Sari la conținut

Intalnire Choppere Bucuresti


Lope
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ultimul intra primu' in depasire...si astfel creeaza culoarul necesar celorlalti :D

 

Cel din fata depaseste primul, iar ceilalti depasesc pe masura ce ajung la obstacol, dupa ce se asigura fiecare si semnalizeaza intentia.

Ceea ce facem noi cu ultimul care asigura culoarul sau cand asiguram coloana la viraj prin blocarea unui sens/benzi este ilegal si riscant. Nu suntem stapani pe sosea ,suntem egalii celorlalti. (iar daca ii consideram pe conservari superiori, s-ar putea sa mai adaugam niste ani la media de varsta, invers nu)

Editat de cry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel din fata depaseste primul, iar ceilalti depasesc pe masura ce ajung la obstacol, dupa ce se asigura fiecare si semnalizeaza intentia.

Ceea ce facem noi cu ultimul care asigura culoarul sau cand asiguram coloana la viraj prin blocarea unui sens/benzi este ilegal si riscant. Nu suntem stapani pe sosea ,suntem egalii celorlalti.

 

Cand merem pe 2 roti avem nevoie de protectie...Un culoar inchis este un culoar sigur :blink: Depasirea individuala poate fi periculoasa pt ca se pot pierde motoristi pe parcurs sau se pot intercala aiurea(vezi cazul prezentat de lup-alb)datorita vitezelor diferite abordate :kiss: . Sa fim seriosi...nimeni nu moare pana trece o coloana formata din cateva motociclete,in siguranta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawalin, oare de ce tu ai luat-o personal? poate simti tu raspunsul la intrebarea asta. anarhia din grup e din vina tuturor. sa poti merge in siguranta in grup trebuie sa stii regulile in primul rand, apoi poti sa tii cont de ele, iar, nu in ultimul rand, sa-ti pese de grup. apoi, au fost probleme in mers si inainte sa te alaturi tu grupului.

 

daca ai gasit raspuns la intrebarea de la inceput, atunci vei intelege si de ce a tot fost amanata discutia asta care se vrea constructiva. parerea mea e ca grupul asta creeaza niste relatii intre oameni necunoscuti pana acum. asta e un lucru mare. nu am avut nicio problema de calitate umana pana acum, dar la mersul in grup trebuie sa mai invatam cu totii. IMPREUNA. discutia despre cei noi si cei vechi e stupida. e vina mea, eu am provocat-o prin modul in care m-am exprimat, dar nu am vorbit la modul peiorativ cand m-am referit la "cei noi". am reluat o exprimare a numaistiucui de pe forum, vezi ghilimelele. asa ca inchide subiectul asta, te rog.

 

 

eu zic sa lasam forumul sa respire si sa discutam ce e de vorbit fata in fata. pentru ca sigur ne vom vedea curand. nu e loc de orgolii aici, toti avem acelasi scop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

meciul parca incepe pe la 21:30 nu?

ma primiti si pe mine :lol:

si daca da la care locatie? aia din oras?

La Biker's de pe Matei Voievod, dar ajungem macar cu o ora mai devreme - pentru a mai apuca locuri. Eu in maxim 30 minute, plec acolo. :blink: :kiss: :D

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt incepator... cioparist convins :kiss: 8000 de km in 6 luni... cat mi-a permis timpul liber... m-am tot gandit sa vin si eu cu voi... ezitarile au aparut si mai pregnante dupa o excursie bucuresti cheia alaturi de ceva vitezane in care s-a mers aiurea rau (singura mea experiente de "grup"). imi place mult sa merg singur, dar cateodata as vrea si in grup... sincer, tot cititnd ceea ce scrieti, va spun ca ma voi alatura grupului atunci cand va exista un leader clar. unul singur care sa decida si ale carui reguli de drum sa fie respectate... pana atunci voi urmari ca si pana acum ce se scrie aici,.,, si astept sa vin si eu cu voi :lol: asfalt uscat!

 

Te astept sambata.

Cu ceva timp in urma sa votat la Snagov o sigla, un stil, un "lider"...

Liderul percepe o taxa de 2 mil. lei vechi/pers. pentru mersul in grup, pt. inceput lectia va fi gratis :blink: daca apar neplaceri vom sarii toti pe tine si te vom musca de beregata :D , hai vino si la pariu ca o sa-ti placa

Hai baieti ca la urlat care merge mai bine sunteti primi, eu am 3.000.000.000 km cu trenul facuti si cateva miliarde cu avionul, se pun???

 

Asa cum am zis, sambata cine mai vrea sa vina, il astept sa ne plimbam, tot sambata vom incerca o formula de mers, cine nu mai vrea sa vina pot spune ca mi-a parut bine dar initiativa mea a fost in primul rand sa impartasim aceeasi pasiune, de sefi , priceputi si ordine am parte la birou destul.

 

Pana atunci hai in BIKERS pe Matei Voievod.............HAI ROMANIA

Editat de Lope
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong, nu este deloc ilegal si nici riscant. Asha se merge de fapt normal in grup si pentru siguranta sa. Ultimul din grup trebuie sa fie de obicei cel mai experimentat si nu invers. In plus nici nu incomodeaza. Oferi un spatiu sigur de depasire si apoi de repliere pentru ceilalti din grup intr-un timp de ordinul secundelor. :D Incearca si vei vedea.

lope. buna ideea ta cu statiile. doua ajung, una pentru lider si una pt. inchizatorul de coloana. isi pot comunica eventualele deficiente constatate pe parcurs si rezolva rapid. :blink:

 

Ceea ce facem noi cu ultimul care asigura culoarul sau cand asiguram coloana la viraj prin blocarea unui sens/benzi este ilegal si riscant. Nu suntem stapani pe sosea ,suntem egalii celorlalti. (iar daca ii consideram pe conservari superiori, s-ar putea sa mai adaugam niste ani la media de varsta, invers nu)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong, nu este deloc ilegal si nici riscant. Asha se merge de fapt normal in grup si pentru siguranta sa. Ultimul din grup trebuie sa fie de obicei cel mai experimentat si nu invers. In plus nici nu incomodeaza. Oferi un spatiu sigur de depasire si apoi de repliere pentru ceilalti din grup intr-un timp de ordinul secundelor. :blink: Incearca si vei vedea.

lope. buna ideea ta cu statiile. doua ajung, una pentru lider si una pt. inchizatorul de coloana. isi pot comunica eventualele deficiente constatate pe parcurs si rezolva rapid. :kiss:

 

 

Cineva a postat mai devreme un link, un tutorial de mers in grup. Acolo nu exista inchizator de banda, fiecare depaseste conform legii. Nu este normal sa iei numai ce-ti convine dintr-un material si restul sa faci dupa ureche.

Oricum, eu sunt relativ off topic (zx9r), dar sunteti baieti simpatici si cuminti si d-aia merg cu voi. Eu ma adaptez usor, daca vreti asa, asa facem, oricum ma asigur ca si cand as fi singur pe drum. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am vazut depasiri deranjante, mie mi s-a parut ca s-a mers destul de compact.(incercati sa mergeti cu 3 vitezane care te depasesc cu 200km/h si pe stanga si pe dreapta,sa vezi atunci haos :D )

 

Eu am mers intr-o colana de motoare cu o Hayabusa in spatele meu, deci respect fata de ceilalti sa ai si poti merge unit in coloana cu orice tip de motor. Eu cand am fost la Lehliu s-a mers f. frumos. Chiar daca unii au gresit acum, nu cred ca e cazul sa ne suparam unii pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MMMMMMDaaaaaaa, ce frumos era pana acum dimineatza cand am intrat ultima oara sa citesc posturile, acum m-am speriat cand am vazut inca 4 pagini cu reprosuri si alte minuni, mai BAIETZI uite care e parerea mea de simplu muritor de rand cu 6000 Km activ din Febr anu asta si alti mii de km pe scuter din 1992.

 

Am impresia si o am sigura ca grupul acesta a fost format pt a ne cunoaste intre noi, a discuta diferite probleme despre fenomenul asta moto, calatorii (de la 50 la 500 km ) pt a vedea frumusetile tarii, pt a ne distra si relaxa in calatoriile astea pe 2 rotzi, nu pt a forma un grup de circ sau garda moto a vreunui presedinte de stat, care tre sa aibe intre componenti fix 3 sau 7 metri sau sa merg 200 km numai cu 80 km la ora sau alte vrajeli (asta nu inseamna ca nu trebuie sa avem in grup anumite reguli care tin de trafic, siguranta si bunul simt unu fata de altul si fata de ceilalti participanti la trafic).

In primul rand MULTUMESC baietilor (acum prietenilor si TOVARASILOR mei de drum) din Bucuresti care m-au primit pe mine si Divizia din Lehliu sa li se alture.

Acum o sa spuneti ca "uite domne vine asta de la Lehliu sa spuna el nu stiu ce si nu stiu ce" PAI UITE CA SPUN CA MA DOARE PT CEI CARE II NUMESC PRIETENI SI TOVARASI. PUNCT

Mai baietzi daca nu va convine cu noi si cu stilul nostru de a merge si a ne distra NU MAI VENITZI MA ca nu va obliga nimeni, infiintati voi alt grup si mergeti cum va taie capul.

Un grup nu se sudeaza dupa 5 - 6 iesiri, si de fiecare data cu alti membrii noi sau incepatori.

Voi astia mai experimentati, veniti tata pe asfalt cu noi ca v-am vazut doar pe forum, veniti sa discutam fata in fata nu va mai aruncati ca rama in piatra cu afirmatii despre unu si altu (cu toate ca afirmatiile au fost facute la general, de fapt era vb despre anumite persoane) din cauza voastra deja ati inceput sa pierdeti membrii (si eu ma bucuram ca din ce in ce apar mai multi), din cauza voastra daca mai continuati cred ca o sa pierdeti si Divizia Lehliu, eu vreau sa merg la drum cu oamenii care i-am cunoscut si care nu au avut nici un repros pana sa apreti VOI.

AAAAAAAAAa mai sunt multe de spus da ma opresc ca asa e cel mai bine.

Lope si Kawa stati linistiti si faceti-va treba in continuare ca o faceti bine, Divizia Lehliu e alaturi de voi intotdeauna.

AAAAAA si uitam eu stiu ca in grupul asta (care daca mai continuati nu o sa mai fie grup) nu exista LIDER, toti suntem egali, exista un conducator de grup si unul care incheie grupul si vad ca baietii care si-au asumat acest risc au fost luati la ......... suturi sa nu zic ceva urat.

Daca vreti sa fiti lideri duceti-va in alta parte, sau noi nu mai venim cu voi, si cu asta am incheiat.

Si acum astept sa fiu tras de URECHI, ca va pricepeti de minune. HAI PA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawalin, nu o lua ca un afront personal. Stii, cand echipa merge prost, antrenorul e de vina. :D

Nu am vrut sa zic ceva aiurea de tine(spuneam clar> Kawain, ai mers aiurea, nu sunt omul care sa se ascunda dupa fustele neveste-mii), eu merg in ritmul celui din fata, care la randul merge in ritmul celui din fata lui, de asta m-am referit la conducatorul de grup.

Depasirea se face cu blocarea de catre ultimul a benzii de mers. Atentie, fata si spatele se tin de catre cei mai experimentati din grup si care de obicei au cele mai puternice motoare. Tre sa fie niste caractere tari, ca altfel mor de frica dupa primele flashuri.

Slip, chill out. Nu te mai ambala, eu m-am bucurat enorm ca am mers cu acest grup, dar nu-mi tocesc degetele la tastatura degeaba. Nu vreau niciodata sa am ocazia sa dau cu RIP-ul pe la accidente din cauza ca vreunul din grup a intrat in altul sau din cauza vreunei ciocniri cu masina. Eu saream in sus pe scarite de bucurie cand vedeam grupul din fata mea, dar m-am ingrozit de depasirile din interiorul coloanei.

Tot respectul pentru Lope care a pendulat si a condus f. bine atat cat a putut, dar repet, e nevoie de conducator experimentat si de inchizator de coloana experimentat.

 

@Cry, inchizatorul de banda apare de obicei doar la gupurile de cruisere, unde depasirea este un pic mai lenta, pentru asigurarea trecerii tuturor. La vitezane mersul in grup este total diferit, de asta nu apare inchizatorul. La cruisere, incepatorii si motoarele mici, intotdeauana la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am mers de prea multe ori cu grupul, dar sunt de acord cu mihai_prd. am mers impreuna in acelasi ultim "grup" din coloana si, de 2 ori, m-am simtit in pericol, o data pt ca a trebuit sa incetinesc in fata unui camion pe care l-am depasit si cu greu am gasit "loc" in coloana iar a doua oara pt ca am fost "presat" de un autoturism care isi pierduse "rabdarea" pana ce au depasit toti motociclistii....

ca si concluzii (s-au mai spus, dar le repet): conducatorul coloanei trebuie sa accelereze dupa o depasirea pt a crea loc celorlalti sa se replieze pe banda iar UNII dintre ceilalti sa tina aproape de conducator, nu sa lase loc cat un camion intre ei (am depasit eu, ce imi pasa de restul, se descurca ei....). chiar m-am mirat de ce unii nu pastrau grupul compact, lasand loc autoturismelor sa intrerupa formatia.

nu mai spun de celelalte aspecte pe care le-a punctat mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

meciul parca incepe pe la 21:30 nu?

ma primiti si pe mine :blink:

si daca da la care locatie? aia din oras?

 

trebuie sa incepi a inceta sa te consideri un outsider. asta daca vrei sa faci parte dintre noi... nu mai intreba daca te primim, din moment ce noi te consideram de-a noastra, e natural sa vii cu noi, nu trebuie sa ceri voie sa intri pe usa casei tale nu?... :D asa ca simte-te ca acasa ada!...

deci de acum: unde mergem? in loc de ma primiti si pe mine? oki? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu va spune cine sa vina sau cine sa nu vina,care vrea vine care nu vrea nu vine iar repetitia e mama anvataturii trebuie sa ne anvatam fiecare cu stilul de mers al fiecaruia si sa ne anvatam unii cu alti adica din stilul de mers sa stim ce avem de facut an fiecare moment.

Asta e parerea mea nu zic sa o luati de buna.E bine sa anvatam unii de la altii care cred eu ca asta e menirea grupului.

Va saluta Mircea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai sincer eu nu stiu de ce va agitati atat. Parerea mea este ca cu cat mai multe iesiri avem cu atat se merge din ce in ce mai bine. Locurile in grup le vom vorbi sambata asa cum am mai spus.

Nu trebuie sa se supere nimeni ca sta al 2 lea sau al 3 lea sau.....capra :D

La iesirile noastre cu totii am experimentat, am incercat si intr un final vom crea un grup compact,vom invata sa mergem corect si in siguranta dar pentru asta avem nevoie de sfaturi si oameni experimentati si de aceea i-am propus pe Vantu si Hakan pt a merge in fata.Pe Goofy il vreau al 3 lea .E cel mai mic si trebuie sa invete si sa fie in siguranta.Acestea fiind spuse,hai sa lasam frustrarile,toti gresim,inclusiv moi si nu e cazul sa stricam un grup de prieteni pentru o pozitie...CAPRA :blink:

 

 

PS: Frumos meciul, frumos barul, pacat baieti ca ati plecat mai devreme...... am avut program artistic, dar baietii aia multi si cheliosi de la masa nu au putut sa-l urmareasca pe tot ca i-a luat somnul...... si le-a dat sangele pe nas. :kiss: :lol: :hug: :lol: noi suntem bine.

 

Chopperica ce faci omule cu mobra, ai reparat-o?Sper ca vi sambata,da???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi eu nu am nici o plimbare cu voi deocamdata...nu imi place ca va tiganiti pe net.......

vb fata in fata !

imi place ca ceja sa format un cerc de prieteni care se intalnesc aproape in fiecare zi

 

 

 

 

ps:lasati orgolile deoparte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata 21 iunie, ora 11 , Calea 13 Septembrie in fata Academiei Romane - Intalnirea Chopperistilor din Bucuresti

 

PS: Imi cer scuze in fata fetelor in numele clubului pentru incidentul de la meci, dar ii manca pe baietii de aseara si a trebuit sa-i scarpinam. Inca o data mii de scuze.

Editat de Lope
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...