Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu, motorul de GPZ NU s-a schimbat deloc in cei 20 ani de existenta, iar motocicleta a suferit modificari la frana spate (disc in loc de tambur) + ceva la partea electrica. Am o presimtire ca o sa se potriveasca motorul. :what:

 

Asfalt uscat! :hug:

 

P.S.: Se pare ca si la modelul "EN" este folosit acelasi motor.

Editat de declspec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Gpz-istilor!Am si eu de vanzare doua carburatoare de GPZ 500,celelalte doua au ajuns la un prieten...sunt de pe un motor dezmembrat de curand,sunt in perfecta stare de functionare si arata ireprosabil.Cine este interesat ma poate contacta pe mess, id-ul meu este mixi_dixi sau 0748660547.Pretul lor este de 2mil.

post-14815-1176820542_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vb si vad ca se puse lumea pe vandut piese ...din gresala nu ati sti la cine gasesc un demaror ...ca asta care il am eu e bushit :what: si mobra mea nu mai mere :D(:sick:( si a venit caldura alea alea .....pls ma poate ajuta cineva ...macar cu o ideee ..macar sa imi zica de unde as putea nou daca nu in cel mai rau caz second dar sa imi mearga tropmeta ....:eek: am un model 2002 credeti ca de la un model mai vechi s`ar potrivi ...?in caz de second ?

 

Din cate stiu, motorul de GPZ NU s-a schimbat deloc in cei 20 ani de existenta, iar motocicleta a suferit modificari la frana spate (disc in loc de tambur) + ceva la partea electrica. Am o presimtire ca o sa se potriveasca motorul. :what:

 

Asfalt uscat! :hug:

 

P.S.: Se pare ca si la modelul "EN" este folosit acelasi motor.

dar crezi ca demarorul de la unul mai veci la un model 2002 s`ar potrivi ...daca nu`s cam indiscret :eek: ?

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, motorul de GPZ NU s-a schimbat deloc in cei 20 ani de existenta, iar motocicleta a suferit modificari la frana spate (disc in loc de tambur) + ceva la partea electrica. Am o presimtire ca o sa se potriveasca motorul. :what:

 

Asfalt uscat! :hug:

 

P.S.: Se pare ca si la modelul "EN" este folosit acelasi motor.

 

 

asa am auzit si eu, ca se potriveste :D

ma intreb daca se merita (ca bani ma refer) sau mai bine skimbi motocicleta cu totul...

 

bafta! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de potrivita este o GPZ500 pentru un incepator de 1.90 si 85-86 kg ?

parerea mea e ca este o motocicleta pt incepatori nu e nici mare nici mica undeva acolo la mijloc sa zic asa. ...acu nu stiu banuiesc ca parerile sunt impartite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e buna pentru incepatori.adica mai exact pentru mine a fost si este buna.nu stiu cum o fi la dimensiunile tale ca parca esti cam inalt.

cel mai bine ca sa vezi daca va potriviti la dimensiuni fa o proba, urca pe una!

post-3711-1178393416_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx :D

 

Problema e ca si Suzuki GS500 este cam la fel de inalta (sau mai exact scunda), asa ca acest criteriu de departajare cam pica. O sa incerc sa gasesc una, probabil la arc, desi am impresia ca, in final, tot pe GS500 merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema, in oglinzi imi vad doar umerii.

vreau sa imi schimb oglinzele, are cineva experienta cu asta?

 

Da, io. Pe Louis gasesti unele mai rotunde si cu bratul mai lung; vezi mai bine in ele, dar sunt prost lucrate, in timp nuca de ajustare capata joc, si vezi minunat in ele atunci cand sunt date peste cap la o frana mai brusca sau la accelerare. Ia oglinzi de GPZ 900, se potrivesc la gauri si sunt mult mai zdravene.

 

Cat de potrivita este o GPZ500 pentru un incepator de 1.90 si 85-86 kg ?

 

Am 1.86 si aveam aproape suta, cand am inceput sa ma dau cu ea, si nu m-am simtit inghesuit pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: sal sunt un nou posesor de gpz500s!! :bounce: cine ma poate ajuta cu un sfat :imi trebuie suportii pt bagaje topcase+gentile laterale!!!face cineva sau trebuie cumparati originali!!!cam cata greutate suporta moto?numai bine si sa ne vedem sanatosi la intrunirile moto :what:

post-10654-1179084733_thumb.jpg

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

am un gpy din 93 si am o mare problema cu el...de fapt problema gpz-urilor dinainte de '94: mi s-au desprins 2 magneti de pe oala aia si in plus au cam facut varza statorul.acum solutiile pe care le vad eu ar fi cam urmatoarele:

1. schimbat statorul si rotorul(dar nu am piesele)

2. schimbat statorul si rotorul cu unele de pe un motor model dupa 94, piese care exista.problema in cazul adoptarii acestei solutii este ca marea modificare pe care au facut-o in '94 este chiar la aceste piese pentru ca , daca inainte avea 6 magneti acum are un singur magnet continuu iar statorul are 1 senzor fata de 2.

intrebarea pentru cei mai priceputi este daca merge sa pun aceste piese + un cdi model dupa 94?

 

si daca ar merge, imi poate spune cineva codul cdi-ului de pe un motor dupa '94?

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare frati GPZ-isti !!!

 

Mi-am luat si eu un GPZ600 de vreo saptamana si am observat k nu prea se gasesc piese... :cheers:

 

Nici macar un manual de reparatii.....Ma poate ajuta si pe mine cineva ?

 

Trebuie sa-i schimb pompa de apa pt ca tipul care mi-a vandut-o a crezut ca are chiuloasa crapata si d-aia mi-a dat-o pe 300 E, pentru ca-i baga apa in ulei.

 

Defectul este de la pompa, chiuloasa e intacta....dar nu gasesc pompa de apa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare frati GPZ-isti !!!

 

Mi-am luat si eu un GPZ600 de vreo saptamana si am observat k nu prea se gasesc piese... :P

 

Nici macar un manual de reparatii.....Ma poate ajuta si pe mine cineva ?

 

Trebuie sa-i schimb pompa de apa pt ca tipul care mi-a vandut-o a crezut ca are chiuloasa crapata si d-aia mi-a dat-o pe 300 E, pentru ca-i baga apa in ulei.

 

Defectul este de la pompa, chiuloasa e intacta....dar nu gasesc pompa de apa...

 

De la Ablenick : http://www.tanga-moteurs.ro/service/data/K...Manual_(EN).pdf

Editat de Ferodaktyl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut stimati GPZ-isti! :scratch:

 

Am si eu o intrebare intrebatoare: farul si respectiv prinderile sale difera intre modelele ante-1994 si respectiv post-1994 ??

Intreb fiindca am auzit ca in cazul carenei fatza, desi sunt la fel, prinderile (carenei) difera, si vroiam sa stiu daca asa e si la far. Oricum daca cadrul ala metalic pe care se prind bordul si farul e la fel, atunci ar trebui sa se potriveasca si farul.

 

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cu un sfat pertinent!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut stimati GPZ-isti! :lol:

 

Am si eu o intrebare intrebatoare: farul si respectiv prinderile sale difera intre modelele ante-1994 si respectiv post-1994 ??

Intreb fiindca am auzit ca in cazul carenei fatza, desi sunt la fel, prinderile (carenei) difera, si vroiam sa stiu daca asa e si la far. Oricum daca cadrul ala metalic pe care se prind bordul si farul e la fel, atunci ar trebui sa se potriveasca si farul.

 

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cu un sfat pertinent!

 

:lol:

 

Nimeni nu stie?? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna

sunt si eu un nou fericit nou propietar de gpz 500, din 98 si am tot cautat pe net un manual de service ptr el..tot ce am gasit e pe mult prea multi bani.

Asa ca intrebarea mea vine catre voi Cine ma poate ajuta si pe mine sau cine are asa ceva deja????

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sunt nou pe aici si nu de foarte mult timp posesorul unu kawasaki er-5. Stiu ca motorul de gpz este identic cu ce de er-5 as vrea sa stiu si eu cum se comporta motorul pentu ca prea multe detalii despre ea nu stiu si as vrea sa mai schimbam o parere.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut stimati GPZ-isti! :bounce:

 

Am si eu o intrebare intrebatoare: farul si respectiv prinderile sale difera intre modelele ante-1994 si respectiv post-1994 ??

Intreb fiindca am auzit ca in cazul carenei fatza, desi sunt la fel, prinderile (carenei) difera, si vroiam sa stiu daca asa e si la far. Oricum daca cadrul ala metalic pe care se prind bordul si farul e la fel, atunci ar trebui sa se potriveasca si farul.

 

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cu un sfat pertinent!

 

:baldy:

 

carenele fatza difera intre cele 2 modele deci difera si farurile ...de aici mai departe tragi tu restul concluziilor

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trag concluzia ca GPZ-urile astea sunt cele mai fiabile motoare de strada... Asta e singurul topic de la sectiunea asta in care nu s-a mai scris nimic de jumatate de luna aproape. Inseamna ca toate merg brici si nu ridica nici o problema in exploatare, iar riderii nu se mai dezlipesc de ele zi ori noapte, ca sa mai scrie o vorba si pe forum. :cheers:

...De aceea sunt fericit ca am achizitionat si eu unul. :cheers:

Poze curand... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor

Dragos ma numesc sunt din pitesti judetul Arges, si in primul rand vreau sa va urez tuturor asfalt uscat si bine v-am gasit deoarece sunt nou pe forum.Sunt si eu posesorul unui gpz si am o problema:

imi curge ulei din telescoape!

am semeringuri, am ulei dar nu stiu cum sa le schimb si tare mult as vrea so fac eu!Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se face?Va multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

Dragos ma numesc sunt din pitesti judetul Arges, si in primul rand vreau sa va urez tuturor asfalt uscat si bine v-am gasit deoarece sunt nou pe forum.Sunt si eu posesorul unui gpz si am o problema:

imi curge ulei din telescoape!

am semeringuri, am ulei dar nu stiu cum sa le schimb si tare mult as vrea so fac eu!Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se face?Va multumesc mult!

Te-as ajuta cu placere, dar nu stiu cum. Asteptam sa mai intre pe topic cei care mai au GPZ si care s-au confruntat cu asa ceva. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...