Sari la conținut

Un mic sondaj


bogdiV
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor!!

Recent mi-am vandut mz es-ul din 61 (doamne-ti multam!!) care imi facea numai probleme. Era vechi, greu,puturos si se strica din ce in ce mai des.Acum mi-am strans 300E si vreau sa-mi cumpar ceva mic,usor, de oras fiindca nu sunt vitezoman dar am nevoie sa ma deplasez usor prin traficu' greu din cluj.

M-am gandit ca optiunile mele sunt mz etz,minsk sau ceva de gen voshod maxim.

Intrebarile mele pt. voi sunt urmatoarele.

1. La banii mei (300E) are rost sa caut etz 125-150 , si cam ce as putea gasi la banii astia??

2. In cealalta extrema, in ce stare ar trebui sa caut minsku-l la banii astia si daca se merita o (bielo)ruseasca de asta la banii mei??

3.Daca stitzi ceva de voshod luminati-ma si pe mine ca pt. mine aceste motociclete sunt invaluite in mister (se gasesc piese,cam cat costa, is fiabile??)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 300 E minskul ar trebui sa fie in stare perfecta. Piese ieftine, fiabila(daca nu abuzezi de ea am auzit sa tina pana la 30000 :D setul) daca te simti bine pe ea ca dimensiuni e ideala

Voshod - partea electrica foarte buna, la fel ca la minsk. Consum ceva mai mare, putere nu e nimic spectaculos. Piesele mai scumpe, dar in bucuresti se gasesc la tunaru si se pot comanda prin posta. Sunt ceva mai mari ca minsk la dimensiuni, dar am auzit consum pana la 4l/suta de km pt aia de 250. Sunt si ceva mai scumpe ele ca motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZIDULEEEEEEEEEEEE: Voshodul are 175.

Treaba sta cam asa: de 300 de euro nu-ti iei un ETZ intr-o stare prea buna. Ai putea sa-ti iei un minsk, consuma putin, aprindere electronica piesele is iefitne.

Dar din toate astea iti recomand Voshodul....e cam la fel ca minskul....tot asa, cu aprindere electronica. Doar ca e ceva mai performant. Piese se gasesc cate vrei si sunt la fel de scumpe ca alea de minsk.

Editat de Auxois350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu votez pt Minsk, pt ca e ieftin, fiabil, rezistent, usor de reparat si piesele sunt bune si se gasesc usor la preturi mici. Fuge la fel ca Voshod 3M, e mai economic. Si nu mi se pare o motocicleta urata...

Si cand oi baga 2,5L /100km o sa iti creasca un zambet larg pe fata :D :D

Si nu prea sufera cu racirea in oras, gandeste-te la motocicletele Minsk de scoala care merg ore in sir la max 20 la ora, deci e numa buna de orash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZIDULEEEEEEEEEEEE: Voshodul are 175.

 

Si unde dreaq am vazut eu ca exista si de 250? :D :D oricum nu am studiat prea mult, ca nu imi palce. Probabil am vazut ca si sova de 200 sunt facute in aceeasi fabrica http://www.autosoviet.altervista.org/main-english.htm .

Totusi ce mi-a atras atentia a fost un piston+camasa de la varianta sport, care avea o gramada de porturi de admisie.(erau cu role de la bolt infipte in ele cand le-am vazut)

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bei da prompti ati fost!!! (daca ar fi si vanzatorii asa la anuntul de la cumparari)

mersi mult tuturor pt sfaturi.

Scoala si eu am facut-o pe-un minsk care era forjat de incepatori ore in continuu numai intr-a I-a si n-avea nici pe dreaq. O sa incerc sa ma interesez si de voshod sa vad daca pot da peste ceva care sa-mi placa.

Daca mai are cineva sfaturi si pareri despre sus-mentionatele motociclete sunt binevenite.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti sa gasesti un ETZ in stare acceptabila (desi ma cam indoiesc), nici nu se compara cu rusoaicele. Dintre Minsk si Voshod, in mod clar este de preferat Voshodul. Consumul putin mai mare se merita pentru diferenta de putere pe care o are.

 

PS: Daca ai avut MZ ES 250, inseamna ca nu l-ai avut reglat bine, pentru ca lasand la o parte consumul mai mare si greutatea, este mai nervos decat rusoaicele cu mult. Am avut MZ si are un demaraj superior multor comuniste (mai putin Jawa TS, ETZ, IJ Jupiter sau Planeta 4/5).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

$ilver, mz es-ul meu nu avea probleme cu reglajele, alea erau bune, nu prindea mai mullt de 70 din cauza jocului de la piston (erau coco rulmentii din motor) si murea la stopuri din cauza ambreajului dus...daca vrei du-te la vanzari 49-250 si uite-te la mz es de vanzare sa vezi cum arata.Si in plus era al dreaq de grea (170 cu benz si ulei)

 

cred ca am sa caut un voshod prin piata si sa vedem ce gasesc, desi cred ca prin piata moto a clujului cred ca mai reprede ajung la naveta spatiala decat la voshod.

 

In cluju' asta exista parca numai armata mopedurilor si o motocicleta comunista este aproape o raritate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca gasesti un MZ-ETZ de 150 cmc in stare buna, nu sta pe ganduri!!!

Cum spunea si $ilver, e NET superioara Minskului si Voshodului.

Auzisem ca prin Arad se gasesc destul de multe...

Bafta la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

cred ca am sa caut un voshod prin piata si sa vedem ce gasesc, desi cred ca  prin piata moto a clujului cred ca mai reprede ajung la naveta spatiala decat la voshod.

 

In cluju' asta exista parca numai armata mopedurilor si o motocicleta comunista este aproape o raritate...

In Cluj daca vrei motor n-ai ce cauta in Oser.

Straine gasesti in piata de masini iar pentru comuniste ziarul Piata de la A la Z sau prin cunoscuti. Si in primul rand forumul.:D

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...