Sari la conținut

Alegerea Echipamentului Potrivit


Asociatia Motociclistilor
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Daca intereseaza pe cineva, am o pereche de manusi FLM GP-Zero, negre, noi, marimea 10 (2XL) de vanzare la 60 de euro. Pretul lor oficial este 69.95 eur.

Acestea: http://www.polo-motorrad.de/en/gp-zero-sporthandschuh-schwarz.html?___from_store=de.

Din pacate de mine sunt o idee cam mari.

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Urmeaza sa-mi iau un GSX R 600 si ca si echipament, m-am gandit la urmatoarele:

 

1) Combinezon Berik Brave Heart

2) Casca Shoei XR-1100 Swell TC-5

3) Cizme Sidi Vertigo

4) Manusi Berik Course Glove

 

Ca total, m-ar ajunge 1100 euro cu tot cu transport. Pareri ?

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigura obiectie pe care as avea-o ar fi vis-a-vis de probat, adica atunci cand spargi 1000e e bine sa si probezi inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca nu s-ar potrivi marimile? M-am uitat pe acolo la "calculatorul de marimi" etc ... ma gandesc ca s-or potrivi... acum nu stiu ce sa zic. Am citi ca am 14 zile in care pot returna coletul...

 

Cunosti vreun magazin cu echipament moto prin zona Moldovei unde as putea proba (eventual comanda) echipament ? (neamt - bacau - suceava - iasi - botosani - vaslui)

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc in zona, dar au mai fost cazuri cand nu s-au potrivit marimile, asa e poti sa le returnezi dar platesti transportul care e cam 20e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Crezi ca nu s-ar potrivi marimile? M-am uitat pe acolo la "calculatorul de marimi" etc ... ma gandesc ca s-or potrivi... acum nu stiu ce sa zic. Am citi ca am 14 zile in care pot returna coletul...

 

Cunosti vreun magazin cu echipament moto prin zona Moldovei unde as putea proba (eventual comanda) echipament ? (neamt - bacau - suceava - iasi - botosani - vaslui)

Cand este vorba de echipament este bine sa verifici deorece o manusa stramta iti poate face zile fripte la drum , o casca larga , poate fi inutila in caz de accident . . . Daca ai posibilitatea sa si returnezi produsul , ar fi perfect ! Multa bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare.

Peste 2 saptamani am sa iau si eu permisul cu categoria A1 (sper:))) si intentionez sa aschizitionez un YZF R125.

Nu stiu si nu ma pot hotari ce echipament sa imi iau. Astept niste pareri de la voi in legatura cu urmatoarele chestiuni:

-merita sa imi iau combinezon scump daca am de gand sa invat tainele celor 2 roti pe o mobra de 125. Ma gandesc sa imi cumpar un combi calumea cand o sa am A, si bineinteles o motocicleta mai mare.

-Sa imi cumpar echipament(geaca si pantaloni separat) din piele sau textil? Avand in vedere acelasi argument ca cel de mai sus.

-Daca imi cumpar combinezon, mai am nevoie sa genunchiere/cotiere/armura?

 

Cam asta ar fi nelamuririle mele, astept absolut orice parere, chiar v-as ruga frumos sa scrieti cat de cat niste cuvinte amarate legate de echipamentul pe care ar trebui sa il achizitionez.

Voi mai posta si alte nelamuriri daca voi mai avea si daca vad ca exista cineva care isi pierde timpul cu mine.

 

Multumesc pentru timpul irosit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Peste 2 saptamani am sa iau si eu permisul cu categoria A1 (sper:))) si intentionez sa aschizitionez un YZF R125.

Nu stiu si nu ma pot hotari ce echipament sa imi iau. Astept niste pareri de la voi in legatura cu urmatoarele chestiuni:

-merita sa imi iau combinezon scump daca am de gand sa invat tainele celor 2 roti pe o mobra de 125. Ma gandesc sa imi cumpar un combi calumea cand o sa am A, si bineinteles o motocicleta mai mare.

-Sa imi cumpar echipament(geaca si pantaloni separat) din piele sau textil? Avand in vedere acelasi argument ca cel de mai sus.

-Daca imi cumpar combinezon, mai am nevoie sa genunchiere/cotiere/armura?

 

Cam asta ar fi nelamuririle mele, astept absolut orice parere, chiar v-as ruga frumos sa scrieti cat de cat niste cuvinte amarate legate de echipamentul pe care ar trebui sa il achizitionez.

Voi mai posta si alte nelamuriri daca voi mai avea si daca vad ca exista cineva care isi pierde timpul cu mine.

 

Multumesc pentru timpul irosit!

 

Indiferent de mobra , echipamentul poate face diferenta intre cele lumesti si cele divine iar SMURDUL nu face diferente intre 125 si 1025 cm :) . In al doilea rand , cand schimbi motocicleta nu trebuie sa schimbi si combinezonul . Poti mergi mai departe si pe RR , R6 , SS , R1 , ST , TL , etc , cu acelasi combinezon . La fel si cu costumul in doua piese cu mentiunea la acesta mai poti fenta pe caldura una din piese , adica ai posibilitatea sa alegi intre genunchi sau coate . Iar la a treia intrebare , depinde de combinezon . Probabil ca la unul ieftin vei avea nevoie de protectii dar in cazul acesta nu recomand . In mare parte , toate sunt echipate cu protectii avand in vedere ptr ce tip de motociclete sunt concepute . Eu folosesc echipament din 2 piese deoarece merg 80 % din timp pe enduro - touring si este mult mai comod in aceasta combinatie . Bafta si grija in trafic ptr ca orice tinuta vei alege ptr unii poti fi invizibil :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de mobra , echipamentul poate face diferenta intre cele lumesti si cele divine iar SMURDUL nu face diferente intre 125 si 1025 cm :) . In al doilea rand , cand schimbi motocicleta nu trebuie sa schimbi si combinezonul . Poti mergi mai departe si pe RR , R6 , SS , R1 , ST , TL , etc , cu acelasi combinezon . La fel si cu costumul in doua piese cu mentiunea la acesta mai poti fenta pe caldura una din piese , adica ai posibilitatea sa alegi intre genunchi sau coate . Iar la a treia intrebare , depinde de combinezon . Probabil ca la unul ieftin vei avea nevoie de protectii dar in cazul acesta nu recomand . In mare parte , toate sunt echipate cu protectii avand in vedere ptr ce tip de motociclete sunt concepute . Eu folosesc echipament din 2 piese deoarece merg 80 % din timp pe enduro - touring si este mult mai comod in aceasta combinatie . Bafta si grija in trafic ptr ca orice tinuta vei alege ptr unii poti fi invizibil :) .

 

Mersi pentru sfat. Eu ziceam sa imi iau cand voi lua A-ul deoarece atunci voi avea deja vreo 3-4 ani de mers pe 2 roti si voi sti exact ce sa caut, ce trebuia sa imi iau, voi avea multe cazaturi in spate ca sa zic asa:)). Acum, sincer nici nu stiu dupa ce sa ma uit, care sa-l iau...toate mi se par la fel, doar ca unele au pret cu 4 cifre iar altele cu 3...habar nu am.

As vrea sa stiu ce imi recomanzi tu, daca vrei sa imi oferi parerea ta bineinteles :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru sfat. Eu ziceam sa imi iau cand voi lua A-ul deoarece atunci voi avea deja vreo 3-4 ani de mers pe 2 roti si voi sti exact ce sa caut, ce trebuia sa imi iau, voi avea multe cazaturi in spate ca sa zic asa:)). Acum, sincer nici nu stiu dupa ce sa ma uit, care sa-l iau...toate mi se par la fel, doar ca unele au pret cu 4 cifre iar altele cu 3...habar nu am.

As vrea sa stiu ce imi recomanzi tu, daca vrei sa imi oferi parerea ta bineinteles :D

Eu te voi dezamagi . Nu am experienta la capitolul combinezoane dar sigur sunt altii care te pot sfatui si au o experienta mai vasta . O zi faina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru sfat. Eu ziceam sa imi iau cand voi lua A-ul deoarece atunci voi avea deja vreo 3-4 ani de mers pe 2 roti si voi sti exact ce sa caut, ce trebuia sa imi iau, voi avea multe cazaturi in spate ca sa zic asa:)). Acum, sincer nici nu stiu dupa ce sa ma uit, care sa-l iau...toate mi se par la fel, doar ca unele au pret cu 4 cifre iar altele cu 3...habar nu am.

As vrea sa stiu ce imi recomanzi tu, daca vrei sa imi oferi parerea ta bineinteles :D

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebarea daca se merita sa iti iei combinezon...nu conteaza ca esti pe 125, sau 600, sau 1300, pentru ca atunci cand faci "cunostinta" cu asfaltul, iti doresti sa ai cea mai buna protectie (cum zicea un coleg, intr-un post anterior, poate face diferenta intre cele lumesti si cele divine)...in cele mai multe cazuri, un combinezon mai scump, vine cu protectii mai multe si de calitate, dar si un combinezon mai ieftin (dar de la firme cunoscute (Berik, Alpinestars, Icon, etc.)) poate fi "upgrade-at" (se cumpara separat protectiile)...ramane sa alegi, in functie de buget si de "piramida nevoilor" (motocicleta, modificare motocicleta, echipament de protectie, etc.)...este doar o simpla parere, motiv pentru care nu trebuie luata ca si litera de lege.

Numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare. Sunt in curs de achizitie a primului echipament pentru motor. Intentionez sa achizitionez ceva pentru enduro-touring (vreau o aprilia pegaso sau bmw f650) pentru ca sunt inalt 1.88m. Poroblema e ca sunt inal si slab. La cei 1.88 am doar 75 kg.

Marimea 52 este buna la corp, dar scurta rau la maneci iar 56 este bunicica la maneci, dar la corp foarte larga.

 

 

Am gasit o geaca cycle spirit marimea L la 200 ron cu protectii umeri, coate si spate.Are ceva air vent (aerisiri in fata si spate - niste fermoare) mesada detasabila si sta binisor pe mine. Geaca e in stare foarte buna, dar parca la maneci e un pic cam scurta. Imi puteti spune pana unde trebuie sa vina meneca ? Vanzatorul imi zicea ca maxim pana la incheietura pentru ca altfel incomodeaza manusa. De asemenea ce parere aveti de pret ? e ok pt un cycle spirit ?

 

 

Am cumparat pana acum o casca nolan n90 si ghete probiker. Considerati ca e ok casca pentru categoria care o caut ? enduro touring ? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In primul rand vreau sa va salut! :peace:

Anul viitor vreau sa ma apuc de treaba si sa intru in posesia categoriei A + achizitionarea unei motociclete dar inainte de asta am inceput sa caut echipament de protectie insa ma confrunt cu o mare problema si anume nu stiu ce firma sa aleg(Dainese,Alpinestars...).Din cate am citit pe alte forumuri lumea lauda mai bine Dainese insa as dori daca ma puteti ajuta cu mai multe pareri in legatura cu aceste branduri.Mentionez ca am primit cadou o pereche de cizme Dainese Torque RS OUT D-WP si as opta pentru un costum apartinand aceluiasi brand.

Va multumesc anticipat!

Editat de CataVan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce merge si pe SS. Costum piele din 2 bucati, ghete sport (aici depinde cum te intelegi cu schimbatorul si frana), manusi sport si casca fullface. Sau pt. oras, as merge pe costum de blug cu protectii.

 

Sau...ca o gluma, naked ca sa fii in ton:

 

Naked-Motorcycle-Rider-With-Borat-Mankin

 

Desi eu as prefera mai mult varianta urmatoare:

aprilia-shiver-750-naked-passion.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ghete, as zice ca naked(1%) sau supersport(99%) :).

Datorita faptului ca o sa utilizez mobra doar pentru plimbari as tinde spre naked.Ghetele sunt cadou de la un prieten care participa in Rosbk de aceea cred ca zici supersport.Nu se poate circula cu asemenea ghete pe un naked?

Editat de CataVan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam Star, exact asta a fost gandul meu :)

 

Se poate circula si pe naked cu ele. Chiar si pe chopper, cum am experimentat eu in scoala, dar ceva mai greu. Dupa o vreme le-am incercat si pe touring, dar deabia schimbam vitezele. Merg cam pe orice unde ai unghi mic intre gamba si coapsa, cum e in poza. Avand piciorul asa, varful va fi in jos si o sa ai mai multa mobilitate in varful piciorului, decat in cazul 'touring' unde unghiul e de 90 grade si mobilitatea mi se pare mai redusa. E posibil in cazul meu sa fie si din cauza unui accident suferit acum ceva mai multi ani, fara legatura cu domeniul moto.

 

honda-hornet-test-0.jpg?width=610&height

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Starcream si DaSchmutz pentru explicatiile date,datorita voua am aflat mai multe decat doream in legatura de cizmele.

In legatura cu costumul sunt cam fixist(recunosc) si mi-ar placea sa fiu imbracat tot de un singur brand,in cazul meu meu Dainese auzind doar lucruri bune despre ei,piele moale etc...dar am observat ca si Astars au foarte multe modele de echipamente moto dar si foarte diversificate de la moto pana la masini.Se poate sa imi ziceti o comparatie intre cele doua branduri,o parere personala.

Multumesc inca o daca pentru ajutorul vostru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am detinut nimic de la Dainese, insa am avut cate ceva alpinestars si am fost foarte multumit de calitatea materialelor, croiala, rezistenta, etc. Chiar am luat o cazatura si nu se vedea mai nimic.

PS: sa nu uiti sa iti cumperi casca...am vazut ca nu ai pomenit nimic de ea :crack:

DaSchmutz, am avut si eu problema cu mobilitatea piciorului, de la accident nu mai aveam suficienta forta sa duc schimbatorul in sus si mereu schimbam intre trepte.

Nu am pomenit de casca deoarece m-am gandit la un Shoei.Daca tot ai adus vorba de casti poti sa imi zici o parere cu referire la acestea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...