Sari la conținut

Alegerea Echipamentului Potrivit


Asociatia Motociclistilor
 Share

Postări Recomandate

Sincer l-am citit , dar acel film de pe youtube nu merge nici dupa 2 ani si ceva , apoi m-am uitat si la magazinele on-line si nu prea am gasit multe lamuriri . Stiu ca cel mai bine este sa mergi si sa probezi , dar deocamdata eu caut si ceva teorie si sfaturi , tot ce tine de cumparat si scoala de A , vor incepe din primavara in ceea ce ma priveste . Culmea este ca multi incepatori au nevoie de multe sfaturi , dar problema este ca dupa ce iei A-ul , nu mai ai nici bani , nici timp sa citesti topicurile . Iar in privinta echipamentului este foarte greu sa le schimbi si mereu se lasa cu pierdere de bani , care ar fi putut fi folositi la piese si consumabile , care costa destul de mult . Multi au ales motorul si din pasiune , dar si ca varianta mai ieftina a auto ... ca isi dau seama mai tarziu ca nu prea este mai ieftina , ci doar mai intensa si pasionala , precum si mult mai periculoasa ... e alta treaba .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poti sa urmaresti reducerile pe louis sau alte site-uri, si eu eram la fel ca tine in vara...insa am gasit o casca beton la pret beton, si de curand am castigat o licitatie pe ebay la un costum de piele nou din 2 bucati la juma de pret. Daca incepi sa pui enshpe intrebari fiecare iti poate raspunde pe versiunea lui. Eu nu am prieteni motoristi si am inceput sa ma informez singur de pe diverse site-uri si forumuri. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am si eu o rugaminte pentru cei care au ajuns prin nordul Italiei , daca se poate sa-mi spuna cateva locatii pentru magazine de echipamente moto . Voi ajunge pe acolo saptamana viitoare si ma gandesc eu ca poate gasesc ceva echipament decent .

Intreabare : casca se mai "lasa" in timp sau cum se simte in prima zi , asa va fi mereu ? Ma refer la imbracamintea din interior , care la unele se scoate si se poate spala .

 

Nu pot modifica postul anterior din pacate . Am reusit sa-mi iau un constum moto de la OJ , modelul Desert , e super , dar destul de calduros si cred ca-l voi purta mai mult fara mesade ( la geaca si pantaloni ) . Preturi destul de mari la majoritatea magazinelor de prin Italia , economie nu cred ca am facut mai mult de 50 euro , dar principalul avantaj a fost ca am probat de toate si numai costumul mi-a venit bine .

Manusile ba erau L , ba XL , ba se potrivea protectiile la oasele pumnului si nu se potriveau degetele , ba invers , desi erau peste 50 euro perechea . Castile doar vre-o 3 mi se potriveau , pentru ca imi trebuie XXL , una era complet neagra si nu am vrut asa , una era din carbon , foarte ok , dar scumpa in draci si tot neagra si una era modulara , iar plasticul era de conserve . Inca nu sunt hotarat daca va fi integrala sau modulara , stiu ca cea modulara este mai putin protectoare daca nu este inchisa complet si chiar putin mai grea cu vre-o 200 gr , dar ma gandesc ca la touring si vara se poarta modulare si nu integrale .

Incaltamintea era ok , dar 43 nu avea modelul dorit de mine si erau scumpe , peste 150 euro . Toate astea in Outlet , ca la reprezentante era dezastru . La o reprezentanta BMW , un costum incepea de la 820 euro , castile de la 320 euro , manusile de la 80 si nu aveau neaparat logourile specifice marcii .

M-am urcat pe cateva , un 650 GS mi s-a parut cam firav , 800-le era ok si cam maximul , iar cele de peste 1000 deja erau monstri . E ciudat ca in poze nu ti se par atat de mari , dar cele de 1200 sunt duble fata de un R6 de ex. si ca lungime e aproape cat o masina .

Din cauza programului tampit al italienilor , adica intre 12 si 16 au pauza peste tot , nu am reusit sa itnru in toate magazinele intalnite , dar parerea mea este ca se merita sa le cumperi chiar putin mai scumpe din RO si sa le poti proba inainte sa le achiti , decat sa le cumperi din afara si sa vezi ca nu-ti sunt compatibile. E ciudat cand ajungi sa dai sutele de euro acolo si aici cand auzi de 2-3 mil ti se pare mult mai mult .

Soer sa nu vi se para ca am batut campii , dar sincer am fost dezamagit ca din vre-o 6-7 orase vizitate intr-o saptamana sa gasesc oferte destul de slabute si f. scumpe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu bati deloc campi dar din pacate pt. tine ai nimerit in nord unde preturile sunt cu cel putin 15-25% mai mari decat in centru sud. eu sunt acum langa roma si am pe langa mine cel putin 5 magazine cu preturi decente, sa nu mai vorbim de cele on-line. http://www.motorstock.it/asta este un exemplu de magazin on.line cu preturi f. bune. si au si magazin de desfacere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate , dar astea au fost posibilitatile ... apoi am inteles ca in Sicilia se cam moare de foame si de asta am preferat in nord . Oricum ma bucur ca am apucat sa iau consumul de la OJ , e un inceput , restul sunt mai de detalii si cand ma uit ce e afara ... ma gandesc eu ca am timp destul sa-mi completez echipamentul pana in primavara , cand ma apuc de scoala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate , dar astea au fost posibilitatile ... apoi am inteles ca in Sicilia se cam moare de foame si de asta am preferat in nord

Nu se moare de foame in Sicilia, dar lumea e mai saraca. Preturile sunt mai mici in Sicilia si reducerile incep mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mergi si la scorpio-Az parca se numesc . Eu am fost f multumit de preturi si le mai fac o vizita imediat ce mai baga marfa . Pentru moment preturile sunt mici , dar incaltaminte si manusi nu aveau pt mine .

Al doilea magazin care mi s-a parut ok a fost "atvrom" , primul magazin de langa targul Vitan , spre Carefura. Au preturi ok , dar nu uita sa le amintesti de reduceri , altfel sunt cam uituci si ei singurei nu iti spun care este de fapt reducerea .

Per ansamblu , la masuri S, M, L gasesti multe reduceri , in schimb daca esti mai dolofanut ca mine , e mai greu . Inca ceva , probeaza si testeaza orice iei , la mine a trebuit schimbata viziera pt ca nu functiona lock-ul la cea originala si am vazut niste chestii in neregula si la incaltaminte la alte magazine , desi mare grija ca multe or fi ramas pe stoc si de defecte , nu numai de nevanzare.

Impresii mai neutre pentru mine au fost la my-moto - care pe site au niste produse si preturi bune si in magazine , cam slabute si modificate . In locatia din Vitan nu am gasit magazinul , am fost numai in cel din Cotroceni .

United Motor am impresia ca au preturi cam mari , cel putin de pe site , ca life nu am ajuns la ei , iar la Kronau as merge , dar nu-i gasesc . Pe care parte sunt ? Am tot mers cu masina incet si m-am tot uitat la parterul blocurilor , dar nu am vazut magazinul lor . Aveti vre-o idee cam unde este zona mai precis , ca pe aici este dezastru si cu locurile de parcare in zona .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

:cheers:

am o urgenta, ajung azi sau maine pe la ei.

Program

Luni - Vineri: 10:00 - 19:00

Sambata: 10:00 - 16:00

Duminica: inchis

 

Am fost, am luat o geaca de piele casual, niste manusi mai soft si o casca.

Samabata vin motorizat pe 3 roti(spyder) de la Brasov.

Cred ca trebuia sa ma orientez si dupa niste incaltari sport, mai dau o fuga maine ca sunt aproape de mine...

Au si service la locatie.

Editat de DENY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vanzare geaca piele HIGHWAY 1 CRUISER (marime 2XL). A fost cumparata anul trecut si este noua.

Pret - 110 EUR.(139.95 EUR pe louis.de)

 

http://www.louis.de/_10d40e28d2637329f5f4a85543ebe3e526/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=207031&lang=en

 

contact : inamicu@gmail.com.

locatie : Cluj

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare

Stie cineva in Bucuresti unde pot sa vad si sa probez o casca SHARK EVOLINE 3 ?

 

Multumesc!

 

 

 

shark_evoline-3_hakka_gloss_detail1.jpgcasque-shark-evoline-3-hakka.jpgshark_evoline-3_hakka_matt_detail1.jpg

 

sau Roof Boxer V8 ?

 

41f9_1.jpg

roof-boxer-v8-suzuka-anthracite-flipped.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

SALUTARE,

O MAI AI?

TI/AM DAT PM.

De vanzare geaca piele HIGHWAY 1 CRUISER (marime 2XL). A fost cumparata anul trecut si este noua.

Pret - 110 EUR.(139.95 EUR pe louis.de)

 

http://www.louis.de/...=207031&lang=en

 

contact : inamicu@gmail.com.

locatie : Cluj

 

Multumesc!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

De curand mi-am cumparat o geaca moto marimea 52 online (in magazin nu aveau marimea 52, am probat 54 si imi venea putin larga). Am citit pe internet ca protectiile trebuie sa stea fixe; aceasta geaca are manecile un pic largi, iar protectiile nu stau foarte fixe (exista un mic spatiu intre mana si protectii cand tin mana dreapta). Este ok sau ar trebui sa o schimb cu o marime mai mica?

 

Numai bine,

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Ce înălțime/greutate ai ?

Și eu caut să-mi cumpăr echipament, iar geaca mi se pare cel mai dificil de ales...

M-am uitat pe tabelele cu mărimi de la louis, fc-moto și încă un site, toate diferă între ele, în unele situații chiar mult! Vreau să iau o geacă Berik Adrake și nu știu ce mărime mi-ar fi bună, 48 sau 52 (50 n-au)? M-am uitat, pentru comparație, ce mărimi am la gecile, hanoracele și tricourile de prin casă... M, L și XL, toate îmi sunt bune!

Am 180 și 75 kg; și din ce am observat, am diametrul toracelui puțin mai mic decât „standardul” și mâinile mai lungi...

Editat de high_voltage_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...