Sari la conținut

Toti trec pe rosu ?


Fanel
 Share

Postări Recomandate

M-am plimbat si eu putin azi cu motocicleta si cum mergeam,

pe inserat, prin fatza la Sala Palatului vad de la mare departare verde

la interesctia cu Stirbei Voda, merg linistit cu 60 ....

Cand deodata cu 10 - 15 metrii inainte de stop trece un om cu o masina rosie ... n-am apucat sa vad nimic nici macar ce marca e , nici numar, avand in vedere ca e prima situatie mai tensionata din viatza mea ! (Cu taiatul caii fara semnal m-am obisnuit deja si consider ceva normal )

Derularea fazei :

Franez violent (doar pe fatza - din lipsa de experientza) blokez roata intr-un final, fac un derapaj mic, deblokez roata, eu si pasagera mea punem putin piciorul jos sa nu cadem, ... masina trece ... si eu imi continui drumul pe stradutza aia care urca incet spre Salsa.

 

De ce trec toti pe rosu ?

 

Ca am vazut forumul plin ... da am zis sa scriu si eu sa verificati de doua ori inainte sa intrati in intersectie !

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot despre trecutul pe rosu..ieri prin Targoviste la o intersectie din centru orasului, un dobitoc de prazar cu un Cielo (DJ 82 ***) isi ia avant din mijlocul strazii, trece pe rosu :huh: in viteza, cu scartzit de roti (mai erau vreo 10 secunde pana se facea verde) face slalom printre masini, trece fix printr-un card pe pietoni mai mai sa-i faca afis pe toti :laugh: si ii da tare innainte. :laugh:

 

Pacat ca nu se mai ia carnetul pentru asa ceva, o gramda din conservarii care fac probleme in trafic ar sta in acest mod pe bara macar o luna, daca nu trei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In idiotzi d-ashtia care trec asha pe rosu merita sa intri cu TIR-u'... sa-i faci zob sa nu mai ramana nici faina de oase din ei :huh: . Cretini de shoferi! Aia nu merita sa circule pe drumurile publice! Io unu' n-ash fi anulat kestia aia cu luarea permisului. Dimpotriva! Ash anula de tot permisu' celor care fac asha ceva!

Gata! Ca m-am enervat destul... :laugh:

 

Ride safe!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o masura cretina!

se forta si inainte galbenul-roshul, dar nu se trecea pe roshu cu atata nesimtzire..

pe de alta parte, am vazut shi motoretzi care trec pe roshu... deci fiecare gradina cu uscaturile ei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai ia permisul pentru trecut pe rosu? Sigur? Interesting....

De ceva vreme incoace nu se mai ia permsul pt trecut pe rosu, depasit pe linia continua,neacordare de prioritate,neacordare de prioritate la pietoni pe trecere decat daca in urma manevrei ai provocat un accident.Hai ca in ultimele 2 situatii era intr-adevar discutabil, stateau gaborii la panda si sub amenintarea cu suspendarea permisului iti storceau o spaga daca li se parea lor ca n-ai acordat prioritate, dar celelalte erau clar definite, ai trecut sau n-ai trecut pe rosu, ai calcat sau nu linia :laugh:

 

Din pacate dupa ce ai comis-o suspendarea e tardiva daca deja ai luat pe careva pe capota :laugh: Pana si RATB-istii trec acum pe rosu plin fara sa clipeasca,ii doare la basca...asta ca sa nu mai zic de "smecherasii" pentru care nu exista semne si semafoare ,trec fara sa se uite vorbind la mobil, ca nu risca decat o amenda pt care are bani taticu cacalau :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ideea .

Oricum in astfel de conditii mersul cu 60 la ora in oras e arhi suficient .

 

Dar cand se introduc punctele alea ?

Ca ideea e ca nu iti ia carnetu dar ti se acorda puncte .

Dar cand incep contorizarea asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctele sint "valabile" 6 luni de la "achizitionare". Care sint pragurile pentru pedepse, nu le stiu acum ca sint la servici. Dar ma uit in lege si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In k.k.t-ul asta de trafic cea mai proasta solutzie este sa minimalizeze pedepsele.

Inca o solutzie idiotica. :laugh:

Sa fie politzishti pe strada ... nu ascunshi pe la coltzuri. In momentul in care sunt amplasatzi politzishti pe arterele circulate se face o prevenire a incalcarii legii.

 

Ei stau la panda ... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ideea .

Oricum in astfel de conditii mersul cu 60 la ora in oras e arhi suficient .

 

Dar cand se introduc punctele alea ?

Ca ideea e ca nu iti ia carnetu dar ti se acorda puncte .

Dar cand incep contorizarea asta ?

Uitati aici, dragii mei .... Noul cod rutier:

 

Noul Cod Rutier: mai bine pentru politisti si soferi, mai riscant pentru pietoni.

Sursa: Adevarul, 13 Aprilie 2005.

Proiectul de lege al noului Cod Rutier a suferit cateva modificari notabile. in acest moment, legea "Circulatiei pe drumurile publice" se afla pe ultima suta de metri, urmand ca saptamana viitoare sa fie luata in dezbatere de catre senatori. Faptele pentru care se aplica punctele de penalizare au fost reduse semnificativ, de la 184 in prezent la numai 29. Astfel, folosirea incorecta a luminilor de drum, folosirea telefoanelor mobile in timpul conducerii, nerespectarea obligatiei de a purta centura de siguranta, depasirea cu 10-20 km/h a vitezei legale, circulatia pe un drum cu accesul interzis, stationarea neregulamentara sau refuzul prezentarii actelor la cererea politiei vor atrage, pe langa amenda, si 2 puncte de penalizare.Oprirea nejustificata sau circulatia pe banda de urgenta a autostrazilor, depasirea cu 21-30 km/h a vitezei legale, nerespectarea regulilor privind manevra de intoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulatie, daca prin aceasta s-a produs un accident, sau nepastrarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata sunt sanctionate cu 3 puncte. Nerespectarea indicatorului "STOP", depasirea cu 31-40 km/h a vitezei legale, conducerea unui autovehicul pe spatiul destinat circulatiei tramvaiului, atunci cand drumul public este prevazut cu mai mult de o banda pe sens, vor "costa" 4 puncte. in fine, 6 puncte de penalizare vor fi acordate pentru refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica a acestuia, depasirea cu 41-50 km/h a vitezei legale, nerespectarea semnificatiei indicatoarelor de trecere a caii ferate, incalcarea liniei continue la virajul spre stanga sau patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta manevra se produce blocarea intersectiei.Un punct de amenda, o zecime din salariul minim pe economieDaca pana acum cuantumul amenzilor era actualizat o data la cativa ani, in noul proiect de lege s-a stabilit ca valoarea unui punct de penalizare sa fie egala cu 10% din salariul minim brut pe economie. Practic, amenzile vor fi traduse in puncte, existand si o clasificare a acestora in cinci categorii, dupa cum urmeaza: Clasa I - intre 2 si 3 puncte; Clasa II - intre 4-5 puncte; Clasa III - 6-8 puncte; Clasa IV - 9-20 puncte si Clasa V - 21-100 puncte. Ultima clasa de amenzi este destinata exclusiv persoanelor juridice. Asadar, in momentul de fata, salariul minim brut fiind 3.100.000 lei, 2 puncte inseamna o amenda in valoare de 620.000 lei, iar 100 de puncte, 31.000.000 lei. in plus, a fost reintrodusa posibilitatea platii pe loc a amenzii la agentul constatator, daca pentru fapta respectiva nu se impune si aplicarea unei sanctiuni mai drastice, respectiv suspendarea dreptului de a conduce. Acest lucru nu se aplica si pentru persoanele juridice. Mai mult, pentru aceasta categorie nu exista nici posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii in termen de 48 de ore. Permisul se suspenda la 15 puncte de penalizareSuspendarea dreptului de a conduce se dispune pe o perioada de 30 de zile daca titularul permisului a savarsit contraventii care cumuleaza 15 puncte. Automat, politia rutiera trimite o instiintare si, daca persoana vizata nu se prezinta, suspendarea se majoreaza cu inca 30 de zile. In caz de recidiva, respectiv daca posesorul permisului de conducere cumuleaza din nou 15 puncte in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari, perioada de retinere a permisului creste la 60 de zile. Soferii nu mai raspund pentru viata pietonilor care traverseaza aiureaO alta prevedere importanta a noului Cod Rutier este aceea care spune ca pietonul surprins si accidentat traversand prin loc nepermis poarta intreaga raspundere a accidentului. Pana acum, in astfel de situatii, conducatorul auto era tarat pe la politie, Parchet si instante chiar daca nu avea nici o vina, si deseori era obligat sa ajunga la o intelegere cu persoana vatamata pentru a scapa de acest calvar. Aceasta prevedere este inclusa de altfel si in regulamentele de circulatie ale multor tari vest-europene.

 

Cam atat, deocamdata! Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot avem cluburi de motociclisti si intalniri si iar cluburi si discutii intre cluburi si certuri intre cluburi.

 

A EXISTAT OARE VREUN MOMENT IN CARE DOI PRESEDINTI DE CLUBURI SA MEARGA IMPREUNA LA DIRECTIA DE POLITIE A CAPITALEI SI SA FACA CEVA CONCRET IN ACEST SENS?

 

Avem doua reviste motociclistice care nu cred ca au facut totul in acest sens.

 

Poate ma insel si m-as bucura dar cred ca parerea este unanima.

 

SI ca sa raspund la intrebare..DA, SE TRECE PE ROSU. TOTI TREC PE ROSU.

 

DIN CE IN CE MAI MULTI TREC PE ROSU.

 

ASA CA FERITI-VA.

 

bafta,

L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, io trec des pe rosu... :huh: . Da numai dupa ce ma asigur in prealabil.

Shi vrei sa demonstrezi ceva? Sau postezi shi tu aiurea.

Faptul ca te asiguri ma lasa rece. Plus ca daca te asiguri asta inseamna ca intri destul de mult in intersectzie ... de fapt cred ca-mi pierd timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma, si eu la fel ... mai ales la intersectii mici.

Frate, ce faci in Toronto ... pastreaza pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, io trec des pe rosu... :huh: . Da numai dupa ce ma asigur in prealabil.

Daca te vad te opresc si te apostrofez rau!!!

 

Daca vrei ca ceilalti sa te respecte ... in primul rand trebuie sa ii respecti tu.

 

MAI ALES IN TRAFIC UNDE TE POTI ALEGE CU :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma, si eu la fel ... mai ales la intersectii mici.

La voi o fi verdele rosu ...

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...