Sari la conținut

Scrisoare Catre Generatia Noastra, Inceputul Anilor 70-80


cocosound
 Share

Postări Recomandate

- munca obligatorie la camp.Depinde unde nimereai (cartofi,morcovi,porumb). Stateau militieni in civil si se uitau in gentile noastre verzi sa nu cumva sa furam. Mai ales cand mergeam la arpagic.

-bilele de zgura de pe calea ferata cand mergeam cu pratia la vanat.

-cabanele facute pe dealuri

-toti stiau karate (chestia cu "I know kung-fu" e inspirata de generatia asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Frumos topic! Am copilarit la bunici, ati jucat chibrite?, aruncam cu un papuc si trebuiau imprastiate dintr-un cerc.Tot atunci jucam, glincia, cu niste bete, apoi mai era gardiana 10, m-a fascinat mult timp tobocanul imens de ciment din parcul Tei.Nuga, inghetata la cornet, era 3 lei si mancam cate una in fiecare pauza.Globul pamantesc, stilourile cu penita de aur, chinezesti,cureaua aceea lata de la uniforma de pionier.Nu voi uita CZ-ul de culoare rosie, era legat cu un lant enorm de un stalp si de cate ori trecem pe langa ea juram sa am si eu cand voi fi mare una la fel, aveam 7ani si stiam deja bine ce imi doresc cel mai mult atunci cand voi creste.Am uitat; aveam 3-4 anisori cand bunica-mea m-a dadea jos dupa IJ-ul unchiului meu, cu cateva perechi de palme la fund, era verde si m-i se parea imens atunci cand stateam pe el, si stateam mult.., am deviat, scuze, inca ceva; regretul ca am primit cravata de pionier mai tarziu decat colegii deoarece eram indisciplinat si faptul de a nu reusi nici macar o singura data sa i-au macar o mentiune, ca de premiu nici nu putea fi vorba! A pomenit aici cineva de mahoarca? Avea un parfum sublim iar dupa doua fumuri erai deja in Nirvana :P

da Bunicii, cred ca cu toti mergeam cu drag la tara la Neamuri sau la bunici,....

 

de ce i-mi aduc eu aminte de Autogari si Autobuze Irta mereu pline si mirosuri..... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu pot sa cred, zeci, imediat sute de posturi si nimeni nu zice nimik de JELEU ? Mai ales ala verde... nu ca ala galben era de aruncat... 0.25lei/borcan

 

Of ce vremuri...

RESPECT (pentru aia micii de tot care nu stie: "respect" e o treaba serioasa si n-are legatura cu BMW-urile, mertzanele si manelele) de la un alt mediesan pentru initiatorul topicului.

:wink:

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of ce vremuri...

RESPECT (pentru aia micii de tot care nu stie: "respect" e o treaba serioasa si n-are legatura cu BMW-urile, mertzanele si manelele) de la un alt mediesan pentru initiatorul topicului.

:wink:

 

merci....si tie, acelasi RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ce vremuri... :wink:

Nu am auzit nici o fata de jocul ala "elasticul"- de topaiau toata ziua pe trotuar

Tin minte televizorul cu lampi, care pana se incalzea, trecea jumatate din desene

Pistoalele din plastic su care ne stropeam, si mai erau parca si niste elefanti .. ce nebunie

Jocul "7 pietre"- se facea un turn din 7 bucati de faianta sparta si dadeai dupa ele cu o minge de tenis

va mai amintiti de "oglinda"- se dadea pe rand cu monezi spre un perete si care era mai aproape castiga

sau "risca" - era o moneda pe jos si tu trebuia sa arunci alte monezi peste dele existente- cate monezi de 25 de bani am mai pierdut asa :P

Revista "pentru patrie"- cu povesti sau cazuri reale

Calendarul cu o pagina pe zi in format A6 cu cate o caricatura pe zi

Culegerile de matematica "gheba", "olivotto", "petrica"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- BRIFCOR = Bautura Racoritoare din Inlocuitori de Fructe Citrice Originala Romaneasca

:wink: am baut brifcor si nu am stiut niciodata ce inseamna asta ... sau ca brifcor inseamna ceva. :P cum or fi fost inlocuitorii aia de fructe citrice??

Revista "pentru patrie"- cu povesti sau cazuri reale

si cu literatura politista de octavian ungherea (dar pe atunci eu credeam ca si alea sunt cazuri reale :makeout: ). si revista asta avea un tiraj fix, asa ca se dadea "pe sub mana" (va amintiti expresia?) la chioscuri iar pt. abonament trebuia sa fii membru de partid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ce vremuri... :wink:

Nu am auzit nici o fata de jocul ala "elasticul"- de topaiau toata ziua pe trotuar

Tin minte televizorul cu lampi, care pana se incalzea, trecea jumatate din desene

Pistoalele din plastic su care ne stropeam, si mai erau parca si niste elefanti .. ce nebunie

Jocul "7 pietre"- se facea un turn din 7 bucati de faianta sparta si dadeai dupa ele cu o minge de tenis

va mai amintiti de "oglinda"- se dadea pe rand cu monezi spre un perete si care era mai aproape castiga

sau "risca" - era o moneda pe jos si tu trebuia sa arunci alte monezi peste dele existente- cate monezi de 25 de bani am mai pierdut asa :makeout:

Revista "pentru patrie"- cu povesti sau cazuri reale

Calendarul cu o pagina pe zi in format A6 cu cate o caricatura pe zi

Culegerile de matematica "gheba", "olivotto", "petrica"

Numa' fete?? am jucat si eu elasticul, si nu mi-e rusine sa recunosc!! eram mic, da, si era fun!!

7 pietre (cunoscut pe unde am crescut eu ca si Castelul) se juca si cu pietre mai mari, si cu minge de "folbal".. ce ne mai rupeam picioarele alergand sa punem pietrele la loc, fara sa fim "vanati".. :makeout:

 

Voi n-ati iesit p-afara cu paturi si carlige de rufe, sa faceti "corturi"?? la mine in bloc eram 37 de copii (numai pe scara mea, intr-un bloc de 8 etaje) de varste cuprinse (in perioada in care tineam "recenzia" :makeout: ) intre 3 si 17 ani.. ieseam cu totii afara, si faceam o gramada de corturi pe langa gard, si ne tavaleam pe-acolo cu ce jucarii mai adusesem..

 

"Oglinda" aia o numeam "peretelu'", si mai era "liniuta" (o linie trasata, trebuia sa dam cat mai aproape de ea), mai era "gropita", in care trebuia sa aruncam monedele pe rand, si cel care dadea cel mai aproape avea voie sa dea un "bobarnac" celei mai departate monede, scopul final fiind - desigur - de a baga cat mai multe monede in gropita.. :P

 

Mai erau traseele pe care le faceam cu creta sau bucati de caramida pe jos, cu "start" si "finis", pe care ne jucam cu masinutele (fiecare avea dreptul la trei "bobarnace", si nu aveai voie sa iesi de pe "traseu")..

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si mai era jocul ala un fel de Conquer stuff. Se adunau mai multi si se desena pe pamant un cerc ce se impartea in mod egal la numarul de jucatori. Apoi cu un cutit de friptura sau un electrod pe care trebuia sa-l infigi in pamant le luai din teritoriu la vecini. Daca dadeai in afara cercului sau la tine in "tara" ti-o luai. Ala care nu mai avea teritoriu (adica unde sa puna picioarele) o taia din cerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si mai era jocul ala un fel de Conquer stuff. Se adunau mai multi si se desena pe pamant un cerc ce se impartea in mod egal la numarul de jucatori. Apoi cu un cutit de friptura sau un electrod pe care trebuia sa-l infigi in pamant le luai din teritoriu la vecini. Daca dadeai in afara cercului sau la tine in "tara" ti-o luai. Ala care nu mai avea teritoriu (adica unde sa puna picioarele) o taia din cerc.

Corec'!! :wink: Si erau mai multe modalitati de a arunca.. direct, cu cutitul "intins" pe antebrat.. tinandu-l de lama, sau de maner.. nu-mi aduc aminte altele.. :P

 

Mai era - asemanator - "tarile".. desenam un cerc, impartit in "felii" egale, si aruncam cu mingea, strigand o tara.. "imparatu'" respectiv trebuia sa se intoarca din fuga, sa prinda mingea, si sa urle "stop".. apoi avea dreptul la trei salturi, si trebuia sa arunce cu mingea in altcineva.. apoi ii "lua" o bucata din "tara".. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revista Cutezatorii, inelele de cravata ce se pierdeau mereu, jocul cartoanele (din cutii de chibrit) sau calaretii, veceurile infecte din scoli, pedepsirea cu rigla de lemn la palma, pozele de 8 martie in chenar cu flori, traforajul, racoaritoarele Quick...restu le-ati zis voi

 

PS: si anii 90 au fost super...totu s-a stricat cand au aparut PC-urile, internetul si celularele :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink:

SRCNx1pac1o

oYhR83ZQmWg

 

Nu stiu daca toti stiu asta... dar am o presimtire ca multi vor zice ca "DA".

:P CLICK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=mhEt65dOyAA...feature=related :P Dan Andrei Aldea prin 78-79...mai tarziu ascultat la Metronom (Europa Libera)

...metronom de care nu ma dezlipeam trei ore duminica, desi mergea bruiat ....

Acolo m-am initiat in Phoenix, si Frank Zappa, Iron Maiden, Yes, Gentle Giant...

parca nici nu au fost acele vremuri!

...teme la lumina lampei de petrol,

salata de icre de peste pe o hartie maro ce se topea,

ratia de ulei pusa cu polonicul din butoaie de tabla, cartela de paine,

antene pentru prins ungurii,

jocuri in lut dupa ploaie, carucioare cu rulmenti furati de la fier vechi :wink:

motociclete negre cu fum mult, macarale..

...amenintari cu nota la purtare, inviorare dimineata, Careu! abonamente obigatorii la Cutezatorii sau Luminita...

fete rusinoase :makeout: ...vacante de vara care nu se mai terminau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-tenisii de dragasani si baschetii chinezesti

-taberele la mare sau la munte

-tot felul de dispozitive electronice pentru construit:generator morse,sirene,orga de lumini,anti tantari....

-bruiator TV-cu asta era distractie mare -nefiind microbist mergeam seara cand erau meciuri la un apartament de la parter cu vedere la televizor si dai cu bruiatorul de nu se vedea nimic dupa care pauza si dai si dai pana il aducem la disperare pe cetatean-dupa aia am avut unul de puteai vorbi in televizor-mai mare distractia

-numere cu sot si numere fara sot la masini

-imprimeurile de le puneam pe tricouri si foloseam fierul de calcat

-progamul de apa calda

-avioane de hartie,morisca

-cheia prinsa cu siret de gat

-bancuri politice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele reclame..

 

"V-am prins, vrajitoarelor! ..Shh, Felix!!"

 

"Un pantof Gregorio Rizo"

 

"Adidas Torsion"

 

"Titan ice"

 

:o

 

"Guma de sters SIDA"

"Ciocolata Nike"-"alege dintre toate lucrurile bune, ciocolata cu lapte si alune, nicheeeee" :laugh:

Am deschis topic tot aici cu scrisoarea asta, cam acum un an, si a mai fost pusa odata, tot aici, mai inainte :( E bine sa ne mai aducem aminte de vremurile alea :blink: M-ati aruncat in borcanul cu melancolie :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi e pofta de inghetata din aia in forma de Unt si de gumele alea patrate cu aroma de banane de iti rupeai maselele in ele.

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=mhEt65dOyAA...feature=related :laugh: Dan Andrei Aldea prin 78-79...mai tarziu ascultat la Metronom (Europa Libera)

...metronom de care nu ma dezlipeam trei ore duminica, desi mergea bruiat ....

Acolo m-am initiat in Phoenix, si Frank Zappa, Iron Maiden, Yes, Gentle Giant...

parca nici nu au fost acele vremuri!

...teme la lumina lampei de petrol,

salata de icre de peste pe o hartie maro ce se topea,

ratia de ulei pusa cu polonicul din butoaie de tabla, cartela de paine,

antene pentru prins ungurii,

jocuri in lut dupa ploaie, carucioare cu rulmenti furati de la fier vechi :blink:

motociclete negre cu fum mult, macarale..

...amenintari cu nota la purtare, inviorare dimineata, Careu! abonamente obigatorii la Cutezatorii sau Luminita...

fete rusinoase :o ...vacante de vara care nu se mai terminau...

CORNEL CHIRIAC>>>

 

 

--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 00:29 -------------

colectiile de :

RAHAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PIF

BRAVO- nemtesti

tedy ted, pif & pifou, arthur... initial revista se numea <<Vaillant le journal de Pif ( trbuia sa ai pile la posta

sa poti face un abonament)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectele mele pentru @cocosound , cel care a ddeschis topicul , cu toate ca nu sunt din generatia voastra, eu fiind nascut in 88, tot am cunoscut o mare parte din ceea ce ai zis tu aici, inca jucam jocurile in spatele blocului, ne bateam cu cornete, ne faceam cazemate si ardeam cartofi ca intre tovarasi, pe foc de lemne.. aveam pegas, cu sa lunga si coarne lungi, care ulterior a fost vanduta pe 10 $ ... era ceva foarte tare pentru mine la varsta aceea !

 

Am citit ce ai scris, mi-ai rascolit niste amintiri care imi sunt superbe.. mi-as fi dorit sa mai fie si acum asa..

 

P.S. : acum copii "din ziua de azi" , chiar nu mai sunt cu acelasi respect care il aveam noi la varsta lor..si asta se strica cu cat trec mai mult anii

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa...Eu de ce am intrat aici...?...Na ca mi-am adus aminte. De Arici Pogonici cand deabia terminasem abecedarul sau de Aventurile submarinului DOX sau de cartile din colectia cinspe (15) lei, pantalonii evazati

pe care nii taia militia sau tunsul zero ca purtam plete si nu semanam cu buletinul, raziile facute prin abia infintatele BARURI de unde ne culegeau cu ,,aspiratorul", un suc si un baton in pauza dintre ore (2 lei),

tigarile Virginia (verzi,galbene si rosii) select, aroma, litoral, amiral... ,,ceaiurile" unde ascultam muzica interzisa (decadenta)... si multe altele, ani grei dar si frumosi pentru ca eram tineri...Da, da mi-aduc eu aminte...Ce spuneam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...