Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

de ieri sunt si eu posesor de 1200gs prima generatie. Astazi am facut 100 km pe la mine prin zona, cativa offroad. Sunt foarte incantat de motor, este superb.

 

attachicon.gifWhatsApp-Image-20160515.jpg

Frumos ! O sa iti placa din ce in ce mai mult... ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Îmi poate spune cineva ce costuri implica o astfel de motocicletă? Necesita o îngrijire mai specială? Ce implică schimburile?e adevărat ca mănâncă ulei și trebuie umblat la culbutori la un nr de kilometrii?care sunt minusurile motocicletei?sa zicem un model 2006. Mulțumesc

 

 

Eu am modelul din 2006, cu ABS. Pana acum nu am gasit minusuri altele decat ca a trebuit sa-mi cumpar chei dinamometrice, inca un set de torxuri si o sa-mi trebuiasca o cheie e bujii cu peretii subtiri, lol. Personal cred ca cel mai mare avantaj al mobrei este confortul, pur si simplu mergi toata ziua iar seara nu esti obosit. Aaaa, si ca nu trebuie sa ungi lantul tot timpul, si asta il trec la avantaje mari :)

 

In rest... ce-a zis Paul.

 

Cu mentiunea ca eu chiar am doua maini stangi dar chiar si asa tot am reusit sa fac singur toate schimburile: ulei in motor, ulei in cutie, ulei in transmisie, filtre, verificat jocul cardanului, uns cu vaselina cu molibten, verificat jocurile la supape (nu am reglat nimic, era in grafic, ultimul service facut la BMW acum 7000km), inlocuit cureaua de alternator, lichidul de frana si doar doua bujii pentru ca cheile mele de bujii nu intra in locasul ala de jos ca sunt prea groase...iar cheia speciala de bujii am dat-o cand am vandut transalpul... Ma rog, toata treaba mi-a luat vreo 4 ore in conditile in care a fost pentru prima data cand am facut-o, nu e cu nimic mai special decat orice alt motor, ba as aprecia ca e chiar mai usor de accesat datorita pozitionarii orizontale.

Referitor la consumul de ulei a mea nu manca deloc dar pana acum a avut BMW 20w-50. Acum, la ultimul schimb i-am pus Motul 7100,15w-50 sintetic, inca nu ma pot pronunta pentru ca nu am facut decat vreo 200km de la schimb. ,

 

Drumuri bune,

M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce luati la voi ca trusa de reparatii in caz de pană,caci sprayul cu spuma am inteles ca e bun numai in caz de pori la cauciuc si nu sunt prea eficiente

Eu la ultima pana de putin timp facuta cu cauciuc nou - vazut ca scade presiunea pe bord (traiasca senzorii de presiune), oprit si scos sarma apoi am insurubat un holsurub (ce il avem din noroc cu mine) pana acasa (200km).

De atunci am cu mine in topcase in ture un holsurub (3mm diametru, cap plat si 2 cm lungime) si un kit de pana (genul astuia; http://www.sierrabmwonline.com/product_info.php/bmw-tire-repair-kit-bmw-r1150gs-71112332083-p-450) si pompa de mana (care ar putea fi inlocuita cu un minicompresor dar mi-e cam lene).

PS - abia astept sa fie disponibil toolboxul de la touratech sa tin kitul permanent pe mobra ca parca vad ca la urmatorul eveniment o sa fiu cu el uitat acasa.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce luati la voi ca trusa de reparatii in caz de pană,caci sprayul cu spuma am inteles ca e bun numai in caz de pori la cauciuc si nu sunt prea eficiente

Eu am asa ceva:

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/2325

Din fericire nu l-am folosit niciodata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati km va tine pe voi setul de placute spate? la mine la max. 10000 km se vor schimbate

.

Eu le-am schimbat la peste 20.000 km, acum am 30.000 cu motorul si cele de pe fata mai merg vreo 1000 de km dupa cum apreciez eu. Placutele de pe spate le-am cumparat de la bmw motorrad din munchen, dar mi s-au parut cam scumpe, am dat pe ele vreo 80-90 de euro parca, dar daca ma tin tot peste 20 tkm mi se pare ok. Acum o sa imi iau tot de la ei si pentru fata sa le schimb cand se termina astea.

» Post actualizat in 16 May 2016 18:18

Eu revin cu o intrebare, ceva pareri despre reprezentanta de la Oradea? Eu tot acolo imi fac reviziile, pana acum nu am decat cuvinte de lauda pentru ei, dar chiar nimeni nu mai face revizii la ei sa imi spuna ce parere au? Nici nu stiam ca sunt service autorizat bmw pana nu mi-am cumparat mobra asta, doar ei si Bucuresti. Stie cineva cum este cu garantia extinsa? Mai am vreo 3 saptamani si trec 2 ani de cand am cumparat motorul si vreau sa imi extind garantia la ea. Citeam pe undeva, pentru masini ce e drept, ca trebuie facuta cu vreo luna sau doua inainte de expirarea celei vechi, e adevarat? Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Oradea mi-am facut si eu revizia de 10.000 km , .... foarte ok

acum la 20.000 km o sa o fac la BMW in Arad ca nu mai am timp sa merg in Oradea.

referiror la prelungirea de garantie, in aceeasi situatie sunt si eu ....am cerut detalii la BMW . Cand primesc te anunt.

o zi faina,


» Post actualizat in 17 May 2016 12:27

cati km va tine pe voi setul de placute spate? la mine la max. 10000 km se vor schimbate

 

aprox 18.000 km si inca nu se cer schimbate ...


» Post actualizat in 17 May 2016 12:30

.
Stie cineva cum este cu garantia extinsa? Mai am vreo 3 saptamani si trec 2 ani de cand am cumparat motorul si vreau sa imi extind garantia la ea. Citeam pe undeva, pentru masini ce e drept, ca trebuie facuta cu vreo luna sau doua inainte de expirarea celei vechi, e adevarat? Mersi.

 

http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/extindere-garantie/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

multumesc de urari,

 

astazi am facut curat prin curte si am tras o spălare și la motor.

 

Intrebare: am vazut pe youtube un filmulet acum ceva timp cu o banda textila/sistetica care se aplica pe mansoane. Ingroasa putin manerele, transfera caldura de la ele si ofera un grip mai placut. Stiti cum se numeste ?!

 

post-27347-0-12560500-1463508769_thumb.jpg

 

post-27347-0-07019000-1463508778_thumb.jpg

Editat de zyonbv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite aici... si nu sunt toate in poza. Si nici nu poti spune ca n-ai fost invitat

 

attachicon.gif20160514_093136.jpg

True, my bad :( Timpul liber arza'l focu... cand pot eu nu pot altii si invers :) Da ne gasim noi la o turica. Curand sper.

 

Ce luati la voi ca trusa de reparatii in caz de pană,caci sprayul cu spuma am inteles ca e bun numai in caz de pori la cauciuc si nu sunt prea eficiente

Tot kit ca cel al colegilor de mai sus, cu snur si cartuse de co2. Nu l-am folosit la mine dar l-am folosit la altii si a fost ok. Oricum, cu siguranta suficient cat sa ajungi la o vulcanizare.

 

cati km va tine pe voi setul de placute spate? la mine la max. 10000 km se vor schimbate

Primul set cred ca tot in jur de 10k m-au tinut si pe mine. Al 2lea cred ca vreo 20k. Sa vedem daca al 3lea duce 30k :D

 

 

De prin weekend, fugeam de ploaie.

 

DSC03214_fb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

multumesc de urari,

 

astazi am facut curat prin curte si am tras o spălare și la motor.

 

Intrebare: am vazut pe youtube un filmulet acum ceva timp cu o banda textila/sistetica care se aplica pe mansoane. Ingroasa putin manerele, transfera caldura de la ele si ofera un grip mai placut. Stiti cum se numeste ?!

 

A mea cred ca are doi ani de cand am spalat-o ultima oara... Jante asa curate doar cand era in garaj la dealer...

 

Handlebar tape?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

multumesc de urari,

 

astazi am facut curat prin curte si am tras o spălare și la motor.

 

Intrebare: am vazut pe youtube un filmulet acum ceva timp cu o banda textila/sistetica care se aplica pe mansoane. Ingroasa putin manerele, transfera caldura de la ele si ofera un grip mai placut. Stiti cum se numeste ?!

:)

am auzit ca la bmw nu ii sta bine curat.

:P

legat de banda cred ca era vorba despre banda (grip?) protectie rachete tenis (gasesti la magazine de sport/decathlon sigur)

nu cred ca sunt scumpe si probabil ca merita incercat.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la acel tip de banda ma refer. Dar este una dedicata motocicletelor. Am vazut-o la un brand de accesorii dar nu era foarte cunoscut gen Touratech.

 

Legat de motocicleta, are cineva un ICOM D pana imi vine al meu? Sa fac o diagnoza si update la ultima versiune la fiecare modul. A pus cineva ceasuri de la modelul 2008 pe 2004 ? As incerca un retrofit pentru consum instant si ce mai ofera ceasurile noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa clipeasca ca le modific VIN ul si nr de km in eeprom. Si o sa le codez pe motor.

 

Ma ocup in timpul liber de retrofituri la masini BMW. O sa va pot ajuta si cu update uri la toate modulele, cine doreste.

 

@andrei, e posibil sa mearga si aia. O sa fac un test si revin cu feedback.

Editat de zyonbv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...