Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti! Mă tentează un R1 din 2003, e ceva la care ar trebui sa fiu atent in mod special când ma duc sa-l vad? Nu stiu nimic despre ele in afara de problemele legate de cutia de viteze. Multam!

ce probleme la cutia de viteze stii tu ca are acest model/an?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aceiasi prob ca la R6, din ce am mai gasit pe net, doar ca aparent, mult mai putin comuna. Mersi Jagi, o sa le verific. Nu ma astept sa mai fie suspensia absolut in mintile ei oricum, are 13-14 ani Mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adyfikus:detaliaza problemele de la oala.sunt curios daca am avut eu noroc cu al meu 2003(cu 60k km in bord).il detin de 5 ani si aproximativ 40k km si n-am avut nici cea mai mica problema nici cu cutia,nici cu oala,nici cu internele furcii(verificate si la etapa la rosbk de alti mecanici decat cei de la mine din oras).tind sa cred ca "problemele specificie" modelului se datoreaza doar lipsei totale de intretinere pe cele mai multe R-uri din perioada '98-'03,care stim prea bine ca au fost cele mai trase de par motoare din perioada respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adyfikus:detaliaza problemele de la oala.sunt curios daca am avut eu noroc cu al meu 2003(cu 60k km in bord).il detin de 5 ani si aproximativ 40k km si n-am avut nici cea mai mica problema nici cu cutia,nici cu oala,nici cu internele furcii(verificate si la etapa la rosbk de alti mecanici decat cei de la mine din oras).tind sa cred ca "problemele specificie" modelului se datoreaza doar lipsei totale de intretinere pe cele mai multe R-uri din perioada '98-'03,care stim prea bine ca au fost cele mai trase de par motoare din perioada respectiva.

 

intreaba orice mecanic..la miare se cam duc oalele de ambreiaj (defapt nu se duc,ci huruie usor la tras/lasat maneta de ambreiaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de "intreaba orice mecanic".credeam ca stii tu ceva anume.deci e "aproximativ" ce spui.miar,nemiar stii prea bine carei motorete ii huruie oala de o iau dracii(Hornet).eu n-am auzit ca oala de ambreiaj la 2003 sa fie o problema specifica.ce spui tu e valabil la 2004 din cunostintele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca nu sunt probleme tipice pt modelul asta. In afara de rebound-ul suspensiei, îmi mai recomandati altceva pt verificat? Plăcute, discuri, lant, ulei - astea sunt mai evidente, dar daca mai aveți sugestii, sunt binevenite. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca nu sunt probleme tipice pt modelul asta. In afara de rebound-ul suspensiei, îmi mai recomandati altceva pt verificat? Plăcute, discuri, lant, ulei - astea sunt mai evidente, dar daca mai aveți sugestii, sunt binevenite. Mersi!

 

Carenajul verificat pe interior (am vazut numai lipituri si tiganii )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tiganii si lipituri" am si eu pe Gremlin.stiam toata istoria ei de la primul proprietar pana la al 4-lea(da,eu am fost al 5-lea) si sincer n-am dat doi lei pe carenaj.cine vrea carene intregi sau lipite profi sa caute mai nou. :)) hai mai,pe bune?la babaciunile astea(in special "ier-oan") sa zici mersi daca o iei 50% buna mecanic.

» Post actualizat in 11 Jan 2017 09:48

@mistrekul:vezi amortizorul spate sa mai aiba ceva viata.tinand cont ca mobrele astea stateau mai mult pe-o roata decat pe doua,toate sansele ca amortizorul sa fie decedat.si vezi cum sta cu instalatia electrica pe sub saua pilot(au o "pricepere" unii sa cofetareasca de-ti vine rau).si acum punctual:1)furca verificata.2)dat un ochi pe la motor,radiator,tuburi(majoritatea sunt coapte si te trezesti ca-ti transpira/picuri/crapa).3)electric.4)amortizor spate.5)suduri/cadru.deci nu e mai special cu nimic acest model decat altele,doar ca in 90% din cazuri e mai rupt in dinti fata de alte consoarte din aceeasi perioada.bafta la cautari si nu te arunca pe "ieftin si bun".iti garantez ca asa ceva nu gasesti.si acum,ca nota personala,eu daca ar fi sa-l vand as cere o caruta de bani(evident nu l-ar lua nimeni) doar pt ca mecanic e impecabil.ma mir la fiecare km facut cat de bine poa'sa mearga,si in aprox. 40K facuti nu mi-a facut nici macar o surpriza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu informativ,cu cat se mai da un 2004?

Nu de alta dar ma gandesc sa ma relochez (ca tot romanu :P ) pe Anglia si nu are rost sa-l tin sub prelata sa stea degeaba pe al meu.Oi lua acolo ceva,desi nu prea ma mai trage gandul la miar...

P.S. E pe Candy Red,deci de mare angajament :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cu cat?cu cat le ramane la "maieu-ari" dupa o noapte de fite. ;) bani de mentosane din pacate."e batrane dom'le".ti-as lua-o eu,dar nu stiu negocia si stiu ce vinzi. :) tine-o sub prelata ca nu cere de mancare. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cu cat?cu cat le ramane la "maieu-ari" dupa o noapte de fite. ;) bani de mentosane din pacate."e batrane dom'le".ti-as lua-o eu,dar nu stiu negocia si stiu ce vinzi. :) tine-o sub prelata ca nu cere de mancare.

:D

Ai si tu dreptate.O sa vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De 8 sezoane de cind am cumparat-o, motoreta mea a stat iarna numai afara. Acum cca 10 zile, a inceput sa picure foarte putin antigel prin conducta care vine de la pompa de apa-ulei si iese afara prin baia de ulei, e conducta aceea subtire. A mai patit cineva? Si la 954 am avut scurgeri de la pompa de apa, tot iarna, primavara-vara nu iesea nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca la R1 n-am patit(deh,sta 12 luni in garaj sub bloc) dar patisem ceva similar la Hornet dupa vreo 2 luni de tinut in spatele blocului.i-am schimbat furtunele si s-a rezolvat problema. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 8 sezoane de cind am cumparat-o, motoreta mea a stat iarna numai afara. Acum cca 10 zile, a inceput sa picure foarte putin antigel prin conducta care vine de la pompa de apa-ulei si iese afara prin baia de ulei, e conducta aceea subtire. A mai patit cineva? Si la 954 am avut scurgeri de la pompa de apa, tot iarna, primavara-vara nu iesea nimic.

S-a uzat presetupa Bogdan. Conducta acea (reper 26) este calea de drenaj, daca una dintre cele doua etansari(ulei sau apa) sau distrus..ce curge sa iasa in exterior..nu in motor. Asta datorita faptului, ca la modelul tau pompa de ulai este in centru motorului...

post-15340-0-81328400-1486201296_thumb.jpg

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo, ai reparat vreodata o asemenea defectiune la Yamaha? Se schimba doar piesa incercuita si totul e in regula? Mai sper inca ca odata cu venirea caldurii se va etansa.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...