Sari la conținut

Alegerea Echipamentului Potrivit


Asociatia Motociclistilor
 Share

Postări Recomandate

Cizme: VERTIGO (912 RON) / VERTIGO AIR (912 LEI) [Ce cizme sa aleg dintre cele doua ?]

 

De obicei modelele care se numesc AIR au aerisire mai puternica pentru vara. Fata cizmei este perforata pentru a permite o ventilatie maxima. Daca te intereseaza sa le porti in vara asta, ia-ti AIR, in mers simti cum ti se racoresc picioarele. Pentru toamna / primavara sau pentru cazul in care crezi ca vei avea nevoie sa nu intre apa in ele in cazul in care calci prin balti adanci ar fi mai bine sa iti iei celalalt model.

Editat de mennens
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
De obicei modelele care se numesc AIR au aerisire mai puternica pentru vara. Fata cizmei este perforata pentru a permite o ventilatie maxima. Daca te intereseaza sa le porti in vara asta, ia-ti AIR, in mers simti cum ti se racoresc picioarele. Pentru toamna / primavara sau pentru cazul in care crezi ca vei avea nevoie sa nu intre apa in ele in cazul in care calci prin balti adanci ar fi mai bine sa iti iei celalalt model.

 

Am inteles, multumesc pt lamuriri.

Poti sa imi dai un sfat in legatura cu casca?...sa fie fullface.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut

am si eu o intrebare.... :) luna viitoare o sa imi cumpar casca. ce model imi recomandati? eu ma zbat intre shark rsf, s500, s800....scorpion...uvex si nolan n84. evident sunt mai low, ptr ca dispun de maxim 200 euro :agree:

dintre cele enumerate ce imi recomandati?

multumesc....si.............ride safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super clipul, educativ! Dar pana la urma cine-i prost , tot prost ramane si cine are cap sa gandeasca invata ceva. Mie mai cizmele imi lipsesc si ceva protectie la femur , in rest la fiecare iesire nu se discuta : casca, geaca de piele cu protectii , brau , manusi , genunchiere cu prelungire pe tibie. Vorba cuiva : prima data iti cumperi echipamnetul si dupa aia, de banii ramasi, motor pe care "sa-l testezi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator moshnegutzu
Imi dati un sfat in legatura cu casca? va rog...

Vreau sa fie una fullface.

Mai mult voi pilota prin oras, iar in afara acestuia voi face maxim 50 km/zi.

 

Buget: ~600 lei.

 

Eu m-am orientat catre Agv K-3 Mono. Este buna?

avea cineva la o intrunire si era foarte multumit de ele. mie unul imi plac. acum am uvex dar vajaie, cred ca va urma un AGV daca va fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Eh fratie, inca o luna pana la bac iar dupa aplic si eu pentru A. Sunt foarte bucuros ca am dat de siteul asta... e plin de informatii foarte utile si oameni de treaba care te inteleg si iti explica. thnx guyz :peace: Acum, as vrea sa va intreb si eu ceva...

1). A-ti putea va rog sa enumerati marcile pe care le considerati voi mai bune si sa nu fie nici chiar cele mai scumpe... ceva marci de incredere :).

2). Nu ar fi cam dubios sa vezi pe un cruiser un omuletz care e imbracat full ca un dement ce zici ca merge pe o vitezana de 1500?! adica.... prefer sa arat ca un PowerRanger decat sa ma trezesc cu grefe de piele aplicate pe spate si cine stie unde... dar intreb si eu de curiozitate...

 

Mersi mult pentru topicurile pline de info. inca o data :moron: Asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ti putea va rog sa enumerati marcile pe care le considerati voi mai bune si sa nu fie nici chiar cele mai scumpe... ceva marci de incredere

 

de curiozitate am pus cap la cap urmatoarele:

 

1. casca CABERG V2 407 - 129.95 EUR

2. jacheta textil FASTLANE RACING GR.XL TEXTILJACKE - 79.95 EUR

3. ghete CS TOURING SHORT STIEFEL - 69.95 EUR

4. manusi PROBIKER STREET GR.L HANDSCHUHE - 14.95

 

Total ~ 295 EUR

 

Desigur se pot adauga si altele dar consider ca baza am acoperit-o. Nu vreau sa fac reclama, oricum toti motoristii stiu de Louis.de, asadar ca poti consulta site-ul respectiv si iti faci o idee de preturi.

 

In principiu daca mergi pe Probiker e ok si nu dai foarte multi bani, iar la casti Airoh, Caberg, Vemar etc.

 

Daca te tine buzunarul: Alpine Stars si Arai/Shoei, numai ca nici casca castilor nu te scapa daca nu ai tu grija de tine.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Sigur skvj ca exista vitezana de 1500 :baldy: N-ai auzit de noul Suzuki Hayabusa GsXR 1500 TURBO ? Ala da Avion, uitate pe youtube si te vei lamurii singur.

Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Mie nu imi este clar la casti. Se poate merge pe strada cu casca enduro, sau se poate face enduro cu casca de strada ? Care sunt deosebirile (structurale) nu ma refer la estetica ?

Am un prieten care are casca doar enduro si merge cu ea prin oras, iar eu am facut ptuin enduro cu casca normala, deci se poate si directa si reciproca:)

 

Diferenta este ca la enduro se presupune ca o sa cazi, si o sa o faci des si cu placere, de aceea casca are barbia lunga, cozorocul te ajuta atunci cand sare noroi din toate partile, iar ochelarii au avantajul ca nu se strica/zgaraie si nu sar la cazaturi sau la socuri, asa cum ar face o viziera la o casca integrala, ochelarii fiind mai in spate de barbie si cozoroc se murdaresc mai greu decat o viziera la o integrala in off-road, tot ochelarii au avantajul de a nu se aburi atat de repede ca o viziera .

Dezavantajul castii enduro este la viteza, este zgomotasa, si nu este aerodinamica (nu a fost proiectata sa mergi cu ea cu peste 100km/h) si daca intorci capul la viteza mare s-ar putea sa fie greu sa il readuci la pozitie initiala :D .

Casca integrala are dezavantajele sus amintite in offroad, si avantajul ca pe strada ai izolare fonica mult mai buna.

In caz de impact cu astfaltul, nu cred ca sunt diferente majore intre aceste doua tipuri de casti, rezultatul depinzand mai mult de dinamica accidentului decat de natura castii (nu si la open-face, insa).

 

Cam atat :P

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva pareri despre geaca asta?Din poze arata bine si calitatea pare buna dar firma necunoscuta si pretul ma fac sa stau pe ganduri.

http://motoechipamente.ro/products.php?pro...TEX-UOMO-BEFAST

 

 

Mie îmi place, pare destul de "țeapană", poți să o iei sau nu. Prețul nu trebuie musai să te pună pe gânduri - prima mea geacă moto am cumpărat-o dintr-un târg SH cu tot soiul de haine Âşi încălțăminte de proveniență dubioasă (unele chiar de foarte bună calitate). Am luat-o la prețul meschin de 120 RON. "Marca" e ... MOBIG, care, practic, nu există. Ceea ce nu a împiedicat-o să suporte niÂşte duÂşuri straÂşnice fără să-mi umezească epiderma :D Morala : regula e că de obicei, dai un ban în plus pentru calitate. Mai sunt însă Âşi excepții :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu nu pot vedea linkul cu videoclipul,si am nevoie de un ghid in alegerea echipamentului potrivit ca am multe nelamuriri:(

Mesaj completat

imi trimite si mie cnva pm cu linkul va rog ca nu imi apare pe prima pagina :goodposting: scz de sublu post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

Care geaca este mai recomandata dintre cele cu tehnologie mai noua , dar materiale textile sau cele de piele ? Stiu ca incaltamintea trebuie sa fie foarte tare/dura , dar nu trebuie sa si simti frana si schimbatorul ?

Ca pantaloni poti folosi orice fel si peste ei sa pui acele protectii sau sunt anumiti pantaloni recomandati ? Intreb pt ca nu ma vad imbracat complet in piele :) .

O casca decenta cam ce caracteristici ar trebui sa aiba ? Sunt recomandate full-face sau cele cu ochelari separati ? Trebuie sa aiba multa aerisire sau nu ?

La toate aceste protectii si imbracaminte , nu ar trebui sa aiba culori cat mai deschise si vii , ca sa fii mai vizibil in trafic ? Intreb pt ca pe multi i-am vazut cu mult negru , chiar si la casti , unde se incalzesc cu mult mai mult o casca neagra decat una deschisa la culoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius eugen , apuca-te si citeste topicul asta de la buninceput ( nu cred ca iti ia mai mult de 20 de min ) si o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale .

 

Totusi ca un scurt raspuns la intrebarile tale : Si imbracamintea de piele si cea textila sunt bune , eu personal am de amandoua si desi am un pseudocruiser prefer imbracamintea textila deoarece mi se pare mai comoda . Poti folosi absolut oricefel de pantaloni impreuna cu genunchierele de rigoare dar consider ca o pereche de pantaloni dedicati acestei pasiuni ( moto ) ofera o protectie mult mai buna atat la capitolul temperatura exterioara cat si la capitolul protectie .

Casti decente sunt multe , important este sa probezi castile si sa o iei pe cea care iti vine perfect . De cele mai multe ori este adevarat faptul ca , cu cat este mai scumpa casca cu atat este mai buna , materiarele folosite sunt mai de calitate , rezista mai mult etc. totusi in perioada iernii sunt reduceri pe siteuri precum louis.de si poti lua o casca buna la un pret foarte bun .

Referitor la capitolul vizibilitate ... hmm , multi isi asorteaza hainele cu motocicleta sau cu garderoba ( ma rog :scratch: ) ideea este ca aproape toate gecile si pantalonii moto au materiale reflectorizante pe ele care te fac vizibil mai bine noaptea ( noi oricum suntem putin viyibili chiar daca suntem imbracati si in galben sau verde ) .

 

Iarna este o perioada buna sa iti cumperi echipament moto la preturi mai mici asa ca nu sta pe ganduri si cumpara-ti ceva de calitate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...