Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Salutare.

Da kitul incluude si cilindrul receptor ce are reglaj pe el pentru a seta distanta parghiei ce desparte placile.

Daca esti interesat de un cilindru receptor, mi-a ramas mie unul. Eu aveam un OBERON inainte.

Bafta.

 

Mersi de raspuns si oferta! Am intrebat numai, pt. ca am vazut intr-un filmulet ca se putea regla. Stiam ca originalul nu are asa ceva.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Harta dedicata nu a functionat, i-am scris americanului si mai lucreaza la ea. Am pus in schimb harta de Akrapovici, care i-a modificat putin liniaritatea in acceleratie si e mai controlabila.

De maparile astea stii? Sunt 3 variante acolo care ar trebui sa functioneze si la tine daca injectia la modelul 2006 e identica cu cea de la modelele 2007-2008. Din 2009 incoace sigur e alta injectie. Am citit lucruri bune despre cele 3 mapari de la useri (advrider forum) cu 2 in 1 instalat.

 

Despre turatii nu pot sa-ti zic nimic interesant. La mine dupa ce am montat ambreiajul Rekluse au disparut toate acele svacuri la turatii sub intre 1500-4000 RPM. Deci daca vrei doar sa scapi de acele mici probleme e de ajuns sa schimbi doar ambreiajul si gata. Nu filtru nu tobe. Astea doua te ajuta doar la putere si respectiv greutate scazuta pe coada motorului.

Vreau sa scap de evacuarea stoc si sistemul SAS in primul rand pentru greutate si ma gandesc sa las deocamdata maparea stoc la evacuarea 2 in 1 pentru consumul mai redus.

 

 

Daca vrei te astept oricand sa te dai cu al meu sa-ti faci o idee. Este valabil pentru oricine doreste sa faca un drive teset.

Multzam de invitatie, ar trebui sa ajung sa ajung in primavara la Bucuresti cu motoreta sa "fac" jocul la valve la Dementor... poate ne vedem atunci daca permite timpul :)

 

 

Salutare.

Da kitul incluude si cilindrul receptor ce are reglaj pe el pentru a seta distanta parghiei ce desparte placile.

Daca esti interesat de un cilindru receptor, mi-a ramas mie unul. Eu aveam un OBERON inainte.

Bafta.

Uite asa am ramas si eu cu un Oberon pe raft, nici nu am apucat sa il montez ca am vazut ambreajul asta nou de la Rekluse si l-am cumparat pe asta care vine cu tot cu cilindru "sclav". Partea buna e ca se potrivesc la tot ce merge cu LC8 deci ar trebui sa se gaseasca ceva amatori.

 

 

 

Sarbatori fericite la toata lumea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum pe celalalt topic era postat un filmulet cu trece prin apa, mi-am adus aminte de acest filmulet(se vede mai bine full screen pt. ca e filmat de la distanta):

 

http://www.youtube.com/watch?v=_3BYM-o00NU

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

misto filmuletul si trecerea dibace. totusi, spre deosebire de "celalalt" aici nu pare sa fie atat curent cat vant super puternic! dar tot e misto si tot dibac e rider-ul.

 

Nici nu am vrut sa compar cu "celalalt", :nono: de aceea nici nu am postat acolo. :peace:

.

.

.

.

.

.

.

 

Pt cine e prea greu LC8-ul, exista solutii : 178 kg :)

 

post-26723-0-88111200-1389511989_thumb.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cunostintele mele esti trecut de cifra rotunda de 90K ;).

Si fara sa te chinui, 100K ai faci sigur sezonu asta.

Bafta.

Stiu ca ,,neoficial" a trecut de 90000km, din cauza defectiunii cablului de kilometraj, insa ,,oficial" (... la poza), nu am facut !

... Apropo's, cam cat a mers fara sa inregistreze, cam 2-3 mii de km ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare, din nou!

 

Intr-un final am gasit un motor interesant suficient de aproape:

 

http://suchen.mobile.de/motorrad-inserat/ktm-990-adventure-efi-abs-witten/189653194.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=2&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=Adventure&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&ambitCountry=DE&zipcode=40210&zipcodeRadius=200&negativeFeatures=EXPORT&minCubicCapacity=750&maxCubicCapacity=1000

 

Pretul imi pare cam mare, avand in vedere ca vrea bani extra pe accesorii, dar e negociabil. Ceva imi spune ca daca ii pun vreo 6K pe masa...o sa-l dea. Voi cam cat ziceti ca merita, presupunand ca dupa verificare se dovedeste ca motocicleta e 'in toate mintile'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, din nou!

 

Intr-un final am gasit un motor interesant suficient de aproape:

 

http://suchen.mobile.de/motorrad-inserat/ktm-990-adventure-efi-abs-witten/189653194.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=2&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=Adventure&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&ambitCountry=DE&zipcode=40210&zipcodeRadius=200&negativeFeatures=EXPORT&minCubicCapacity=750&maxCubicCapacity=1000

 

Pretul imi pare cam mare, avand in vedere ca vrea bani extra pe accesorii, dar e negociabil. Ceva imi spune ca daca ii pun vreo 6K pe masa...o sa-l dea. Voi cam cat ziceti ca merita, presupunand ca dupa verificare se dovedeste ca motocicleta e 'in toate mintile'?

 

Cam maricel pretul… din cate-mi aduc aminte pe la noi, cu cutii, tc si ceva extras cam in 6k…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam maricel pretul… din cate-mi aduc aminte pe la noi, cu cutii, tc si ceva extras cam in 6k…

 

Multam de info. Adevarul e ca preturile pe aici sunt in general mari. Probabil ca sunt asa din cauza ca sunt fra...cumparatori destui.

Acu vreo luna vroiam sa fac o proba (doar pentru ca era aproape de unde lucrez) cu un 950 din 2003. De cand a aparut anuntul (lunea) pana cand m-am dus sa-l vad (sambata), motorul s-a dat cu super pretul de 5800 :eek: :scratch: Apoi am gasit unul la 4700 ultimul pret, dar arata amarat rau. Avea printre altele si cilindrii alezati. La tura a fost destul de OK ... dar parca nu merita banii.

Am mai gasit si asta, la un pret mai uman:

http://suchen.mobile.de/motorrad-inserat/ktm-990-adventure-herzhorn/188432810.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=13900&makeModelVariant1.modelDescription=adventure&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&negativeFeatures=EXPORT&minCubicCapacity=750&maxCubicCapacity=1000

 

Din pacate am de mers drum de vreo 450km pana la el....si acolo e inca iarna :-( Asta e...ne mai uitam, mai asteptam...e dureros insa ca vremea p-acilea e chiar blanda si ar merge o tura motorizata de weekend...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam maricel pretul… din cate-mi aduc aminte pe la noi, cu cutii, tc si ceva extras cam in 6k…

 

Fost, probat, negociat, scazut pret total la 6.1K...dar nu placut. Vazut balta lichid neidentificat sub motor (parea benzina, deci poate nimic serios, dar...).

Nu mi-a placut nici motorul cum suna (se auzeau mai multe batai decat la un 950 pe care l-am testat acu vreo cateva saptamani). E normal cumva ca motorul de 990 sa fie mai zgomotos?

Am mai vazut prin documentele de service cum ca ar fi avut o problema de etanseitate la un cilindru (nu scria mai multe detalii). Iarasi...mi-e greu sa cred ca e ceva normal si ca 'toate sunt asa', corect?

Deci cred ca tre sa zic next...dar mai astept pareri. Singura parte buna - cu saua originala ajung fara probleme cu picioarele pe jos :D , chiar fara pasager si fara bagaje. De pe 950 prima generatie cu saua inalta touratech pamantul era :) foarte departe.

 

Dar ca veni vorba, prin tara nu mai e chiar NICIUNUL de vanzare ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca 950-ul are suspensii mai lungi decat 990-ul cau cativa cm. Aprox 5 daca nu ma insel.

 

E adevarat, primele modele de 950 au fost ceva mai inalte si au avut cursa suspensiilor mai lunga:

 

Adventure Suspension Travel:

2003-04: 9.0" (230mm) - "S" 10.4" (265mm)

2005-06: 8.3" (210mm) - "S" 9.65" (245mm)

2007-08: 8.3" (210mm) - "S" 10.4" (265mm)

2009-10: 8.3" (210mm) - "R" 10.4" (265mm)

2011-11: 8.3" (210mm) - "R" 9.76" (248mm)

 

Adventure Seat Height:

2003-04: 34.6" (880mm) - "S" 36.0" (915mm)

2005-06: 33.8" (860mm) - "S" 35.2" (895mm)

2007-08: 33.8" (860mm) - "S" 36.0" (915mm)

2009-11: 33.8" (860mm) - "R" 36.0" (915mm)

2011-11: 33.8" (860mm) - "R" 35.2" (895mm)

 

(sursa: http://www.ktm950.info/how/wotf/wotf.html)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari ,

am intrat si eu aici in sfarsit :D

Dupa ce am schimbat vro 4 trenuri in 12 ore (din Nitra Slovakia unde momentan lucrez) am ajuns in Germania si am venit calare cam vro 600 km pe ploaie cu un KTM 990 Adventure.

planu' era sa fac poze cand opream dar intorcandu-ma majoritatea pe autostrada, cred ca nu e nimeni curios cum arata benzinariile :D

Singurul popas notabil : Louis Salzburg .

binenteles am o mie de intrebari pt posesorii mai vechi ....

post-79949-0-10635200-1393099046_thumb.jpg

post-79949-0-16510400-1393099109_thumb.jpg

post-79949-0-33021200-1393099168_thumb.jpg

post-79949-0-49990600-1393099216_thumb.jpg

post-79949-0-62467700-1393099283_thumb.jpg

post-79949-0-62255700-1393099353_thumb.jpg

post-79949-0-99290100-1393099426_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ,

am intrat si eu aici in sfarsit :D

Dupa ce am schimbat vro 4 trenuri in 12 ore (din Nitra Slovakia unde momentan lucrez) am ajuns in Germania si am venit calare cam vro 600 km pe ploaie cu un KTM 990 Adventure.

planu' era sa fac poze cand opream dar intorcandu-ma majoritatea pe autostrada, cred ca nu e nimeni curios cum arata benzinariile :D

Singurul popas notabil : Louis Salzburg .

binenteles am o mie de intrebari pt posesorii mai vechi ....

Sa o stapanesti sanatos ! ... frumoasa mobra !

Multi km fara incidente neplacute ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ,

am intrat si eu aici in sfarsit :D

Dupa ce am schimbat vro 4 trenuri in 12 ore (din Nitra Slovakia unde momentan lucrez) am ajuns in Germania si am venit calare cam vro 600 km pe ploaie cu un KTM 990 Adventure.

planu' era sa fac poze cand opream dar intorcandu-ma majoritatea pe autostrada, cred ca nu e nimeni curios cum arata benzinariile :D

Singurul popas notabil : Louis Salzburg .

binenteles am o mie de intrebari pt posesorii mai vechi ....

 

Sa-l stapanesti santos si sa te poarte in tari de vis!

De curiozitate, unde l-ai gasit si cat a fost, ca si eu caut unul de ceva timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti santos si sa te poarte in tari de vis!

De curiozitate, unde l-ai gasit si cat a fost, ca si eu caut unul de ceva timp...

Sal poi , l-am gasit in Traunstein Germania , pe mobile.de era cea mai apropiata locatie de mine , am dat 4900 eur ( era efinut ca are deja suta de mii de km ) ...na il mai scoate ca e din 2008 si are ceva accesorii touratech....

mai era una parca prin frankfurt pe 5000 de eur tot asa cu 100k .... restu cam sar dupa aia de 5000 ....

mai eftinute prin italia pe moto.it dar din pacate eu eram interesat si de numere provizorii ceea ce la italieni nu prea ....

 

Sa o stapanesti sanatos ! ... frumoasa mobra !

Multi km fara incidente neplacute ! :)

Mercik , ;) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cultura mea generala cam cat consuma un 950/990 in regim normal de utilizare..touring !..multumesc anticipat!



eu sunt "old stile" si as inclina spre carburatie !



Pt cultura mea generala cam cat consuma un 950/990 in regim normal de utilizare..touring !..multumesc anticipat!



eu sunt "old stile" si as inclina spre carburatie !

Ma mananca de un 950..ce ar trebui sa ma "sperie" !!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cultura mea generala cam cat consuma un 950/990 in regim normal de utilizare..touring !..multumesc anticipat!

 

 

eu sunt "old stile" si as inclina spre carburatie !

 

Ma mananca de un 950..ce ar trebui sa ma "sperie" !!??

Eu am un 950 si mai putin de 5,5 litri/100km (asta pe la 110-115km/h) nu am reusit sa scot, oricat m-am chinuit. Cand plec la drum cu bagaje si pasager imi fac socoteala la o medie de 6% ..... si n-am gresit nicio data !

... banuiesc ca un 990 consuma o idee mai putin la acelasi regim de rulare ?!

 

La un 950 ar trebui sa te ,,sperie" cam asa:

- cilindul receptor de la ambreiaj (este valabil si la 990) - se rezolva cu unul aftermarket de la Oberon;

- pompa de benzina care incepe sa faca figuri dupa 40000-50000km - se rezolva cu una noua sau cu una aftermarket;

 

Mie ieri mi-a picat senzorul de presiune la ulei, dar asta nu trebuie sa te sperie ! Mi-am comandat unul nou ..... 35 lei.

Mobra mea are peste 90000km si in afara de astea nu mi-a mai picat altceva in afara de consumabile, diverse furtune si oringuri ce imbatranesc in timp si alte filete distruse si rezolvate ..... dar asta se intampla cam la orice mobra, nu ?

... dar se poate si mai rau de atat ... sau mai bine, ... in functie de norocul fiecaruia ! :D

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns...ma gandesc sa ma agat de un 950 ..acum cat mai am putere sa-l stapanesc..dar mai astept sa vad daca se concretizeaza ceva cu noua africana !!!

 

Ps.problemele enumerate de tine eu nu le co sider a fi probleme reale!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...