Sari la conținut

Mars Moto 12 Aprilie 2008, Ora 9, P-ta Constitutiei


Postări Recomandate

Salut tuturor,

Am citit toata discutia de aici.Se vorbeste de organizare si unitate.Dar aici am citit multe pareri contract.Mai ales atacuri la adresa AMR.

 

BTW nu a raspuns nimeni clar daca "fratii mai mici" (scuteristi) pot participa. Eu unul voi fi acolo dar sa se tina cont de faptul ca noi mergem un pic mai incet si vom ramane mult in urma.

 

Sper sa fim cat mai multi pe 2 roti si sa reusim sa lasam ceva in urma noastra.Adica sa inteleaga soferii de ce am facut asta si sa fie un pic mai atenti cand ies pe strada.

 

Bafta tuturor si asfalt usacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 379
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu dau cu paru si nici nu ma intereseaza cine a facut clipul ala. totusi, sa dea dracii daca inteleg ceva din el. si l-am vazut de trei ori. mah oameni, eu stiu ca e o regula in publicitate cum ca un clip foarte abstract ori stupid atrage atentia, dar, pentru un prim pas in sensul asta, eu cred ca mai mult dauneaza decat ajuta. ce nu suntem noi intelesi de soferi ori de oameni in general, apai clipu asta o sa-i bulverseze si mai mult pe privitori. nu am sa stau sa analizez fiecare cadru, pur si simplu nu se merita. cred ca daca bagati pe un ecran timp de 10 secunde doar mesajul "motociclistii exista in trafic" avea un impact mai mare. stiu ca pentru trebi din astea se cheltuiesc bani seriosi, dovada sunt institutiile trecute la sfarsit, dar totusi de ce se arunca banii aiurea?

 

 

nu krupp .. din pacate clipul asta nu a fost facut (gandit) sa stopeze accidentele moto (si aici ma refer la agentie - respectiv mercury) .. el a fost facut in speranta ca vor mai lua un Ad'or cu o sociala (Ad'or e un festival de publicitate local). Ideea e ca la juriu merg spoturile de genu asta "artistice" criptate .. une "arta" e arta nu-i asa. Mda .. dupa parerea mea e un spot prost ... din multe puncte de vedere si sunt sigur ca nu va functiona .. pt ca da .. este criptat si confuz ... si in nici un caz nu transmite mesajul pe care AMR il doreste a transmite. Din pacate se simte si se vede lipsa de experienta al agentiei in ATL. Poate ar fi trebuit si asta sa fie un criteriu de selectie a celui/celor care fac spotul inainte de a-l face; pentru ca sunt sigur ca multi oameni de ATL l-ar fi facut si ei pro bono cum probabil este facut acesta.

 

Eu atat am avut de spus si sper ca nu am deranjat multa lume .. iar daca am facut-o .. asta e .. asta e adevarul meu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW nu a raspuns nimeni clar daca "fratii mai mici" (scuteristi) pot participa.

ia mai citeste odata inainte sa vorbesti prostii

 

@Daemonis: si eu sunt de parere ca e prost spotul. Tot incerc sa-i conving ca e prost spotul, dar nefiind in bransa(nici eu nici ei) e greu sa definim, respectiv intelege, ce e greuprost (asa-i cind scrii in timp ce faci alte treburi). Poate ca or sa se supere pe mine dar cel mai bine ar fi ca cei care se pricep cu adevarat si vor sa ajute la crearea unui spot, SA II CONTACTEZE pe cei din AMR, mai exact, venit cu niste scenarii, facuta o lista cu exact ce se poate face din partea doritorului. Din pacate, dupa cum vedeti, primul venit, primul servit a fost Mercury360.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

Am citit toata discutia de aici.Se vorbeste de organizare si unitate.Dar aici am citit multe pareri contract.Mai ales atacuri la adresa AMR.

 

BTW nu a raspuns nimeni clar daca "fratii mai mici" (scuteristi) pot participa. Eu unul voi fi acolo dar sa se tina cont de faptul ca noi mergem un pic mai incet si vom ramane mult in urma.

 

Sper sa fim cat mai multi pe 2 roti si sa reusim sa lasam ceva in urma noastra.Adica sa inteleaga soferii de ce am facut asta si sa fie un pic mai atenti cand ies pe strada.

 

Bafta tuturor si asfalt usacat.

 

 

participam cu mic cu mare. oricum se merge cu viteza legala :ok:

 

si daca se circula ca in trafic normal la primul stop i-am ajuns din urma :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW nu a raspuns nimeni clar daca "fratii mai mici" (scuteristi) pot participa. Eu unul voi fi acolo dar sa se tina cont de faptul ca noi mergem un pic mai incet si vom ramane mult in urma.

 

Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca intentia este sa se mearga REGULAMENTAR.Daca scuterul tau nu prinde 50 Km/h atunci nu dispera,se vor organiza marsuri si de catre ABR (Asociatia Biciclistilor din Romania) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca intentia este sa se mearga REGULAMENTAR.Daca scuterul tau nu prinde 50 Km/h atunci nu dispera,se vor organiza marsuri si de catre ABR (Asociatia Biciclistilor din Romania) :(

 

 

Nu e nevoie sa-l iei la misto. Scooteru lui nu prinde 50, prinde maxim 45 ca asa-i legal. Si am avut grija sa ramana legal, adica sa nu-i scoata limitarea. Asa ca inainte de a-i lua p-astia micii la misto (in special pe frate-miu, ca de el e vorba) intereseaza-te care este viteza maxima legala pentru un scooter d-ala cu numere galbene. Okay?

 

Si tu ba, Andreiiul, intreaba-ma dracu' pe mine cand ma prinzi p-acas', nu mai intreba p-aici ca sa te ia toti ametitii la misto. Si citeste cu atentie inainte sa intrebi ceva, s-a zis de acu' vreo sapt sau doua ca va primeste AMR-ul si pe voi.

 

Bre AMR, daca am motoreta gata, vine si je pe capu' vostru pe 12. Daca nu, va urmez pe bicla :ok:

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa-l iei la misto. Scooteru lui nu prinde 50, prinde maxim 45 ca asa-i legal. Si am avut grija sa ramana legal, adica sa nu-i scoata limitarea. Asa ca inainte de a-i lua p-astia micii la misto (in special pe frate-miu, ca de el e vorba) intereseaza-te care este viteza maxima legala pentru un scooter d-ala cu numere galbene. Okay?

 

Mama ce sare fratiorul mai mare sa-ia apararea lu ala micu.Lasa bre cai prinde bine putin mishto ca doar nu-i sensibil. Nu stiam ca are numere galbene dar stiam cat prinde un scuter ca sunt instructor auto si moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar a fost asa mare deranjul sa-i raspunzi omului la intrebare, daca poate veni cu scuterul sau nu? tot pe 2 roti merge si el si pana la urma pentru asta este marsul, nu? de curiozitate daca se organizeaza un mars al scuteristilor te ai baga si tu sau nu, ca te faci de ras ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se lauda ca el a citit tot topicul si sh-a format o idee, nu ti se pare normal sa fi aflat raspunsul la intrebarea lui (e scris de cel putin 2 ori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia mai citeste odata inainte sa vorbesti prostii

 

Nu e vb ca spun prostii.Dar nu am vazut pe niciunul din organizatori sau chiar in anuntul initial sa se specifice clar.

Poate nu am vazut eu bine.

 

Oricum, important e sa fim cat mai multi.

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 17:05 -------------

Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca intentia este sa se mearga REGULAMENTAR.Daca scuterul tau nu prinde 50 Km/h atunci nu dispera,se vor organiza marsuri si de catre ABR (Asociatia Biciclistilor din Romania) :(

 

 

Nu e problema de mers regulamentar.dar gandestete un pic. Eu cu scuterul cu 45km/h si motocicletele 50km/h. E o diferenta de 5 km pe ora care conteaza.

Mai bine decat sa facem misto unii de alti mai bine sa incercam sa fim mai unitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intradevar e o idee buna DAR! Ar fi o idee si mai buna sa nu ne mai simtim cu musca pe caciula ca suntem motociclisti si sa cautam "cai" prin care sa ne "recunoasca" pe drum

Din accidentele care implica motocicleta si masina 90% e vina celui cu masina....deci ei ar trebui sa organizeze un asemenea eveniment sa ceara scuze pt accidentele provocate! Eu personal am la activ cateva oglinzi desi nu ma consider agresiv in trafic dar FRATILOR!!! DE CE AU MASINILE OGLINZI??? Daca nu pt a se asigura daca vine ceva din spate???

Am tot vazut si auzit comentarii cum ca motociclistii merg tare...ca nu au grija...ca-s iresponsabili...Dragii mei voi nu vedeti cum circula taranii cu masinile??? Tare iresponsabil si prost!

Nu va mai milogiti!! Ai permis de conducere,ai motocicleta inmatriculata deci ai tot dreptul sa circuli pe sosele!

Eu consider (parere personala) ca asta e o milogeala....sorry

Cu respect va salut!

Sosele uscate si copaci de cauciuc :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu i-am zis lu ozzy sa zica el ca e PR da' a trebuit sa zic eu ca se poate, nush da ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi cum ramine cu cei din afara Bucurestilor?

Cei din tara care si-au dorit sa se implice in chestia asta ?

Materialele despre care e vb ajung oare si in alte judete?Sau mereu capitala si atit !

Ca de doar acolo e buricul pamintului !

 

No offense to Bucharest !

 

Am postat mai sus orasele unde vor ajunge materialele daca reusim sa le facem. Daca va primi sprijin din partea motociclistilor din tara AMR va face toate actiunile la nivel national. Asta este si scopul infiintarii unei asociatii.

Deci te rog sa citesti ce am postat eu despre orasele care s-au implicat. Intre timp am mai primit cateva cereri de materiale si de la alte orase pe care speram sa le putem onora.

Nu stiu cum sa spun dar daca nu luati legatura cu noi e greu sa ne interesam noi in fiecare oras. Noi vom incerca dar gandeste-te cum e sa cautam noi in fiecare oras din tara si cum e ca fiecare oras sa ia legatura cu noi. In vara vom veni la intruniri, vom sta de vorba cu toti cei care vor fi interesati de AMR si vom strange legaturile. Mi se pare cea mai motociclsitica metoda.

Totusi am primit extrem de multe telefoane din tara si deja sunt milte legaturi facute. Sunt curios ce vom reusi sa facem pe 12. Le multumesc tuturor celor care m-au sunat si le transmit ca sunt si eu la fel de ingrijorat ca si ei. Oricum indiferent cum va iesi va fi bine. Este prima actuine pe care o incercam la nivel national. In mod sigur urmatoarea va iesi mult mai bine. :ok:

 

 

Nu e nevoie sa-l iei la misto. Scooteru lui nu prinde 50, prinde maxim 45 ca asa-i legal. Si am avut grija sa ramana legal, adica sa nu-i scoata limitarea. Asa ca inainte de a-i lua p-astia micii la misto (in special pe frate-miu, ca de el e vorba) intereseaza-te care este viteza maxima legala pentru un scooter d-ala cu numere galbene. Okay?

 

Si tu ba, Andreiiul, intreaba-ma dracu' pe mine cand ma prinzi p-acas', nu mai intreba p-aici ca sa te ia toti ametitii la misto. Si citeste cu atentie inainte sa intrebi ceva, s-a zis de acu' vreo sapt sau doua ca va primeste AMR-ul si pe voi.

 

Bre AMR, daca am motoreta gata, vine si je pe capu' vostru pe 12. Daca nu, va urmez pe bicla :blbl:

 

Wolf-ule te asteptam langa noi. Daca nu termini mobra vii cu Andrei pe scuter. :ok:) Oricum sa fii acolo fiindca ne cam kaka pe noi de ingrijorare. Noi suntem optimisti ca o sa iasa bine dar ne-ar prinde bine un pic din experienta voastra. Am inteles ca zilele astea va facem o vizita si mai vorbim atunci.

 

SI DA SE POATE VENI SI CU SCUTERUL PE 12 APRILIE .

 

Daca ma mai intreba unul daca poate veni cu scuterul fac crize. :moto:)

 

Campania se numeste motociclistii exista in trafic ca suna mai bine dar nu se refera numai la motociclete de peste 600 cc si minim 120 cp. Nu puteam sa o numim scuteristii, mopedistii si motociclistii exista in trafic ca nu dadea bine pe sticla. :))

Campaniile pe care le vom demara in licee in nici un caz nu se adreseaza motociclistilor fiindca sunt prea putini posesori de A1 in licee. Ne adresam ametitilor care la 14 ani rup soseaua in doua si se rup si pe ei prin accidente. Cunosc personal cateva asemenea personaje. :guitar:)

 

Dar va rog sa nu veniti cu mobre fara numar, fara casti si mai stiu eu ce ghidusii. Aveti grija ca parca trebuie sa ai 14 ani ca sa mergi pe scuter. Deci multa grija.

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 19:45 -------------

da intradevar e o idee buna DAR! Ar fi o idee si mai buna sa nu ne mai simtim cu musca pe caciula ca suntem motociclisti si sa cautam "cai" prin care sa ne "recunoasca" pe drum

Din accidentele care implica motocicleta si masina 90% e vina celui cu masina....deci ei ar trebui sa organizeze un asemenea eveniment sa ceara scuze pt accidentele provocate! Eu personal am la activ cateva oglinzi desi nu ma consider agresiv in trafic dar FRATILOR!!! DE CE AU MASINILE OGLINZI??? Daca nu pt a se asigura daca vine ceva din spate???

Am tot vazut si auzit comentarii cum ca motociclistii merg tare...ca nu au grija...ca-s iresponsabili...Dragii mei voi nu vedeti cum circula taranii cu masinile??? Tare iresponsabil si prost!

Nu va mai milogiti!! Ai permis de conducere,ai motocicleta inmatriculata deci ai tot dreptul sa circuli pe sosele!

Eu consider (parere personala) ca asta e o milogeala....sorry

Cu respect va salut!

Sosele uscate si copaci de cauciuc :(

 

 

Fiecare are dreptul la o parere si sper sa nu te superi daca voi incerca sa te contrazic politicos.

Daca vei cauta pe net vei gasi foarte multe amanunte despre organizatii similare AMR in multe tari europene si chiar forul suprem european FEMA.

FEMA se ocupa exact cu ce se ocupa si AMR mai precis cu siguranta motociclistilor pe sosele. Noi organizam un mars de la casa poporului pana la arcul de trumf FEMA organizeaza un mars si traverseaza trei tari. cAuta pe net si vei gasi multe clipuri de atentionare asupra existentei motociclistilor in trafic.

In romania noi avem 2 asemena clipuri. Unul facut de Silveri si unul de AMR.

Daca in tarile civilizate au nevoie de asemenea organizatii in bananiera romanie avem nevoie de mai multe AMR-uri.

Deci ce facem noi nu e milogeala. Se numeste luare de pozitie si este exact opusul milogelii. Eu consider ca abea cum am indreptat spatele. Si aceasta luare de pozitie a inceput anul trecut cand am dat o mana de ajutor Dacilor sa blocheze capitala. Tot aprerea mea este ca milogeala este atunci cand te plangi fara sa faci nimic. Atunci cand o faci poti sa o numesti inconstienta dar nu milogeala. :banpls:)

 

Va respect.

 

OZZY

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 19:50 -------------

eu i-am zis lu ozzy sa zica el ca e PR da' a trebuit sa zic eu ca se poate, nush da ce.

 

Serbane nu fi fitilist. :moto:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa particip neaparat si mai ales taximetristilor sa le dau fluturasi...mama lor.. :( ca azi unu mi s-o aruncat in fata c-o trebuit sa franez pana am patinat si cazut ca sa nu ma bag in el. :ok:

Asa ca mai ales lor le-as lipi pe parbrize abtibilduri cu motociclete sa le vada toata ziua.... :ok: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa particip neaparat si mai ales taximetristilor sa le dau fluturasi...mama lor.. :( ca azi unu mi s-o aruncat in fata c-o trebuit sa franez pana am patinat si cazut ca sa nu ma bag in el. :ok:

Asa ca mai ales lor le-as lipi pe parbrize abtibilduri cu motociclete sa le vada toata ziua.... :ok: :)

si la blondele cu Matiz rosu (sunt numarul 1 la categoria intalniri de gradul 3....cel putin in lista mea)

urmeaza cei cu q7, porsche cayenne si bmw x3/x5 de culoare alba deobicei (aia tot timpu vor sa ma ajunga sa ma depaseasca sau sa se urce pe mine daca se poate) si apoi urmeaza taximetristii care sunt un pic mai previzibili decat primele 2 categorii.

 

mai sunt si mosii cu dacii 1310 care au ajuns la concluzia ca oglinda are cam multe puncte moarte si nu are nici un rost sa se uite in ea cand schimba banda, daciile pe care scrie "nike tuning" sau "ionel tuning" "gitza tuning" etc. si mai nou politia care te opreste pentru control printr-un impact frontal

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la blondele cu Matiz rosu (sunt numarul 1 la categoria intalniri de gradul 3....cel putin in lista mea)

urmeaza cei cu q7, porsche cayenne si bmw x3/x5 de culoare alba deobicei (aia tot timpu vor sa ma ajunga sa ma depaseasca sau sa se urce pe mine daca se poate) si apoi urmeaza taximetristii care sunt un pic mai previzibili decat primele 2 categorii.

 

mai sunt si mosii cu dacii 1310 care au ajuns la concluzia ca oglinda are cam multe puncte moarte si nu are nici un rost sa se uite in ea cand schimba banda, daciile pe care scrie "nike tuning" sau "ionel tuning" "gitza tuning" etc. si mai nou politia care te opreste pentru control printr-un impact frontal

 

:guitar:

 

=)))

 

 

Eu am "intalnit" pana acum doar mosi cu dacii 1300 care cica vor sa ma fereasca dand in mine..... pe dorobanti era sa ma ia unu cu fulgi cu tot ca m-a auzit dar nu m-a vazut si a tras de volan :)

 

In rest.....oameni cu passaturi, geamuri fumurii, tobe sport si alte chestii care vor sa se dea cu mine..... mi se pare o prostie asta dar ma rog..... ei sunt jmecheri......... :banpls:

 

Oricum ne vedem pe 12 :lol: sper sa fie frumos ca astia au zis ca o sa fie cam urat perioada asta....(sapt asta mai ales)....

 

Faza cu politia care te opreste pentru control prin impact frontal e criminala :moto: :blbl:

Si totodata :ok: :ok: :moto:

 

 

Asfalt uscat si vreme buna :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIMISOARA BIKERS, a primit aprobarile pentru ambele parade 12 aprilie si 10 mai.

Asa ca, abia acum putem sa spunem si noi ca o sa ne alaturam miscarii initiate de voi.

Purtatorul nostru de cuvant a avut azi un interviu pe Radio Romania Actualitati, si a amintit si de parada asta si de AMR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipu cu taxiul de s-o aruncat in fata mea s-o ferit de-o tipa blonda cu Jeepan. Asa ca urmatorii pe lista sunt tipele blonde la volan. Daca s-ar putea eu le-as propune ceva teste speciale la scoala auto. :(

Editat de Gilbert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Macheta fluturasilor ! Oroare !

Din pacate sistemul "ei platesc,ei aproba!" este f pagubos pt noi.Lipsit de imaginatie si cu un scris imens de marunt....care l-ar face si pe cel mai oaches sa moara incet citind mesajul.Fondul negru...mortuar e chiar in bataie de joc...ar putea stirni doar rasul in barba celor care le-ar primi si s-ar putea duce cu gindul direct la o invitatie la pomana sau parastas mai degraba ,decit la un instrument de popularizare.Si asa ne cinta multi de sanatate si viata lunga !

Asa ca mare , mare atentie la ce ni se da degeaba....parca e Calul Troian !

Din ceva care ar trebui sa iasa de bine o sa fim si mai huliti sau poate se incearca cumva a se trezi sentimente de mila din partea celor care ne sunt coparticipanti in trafic !

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug:

Macheta fluturasilor ! Oroare !

Din pacate sistemul "ei platesc,ei aproba!" este f pagubos pt noi.Lipsit de imaginatie si cu un scris imens de marunt....care l-ar face si pe cel mai oaches sa moara incet citind mesajul.Fondul negru...mortuar e chiar in bataie de joc...ar putea stirni doar rasul in barba celor care le-ar primi si s-ar putea duce cu gindul direct la o invitatie la pomana sau parastas mai degraba ,decit la un instrument de popularizare.Si asa ne cinta multi de sanatate si viata lunga !

Asa ca mare , mare atentie la ce ni se da degeaba....parca e Calul Troian !

Din ceva care ar trebui sa iasa de bine o sa fim si mai huliti sau poate se incearca cumva a se trezi sentimente de mila din partea celor care ne sunt coparticipanti in trafic !

:cheers:

 

 

Frate, iar negru, fetze suparate si mesaje de greu inteligibile? Asta e imaginea pe care vreti sa o avem in trafic?

 

NU suntem o gasca sumbra, rea si neinteleasa!

 

In rest ideea campaniei este buna, ne vedem p-acolo...

 

Tare as vrea pe viitor sa vad si din partea voastra cate un model de fluturas pe care-l propuneti spre tiparire. Din cate am vazut, in campaniile de pana acum, doar cateva persoane s-au implicat ACTIV in design-ul lor. Restul au tacut. Asta pana cand s-au tiparit fluturasii. Dupa care, toti aveau pareri.

Ar trebui apreciat faptul ca se ocupa cineva de asta. Ca de avut pareri...

In campaniile viitoare, cand o sa se ceara sa vina lumea cu un model, vreau sa vad ca va "pierdeti" si voi cateva ore pe zi sa faceti unul care sa placa LA TOATA LUMEA!

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...