a plecat, nu are nimic la masina (in cel mai rau caz un capac de roata spart). am fost la politie cu pagubele si numarul lui. l-au gasit. dar mi-au zis ca nu are ce sa-i faca pt ca el isi schimba capacul la roata si neaga tot, iar daca vreau sa folosesc martorii...sa-l dau in judecata personal. motorul are doar capacul stanga de la motor zgariat.

 

astept un sfat de la cineva in masura, pt ca vreau sa-l ard ca ne-a injurat pe motivul "cee ba.... io aveam semnalu pus", c-a fugit, iar capacul stanga chiar nu vreau sa-l fac pe casco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Din pacate nu prea ai ce sa ii faci... :finger: decat sa alergi cu martori sa il dai in judecata,pierzi foarte mult timp si bani.O alta varianta mai neortodoxa ar fi sa ii rupi capul ... :baldy:

Eu zic sa iti repari singur daunele sa zici mersi ca nu ai patit mare lucru si sa ai mai multa grija pe viitor la acesti cretini de care este plin orasul pentru ca nu te incalzeste cu nimic faptul ca NU esti vinovat dimpotriva te enerveaza si mai rau.E foarte important sa anticipezi cat mai bine toate miscarile celorlalti participanti la trafic.

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca alegi calea legala:

"Atata timp cat nu exista contact si dovezi fizice, nu putem sa ne bazam doar pe marturia dvs."

Acesta este raspunsul standard in aceste cazuri (auto, moto, nu conteaza). Si chiar daca vii cu martori (de pe strada sau prieteni, sa zicem) ca el a facut manevra respectiva, fii sigur ca si el va veni cu rude, prieteni, colegi care vor declara ca a fost in alta parte in acel moment. Si chiar daca e la o companie de TAXI ce isi urmareste masinile cu trackere GPS, logurile nu se pastreaza mult timp si oricum nu ii poti obliga sa le dea.

 

Daca alegi calea "il caut si-l bat" ai nesansa sa te fi vazut careva si sa te dea in gat, etc. Complicatii la fel de multe.

 

 

Asta e situatia, din pacate. Doar CASCO-ul te mai scapa sa-ti refaci motorul sau o alta cale, mai putin ortodoxa (se discuta pe PM :finger: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te sui la el in masina pe post de client dar inainte sa calci in ceva mirositor si sa-i lasi amintire prin toata masina in spate.:-)))

:baldy: Sau poti incerca sa ii dai teapa!Ai dreaku taximetristi :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi i amuzanta metoda cu calcatul in "s* h* i* t"..iese la un simplu spalat de interior...inca is adeptul metodei "neortodoxe"...da noh poate afli unde sta, te duci si ii tai cauciucurile, o caramdida in parbriz cu un biletzel "REMEBER ME?" si i spargi si capacele de roata.....sau vopsea pe masina(the lazy man way)...da noh erau numa niste sfaturi...legal: politia si taximetristu' iti arata cam asa :finger: ....ata ete justitia din romania :baldy: bafta frateee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cutie de peste expirata, io torni in grilele de aerisire :baldy: da frumos fara sa dai pe masina, stergi grilele sa nu se observe uleiul, si sa vezi ce taxiemtrie mai face el pe masina aia :baldy: merge garantat pt ca pana isi da seama de unde vine mirosu sigur trece ceva vreme si dupa ce isi da seama si curata, mirosu tot ramane acolo cateva sapt .... pakat ca nu e vara sa se imputa si mai tare. Daka vrei fac cinste cu o conserva expirata ca am cateva expirate de cativa ani :( pastrate special pentru ocazii deosebite :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

logan galben.... orikum ii dau o mare cheie pe masina....ca-l gasesc eu......chit ca dau comanda la ei s-l pune pe "nea gigel" sa vina in X locatie. aia de la IML au zis ca nu se risca sa-mi dea mai mult de o contuzie pe fisa aia...... so.... nu rezolv nimic. faza aiurea e ca n-am stat sa aburesc in primul post dar...l-am claxonat de 4 ori ca mi-era ca se baga......si tot s-a bagat... si tot el figurant pe geam "cee ba ca aveam semnalu pus"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi i amuzanta metoda cu calcatul in "s* h* i* t"..iese la un simplu spalat de interior...inca is adeptul metodei "neortodoxe"...da noh poate afli unde sta, te duci si ii tai cauciucurile, o caramdida in parbriz cu un biletzel "REMEBER ME?" si i spargi si capacele de roata.....sau vopsea pe masina(the lazy man way)...da noh erau numa niste sfaturi...legal: politia si taximetristu' iti arata cam asa :finger: ....ata ete justitia din romania :baldy: bafta frateee

Si asta este o idee foarte buna,observ ca suntem cativa foarte creativi.Daca ne-am aduna toti si am face cercetari intr-un an doi am calatori pe alte planete si intimp,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acu cea mai buna rasplata mi se pare cea cu uleiul de peste. Clar nu lasa eume incrminatorii si pe deasupra o sa-l coste dur. Chiar da nu o sa stie ca tu i-ai facuto tot o sa ai o satisfactie,

Acum dela vorbe la fapte e multa treaba si sincer nu cred ca o sa faci nimik si eu unul nici nu cred ca terbuie sa iti mai faci draci si sa pierzi timpul cu un (cuvant urat) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acu cea mai buna rasplata mi se pare cea cu uleiul de peste. Clar nu lasa eume incrminatorii si pe deasupra o sa-l coste dur. Chiar da nu o sa stie ca tu i-ai facuto tot o sa ai o satisfactie,

Acum dela vorbe la fapte e multa treaba si sincer nu cred ca o sa faci nimik si eu unul nici nu cred ca terbuie sa iti mai faci draci si sa pierzi timpul cu un (cuvant urat) .

Da unii se enerveaza pe moment si ar face si ar drege apoi se linistesc si uita -altii nu. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti sa dai de el poti sa-i faci cadou niste lichid de frana pe unde apuci (distruge vopseaua si nu permite re-vopsirea decat dupa spalat cu alcool etilic sai izopropilic)... Daca apuci sa acoperi capota bine, dupa 2-3 zile nimeni nu se va mai prinde dupa culoare ca ala e taxi (ca o sa fie tot maro-gri semi-jupuit). Combinat cu reteta de peste mentionata anterior il va scoate din circulatie pentru un timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LimpTA nu te mai agita, ca si peste mine a dat un taxi,de fapt a deschis portiera in mers cand ma vazut.

Si ce a rezultat eu cu motoru cazut si cu mana lovita si pana m-am ridicat eu el deja plecase . :finger:

Si nu am mai apucat sa-i iau numerele ,dar nici nu m-am zbatut sa-l caut ca nu am avut mare paguba decat cateva zgarieturi la moto :baldy:

 

Aste e fratilor traim in romania si trebuie sa cascam ochii la jungla asta!!! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa zic....n-ar fi vorba de pagube... eu n-am nimik...si moto n-are nimic ca doar mi-a cazut pe picior.....vorba e ca de la de-astea se invata ei si prind tupei si curaj..... vezi chestii de genul " ce ba...ca io aveam semnalu pus....si tot voi motociclistii sunteti tari in gura"..... si vezi nonsalanta de plecare de la locul faptei pt ca stia el ce stia ca daca n-are nimic la masina nu am ce sa-i fac...... ....si normal ca actioneaza si ei dupa principiul ..."daca merge, merge" daca m-a lasat jos cu fierul pe mine si tot el injura dupa ce l-am claxonat de 4 ori sa nu se bage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...