Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Nici eu nici tu nu are rost sa facem reclama unei marci sau alteia. Nu noi vindem, nu noi castigam, dar sa facem comparatie intre diverse solutii tehnice alese de o firma sau alta, cred ca este util. In spiritul celor discutate si cu scuzele de rigoare, un scurt filmulet cu motorul XT. Mai catre sfarsit se vede si cuplajul elastic. Nimeni nu opreste pe cineva sa vina cu noutati sau informatii legate de GS-LC dar in lipsa lor ne descurcam cu ce avem.

Daca un moderator considera excesiva postarea rog sa fie stearsa.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

frumos filmuletul, multumesc.

doar ca inteleg din el ca angrenajul vietii de care discutam mai devreme nu are nici un merit im mersul lin, ci acele minunate piese de cauciuc, care de altfel le cam au majoritatea mobrelor pe lant. (sau toate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan_harea ,,,,,,,,,,,,,, 195 k / H ,,,,,,,,, VINE SFARSITUL LUMII 2014 .......................

 

* VAND / DONEZ BMW R 1200 GSA [ 2012 ] > FARA PRET PRIMUL VENIT PRIMUL SERVIT ..............

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vik - nu te incurc, dar daca are plinul facut si RCA ti l duc eu la remat. mai am un client, capone, dar inca nu si l a spalat si mi e jena sa merg cu el asa.

 

si harea sa stii ca merge cu viteza, parol, am fost martor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar credeti ca exista macar un om care va renunta sa-si ia GS si isi va lua XT doar ca are nu stiu ce rahat angrenaj/cardan??

Pt GS stii si tu, cel putin doi, Saracie si Raul, Pt LC sunt inca putini pretendenti. Chiar si tu ai luat o pauza de 2-3 ani.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci toti care au GS trebuie sa le vanda si sa cumpata XT 1200 si /sau sa u mai cumpara GS LC.Dar ce fac cei care nu au GS numai un amarat de R sau RT? Domnul Harea?

 

Pt mine si acuma este o enigma cum BMW -ul mai exista pe piata( dupa povestirile unora ca cat de naspa e) .Recunosc ca eu am BMW si masina si motocicleta dar nu ma gandesc sa schimb probabil din cauza marketingului.

Pt GS stii si tu, cel putin doi, Saracie si Raul, Pt LC sunt pretendenti. Chiar si tu ai luat o pauza de 2-3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi realizati, ce disperat si in lipsa de argumente [fata de tine in primul rand, care sa-ti justifice achizitia unei mobre cel mult mediocre] trebuie sa fi ca sa gasesti ca USP niste diferente de angrenaje. WTF bine ca nu lauda Xt1200 ca are suruburile facute pe strung si nu prin pieptane si asta evident s-ar simti in primul rand in off dar si pe sosea.

Daca a fost asa de tare XT-ul unde sunt vanzarile ? Si asa sunt multi care sustin ca versiunea 2 de la XT a fost o decizie cel putin pripita si ca poate trebuiau sa o schimbe radical si nu sa o cosmetizeze asta ca sa aiba o sansa sa-si creasca procentul de vanzari in zona de 1200 cmc unde competitia este din ce in ce mai acerba iar Yamaha e departe.

 

Si ca sa nu fiu acuzat de fanatism BMW pot sa spun ca in opinia mea la clasa peste 1000 cmc clasamentul ar fi urmatorul :

 

1 KTM 1190 Adventure R

2 KTM 1190 Adventure

3 BMW 1200 GS/A

4 /5 Triumph/ Yamaha [nu sunt foarte hotarat]

 

10 Honda am mai lasat loc pt cei care vor veni din urma intrucat e greu sa depasesti recordul de greutate al celor de la Honda.

 

Referitor la "cuplajul elastic" mare inginerie mare, il au toate mobrele pe lant pe care le stiu eu mai putin cele de cross/ enduro, unde se doreste "zvac" si paradoxal nu se supara nimeni pt el si nici nu ingroapa roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu acu ca am fost luminat ca n-am elastic la cardan, GATA ! , o vand draq si imi iau ceva cu patratele de cauciuc.

scuze dar pe tine nu te mai crede nimeni dupa ce , ca si ponta, ti ai compromis credibiltatea prin afirmatii false.

 

asa ca ...

 

Voi realizati, ce disperat si in lipsa de argumente [fata de tine in primul rand, care sa-ti justifice achizitia unei mobre cel mult mediocre]

toate mobrele sunt mediocre.

 

bmw-ul nu intra in acesta catagorie ( de mobre adica) de asta e atat zarva pe aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde am zis eu ca XT sau alta mobra este mare, tare sau moale. S-a discutat un subansamblu si atat. Cu ce este poazitia ta mai buna decat a mea, sau a lui Vlad. Fiecare are propria ierarhie si gata. Cu ce este Vlad mai bun decat mine, rapotat la BMW, cand de la el am aflat ca trebuie sa mai asteptam 2-3 ani pana termina LC. Cautati postarile mele mai vechi si vedeti ca am avut numai cuvinte de lauda pt LC. Chiar mi-a placut cum merge in scurtul test pe care l-am facut, si desi mi-a placut nu am putut sa trec cu vederea si micile neajunsuri cum ar fi parbrizul. Dar oricum nesemnificative pe ansamblu. Tot Vlad a fost cel care a anuntat aparitia unor problem mecanice la LC si in continuare recomanda rabdare la achizitie. Exact asta si fac am rabdare si studiez terenul. Vreti doar postari laudative, ode si osanale inchinate BMW. Vorbiti cu Adminul, pune-ti un moderator dintre voi care sa curate orice observatie critica si gata, stam in genunchi pe covorasul indreptat spre Berlin si ne rugam, de doua trei ori pe zi!

Voi realizati, ce disperat si in lipsa de argumente [fata de tine in primul rand, care sa-ti justifice achizitia unei mobre cel mult mediocre] trebuie sa fi ca sa gasesti ca USP niste diferente de angrenaje. WTF bine ca nu lauda Xt1200 ca are suruburile facute pe strung si nu prin pieptane si asta evident s-ar simti in primul rand in off dar si pe sosea.

Daca a fost asa de tare XT-ul unde sunt vanzarile ? Si asa sunt multi care sustin ca versiunea 2 de la XT a fost o decizie cel putin pripita si ca poate trebuiau sa o schimbe radical si nu sa o cosmetizeze asta ca sa aiba o sansa sa-si creasca procentul de vanzari in zona de 1200 cmc unde competitia este din ce in ce mai acerba iar Yamaha e departe.

 

Si ca sa nu fiu acuzat de fanatism BMW pot sa spun ca in opinia mea la clasa peste 1000 cmc clasamentul ar fi urmatorul :

 

1 KTM 1190 Adventure R

2 KTM 1190 Adventure

3 BMW 1200 GS/A

4 /5 Triumph/ Yamaha [nu sunt foarte hotarat]

 

10 Honda am mai lasat loc pt cei care vor veni din urma intrucat e greu sa depasesti recordul de greutate al celor de la Honda.

 

Referitor la "cuplajul elastic" mare inginerie mare, il au toate mobrele pe lant pe care le stiu eu mai putin cele de cross/ enduro, unde se doreste "zvac" si paradoxal nu se supara nimeni pt el si nici nu ingroapa roata.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce este Vlad mai bun decat mine, rapotat la BMW, cand de la el am aflat ca trebuie sa mai asteptam 2-3 ani pana termina LC.

 

Vezi ca nu este prima oara cand faci aceasta afirmatie si nu este decat o eroare, ca sa nu-i zic inventie de-a ta. Am spus doar primul an. Si n-am zis degeaba, dovada ca deja au aparut niste schimbari. Asta nu inseamna ca in fiecare an vor fi schimbari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In esenta este acelasi lucru. La GS le-a trebuit doi ani s-o termine, cat de cat, de ce ar merge mai repede acum cand problemele sunt mai multe si mai grele? Tu stii? Ai dreptate si la GS tot la 2-3 ani mai bagau si scoteau cate ceva, nu in fiecare an.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot Vlad a fost cel care a anuntat aparitia unor problem mecanice la LC si in continuare recomanda rabdare la achizitie. ... Vreti doar postari laudative, ode si osanale inchinate BMW.

 

Intr-un singur rand te contrazici. Pai ori aratam (si) problemele, ori vrem doar laude?

Cel putin eu unul n-am vrut niciodata doar laude si ode, am vrut doar respect intre noi, vorbit/scris on-topic si bun-simt, fara inventii, bagat in seama aiurea, batut campii, chat-uri ieftine si multi care nu au absolut nimic de zis. Insa asta nu se poate.

 

Si e ceva ce repet a n-a oara: sa fii fanul a ceva nu mi se pare nimic rusinos. Dar sa urasti ceva si sa vii sa trambitezi asta peste tot, fara incetare si de cele mai multe ori fara argumente logice, mi se pare nasol.

 

La GS le-a trebuit doi ani s-o termine, cat de cat, de ce ar merge mai repede acum cand problemele sunt mai multe si mai grele?

....

 

Ai dreptate si la GS tot la 2-3 ani mai bagau si scoteau cate ceva, nu in fiecare an.

 

Nu stiu la care GS anume te referi cu doi ani dar cred ca nici tu nu stii.

 

...

 

Si ce vroiai, sa nu bage/scoata nimic in 9 sezoane? Faptul ca in 2007 au scos sistemul servo (frana) a fost ceva rau? Sau ca in 2008 au schimbat designul? sau ca intre timp au inventat ESA, RDC, ASC nu trebuiau sa le introduca in 2008, trebuiau sa stea pana in 2013 la LC? Sau te deranjeaza ca au trecut la dohc in 2010? Nu inteleg... schimbarea nu poate insemna in capul tau si evolutie? Inseamna doar ca era ceva prost neaparat?

 

 

Au fost atat de prosti incat de cand a aparut 1200GS-ul au vandut de-au rupt. Stim, stim... ei au marketing si prosti care pun botu'. Iar concurenta vinde nimica toata ca nu stie de unde sa angajeze oameni in merketing.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu te confunzi cu fierul de sub kur? Daca zic ceva de BMW tu o iei personal? Unde am fost eu nerespectuos fata de oricare dintre voi, si ce inseamna on-topic. Doar lauda aiurea si citatele din pliante sunt on, orice observatie critica este off-topic? Scrieti un nou cod de conduita la rubrica voastra si ma conformez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In esenta este acelasi lucru. La GS le-a trebuit doi ani s-o termine, cat de cat, de ce ar merge mai repede acum cand problemele sunt mai multe si mai grele? Tu stii? Ai dreptate si la GS tot la 2-3 ani mai bagau si scoteau cate ceva, nu in fiecare an.

corect ar fi ca ISI BAGAU si ISI SCOTEAU ceva...ma rog, detalii semantice.

 

si uite ce pasiuni au nascut aceste "perversiuni" mobristice.

 

Tu te confunzi cu fierul de sub kur? Daca zic ceva de BMW tu o iei personal? Unde am fost eu nerespectuos fata de oricare dintre voi, si ce inseamna on-topic. Doar lauda aiurea si citatele din pliante sunt on, orice observatie critica este off-topic? Scrieti un nou cod de conduita la rubrica voastra si ma conformez.

DA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu te confunzi cu fierul de sub kur? Daca zic ceva de BMW tu o iei personal? Unde am fost eu nerespectuos fata de oricare dintre voi, si ce inseamna on-topic. Doar lauda aiurea si citatele din pliante sunt on, orice observatie critica este off-topic? Scrieti un nou cod de conduita la rubrica voastra si ma conformez.

 

Nu iau nimic personal... insa nu mai am ce sa-ti raspund... este inutil. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In esenta este acelasi lucru. La GS le-a trebuit doi ani s-o termine, cat de cat, de ce ar merge mai repede acum cand problemele sunt mai multe si mai grele? Tu stii? Ai dreptate si la GS tot la 2-3 ani mai bagau si scoteau cate ceva, nu in fiecare an.

Pe mentalitatea asta cred ca nu ne-am mai cumpara niciodata ceva de noua generatie... Imbunatatiri, facelifturi, tehnologii etc vor aparea tot timpul. Mi se pare normal ca un producator sa isi upgradeze continuu produsele. Mi s-ar parea chiar dubios daca nu ar face-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca cei de la marketingul BMW SI-AU DAT DEMISIA SI AU TRECUT LA KTM :)

 

De ce nu zice nimeni, nimic de aceasta chestie ?...........de si se stie inca din Ianuarie :

 

"Austrian motorcycle giant KTM has overtaken BMW Motorrad to become Europe’s numero-uno motorcycle manufacturer. KTM sold 107,142 motorcycles through the calendar year 2012 to record its personal best sales, leading BMW Motorrad by a margin of 1000 bikes."

 

P.S. Nu sunt impotriva BMW ,mie personal imi plac ambele marci (trebuie sa recunosc, daca e vorba de off, imi place mai mult KTM-ul) DAR cred ca e bine pt noi,toti sa fie concurenta cat mai mare.

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@capone - tu pari om mai serios pe aici, ia de te uita la ce ' imbunatatiri" a facut firma concurenta, apple. de la aluminiu la plastic, de la IOS 6 la 7 ( parca e din epoca windows 3.1 ).

 

radem glumim da' nu parasim incinta. da ?.

 

on topic - ti ai spalat motorul ? daca da, unde e , daca nu, ma asteptam sa nu intre apa si sa inghete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...