Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Multumesc pt raspuns...ma gandesc sa ma agat de un 950 ..acum cat mai am putere sa-l stapanesc..dar mai astept sa vad daca se concretizeaza ceva cu noua africana !!!

 

Ps.problemele enumerate de tine eu nu le co sider a fi probleme reale!!

Pana va iesi noua Africa Twin, pana va fi testata ... nu de fabrica sau de ,,pilotii de reviste", ... ci de consumatori de rand ... va mai trece multa, multa, multa apa pe Dunare ... iar tu vei fi ceva mai batran !

... asa ca ia-ti un 950Adv. ca e' deja testat ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut , am o intrebare pt cei care au mai avut montate genti laterale si top case :

Pt suportii pe care ii detin va puteti sa seama ce genti pot fi montate ?

Merg cele de la Hepco Becker Gobi ? sau se pot pune si altele ?

am atasat poze .

post-79949-0-70478200-1393729302_thumb.jpg

post-79949-0-80312500-1393729309_thumb.jpg

post-79949-0-81875100-1393729314_thumb.jpg

Editat de bandy202
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , am o intrebare pt cei care au mai avut montate genti laterale si top case :

Pt suportii pe care ii detin va puteti sa seama ce genti pot fi montate ?

Merg cele de la Hepco Becker Gobi ? sau se pot pune si altele ?

am atasat poze .

Salutare,

 

Dupa cum vad, tu ai suportii pentru Gobi. La fel am avut si eu.

Din cat am cautat eu, nu poti monta pe sistemul asta decat acest model.

Mai exista totusi o singura varianta, sa iei geamantane de oricefel si sa folosesti sistemele de prinde de la Havy Duties. Asa am facut si eu. Dar a fost nevoie sa tai acele prinderi metalice de pe cadru.

Alte variante nu ai. Givi nu merg de nici o culoare.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erata la postul lui Extremussski.

 

Cand spune ca "trebuie sa tai acele prinderi metalice de pe cadru" se refera la sa le zicem ranforsarile din interiorul dreptunghilui cu colturi rotunjite care formeaza suportul pe care se ataseaza gentile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ,

am intrat si eu aici in sfarsit :D

Dupa ce am schimbat vro 4 trenuri in 12 ore (din Nitra Slovakia unde momentan lucrez) am ajuns in Germania si am venit calare cam vro 600 km pe ploaie cu un KTM 990 Adventure.

planu' era sa fac poze cand opream dar intorcandu-ma majoritatea pe autostrada, cred ca nu e nimeni curios cum arata benzinariile :D

Singurul popas notabil : Louis Salzburg .

binenteles am o mie de intrebari pt posesorii mai vechi ....

Welcome to the club !!! Multi km frumosi impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok , mercik deci am sa incerc sa gasesc niste Gobi , daca nu oi gasi ...aplic celelate solutii ....

 

daca mergi pe hepco, nu trebuie neaparat gobi. eu stiu ca rackurile de la hepco sunt compatibile cu toate case-urile lor, citez: "For all Hepco & Becker side cases.". dupa parerea mea ai variante mai bune decat gobi - grele, rezervorul din peretii e cam inutil in realitate, spatiu mic in ele desi la exterior sunt voluminoase. de la hepco as recomada xplorer, inainte de alu, alu exclusive si gobi… vezi ca mai poti sa pui si de la alti cu chituri de prindere.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergi pe hepco, nu trebuie neaparat gobi. eu stiu ca rackurile de la hepco sunt compatibile cu toate case-urile lor, citez: "For all Hepco & Becker side cases.". dupa parerea mea ai variante mai bune decat gobi - grele, rezervorul din peretii e cam inutil in realitate, spatiu mic in ele desi la exterior sunt voluminoase. de la hepco as recomada xplorer, inainte de alu, alu exclusive si gobi… vezi ca mai poti sa pui si de la alti cu chituri de prindere.

mda frumoase Xplorer ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Gobi si le apreiez mult. Spatiul inutil are aproximativ 3,5 l fiecare si imi ajung cateva zile: - deschid robinetul si ma spal pe maini, - vreau sa clatesc o cana, cutit... deschid robinetul.

Acum cateva saptamani ma duc la Bike on Ice si ma stric la stomac pe carari de munte, nu aveam gentile cu mine (zic - ptr 3 zile imi iau gentile ? Nuuuu ! cateva zdrente incap in rollbag) , dau de un rau, si cand ma spal imi ingheata posteriorul ... sa bag picioarele daca n-am facut trimitere la toti zeii ...

Cand nu aveam Gobi nu le apreciam, dupa ce le-am folosit le gasesc foarte utile si cand nu le am cu mine le simt lipsa.

Editat de petrica
... hai sa nu fim tarani !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Gobi si le apreiez mult. Spatiul inutil are aproximativ 3,5 l fiecare si imi ajung cateva zile

Cand nu aveam Gobi nu le apreciam, dupa ce le-am folosit le gasesc foarte utile si cand nu le am cu mine le simt lipsa.

Poate spun vreo prostie ...(inca nu stiu cum e cu spatiul ala de 3,5 l la Gobi) ,,,se poate pune si benzina in acel spatiu ?...la 2 side si un top case ar cam 10 l .....

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru benzina cred ca cel mai bine este sa iei ceva dedicat. Canistra sau Rotopax (scumpe dar de calitate buna)

 

desi nu suntem de acord ref. gobi, aici se pare ca da. nici eu nu recomand folosirea spatiului dintre pereti ca rezervor suplimentar… cred ca scrie si in manualul de la gobi chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok deci , spatiul dintre pereti apa sau rachiu ...tot e bun , ma gandesc sa iau (daca tot se potrivesc cu suportii mei ) ...am vazut pe Lois



pentru benzina cred ca cel mai bine este sa iei ceva dedicat. Canistra sau Rotopax (scumpe dar de calitate buna)

'intzeles. (ma gandeam ca mai impusc un epure )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile contradictorii imi plac. ma ajuta sa cunosc interlocutorul si dezvolta ideea.

de curiozitate - ai folosit Gobi si nu ti-au fost bune ?

 

le-am pipait si comparat indeajuns de mult comparat direct cu xplorer. de asemenea, am prieteni foarte buni care au ( avut ) gobi si variante. nici eu nici ei nu am / au (mai) cumpara gobi vreodata comparat cu alternative in diverse scenarii. parerea mea. nu as mai sta sa mai argumentez ca vad ca oricum e greu, h&b au schimbat site-ul si nu mai gasesc usor nici macar specificatiile lor… in plus e si chestia subiectiva… pentru mine, comparat direct la fatza locului nu merita. inteleg punctul tau de vedere referitor la cum folosesti spatiul dintre peretii dublii… dar pentru mine e irelevant. decat sa car apa de la et2 pana in spatele blocului si inapoi degeaba, prefer sa cumpar o sticla de 2L care s-o arunc in cutii sau mai multe de 0.5 cand bag benzina… nu mai zic ca daca am cutii la mine traseul e cam garantat sa contina benzinarii pentru "urgente"… si pentru facut de cap, chiar n-as cara nici un fel de cutii. parerea mea, din nou.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super vreme si in Slovakia , ....vizitat nuj ce rezervatie naturala pe aici prin Nitra ,

saptamana viitoare sper sa ajung in Austria la Turatech( http://shop.touratech.at/einbauschloss-fur-staufach-ktm-lc8-adventure-950-990.html si alte maruntisuri ) si Lois ( pt gobi sau xplorer ) ...atunci o fi mai interesant ...

post-79949-0-84670100-1393795723_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat de un 950/990 si nu am gasit nimica la vanzare. Nici macar istoria nu e prea bogata cu asemenea motociclete. Cine are de gand sa vanda, sa imi dea un PM. Ma intereseaza ceva pana in max 40000-50000 km, dar depinde mult cum e intretinuta motoreta. Pret undeva intre 4000-5000 sau mai mult daca apar si niste accesorii. Nu mult peste. Va rog, pe PM ca sa vad repede mesajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am probat sambata asta (desi, din pacate, cam departe de tara):

http://www.autoscout24.nl/Moto/Details.aspx?id=239207007&cd=635274679590000000&asrc=st - pret final 5500 cu toate accesoriile

si...

http://fr.autoscout24.be/Moto/Details.aspx?id=242856055&asrc=st - pret final 6950 cu toate accesoriile.

 

Si acu inca o intrebare...primul (950) chiar mi-a placut cum mergea si pozitia (e acel 950 'putin' mai inalt) si accesoriile. Motorul suna bine, nu scotea fum, etc. O singura dilema am, si in caz ca e doar paranoia mea cred ca il si iau, daca pe la relanti-spre 2000rpm dau gaz in sarcina (in a doua sau a treia), parca ezita putin sa accelereze, si motorul 'troncane' un pic. Acuma si SV-ul pe care il am tot asa facea, dar ma intreb daca e normal si la 950 sa fie tot asa. Mentiune: Kitul de lant e standard.

Orice raspuns-informatie-indicatie e binevenit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am probat sambata asta (desi, din pacate, cam departe de tara):

http://www.autoscout24.nl/Moto/Details.aspx?id=239207007&cd=635274679590000000&asrc=st - pret final 5500 cu toate accesoriile

si...

http://fr.autoscout24.be/Moto/Details.aspx?id=242856055&asrc=st - pret final 6950 cu toate accesoriile.

 

Si acu inca o intrebare...primul (950) chiar mi-a placut cum mergea si pozitia (e acel 950 'putin' mai inalt) si accesoriile. Motorul suna bine, nu scotea fum, etc. O singura dilema am, si in caz ca e doar paranoia mea cred ca il si iau, daca pe la relanti-spre 2000rpm dau gaz in sarcina (in a doua sau a treia), parca ezita putin sa accelereze, si motorul 'troncane' un pic. Acuma si SV-ul pe care il am tot asa facea, dar ma intreb daca e normal si la 950 sa fie tot asa. Mentiune: Kitul de lant e standard.

Orice raspuns-informatie-indicatie e binevenit!

Nu are cum sa faca asa in trapta 2 sau 3. La mine se scutura putin in treapta a 4-a cand plec de pe la 2000rot/min, dar in a 3-a nici vorba ... de a 2-a ce sa mai zic. ... mai plec si de pe loc cu a 2-a.

Eu merg cu 17/42 ... ma refer la transmisia finala.

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum sa faca asa in trapta 2 sau 3. La mine se scutura putin in treapta a 4-a cand plec de pe la 2000rot/min, dar in a 3-a nici vorba ... de a 2-a ce sa mai zic. ... mai plec si de pe loc cu a 2-a.

Eu merg cu 17/42 ... ma refer la transmisia finala.

 

Deci zici ca n-ar fi chiar in toate mintile motorul...ok, mai caut :-|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci zici ca n-ar fi chiar in toate mintile motorul...ok, mai caut :-|

Nu spun ca motorul ala nu functioneaza bine, ... am spus ce face al meu !

Cert este ca LC8-ul pe carburatie nu are niciun fel de lag pe toata plaja de turatie.

Poate ca ii trebuie o revizie la carburatoare ?! ... cand si cand mai trebuie facuta si cate una d'asta ! ... sa stiti ca nu doare ! :D

post-10224-0-17960700-1393850277_thumb.jpg

post-10224-0-40090700-1393850284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am probat sambata asta (desi, din pacate, cam departe de tara):

http://www.autoscout24.nl/Moto/Details.aspx?id=239207007&cd=635274679590000000&asrc=st - pret final 5500 cu toate accesoriile

si...

http://fr.autoscout24.be/Moto/Details.aspx?id=242856055&asrc=st - pret final 6950 cu toate accesoriile.

 

Si acu inca o intrebare...primul (950) chiar mi-a placut cum mergea si pozitia (e acel 950 'putin' mai inalt) si accesoriile. Motorul suna bine, nu scotea fum, etc. O singura dilema am, si in caz ca e doar paranoia mea cred ca il si iau, daca pe la relanti-spre 2000rpm dau gaz in sarcina (in a doua sau a treia), parca ezita putin sa accelereze, si motorul 'troncane' un pic. Acuma si SV-ul pe care il am tot asa facea, dar ma intreb daca e normal si la 950 sa fie tot asa. Mentiune: Kitul de lant e standard.

Orice raspuns-informatie-indicatie e binevenit!

 

Pe langa carburatoare infundate, sa te asiguri ca in momentul testului mobra e cat de cat calda, astea pe carburatie mai dau in nas daca sunt reci.

 

Si vezi si cum arata pinionul de atac, poate are dinti lipsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat de un 950/990 si nu am gasit nimica la vanzare. Nici macar istoria nu e prea bogata cu asemenea motociclete. Cine are de gand sa vanda, sa imi dea un PM. Ma intereseaza ceva pana in max 40000-50000 km, dar depinde mult cum e intretinuta motoreta. Pret undeva intre 4000-5000 sau mai mult daca apar si niste accesorii. Nu mult peste. Va rog, pe PM ca sa vad repede mesajul.

userul "gscristi" ar avea ceva ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...