Sari la conținut

Alegerea Echipamentului Potrivit


Asociatia Motociclistilor
 Share

Postări Recomandate

Nu am pomenit de casca deoarece m-am gandit la un Shoei.Daca tot ai adus vorba de casti poti sa imi zici o parere cu referire la acestea?

 

Shoei am si folosesc si in momentul de fata in paralel cu Scorpion .

Comparatii :

Shoei : interior foarte bun care isi pastreaza forma in ciuda utilizarii indelungate dar nu poate fi scos ptr spalare . Nu este galagioasa si se comporta bine la impact :( . Nu are ochelari de soare dar am montat o viziera neagra si este ok . Este usoara si comenzile ventilatiilor se pot manevra si cu manusile pe mana .

Scorpion : interior destul de bun , isi pastreaza formatul si se poate curata cu usurinta fiind usor de scos . Este putin mai galagioasa , are ochelari de soare si sta putin mai bine la capitolul ventilarii .

Acum , corect ar fi sa mentionez si faptul ca Shoei este o casca mai mult ptr touring pe cand Scorpionul este mai mult ptr genul sport . Modele sunt Shoei XR900 si Scorpion Exo 1000 . Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ei bine dupa ce am citit cele spuse de voi incep sa invat incet incet despre modul de alegere a unui echipament(tin sa va multumesc ca aveti rabdare cu mine si imi explicati).Pana acum credeam ca pur si simplu imi pot lua o casca dupa marime si felul motocicletei dar acum cand am aflat ca se ia in considerare si forma "dovleacului" am inceput sa-mi pun si mai multe semne de intrebare. :rusinica: Cred ca ar fi bine sa m axez pe un brand in prima faza si apoi sa ma duc sa probez...voi ce ziceti?

Multumesc inca o data pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba te axezi doar pe un brand, s-ar putea ca niciun model al unui brand sa nu-ti vina bine. Mai bine cauta cat mai multe branduri si modele si probeaza, si fa-ti o lista cu ce iti vine bine, apoi analizezi si hotarasti ce sa-ti iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!Sunt un posesor nou de Ducati Monster S2R!Prima motocicleta!! :10: Ce ma intereseaza, intrucat vine iarna si trebuie sa o bag curant la hibernare,este unde as putea sa i-mi imbrac saua in piele?Stie cineva o croitorie care lucreaza in piele in apropiere de Arad,Timisoara?:)

Asfalt uscat sau cum se spune in Germania, Bleib Oben! *Ramai sus* :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ce parere aveti despre Shoei XR1100 SYMMETRY TC-5 ? Dar despre Alpinestars SP-1 BL ? Dar cizmele Alpinestars S-MX 5 BL ? Am facut rost de ceva banuti (~12.500 lei) si doresc sa achizitionez o motocicleta undeva la ~2 000 euro (sau undeva la 8000-9000 lei, preferabil gsx r 600 2002/2003) si mi-ar mai ramane restul pentru echipament (3500 lei).. poate cu putin efort financiar ajung sa cumpar cele expuse aici .. si de aia va intreb ce parere aveti ?

 

Ah stiu .. n-am pus manusile... daca ar fi o ordine in care sa le cumpar (in functie de banuti), care ar fi ordinea? Stiu, casca pe primul loc, apoi? Cizme? combinezon? manusi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!Sunt un posesor nou de Ducati Monster S2R!Prima motocicleta!! :10: Ce ma intereseaza, intrucat vine iarna si trebuie sa o bag curant la hibernare,este unde as putea sa i-mi imbrac saua in piele?Stie cineva o croitorie care lucreaza in piele in apropiere de Arad,Timisoara? :)

Asfalt uscat sau cum se spune in Germania, Bleib Oben! *Ramai sus* :mexicanwave:

 

Moto Dan, Timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Buna ziua, si bine v-am gasit!

Intentionez sa ingros randurile "donatorilor de organe" si am nevoie de cateva indrumari.

 

Pt inceput, m-am hotarat sa cumpar urmatoarele piese de echipament:

Casca:

image.jpg

Armura:

image.jpg

Manusi (in genul acestora, dar fara degete):

image.jpg

Protectii genunchi:

image.jpg

 

Nu vreau geaca si nici pantaloni din piele cu protectii integrate.

Sper ca acestea vor fi suficiente, mai ales ca n-am microbul vitezei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, si bine v-am gasit!

Intentionez sa ingros randurile "donatorilor de organe" si am nevoie de cateva indrumari.

 

Pt inceput, m-am hotarat sa cumpar urmatoarele piese de echipament:

Casca:

 

Armura:

 

Manusi (in genul acestora, dar fara degete):

 

Protectii genunchi:

 

 

Nu vreau geaca si nici pantaloni din piele cu protectii integrate.

Sper ca acestea vor fi suficiente, mai ales ca n-am microbul vitezei.

Salut , in primul rand ai inceput cu stangul : nu vei ingrosa randul donatorilor decat daca o cauti cu lumanarea sau inchei un act de donator . Majoritatea ne consideram motociclisti . Faptul ca suntem " reciclabili " si dupa trecerea noastra in nefiinta , arata cat suntem de buni ( iertati-mi modestia :) ) . In al doilea rand , ce ai prezentat mai sus se rezuma doar la plimbari de vara . Daca nu intentionezi sa mergi si in zilele mai racoroase , este ok . Dar daca incepi sezonul in primavara si inchei in toamna , vei avea nevoie de mai mult . Casca , oricare ar fi ea , integrala , open , cross , etc , este foarte necesara si legal esti obligat sa-ti mai accorzi o sansa . Alege ceva ce sa-ti tea bine pe cap si sa iti ofere o ventilatie buna ptr zilele de vara . Armura . . . mai sunt vreo doua topice pe tema asta . Vei trage singur concluziile . Manusile fara deget sunt un moft . Arata bine , dar te bronzezi neuniform . La fel si cu protectia . Iti vei expune exact cele mai firave parti ale mainii , inutil . Genunchierele sunt sfinte . Se pot folosi pe motor , in santier daca pui gresie , in biserica la impartasanie , etc . Iti salveaza rotulele si iti dau sansa sa ramai . . . biped . De aici , mai departe , alege ce crezi tu . Bafta si . . . . bine ai venit :) .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu donatorul de organe era oarecum o glumita. Desi... citesc forumul de cateva zile si incepusem sa ma cam razgandesc. Pozele de pe topicul "Filmulete si materiale educative" mai aveau putin si ma faceau sa renunt la idee.

Prefer sa cred ca n-am inceput cu stangul, dar sunt realista. Abia acum. Si cand ma gandesc la faptul ca am fost pasagera in pantaloni scurti si tricou, singura protectie fiind o casca... imi vine sa-mi dau palme. Nu cred ca am constientizat cu adevarat la ce riscuri ma expun pana cand n-am vazut pozele de pe topicul mentionat mai sus.

Am retinut ce ai spus despre manusi, merci. O sa caut unele intregi.

Eram curioasa si daca armura purtata peste o geaca textil "de strada" este ok. Nu imi place deloc aspectul combinezoanelor sau al gecilor cu protectii integrate care se gasesc pe la noi. Cele pt barbati sunt ok, dar alea pt femei sunt de-a dreptul urate. Si da, stiu... integritatea mea corporala e mai importanta decat aspectul dar daca se poate sa impac si capra si varza...

 

Si la partea cu genuncherele purtate peste blugi si nu pantaloni la piele, aceeasi curiozitate o aveam. Sunt ok ca protectie?

Sau sacrific aspectul si imi iau ceea ce recomanda toata lumea?

Editat de summer_storm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca armura aia arata groaznic. Era doar un model orientativ. Constat ca e mai greu sa gasesti echipamente pt femei decat pt barbati, de aia m-am gandit la o armura pe care o pot purta peste orice, si la orice temperatura. Toate gecile pt femei cu protectie integrata pe care le-am vazut sunt... ingrozitor de urate! Sau poate n-am cautat suficient...

Anyway, casti am vazut o groaza de modele, la preturi destul de ok. Da' ghici de ce-am ales-o fix pe aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce zici ca jachetele de moto, de dama, sunt urate. am vazut cateva modele chiar misto de-a lungul timpului. daca nu ma insel chiar icon au ceva modele.

la echipamentul care l-ai prezentat in primul post, e foarte posibil sa ajungi sa donezi ceva, sau sa ai nevoie sa iti fie donat.

temperatura de afara se simte altfel pe moto, deci eu zic sa renunti la armura si manusi fara degete. daca te intereseaza cum arati, de ce crezi ca vei fi mai frumoasa cu mainile pline de cicatrici? (ma rog exista si personaje atrase de asa ceva, dar cred ca nu asta e targetul tau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm.... idee proasta? Ce-i drept, nu-i deloc scumpa, nici macar la pretul fara reducere.

http://www.ghostbikes.com/products/On-Road-Gear-Motorcycle-Helmets/9353-shox-axxis-floral-motorcycle-helmet---free-smoke-visor.html

 

Dar, cum ziceam, n-am microbul vitezei. Sunt convinsa ca de cazut o sa cad cel putin odata, dar daca-i la viteza mica sau prin poligon la scoala, are importanta atat de mare daca am dat 100 sau 300 euro pe casca?

Anyway, citesc pe aici de cateva zile, dar inca n-am gasit unde se explica ce anume le face pe unele casti mai bune decat pe altele.



La ideea de manusi fara degete am renuntat. :)

Stiu cum se simte temperatura pe motor. Desi, ce-i drept, momentan doar din postura de pasager.

Tuuu! Mai ai putin si ma convingi sa imi iau o geaca intreaga. Da' stii ca ideea de "misto" e subiectiva, nu? :D N-am zis ca nu sunt, doar ca n-am vazut eu. Si de cautat am cautat si in perioada in care eram doar pasagera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu ne-ai spus (sau n-am gasit eu?) .. ce motocicleta vrei sa-ti achizitionezi ? Trecand peste asta.. eu as recomanda ceva "full" in detrimentul armurilor/genunchierelor. Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi, si eu fiind motociclist de cateva luni ... insa ma gandesc (si sunt sigur) ca asigura mai multa protectie o geaca decat armura (in primul rand nu-ti lasi pielea ta pe jos.. in caz de Doamne fereste)

 

Si eu as merge pe o casca mai "renumita" ... O casca la 35 lire nu-mi inspira incredere.. fiind vorba despre capatana mea, prefer sa stiu ca am facut tot ce-a tinut de mine s-o protejez.

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva spunea de un site in alt topic unde poti vedea anumite branduri - modele de casti si "perfomantele" lor ... sa caut sa vad daca-l gasesc, poate te ajuta

 

Uite aici http://sharp.direct.gov.uk/ .. din pacate acel "Shox" nici nu e :)

 

Uite ceva cu floricele.. http://www.motobrands.ro/home/190-shoei-x-spirit-2-vermeulen-5-tc-3.html

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa citesc despre casti si cum se aleg. Mai am vreo luna la dispozitie sa ma hotarasc. Pana atunci ii fac capatul forumului si o sa fiu doxa de informatii.

 

Nu e despre casti, dar ar fi dragut sa incepi de aici cu cititul, si pe-acolo au fost tot niste floricele din cate inteleg ;) /index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/page-21&do=findComment&comment=3636321

 

Nu ca as avea ceva impotriva ca fetele sa iasa si in fundul gol pe motoare daca se poate :). Chiar ma gandeam sa le scriu alora la Alpinestars poate scot niste costume de baie cu protectii, ceva. Doar ca trebuie sa am grija de voi, din pacate eu personal nu consider cicatricile sexy :(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Intai bine ai venit! Apoi daca esti de accord cu mine ca "mansard" este de departe cea mai importanta atunci "nu-ti pierde capul". Casca este extrem de importanta iar viteza conteaza extrem de putin, fa urmatorul exercitiu. Intai stai in picioare fara sa re misti si de-ti drumul in genunchi pe o bordura, dupa ce ai simtit durerea vei realiza ca asta se intampla DE PE LOC iar in miscare indifferent de viteza este horror. Iar daca ai ghinionul ca sa nimeresti de bordura cu capsorul........ vei considera ca pe locul din spate in pantalonasi scurti era mai bine (glumesc evident). Ideea este sa nu faci niciodata rabat de la a te proteja :)............... realizez ca are si alte conotatii :))

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci frumos in magasin cu buzunarele pline ....alegi ce-ti place si ce-ti vine ....golesti buzunarele de bani si apoi iesi laplimbare. Un echipament nu te va tine o vesnicie si pe parcurs o sa-ti mai iei sau poate o sa mai schimbi...

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa citesc despre casti si cum se aleg. Mai am vreo luna la dispozitie sa ma hotarasc. Pana atunci ii fac capatul forumului si o sa fiu doxa de informatii.

La final , vei fi mai bulversat decat esti acum , la inceput . Asta face , in mare , forumul . Mergi la fata locului , probeaza si din ce iti vine bine , vezi ce spune lumea . Eu unul , sunt pro Shoei . Dar fiecare are o parere diferita si iti poate da un sfat . Am auzit lucruri bune si de X-Lite , AGV , Nolan sau Suomi dar nu am avut asa ceva si nu am nici o opinie formata . Ba da , mint . In X-lite am sesizat ca am prea putin loc intre clont si casca . Am carma mai mare :) . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...