Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

de cand a fost anuntata aparitia modelului cu racire pe apa

posesorii de modele anterioare scad pretul la revanzare cu 80%

am gasit cazuri in care le .au si donat........

 

eu zic ca, cei interesati de un chilipir sa nu se bage inca ...prevad un discount la nivelul ....".vanzatorul ii va plati si rca ul pe anul urmator cumparatorului"...numai sa scape de rabla asta de 1200 gs/gsa

 

deci ....asteptati ...momentul potrivit

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe tema pretului, acesta va fi ultimul meu post....dar:

Daca motorul asta: http://www.subito.it/moto-e-scooter/bmw-r-1200-gs-catania-53386275.htm

care costa 5000 de euro, si se presupuna ca ar fi OK, stau si ma gandesc cat trebuia sa ceara tipul pe GS'ul pe care il trantise si numa' el stie ce i'o fi spart ?!?

Ala ceruse 3700 de euro pe un motor SPART !!! Ce e asa iesit din comun ?

Sau chiar asa carcotasi si plictisiti sa fie unii useri ? Io inteleg ca unii s'au ars cu supa, dar uneori iaurtul chiar e RECE !

In fine...spor in ceea ce faceti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tema pretului, acesta va fi ultimul meu post....dar:

Daca motorul asta: http://www.subito.it...ia-53386275.htm

care costa 5000 de euro, si se presupuna ca ar fi OK, stau si ma gandesc cat trebuia sa ceara tipul pe GS'ul pe care il trantise si numa' el stie ce i'o fi spart ?!?

Ala ceruse 3700 de euro pe un motor SPART !!! Ce e asa iesit din comun ?

Sau chiar asa carcotasi si plictisiti sa fie unii useri ? Io inteleg ca unii s'au ars cu supa, dar uneori iaurtul chiar e RECE !

In fine...spor in ceea ce faceti !

 

Yzu-le nu trebuie sa te oftici dar sa sti ca sunt unii oameni( nu vb de tine) care vrea sa cumpara un BMW brici la care nu ai nimic de facut cel putin 3 sezoane dar sa fie si foarte ieftin.

 

Uita eu am cumparat R 1100R -ul meu la 4700 euro in 2006 cand avea 10 ani. Dar in pretul asta am avut carte service cu inspectia facuta la BMW in germania, inainte sa cumpar care si s-a vazut pe motocicleta - baterie nou, placute noi, facut balans, schimbat lichide etc. Am dat mai mult dar am primit mai mult. Eu in directia asta bat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@budd Chiar stiu ce e ala un cardan, spre deosebire de altii. Cat despre faza cu trollatul, las-o moale, nu ma cunosti sa faci afirmatii despre mine.

Pai ia spune-ne ce ai auzit de la uzeru ilarie daca nu trolezi. Cum dracu sa sara cardanul cand ala sta bine mersi intr-un casing. Are you fucking nuts? Daca "sare cardanul" (exprimare imbecila in cazul unei mobre) se duce dracu' tot trenul spate (mai ales in cazul BMW R1XXXGS).

 

Ca de controlul tractiunii BMW inca nu a auzit.

Funny guy.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce spui, dar cand am pus anuntul gasit, care NU era al meu, sincer m'am gandit la cei care ar vrea sa aiba un 1200 GS, accesibil la pret, chiar daca, o iarna intreaga ar tot mesteri la el, cu niste costuri reduse de reparatie.

Scarverul meu, l'am luat din Belgia la 4000 km, cu 3500 de euro. De ce asa ieftin pt. nr infim de kilometri ? Pt ca fost trantit. Ei bine, acest aspect nu m'a deranjat, pt ca , cu 2-3 lei, un litru de vopsea si un ciocan, l'am adus intr'o stare care mi'a permis ulterior sa ma folosesc de el 60.000 km FARA PROBLEME ( majore, exceptand consumabilele)

 

Deci cum eu m'am descurcat, am zis ca poate e cineva care ar face ca si mine.

In fine, fiecare e liber sa isi ia motor cat mai nou, cumparat de preferinta de la un medic trecut de 50 de ani, neamt de regula, iar motorul sa nu aiba mai mult de 25.000 km ( chiar daca e un tourer ce inghite sute de mii de km in 2-3 sezoane ) si care sa aiba carte service, iar service'ul sa' fi facut doar la reprezentanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cioara-si lauda puiul, ca e frumos, cel mai frumos! Sa vedem cand o veni celalalt cioroi, ce o sa zici de cel vechi. :10:

 

Pai iti spun de acum ce zic despre cel vechi: IL VREAU INAPOI!

Prin urmare sa nu fi surprins daca anu' viitor ma vei vedea iar pe un GSA! Ca o sa fie cel pe care l-am avut, sau altul nou ... ramane de vazut.

 

Am chibzuit mult si decizia este irevocabila: GSA-ul este singurul motor care ma intereseaza si care se pliaza pe nevoile si cerintele mele!

 

Recunosc in fata natiunii ca-mi pare rau ca l-am vandut, dar ... nu e un capat de lume!

Daca-mi ajuta bunul Dumnezeu si ma tine sanatos, tot pe Adventure voi merge la mare.

 

Scurt si la obiect: modelul nou pe mine nu ma intereseaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aureliane, putina chibzuinta, ce naiba. Il cumperi, il vinzi, il cumperi inapoi. Hotaraste-te, sau ai baut apa dupa Doru. Cu orice motor vei merge, placerea de a te insoti pe litoral ramane. Mi-am completat echipamentul si abia astept noul sezon. Nu sunt inca hotarat la cauciucuri. Chiar nu se pot folosi Turancele pe plaja? Ca am o mica alergia la cramponate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aureliane, putina chibzuinta, ce naiba. Il cumperi, il vinzi, il cumperi inapoi. Hotaraste-te, sau ai baut apa dupa Doru. Cu orice motor vei merge, placerea de a te insoti pe litoral ramane. Mi-am completat echipamentul si abia astept noul sezon. Nu sunt inca hotarat la cauciucuri. Chiar nu se pot folosi Turancele pe plaja? Ca am o mica alergia la cramponate.

 

cromozonul '. feminim predomina la TAU

 

INTRA IESI INTRA IESI.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune BMW-urile... Mi-a povestit un tip,din CJ,ca avea(sau mai are) o javra mare si urata care i-a rontait, la propriu,acareturile de la injectoare,de pe ambele parti...Puri si simplu i-a distrus tot....Vorba cantecului BOXER: ti-am ciordit bujia-'n trei secunde....Long way down si long way up.Povesti!!!Si cand ma gandesc la batrana mea Africa Twin...Pana una alta tot de la rasarit se da ora exacta.No offence!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aureliane, putina chibzuinta, ce naiba. Il cumperi, il vinzi, il cumperi inapoi. Hotaraste-te, sau ai baut apa dupa Doru. Cu orice motor vei merge, placerea de a te insoti pe litoral ramane. Mi-am completat echipamentul si abia astept noul sezon. Nu sunt inca hotarat la cauciucuri. Chiar nu se pot folosi Turancele pe plaja? Ca am o mica alergia la cramponate.

 

Ce vrei omule, eu sunt mai nehotarat ...!

Pai acum chiar ca m-am decis si nu mai exista niciun pic de dubiu: GSA-ul, numai GSA-ul si doar GSA-ul!

De cand l-am vandut am tot analizat si mi-am dat seama ca pentru nevoile mele el este ... "the only one!"

 

Cat despre cauciucuri ... nu stiu ce sa zic!

Imi aduc aminte ca - undeva prin paginile de inceput ale topicului - Ianachim a pus o poza cu gloaba lui, care a ramas prin nisipul plajei de la Vama Veche, fiindca nu avea potcoavele bune!

 

Iti spun ca daca o singura data vei incerca TKC-ul 80, doar cu ele vei merge ulterior!

Eu le-am schimbat pe la 10000km pe amandoua, pentru ca spatele incepuse sa-mi fuga pe nisip - fata find inca buna.

 

Cand ai cauciucuri de strada, nu ai bagaj si nu mergi singur, se vede treaba ca razbesti - sau nu?!

 

Tu ai aflat ceva si nu vrei sa ne spui!!

 

Nu, nicidecum!

Desi initial asta a fost in capul meu, cred ca acum sunt printre putinii care nu vor sa faca pasul!

 

Pur si simplu am analizat noul model si am decis ca nu este ce-mi trebuie mie.

Are intr-adevar cateva elemente noi ce sunt destul de interesante si tentate, dar ... raman la ce-am avut!

 

Si la Bavaria mi-au spus sa mai astept si sa-mi iau noul model - pentru ca "asa si pe dincolo"- da' GSA-urile din showroom imi spuneau ca sa nu-i bag in seama ...!

 

Iar cand ma uit la pozele pe care le-am facut galbiorului ... recunosc ca mai vars cate o lacrima si-mi vine sa-mi dau palme!

Asa-mi trebuie, ca nu mi-am ascultat nevasta ...!

 

Ca sa merg cu 90 - 110km/h nu-mi trebuie 125cp.

GSA-ul are cateva chestii care - acum ca nu-l mai am - m-au convins ca este cel mai potrivit pentru mine.

 

Nu cred c-am sa pot astepta pana apare noul GSA.

Viata e scurta, iar vara la fel!

post-4731-0-29375300-1354293499_thumb.jpg

post-4731-0-68081500-1354293629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m.as dar nu am LAZI .....DE ZESTRE

 

a zis nevasta'mea ca nu ma ia asa cu motocicleta cheala

deci..........

E sa dea dracu sa-ti pui cutiile pe motor si sa nu te insori, ca-ti urez sa faci numai gemeni, cate 2-3 la vrej.

De sfantul Andrei, un Andrei ti-a sudat cutia decupata. A iesit beton.

post-8769-0-01863200-1354296174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E sa dea dracu sa-ti pui cutiile pe motor si sa nu te insori, ca-ti urez sa faci numai gemeni, cate 2-3 la vrej.

De sfantul Andrei, un Andrei ti-a sudat cutia decupata. A iesit beton.

 

iupiii

sa bun berea rece atunci?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare motoristi!

je nu pricepe o trebusoara. de ce e motoretu asta atat de laudat cand noul KTM 1190 Adv R este peste el. il bate la toate capitolele esentiale!

daca ar fi avut si cardan ar fi rupt gura targului. sunt curios care ar fi rezultatele unui test comparativ intre astea doua capre!

hai, la multi ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de transmisie e un criteriu decisiv, cand se alege o motocicleta?

Intreb, pt ca pt. mine nu e asa important.

 

Pai, tu chiar poti face o oarecare comparatie... nu-i mai bine la Scarver sa n-ai nicio grija cu uns/curatat lant de exemplu? :)

 

je nu pricepe o trebusoara. de ce e motoretu asta atat de laudat cand noul KTM 1190 Adv R este peste el. il bate la toate capitolele esentiale!

daca ar fi avut si cardan ar fi rupt gura targului. sunt curios care ar fi rezultatele unui test comparativ intre astea doua capre!

 

"je" ar trebui sa stie ca R este varianta lui KTM ADV cu roata de 21" pe fata, deci nu intra in comparatia directa cu GS.

Apoi, cu/fara cardan face deja face alta diferenta foarte importanta care imparte clientii.

 

Eu nu m-am dat cu niciuna dintre ele, nici macar nu le-am vazut in realitate. Nici macar nu am vazut inca teste comparative. Tu de unde stii deja ca il bate la toate capitolele esentiale? Din cifre? Asa da, si roata de 21" e mai mare decat de 19" a GS-ului deci e mai buna... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr'adevar, pot spune ca e mult mai ok cureaua vs lant/ cardan, cand vorbim de uz stradal. Si tot asa pot spune ca e mult mai ok lantul vs cardan, cand vorbim de uz offroad.

Deci dupa criteriile mele, cardanul e pe ultimul loc.

 

Credeti ca R1200'le nu s'ar fi impacat cu o curea ?

Parerea mea e ca mult mai repede distrugi un cardan decat o curea ( mai ales offroad )

Voi...ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca R1200'le nu s'ar fi impacat cu o curea ?

Parerea mea e ca mult mai repede distrugi un cardan decat o curea ( mai ales offroad )

Voi...ce parere aveti ?

 

Parerea mea este ca discutia asta n-ar aduce nimic util acestui topic.

Cardanele distruse sunt totusi extrem de rare la numarul de vanzari si multe au fost influentate, probabil, si de modul de folosire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...