Sari la conținut

Moto/Motto


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Mai bine un echipament mai scump si o motocicleta mai ieftina decat una foarte performanta si costum+casca luate din second sau de calitate proasta.

2. Intodeauna mergi prea incet (la prima vedere) pentru cei care conduc "conserve"

3. Toti vor sa te depaseasca, chiar daca nu au cu ce.

4. Nu esti vazut niciodata.

5. Nu trebuie uitat ca drumurile noastre lasa de dorit.

 

 

1. Mai bine un echipament mai scump si o motocicleta mai ieftina decat una foarte performanta si costum+casca luate din second sau de calitate proasta.

.....m-ai aveam 100 de metri pana acasa si nu exagerez in nimik.....si am intrat frontal intr-un "papuc" care intorcea neregulamentar;)...deci costumul apara "pielea"....kiar dak nu am avut protecti (doar casca)...daca aveam protectii sau ceva nu imi mai buleam rotula;)././//

 

NU FI FERICIT KND PLECI CU MOTORU' - FI FERICIT KND AJUNGI LA DESTINATZIE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Învață din greÂşelile altora. Nu o să trăieÂşti atât de mult încât să le faci tu pe toate!

 

Salve,

Am trimis si eu un e-mail acestui "stimabil" care a sunat cam asa:

"Domnule Catalin Mihuleac, intre a relata un fapt sau o stare si a acuza si batjocori membrii unei comunitati sociale este o mare diferenta!!! Eu nu ma mir de D-vs ci de cei care au acceptat sa difuzeze asa ceva. Sunteti cu totii demni de mila! Atat e tot ce pot sa simt pentru domniile voastre. Nu era mai simplu sa initiati o campanie antiaccidente pentru soferi si piloti de motociclete? Ba da, dar a face rau e infinit mai usor decat a face bine.

Sfatul meu: de cate ori sunteti in trafic, inainte de a schimba directia de mers sau a face o manevra de orice tip, uitati-va bine in oglinda: pe motocicleta din preajma s-ar putea sa fie copilul D-vs!!!

Asfalt uscat si sanatate maxima!

un sofer si un motociclist."

 

Mi se pare mai mult decat revoltator ce a scris. De fapt nu ce a scris ci ca SE POATE CITI asa ceva in presa!!!!!!! :lol:

Dupa parerea mea, eu l-as soca tare de tot cu ceva fara insa a-i face rau, doar un soc asa ca sa ne tina minte...

 

Aveti grija de voi fratilor :baldy:

 

90% din participantii la trafic (masinile cu soferii lor cu tot) ne considera "o jucarie"! Din pacate...am trait de multe ori senzatia aia tampita cand in linie dreapta din fata se angajeaza in depasire o masina iar eu cu farul aprins facand semne disperate...la care soferul ma intraba nervos din semne: "Ce-i, ce vrei, nu vezi ca vin eu???"... :bounce: NO COMMENT

 

Incercati sa mergeti pe jumatatea din stanga benzii de langa axul drumului, astfel nu incurajati masinile sa va "dubleze" pe banda sau sa considere ca e "suficient" spatiu si pentru ei pentru a putea depasi...

 

Inca o problema semnalata care mi-a dat un pic de furca: la viteza de peste 70-80 km/ora rularea in spatele unui camion sau chiar a unei dube la mai putin de 50 m prezinta mare pericol din cauza curentilor turbionari de aer ce sunt produsi in spatele acestora. Pericolul se amplifica mai ales daca e vant lateral iar din sens opus circula masini grele. Acestea, la trecerea pe langa noi, intrerup momentan vantul lateral iar dupa trecerea lor acesta revine lovind cu o forta mai mare, amplificate si de curentii de aer produsi de camion...Daca toate astea se intampla intr-o curba...banuiesc ca multi dintre noi deja cunosc senzatia...

 

Aveti grija de ceilalti ca sa puteti avea grija de voi!

 

Asfalt uscat si vara lunga!

 

Sa ne vedem sanatosi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

eu nu pot sa dau motto-uri....dar pot sa zic cateva vorbe....:

- lasa-ti schemele ca nu impresionati mai mult p nimeni

- mergeti cu viteza mica si cand aveti unde sa da-ti mai multa viteza da-mi dar cu masura si cu atentie

- nu va pierde-ti cumpatul

- daca va grabiti sa ajunge-ti acasa o sa ajunge-ti la casa cu doar o singura usa in tavan si cu inscriptia p usa INRI

- mai bine previi decat sa tratezi....asta se poate spune ca.....mai bine franezi decat sa te lovesti

- cumpara-ti-va protectii si costume....chiar salveaza vieti....

- luati-va gagici care tin la voi nu tin sa le plimbati cu motocicleta.

si mai sunt multe...........trebuie doar sa va gaditi si sa deschideti ochii.....incepator sau mester

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu zic altfel sa preveniti,activ,prin a intra la clasa 125 si sa-i mai trageti de urechi pe pustanii care viseaza numa ce tobe sa puna la mobre ca sa aibe nush cati cai in plus sa fuga 200,asta iniante de -as lua moto,si alte bazaconii de va daore capul, sau la genul de posturi care l-am intalnit mai devreme...nou intrat pe forum,vreau parere despre first bike..ai zic care e treaba..ma gandeam ca omu e tanar is nu are pra multi bani,dupa,posteaza ca a vazut un rs250 replica de circuit si ca vrea sa-l cumpere...nu cred ca stie care e dif intre circuit si strada...sau incepatori care isi iau r1 din prima..vezi ultimile posturi cu accidente...am stat iar si am citit 2 ore de accidentul ala de pe kisslef...plm,daca cineva de pe forumul asta zice ca are 18 ani ,juma de an de condus si vrea gixxerde 100cai,ai spuneti din start ca e un inconstient,si daca nu intelege,e un mare bou!daca nici asa nu se simte,macar sa nu mai comentam si sa dam cu atatea rip-uri cand moare tot de mana lui :lol:

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Imagineaza-ti ca ceilalti soferi, sunt orbi. si ca pot in orice moment sati lipeasca vreuna. ai incredere in tine la orice manevra, cea mai mik, nu te risca unde nu esti sigur pe tine, franarea nu e intodeauna mama solutiilor, eu as pune un pret mai mare pe evitare....ma evitat de multe mai ales de prostia mea...cu toti am facut prostii..recunosc;)).....mare grija, acum e rece asfaltul, a plecat o data q vara si aderenta buna a cauciucurilor....

asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum sa le numesc, dar vrem sa atragem atentia mai des forumistilor de pericolele la care se expun. Drept urmare, in spatiul negru din banner (acolo unde acum scrie 'Atentie, se fura motocicleta' sa afisam un motto aleator, cu efect moralizator-instruitor.

 

Drept urmare asteptam propuneri de astfel de motto-uri, scurte si pline de inteles.

 

Incep eu cu ce-mi trece acum prin minte:

- viteza ucide

- soseaua nu e pista de concurs

...

Fereste-te de "motociclistii" incaltati in slapi !!!

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUATI ATITUDINE....aseara eram vreo 5 motoare pe Stefan Cel Mare, si trecea unu k masina pe lg noi si se baga chiar pe lg motor park nu mai avea loc de noi....nu mai zic k era goala soseaua,dar fie...eu eram in fata dar am inteles apoi k s a dat si la fundul meu (motorului)....sigur era un taran kre nu avea ce face...eu sincer nu prea l am vazut pt k am oglinzile crapate..de ce...?!!

 

...acu cateva zile veneam de la Titan spre delfinului...50/h..vad pe una in fata in dreapta mea k semnalizeaza stanga...bag faza lunga si ma arunc in frana k tipa se si bagase deja...franez .....blochez ..spatele dar totusi intru in ea in fund(cu vreo max30/h)....ma imprastii pe jos...politie...salvare...toti cei kre au vazut au spus patrulei k tipa mi-a luat fata...

LA POLITIE declaratii sect3:..Eu::tipa de pe banda 2 s-a bagat pe banda 3 fara sa se asigure..neacordare de prioritate..

...............................Tipa:: ea era pe banda 3MINCIUNA si eu am lovit-o pt k nu am pastrat distanta

...............................GARCEA:: eu sunt vinovat pt k am lovit-o in fund si nu lateral cum trebuia dc era neacordare de prioritate

>>Eu fiind la primul accident nu am stiu ce sa fac...nu am putut sa-l conving pe GARCEA k tipa minte k era pe banda 2 nu pe 3 cum spunea ea....nici cei 2 mortori de la care aveam telefonu nici patrula kre a venit si a luat niste declaratii de la martori nu m putut ajuta.

.....In ochii lui GARCEA cel cu doua clase mai mult decat trenul...eram...VINOVAT

....Cd am inceput si eu sa deschid gura k,cum e posibil cd eu aveam si martori si patrula kre luase declaratii si kre si ei au spus k tipa era vinovata chiar dc nu vazusera accidentul....GARCEA GRAIESTE:..Deci voi astia terebilistii astia cu doua categorii cu motoare puternice mergeti pe strazi k nebunii..Deci nu am ce sa-ti fac...Deci esti vinovat..Deci dc nu-ti convine sa -ti iei martorii si sa o dai in judecata...Deci

 

..DECI :moto: NICI NU STIU CE SA MAI ZIC...DEJA A INTRAT FRICA IN MINE...ASA K SPUNETI VOI RESTUL

...SAU HAIDETI FRATILOR SA LUAM ATITUDINE PT K TOTI SUNTEM LA MANA MUISTILOR..

.....SI IN CAZ DE CEVA TOT UN MOTOCICLIST AJUNGE MAI REPEDE la CEL DE SUS nu unu pe 4 roti

 

app:kre ma juta si pe mine cu un far SH cbr600f din 2001

multumesc CELUI DE SUS k am doar cateva zgarieturi i :) iar motoru cu vreo 500E il fac :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

SALUTARE PRIETENI MOTOCICLISTI!!NU AM MOTOR DECAT DE UN AN(CAT A SI B DE 6 ANI),INSA AM VAZUT LIVE IDIOTENIA UNORA DE PE SOSELELE NOASTRE SI DEASEMENEA AM SI CITIT DESPRE EA IN PUBLICATIILE VOASTRE.DIN FERICIRE NU AM AVUT PARTE DE NICI UN INCIDENT PANA ACUM,INSA NIMIC NU E EXCLUS PT VIITOR.AM CITIT RUBRICA JURNALUL NEGRU,AM VAZUT SI FOTO CU ACCIDENTE,SIGUR E COPLESITOARE IMAGINEA PE CARE TI-O FACI.INSA CRED CA FIECARE DINTRE NOI STIM DEJA RISCURILE LA CARE NE EXPUNEM,NOI MOTOCICLISTII(ASTIA DE DUMINICA,'MOTOCICLISTII IN SLAPI' NU CRED CA STIU) SI NE ASUMAM RISCUL ASTA DE FIECARE DATA CAND IESIM PE DRUM,SI SA STITI CA NU NUMAI CU MOTORUL SE MOARE SI PE 4 ROTI TE IMPRASTII PE SOSEA [(http://4lol.ru/cars/)-GRATIE LUI Smokey] SIGUR RISCUL E MAI MARE LA NOI,INSA ,SI CA SA RESPECT TOPICUL,CRED CA EXISA O REGULA UNIVERSALA IN CIRCULATUL PE SOSEA,VALABILA SI PT SOFERII DE MASINI SI PT NOI ,PE MOTOR:EXISTA TREI ELEMENTE DE CARE TREBUIE SA TII CONT CAND CONDUCI PE DRUMURILE PUBLICE:

-LIMITA TA CA SOFER(INFLUENTATA DE EXPERIENTA ,PUTERE DE CONCENTRARE,ATENTIE DISTRIBUTIVA ETC.)

-APOI LIMITA VEHICULULUI PE CARE IL CONDUCI(STABILITATE ,FRANE,SISTEME AJUTATOARE GEN ABS ,ESP ETC)

-SI IN CELE DIN URMA LIMITA DRUMULUI,SI AICI MA REFER LA FACTORII EXTERIORI-ASFALT ,UMIDITATE,TEMPERATURA ETC

 

PERSONAL CONSIDER CA ATATA TIMP CAT CONDUCI IN ACESTE LIMITE (CUMULATIV RESPECTATE),REDUCI DRASTIC POSIBILITATEA PRODUCERII UNUI ACCIDENT(MA REFER ACUM LA NOI MOTOCILCISTII).DESIGUR NU ELIMINI ACEASTA POSIBILITATE ,INSA MACAR DACA INEVIATBILUL SE PRODUCE VEI INTRA LA CATEGORIA 'MOTOCICLISTI' SI NU 'MOTOCICLISTI CU SLAPI'-CRUNT INSA IN FINAL ASTA E SIGURA CONSOLARE A NOASTRA,PT CA ORICAT DE PROFESIONISTI AM FI CA MOTOCICLISTI INTOTDEAUNA VOR EXISTA SOFERI DE DUMINICA CARE NU SE VOR ASIGURA CAND VIREAZA LA DREAPTA,SAU VOR INTOARCE PE LINIE CONTINUA SI PE CARE II DOARE UNDEVA DE NOI CARE NE IMPRASTIEM PE ASFALT(E O COMBINATIE DE PROSTIE CU NECUNOSTIINTA DE CAUZA-LA EI)

IN FINAL EU CRED CA ,DUPA CE AJUNGI SA CUNOSTI RISCURILE LA CARE TE EXPUI CA MOTOCICLIST AI 2 VARIANTE-IL VINZI SI MERGI NUMAI CU CONSERVA, SAU LE IMBRATISEZ, LE FIXEZI CU PRIVIREA SI APOI LE RAZI IN FATA SI MERGI IN CONTINUARE SI CU MOTORUL(MAI PRECAUT CA INAINTE) SI TE BUCURI DE SATISFACTIILE OFERITE DE 2 ROTI SI HEMOROIZI DE LA SA.

PERSONAL EU VOI MERGE IN CONTINUARE ,MAI ATENT SI MAI PRUDENT DUPA CE AM CITIT RELATARILE VOASTRE ,(CINE STIE ,POATE CHIAR POVESTEA UNUIA DIN VOI MI-A PRELUNGIT VIATA ,FACANDU-MA SA EVIT UN ACCIDENT VIITOR) SI VOI GUSTA DIN PLIN VIATA DE MOTOCICLIST.DEASEMENEA VOI SALUTA IN CONTINUARE TOTI MOTOCICLISTII INTALNITI PE DRUM IN ECHIPAMENT SAU 'IN SLAPI',PE PRIMII DIN RESPECT SI DIN PRIETENIE SI PE CEI DIN URMA ,POATE PRIND PANA LA GUSTUL MOTOCICLISMULUI ADEVARAT.

 

IN FINAL -PRIETENILOR MOTOCICLISTI CARE NU MAI SUNT PRINTRE NOI-ETERNITATEA SA VA FIE LA FEL DE PALPITANTA CA RIDE-URILE DE PE PAMANT SI SA NE ASTEPTATI CU MOTOARE DUPA PLACUL FIECARUIA SI CU DRUMURI LUNGI SI USCATE(SAU ACOLO NU MAI CONTEAZA),IAR PRIETENILOR MOTOCILCISTI CARE INCA N-AU VAZUT STALPUL DE APROAPE,DRUMURI USCATE SI FARA PREA MULTE MASINI,SI DACA VEDETI IN DRUMURILE VOASTRE UN TAMPIT IN PANTALONI DE PIELE PE UN VIRAGO 535 NEGRU CU NR DE SUCEAVA,SA STITI CA VA E PRIETEN SI FRATE ORIDEUNDE A-TI FI SI ORICE MOTOR A-TI CALARI.

 

PS:PAREREA UNUI INCEPATOR ,INTR-O SEARA DE SAMBATA, AMETIT DUPA CATEVA BERI SI DORIT SA MEARGA CU MOTORUL PE CARE NU S-A SUIT DE VREO 1LUNA SI JUMATE.CU STIMA. :D :lol: :D :D :) :rtfm: :ok: :hurt: :rtfm: :crack: :crack: :-L :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Andrei..... e adv ce spui dar daca ar fi totzi asa.... nu ar mai avea asa un nume de rau motociclistii...

 

Nu esti singuru care se imbata sabata seara si e dorit sa meaga cu motoru si care nu sa suit in sa de o luna si jumate:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...