Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

anul viitor mai pe vara-toamna ar trebui sa am si io banii pt un gs 500. am vazut ca sunt 2 versiuni de motorizare (deshi e aceeasi cilindree imi inchipui ca e vorba de un reglaj al carburatoarelor). intreb si io ca omu' care vine dupa ce s-a dat pe ij: exista mari diferentze mari de acceleratzie intre cele doua puteri oferite de motoare (25 kW (34 CP) sau 34 kW (46 CP) )? :lol:

 

nu intzeleg de ce au scos motoare cu 2 puteri de aceeasi cilindree pe acelasi model. nu sare toata lumea in shaua celui mai puternic?

 

sper ca nu am fost prea off-topic si nici prea stupid :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde gasesc un service sa bag motoru care sa accepte sa tina motoru pana platesc asigurarile ca no sa am banii jos?

 

SERVICE TANGA - in spatele la AGIP Colentina - 0744.795.822 Doru (transmite-i cele bune de la mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SERVICE TANGA - in spatele la AGIP Colentina - 0744.795.822 Doru (transmite-i cele bune de la mine)

 

mersi mult de tot o sa vb cu el. Sper sa faca treaba buna si sa ne vedem pe strazi in primavara intregi si cu motorele gata de drum. Sanatate maxima :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: subcategoria A1: motocicleta usoara cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 Kw

 

am pus intrebarea pt ca vroiam sa shtiu dak limitarea se poate scoate sau sunt modificari mai mari, permanente: marimea carburatoarelor, dimensiunea supapelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca intra la A1 pentru ca e peste 125cmc. In schimb la A trebuie sa conduci primii doi ani <34 CP (25kW), de aia vine limitata din fabrica. Limitarea e un simplu capac pe admisia la carburator (sper sa nu ma insel) care limiteaza debitul benzinei. Un mecanic priceput o va scoate in jumatate de ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, nu e un simplu capac..

eu am intzeles ca sunt pastile mai subtziri intre axa cu scame shi shupape => deschidere mai mica => putere mai mica..

asta se contrazice umpic insa cu ceea ce am auzit, cum caci limitarea s'ar face simtzita abia peste 8000rpm..

EXACT nu shtiu cum e facuta limitarea, dar ma indoiesc ca e vorba doar de un capac.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt si limitatoare cu 'shaibe', cum le zic unii. Si mai sunt limitatoare care se pun pe carburator. Cele de primul tip au un efect detrimental asupra consumului.

Unii dintre cei ce au avut limitarea spun cum ai zis tu, ca nu se simte decat la turatii ridicate, iar altii au spus ca dupa ce au dat jos kitul de limitare nu au observat nici o diferenta. Probabil ca nu depaseau 8000 ture...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur sunt 2 versiuni pt ca pe talonul meu este trecuta puterea de 25kw, adicalea 34CP, adica varianta restrictionata. Ca ea nu e restrictionata....asta e alta treaba!

Si eu stiam varianta cu pastile de marimi diferite la supape, insa nu stiu exact cum e facuta restrictionarea. La fel de usor o faci pe admisie...poate chiar mai usor.

Oricum diferenta principala ar fi viteza maxima atinsa, 180 vs. 160.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata...mai avem un membru in grup...am convins un prieten sa isi ia GS.

Azi am venit de la Satu Mare cu motorul lui in duba si abia am dat o tura cu el prin oras (brrr...cam frig).

A luat un motor super (din 2001), este ca din magazin (nou).

Pun aici si doua poze cu el.

Am postat eu deoarece el nu prea are timp de net.

Bafta la toata lumea !

post-6714-1131742136_thumb.jpg

post-6714-1131742152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata...mai avem un membru in grup...am convins un prieten sa isi ia GS.

Azi am venit de la Satu Mare cu motorul lui in duba si abia am dat o tura cu el prin oras (brrr...cam frig).

A luat un motor super (din 2001), este ca din magazin (nou).

Pun aici si doua poze cu el.

Am postat eu deoarece el nu prea are timp de net.

Bafta la toata lumea !

 

Abia astept sa le vad...ambele motoare! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Louis, 10006508, este foarte bun. Exista si unul mai maricel de 60E dar nu merita deranjul, nu e nici o diferenta.

Tot pe acolo cred ca gasesti si turometru. Vezi ca taman acum vreo 2-3zile am pus un link cu piese pt GS, poate gasesti ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee unde as putea sa gasesc un parbriz si un turometru plus suport pentru turometru?

 

Sfat: Sa nu incerci niciodata la RS Sara Motors Timisoara - cica reprezentanta Suzuki in Romania - sunt niste snapani fara cuvant si neseriosi.

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca parbrizul il fac la comanda cumva, numa sa se poata. Ceasurile macar de le-as lua.

 

Astazi sper sa rezolv cu asigurarile si maine sa o bag in service ca cica e vreme faina.

 

De la asigurari am inteles ca iau in jur de 500 EUR, reparatia nu cred sa coste mai mult de 200. De 300 EUR ce upgrade-uri ziceti voi sa mai imi fac?

 

Asa... si inca o intrebare: Cand pun frana fata mai nou, se aude un zgomot destul de strident, zic eu, de frecare metal pe metal. Asta inseamna ca s-au dus placutele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...