Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Method, vezi ca la AR trebuie sa mai ai vata in plus, canistrele sint ovale, vata din kit nu va umple tot golul. Si daca lasi spatii goale, vata se va dezintegra repede, plus ca se va auzi mai spart decit daca ai umple complet spatiul. E verificat de mine. Poti folosi sa umpli spatiile goale , vata de la izolatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!apar si eu cu o intrebare:se poate modifica afisajul la r1?adica sa arata mai mult de 299 km/h!am vazut mai de mult pe youtube pe un r1 ca arata 308.intreb ca idee nu ca as merge cu aceste viteze!asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar crezi ca exista vreun R1 care depaseste 299km/h pe strada? Ieri ma uitam prin sertare, R1 cu care am fost la Dyno a scos pe stad maxim 292km/h, cu pinioane stock, care pe strada, din cauza rezistentei aerului, sint imposibili de atins. Poate daca ai vintul care bate din spate. R1-urile mai vechi, nici macar nu se apropie de 285km/h -viteza reala(pe strada).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Jagi o sa vad,da,bag vata de izolatii la o adica.

Frumoasa completare in legatura cu izolatia de la tobe, mie dupa vreo 5000 de km se auzeau mult mai spart decat la inceput. Si cand tai sudurile sa nu tai prea mult, si nici sa nu scurtezi tobele, eu am facut "greseala" asta. Cand le tai vin foarte aproape de codita si stop si o sa se topeasca garantat, mie la sf de sezon nu mai mergea bine stopul si era afumat maxim :) . Si poate cel mai important lucru este la sf cand pui niturile, sa le pui bine pentru ca au dat vreo 2 3 in plus la kit si alea sunt speciale oarecum. Cele din comert in 20 de minute daca mergi mai tare si se incalzesc tobele se desprind si incep sa vibreze oribil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiatule,tu nu prea esti normal

Pai nu iti raspunsera oamenii foarte clar ca r1 nu mere la vitezele alea?De unde 300?

A,sau vrei tu sa-ti afiseze 300 sau ce?Ii faci resoftare ca sa ii scoti limitarea si ii pui pinion mai mic si banuiesc ca iti va afisa.Si ce daca iti va afisa,care e treaba?Nu pricep.

Vrei sa devii vreun zeu de youtube sau cum?

Astea sunt copilarii,de-astea pt baietei de 18 ani jumate

 

omg,300 iti dai seama ce chestie ti-a afisat "are 300 in bord",wow,s-a bashit mireasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiatule,tu nu prea esti normal

Pai nu iti raspunsera oamenii foarte clar ca r1 nu mere la vitezele alea?De unde 300?

A,sau vrei tu sa-ti afiseze 300 sau ce?Ii faci resoftare ca sa ii scoti limitarea si ii pui pinion mai mic si banuiesc ca iti va afisa.Si ce daca iti va afisa,care e treaba?Nu pricep.

Vrei sa devii vreun zeu de youtube sau cum?

Astea sunt copilarii,de-astea pt baietei de 18 ani jumate

 

omg,300 iti dai seama ce chestie ti-a afisat "are 300 in bord",wow,s-a bashit mireasa

Si uite asa apar cei ca tine care incep sa vb mult prost si fara rost.eu am intrebat ca idee nu ca as merge cu asemenea viteza!si tot ca idee ptr tine nu sunt un zmeu si nici nu vreau sa ajung!credeam ca aici se discuta deschis si se da raspunsuri la intrebarile care sunt puse!daca vroiam sa vad cat prinde moto ii puneam gps,asta ptr cultura ta generala!daca nu vrei sa raspunzi strict la ce intreb nu raspunde!sunt persoane care sunt curioase daca se poate ce am intrebat eu....doar ca idee.nu toti sunt ''profesionisti'' ca tine sa stie daca se poate sau nu!asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.Nu ma intereseaza cu cat mergi,chiar nu e treaba mea.

Se discuta deschis,unii au anumite "curiozitatati" si pun intrebari,ok.

Personal mi s-a parut o intrebare prosteasca inca de la inceput,dar in fine,ok,ai pus-o,cei de aici ti-au raspuns la ea cred ca destul de clar si gata.

Nu inteleg de ce ai pus-o si a doua oara.

Chiar nu inteleg de ce mai insisti.

Salut salut.

 

In alta ordine de idei,pt Jagi,la un r1rn12 se poate pune qs cu rescrierea softului?Sau nu e ca la rn19?Adica daca vreau sa ii pun qs pot sa-l leg la ecu cum faceti voi?Sau trebuie sa iau qs cu modulul sau separat si nu mai umblu la ecu?

Si daca se poate,cum ar fi mai ok,care ar fi cea mai buna solutie?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge. Spuneai mai sus despre 1900ron cheltuiti, pac-pac. Eu, in locul tau, cheltuiam 150-200euro pe un ECU de 2004 resoftat sau direct un YEC, se gasesc in Italia. Am mers cu asa ceva, e diferentza de la cer la pamint, jar maninca. Nu e pierdut timpul, cauta si vei gasi. Se schimba motocicleta. QS, costa second, complet, cam 200euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca m-ai bagat in ceata.

Pai daca nu mere resoftat ecu-ul de 2004 cum se gasesc in Italia?

Si atunci qs cum sa cumpar,cu tot cu modul?

 

A,sau sa schimb ecu oem cu cel yec care are pregatire pt qs?Am inteles eu bine?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca m-ai bagat in ceata.

Pai daca nu mere resoftat ecu-ul de 2004 cum se gasesc in Italia?

Si atunci qs cum sa cumpar,cu tot cu modul?

 

A,sau sa schimb ecu oem cu cel yec care are pregatire pt qs?Am inteles eu bine?

te-a turmentat de tot.

 

iei ECU de 2004 resoftat si pui doar senzor QS, nu iei ECU de 2004 resoftat, cumperi si modulul (gen PC 3)

 

sper ca nu confund.

 

Salutare. Dezmembreaza careva R1 2001? O cutie de viteze ceva? Macar furca selectoare? Sare din a 2-a si cam e timpu de schimbari :))

cred ca-i cazul sa-ti schimbi motorul. :haha:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201547223782707&set=pcb.586072864817723&type=1&theater

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, sunt interesat de cateva piese, poate stiti voi ceva...

Caut cadru cu acte in stare buna si motor pentru urmatoarele modele de motorete:

 

- Kawasaki Ninja ZX6R 636 2003-2004

- Kawasaki Ninja ZX10R 2004-2007

 

- Yamaha R6 2003-2004 / 2005+

- Yamaha R1 2004-2006 / 2007-2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma iesirii la plimbare/alergat week-end-ul trecut cred ca ar fi util ptr unii care vor sa isi resofteze cdi-ul sa aiba o parere la cald despre acest lucru.

E vorba de o Yamaha R1 2009 (RN19).

 

1. Cel mai mare plus in opinia mea este faptul ca am modificat temperatura la care intra in functiune ventilatoarele. Se activeaza la 91 grade si functioneaza pana motorul ajunge la 83/84 grade. Vara prin oras cred ca vor merge intr-una,dar ideea e sa nu ajunga motorul la 114-118 grade

 

2. Frana de motor nu mai este violenta. Initial cand mi-a spus Jagi acest lucru m-a pus pe ganduri pentru ca sincer imi cam placea,dar am zis sa incerc. E cu totul altceva. Sub 4-5k ture functioneaza in mod normal, dar pe la 7-8k sau mai sus ea dispare, facand ca mersul pe curbe sa fie mult mai lin si fara conditia necesara (pana acum) de a mentine acceleratia constanta ptr a nu interveni frana de motor care sa dezechilibreze. Peste acest prag de turatii cand schimbi in treapta inferioara apare o frana de motor dar nu puternica. Cine vrea traditionala frana de motor de R1 schimba 2 trepte inferioare si are varianta clasica,cea care te duce la pragul de derapaj...

 

3. Puterea este livrata in intregime (nu mai sunt treptele 1,2,3,4 limitate) dar uniform, nu mai aparea acea explozie caracteristica modelului pe la 9-10k ture care sa lungeasca mainile

 

4. Se activeaza functia de quick-shifter. mai trebuie cumparat doar senzorul (eu nu il am inca). Mai multi prieteni mi-au spus ca pana sa ai asa ceva pe motor nu iti dai seama ce bine lucreaza,dar ca dupa ce pui iti pare rau ca nu ai facut-o mai devreme. Vom vedea...

 

5. Se poate seta ca bordul sa iti arate viteza reala in functie de anumite modificari la raportul pinion de atac/foaie spate

 

Toate aceste beneficii au si ceva neajunsuri de care mi s-a spus inainte, cum ar fi;

-trebuie folosita benzina cu cifra octanica mai mare (sincer nu mi se pare o tragedie)

-mi-a comunicat Jagi ca o sa creasca putin consumul (sincer sa fiu, nu am luat R1 ptr consum decent si cred/sper ca toti cei de aici gandesc la fel)

 

In incheiere nu pot decat sa spun ca a meritat aceasta modificare, cred ca se merita investitia si numai ptr punctul 1 (ajuta la cresterea duratei de viata a motorului).

 

 

Salutari si sa ne auzim numai de bine!!!

 

post-59882-0-04562100-1395856510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. Se activeaza functia de quick-shifter. mai trebuie cumparat doar senzorul (eu nu il am inca). Mai multi prieteni mi-au spus ca pana sa ai asa ceva pe motor nu iti dai seama ce bine lucreaza,dar ca dupa ce pui iti pare rau ca nu ai facut-o mai devreme. Vom vedea...

cand vin la Iasi, iti pot imprumuta QS-ul meu sa vezi cum se comporta, dar cred ca-ti trebuie unul care, odata montat sa ramana (setarile)

(sincer sa fiu, nu am luat R1 ptr consum decent si cred/sper ca toti cei de aici gandesc la fel)

o foarte mare parte se uita la consum. stiu o sumedenie de posesori de miare (nu neaparat R1) care se uita la consum.

 

P.S. poate ca as fi interesat s-o testez si eu pe a ta..... ca nu se stie cum imi schimb "orientarea" (dar nu ma gramesc si nici nu te fortez)

 

p.s. mai am 3 saptamani si vin acasa. am o curiozitate asa de mare legat de ambreiajul antihopping si QS... de numa' numa'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul creste daca se elimina din schema sonda lambda. Stock, sonda lambda influenteaza calculatorul pina cind deschizi gazul la 20%, dupa 20%, sonda nu mai lucreaza. La mers pe strada, 20% deschidere e mult folosita, si se poate fac economie, insa la plecare de pe loc, motoreta pierde din acceleratie.Daca doresti, iti pot activa sonda lambda si functionarea cu benzina de 95. Cifra octanica marita e doar daca vrei sa ai maximul de putere. Daca te poti lipsi de citva newtoni x metri si cai , se poate programa calculatorul sa mearga si cu benzina de 95, si daca esti in USA, si cu benzina de 87.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul creste daca se elimina din schema sonda lambda. Stock, sonda lambda influenteaza calculatorul pina cind deschizi gazul la 20%, dupa 20%, sonda nu mai lucreaza. La mers pe strada, 20% deschidere e mult folosita, si se poate fac economie, insa la plecare de pe loc, motoreta pierde din acceleratie.Daca doresti, iti pot activa sonda lambda si functionarea cu benzina de 95. Cifra octanica marita e doar daca vrei sa ai maximul de putere. Daca te poti lipsi de citva newtoni x metri si cai , se poate programa calculatorul sa mearga si cu benzina de 95, si daca esti in USA, si cu benzina de 87.

Pe mine nu ma deranjeaza momentan aspectele astea.

Ca si idee,care e faza la americani cu benzina de 87?

 

cand vin la Iasi, iti pot imprumuta QS-ul meu sa vezi cum se comporta, dar cred ca-ti trebuie unul care, odata montat sa ramana (setarile)

o foarte mare parte se uita la consum. stiu o sumedenie de posesori de miare (nu neaparat R1) care se uita la consum.

 

P.S. poate ca as fi interesat s-o testez si eu pe a ta..... ca nu se stie cum imi schimb "orientarea" (dar nu ma gramesc si nici nu te fortez)

 

p.s. mai am 3 saptamani si vin acasa. am o curiozitate asa de mare legat de ambreiajul antihopping si QS... de numa' numa'

Esti binevenit la teste! Nr de tel il ai... :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...