Sari la conținut

Scrisoare Catre Generatia Noastra, Inceputul Anilor 70-80


cocosound
 Share

Postări Recomandate

...da... ce vremuri...faceam P.T.A.P (pregatirea tineretului pt apararea patriei) aveam ore de tragere cu pusca cu aer comprimat, ascultam muzica la magnetofon (cine avea asa ceva era foarte instarit ) jucam fotbal cu minge cu siret ,lucram o vacanta intreaga ca sa pot s-ami cumpar o bicicleta tohan (ucraina era ceva mai scumpa )....ce vremuri frumoase ,parca erau mai frumoase ca acuma.......

.....da ma duc sa ascult BAD BOYS BLUE :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:makeout:

 

Traiasca Pegasul albastru, pupa-l-ar mama ce freestyle involuntar faceam cu ala, in zid, in pom, in garduri, in lac... :makeout: ce enduro a mai pupat calutul meu albastru, duamne...

 

Mi-aduc aminte primele rotile. D-alea metalice de le prindeai de adidasi...harshaiau pe tot Alexandru Serbanescu, de stiau toti vecinii ca ne dam cu ele. Apoi alea cu gheata de plastic si patru roti, alea disco-style...abia apoi am descoperit rolele in linie. :makeout:

 

La 16 ani am primit primul calculator, pana atunci joaca nene, antrenamente, scoala. Aveam timp sa invat sa pun cratimele ca lumea, aveam timp sa citesc "Capitan la 15 ani" sau "Aventurile lui Huckleberry Finn". Imi petreceam verile la Posada, lucrand la livezi, scotand vaca la pascut, speriind gainile vecinei de 90 de ani. Sau verile la Ciolpani, la manastire...eram spaima Popei :makeout: a avut norocul sa ma si boteze omul ala, fie-i tzarana usoara. Aruncam cu nuci mari si veri din cimitir pana in balta din spate, odata am lovit barca unuia...saracul... :makeout:

 

Breh, ai starnit niste amintiri de mare valoare cu inghetata aia si cu intreg postul, iti multumesc din suflet... :wink: :makeout:

 

Sa continui? :makeout:

merci......ai vazut? ......si maimutica m-a facut hala Hell Angel............

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 15:19 -------------

mie imi placea ABRACADABRA :P

 

frumos Uwe cum ai scris acolo si f. adevarat.

:makeout:

<small>--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 14:23 -------------</small><br/>sa-mi amintesc cum numeam carucioarele acelea pe care le faceam cu roti din rulmenti si ne dadeam pe asfaltul din Muzeul Satului si prindeam ceva viteza ca era panta destul de abrupta si ieseam in decor direct in raulet...erau la mare cautare rulmentii

merci Dorin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai frumos si adevarat topic pe care-l vad de cand intru pe acest forum ...si am vreo 2ani de citit pe el. propun sa fie topicul anului 2008. super tare !ai readus la viata tot ce se poate numi frumos in sufletul unui simplu muritor de rand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai frumos si adevarat topic pe care-l vad de cand intru pe acest forum ...si am vreo 2ani de citit pe el. propun sa fie topicul anului 2008. super tare !ai readus la viata tot ce se poate numi frumos in sufletul unui simplu muritor de rand

merci....si ma bucur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, that's me, allright.. ce vremuri!

 

A zis cineva de chefurile cu Compact si Iris? :wink:

 

Imi aduc aminte, prin '88 erau la moda 'dozele', niste pocnitori facute dintr-un injector de tractor, un cui indot si un elastic de la masca de gaze. Am rugat-o pe mama, care era profesoara, sa confiste una de la vreun elev de al ei, ca sa am si eu.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da de "tunuri cu carbid" va mai aduce-ti aminte????????? alea care aveau in capat un "shprai" cu gaurica si teva cat mai mare sa bubuie (de cadea tencuiala de pe peretii blocurilor). si cand se stingea lumina seara, vara , intuneric si lanterenle incarcate de la priza (laser frate)!!! si :wink:-stii care cantau in curte la gradinita seara si incercam si noi instrumentul ala miraculos... si "gradina de vara" (cinema in aer liber pentru cei mici care citesc si nu au apucat asa ceva) de te mancau toti tzantzarii si tu toate semintele...

si zahar cubic si candel(parca ii zicea), bomboane cubaneze, cicolatzele dalea mici galbene chinezesti,

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"noi in anul 2000 cand nu vom mai fi copii........."

 

mai tineti minte? :wink:

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 16:16 -------------

Imi aduc aminte, prin '88 erau la moda 'dozele', niste pocnitori facute dintr-un injector de tractor, un cui indot si un elastic de la masca de gaze.

 

mamaaaa ce mai pocneam toata ziua :makeout: tin minte cat m-am chinuit sa-mi fac rost de un injector de tractor :P

mai erau si alea cu surub cu o punga rulata de le aruncai in sus

si cu carbit

eram trendy ce mai...... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-mentionate pana acum:

"tunurile" cu carbid facute dintr-un spray si tub de PVC

aeromodele cu "motor" din cauciuc (scos din elastic)

petardele cu miniu de plumb

fumigene cu bucatele de bila de ping-pong

 

edit: ia uite ce mai posteaza oamenii, cand am inceput sa scriu inca nu se amintise de astea :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Ciocolata chinezeasca in staniol auriu

- Gumela

- Pepsi "original"

- Ceasurile electronice cu 7 melodii

- Tricourile cu scris cauciucat

- Placile de vinil cu Smokie, Rubbets, Bachelor of Hearts

- Concertele rock de la "Casa de Cultura"

- Semintele tigancilor de pe stadioane

- 5 lei biletul la cinema

- 3,25 micul si ursusul la halba

- Cupele de inghetata de la cofetarie

- Batoanele cu mac

- Cutitele de vanatoare cu lama interschimbabila si toc de piele de la magazinele de sport

- Radioul RIC ala cu o galena

- Caruciorul de butelie

- Albumul duminical

- TVR-ul cu program redus :wink:)

- Ratia de curent din fiecare seara

- Facutul pe agentul de circulatie la trecerile de pietoni ( cu manusi albe si placutza cu STOP)

- Mersul in practica la cules de cocaze .... (unde umpleam laditza cu pamant sau frunze, apoi puneam un strat de coacaze deasupra si asa ne faceam norma imediat)

 

Offf, cate si mai cate ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"tunurile" cu carbid facute dintr-un spray si tub de PVC

 

edit: ia uite ce mai posteaza oamenii, cand am inceput sa scriu inca nu se amintise de astea :wink:

 

mai sus cu doua posturi :P

 

si prashtia facuta din curea de la masca de gaze

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare. Multe sunt situatiile in care m-am regasit si eu! Si imi mai aduc aminte de ceva trabucuri care aparusera. ''CLUB'' se numeau si erau 5 la pachet! Se dadea si la bucata... 5 lei! Moamaaa ce mai stateam pe la blocuri, pardon, ce ne mai ascundeam pe la blocuri, si... fumam! Cat de tari eram noi atunci...

 

Au fost niste vremuri care si-au pus amprenta pe toti cei din generatia mai sus amintita!

 

(parca s-a mai discutat treaba asta, dar ce mai conteaza...)

 

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare. Multe sunt situatiile in care m-am regasit si eu! Si imi mai aduc aminte de ceva trabucuri care aparusera. ''CLUB'' se numeau si erau 5 la pachet! Se dadea si la bucata... 5 lei!

 

Hehe, asa e ... parca aveau un pachet portocaliu si miroseau a WC cand fumai .... :wink:

(asta n-are nici o treaba cu fumatul lor la WC-urile din liceu) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cocosound, maimutica nu te-a facut in nici un fel, a spus ca e ca si cum ai spune "halal etc." ...in acel context. E totul ok, nu a fost nici o insulta adresata tie in vreun fel, te rog sa retii asta :makeout:

 

 

Bai, eu faceam "comert" cu abtipildurile de la gumele turbo, nene. noi mai aveam o manie in scoala primara cu "Center shock", era niste gume dulci si acre la interior, faceam concurs care poa' sa mestece mai multe deodata. Aveam niste fete acrite de lamai la ore, cu falcile pline...se uita doamna Pia, invatatoarea, la noi, saraca... :wink:

 

Ah, si mai aveam manie cu masinutele alea din parcul de distractii, faceam un soi de reising spre groaza parintilor nostri care priveau neputinciosi de pe margine... :P

 

Prindeam la tv niste canale de la italieni, Rai Uno etc., pe alea vedeam primele anime-uri, plus Captain Planet-ul de la ora 6 seara. Urla mama dupa mine de pe balcon sa nu ratez vreun episod... :makeout:

 

Si mai tin minte poshircutza aia de Pepsi Cola si de baracutele alea mici cu Gauffre de Liege, era una la Romana, unde e Mac-ul. Aaaa, si magazinele de inchiriat casete video, eram maniaci cu filmele din vremea respectiva, in mod special American Ninja si tot ce tinea de Disney :makeout:

 

Si tre' sa-mi mai aduc aminte, ma duc sa sap prin cutiuta cu amintiri... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stau si ma gindesc, cred ca mi-as recunoaste si acum banca, in care am stat la scoala. Bineinteles dupa numele de trupe rock, scrijelite pe ea.

 

Pacat ca scoala s-a renovat...

Editat de roadkill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io mi-am facut robotel din pachete goale de tigari. aveam pachete de boston, asos, bt...ce vremuri dom-le!

Am vreo sase sute de pachete si acum.. am tot zis ca ma apuc sa fac un Voltron, Macron, ceva.. Mare fan al SaberRider and the Star Rangers!! :P

 

Correct me if i'm wrong: mingile alea de 35 erau alea de cauciuc?? roz pamantiu, verde zombiescian, galben mustariu.. :wink:

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Correct me if i'm wrong: mingile alea de 35 erau alea de cauciuc?? roz pamantiu, verde zombiescian, galben mustariu.. :wink:

 

Da. Imi aduc aminte doar pe albastru si galben. Un compromis intre o minge de fotbal si una de rugby...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi mai amintesc:

magazinul auto-moto-velo-sport din oras unde erau expuse mobre hoinar alaturi de niste ij-uri cu atas albastre,

magazinul universal proaspat inaugurat care avea scari rulante doar pt. urcare,

ceasul din flori care se afla pe locul unde acum e mc donalds,

autobuzele care aveau in spate o femeie taxatoare,

cum la scoala inaintea primei ore cantam "trei culori cunosc pe lume",

cand ne prindea militia pe strada cu bicicleta si ne luau selepurile,

stiloul "flaro" si stilourile chinezesti,

afisele cu "in aceasta unitate se aplica decretul 400",

blocurile din centru care aveau pe terase inscriptii mari cu "traiasca si infloreasca...",

nr. matricol pus cu scai sa il putem lua jos de pe haina,

panoul cu "asa da, asa nu",

ceasurile de masa "aradora",

fabricile din oras cu denumiri IMUAS, IMMUM, IMRAUT, IMNR,

cum am incasat doua de la directorul scolii pt. ca la o manifestatie am dus tabloul cu tovarasa elena cu fata in jos,

 

si ca dupa vacanta de iarna din 1989 deasupra tablei era un dreptunghi alb pe zugraveala in locul tovarasului ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- dak vroiai să cumperi 1 kg. de carne sau brînza etc. de la Alimentara îți dădeau obligatoriu să cumperi Âşi o pererche de patine cu rotile de exemplu (tot ce nu se prea vindea). :wink:

:P se numea marfa conditionata, tot ce se gasea greu se vindea conditionat: ulei conditionat cu fulgi de creveti,

carti bune conditionate cu carti proaste ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îmi aduc aminte ca uleiul era la cota. Aveam cota lunară de: ulei, zahăr, faina de grîu/porumb, orez. Era miÂşto tare. :wink: "Creveții" vietnamezi cînd au început să apară erau o delicatesa. :P

Îmi mai aduc aminte pe lînga ceasurile electronice cu 7 melodii pomenite de cineva mai înainte de cesasurile cu calculator, care erau "the best of all".

Stațiile de emisie/recepție ale milițienilor erau cam cît o carte de mari Âşi aveau o antena de vreo 2 m. :makeout:

Daciile negre cu nr. mic de genul 1-BV-105 sau 1-CT-126 erau ale celor de la partid.

Eram obligați să aducem maculatura la Âşcoală. Cei 3 R în acțiune: recuperare, recondiționare, refolosire.

Mah, vorbiti de ceasurile alea gen "Montana" cu 7 sau 16 pitzigaieli?? :makeout:

 

Da' Daciile alea cu "A 104"?? Securistii.. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...