Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

R1 2006 normala are bascula mai lunga si mai rigida, e deja un mare up grade fatza de 2004 2005. O buba la modelul 04 05 e bascula prea scurta si prea flexibila, la curbe luate agresiv, bascula da de asfalt, la iesirea din curbe poti face foarte repede high-side.



Method, ce -mi arati tu par a fi sliderele ce se monteaza la prinderea motorului, nicidecum cele mai sus discutate.

 

Modelul 04 05 are gaura din mijlocul axului ce prinde bascula de cadru mult mai subtire decit cea din axul de la modelul 2006 2007 2008. La modelele 2006 si 2007 prin ax de baga un surub lung cu diametrul de 10mm, pe toata lungimea axului, de care se prind cele 2 slidere. La 2004 se poate face la fel, numai ca surubul nu poate fi mai gros de 8mm, din cauza micsorarii gaurii din axul basculei. 10MM diametru sint la limita, la o cazatura normala asigura protectia schimbatorului si a capacelor, dar trebuie inlocuit la fiecare cazatura surubul, acesta se indoaie serios. 8 mm diametrul, ar fi valabil doar la cazaturi de pe loc sau la viteze mici, pina la 30-40km/h, si fara denivelari in asfalt.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aham,am pricipit acuma,la ele ma uitam si eu,ca ei le zic frame sliders,dar nu intelegeam unde se pot insuruba,ca acolo e gaura,nu filet.Deci alea sunt de fapt cresh-paduri pt motor,tre sa caut altceva pe 8mm.

Mersi Jagi de lamuriri.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jagi :

Am gasit ceva ce mi se pare destul de destept : http://www.motovationusa.com/mvstore/scripts/prodView.asp?idproduct=246

(in poze sunt cele de langa scaritze)

Problema este ca sunt numai pt 2007-2008.

Deci sa inteleg ca nu merg la mine,pe 2004?E prea gros acel ax de otel si nu intra prin gaura de la bascula mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact. Nu stiu sigur daca se potriveste axul de la 2007 pe 2004. Sapa si tu, sau imprumuta un ax de 2007 si incearca, daca se potriveste ai cistigat. Exista la 2004 ca si la 98-2003, doar protectia care se monteaza pe ax in partea dreapta , doar atit.



/index.php?/topic/700761-yamaha-r1-2004/, uite-te la poze, vad ca are protectii la bascula.



A incercat cineva sa moteze intregul sistem de ambreiaj de la 2007 pe un2004? Capacul de ambreiaj 2007 se poate monta pe 2004, e mai adinc. Daca ar merge si ambreiajul complet, 2004 ar putea avea si slippery clutch, cu o investitie maxima de 200euro ambreiajul plus 100euro capacul. Sint o gramada pe ebay.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact. Nu stiu sigur daca se potriveste axul de la 2007 pe 2004. Sapa si tu, sau imprumuta un ax de 2007 si incearca, daca se potriveste ai cistigat. Exista la 2004 ca si la 98-2003, doar protectia care se monteaza pe ax in partea dreapta , doar atit.

 

/index.php?/topic/700761-yamaha-r1-2004/, uite-te la poze, vad ca are protectii la bascula.

 

A incercat cineva sa moteze intregul sistem de ambreiaj de la 2007 pe un2004? Capacul de ambreiaj 2007 se poate monta pe 2004, e mai adinc. Daca ar merge si ambreiajul complet, 2004 ar putea avea si slippery clutch, cu o investitie maxima de 200euro ambreiajul plus 100euro capacul. Sint o gramada pe ebay.

A incercat un amic de al meu sa puna pe un 2005 un ambreiaj luat de la mine. A zis ca nu e OK, nu se auzea deloc bine, avea o bataie ceva. Functionand pe a mea nu se auzea nimic dubios. Exact la partea cu slippery clutch se gandea si el mai ales ca intr-adevar, nu a avut nici o problema in a pune capacul...

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil, am in furca uleiul cu care a iesit din fabrica. Jagi, spuneai tu de ceva ulei si semeringuri bune. Care erau? Le-as cumpara acum sa le schimb pana vine primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o mare smecherie sa mearga ambreiajul de pe 2007 pe 2004.2004 cu slipper clutch ar fi beton,chiar trebuie asa ceva,pt ce eu personal tot timpul am palpitatii cand schimb din 3 in 2 la ture mai mari de 8000.

 

 

Cel mai probabil, am in furca uleiul cu care a iesit din fabrica. Jagi, spuneai tu de ceva ulei si semeringuri bune. Care erau? Le-as cumpara acum sa le schimb pana vine primavara.

Si eu as vrea sa-i schimb uleiul pt ca sunt in aceeiasi situatie.
Banuiesc ca ce e bun pt 2007 e bun si pt 2004?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca e bun, Alpha Racing, Germania, Ohlins. MaI cititi acolo viscozitatile. Trebuie mai subtire. Motul, care nu e recomandat, ca nu tine viscozitatea la temperaturi mari, ar fi 2.5W.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, merci!

 

In alta ordine de idei, m-am apucat in weekend sa montez acceleratia rapida. Mi-a luat 7 ore doar sa schimb cablurile. :-L La sfatul lui Jagi, am pus maneta de frana intre cabluri. Daca le puneam in sus, dadeau in carena frontala cand viram stanga iar daca le puneam sub maneta, loveau in ramair.

Cu inelul rosu montat (cel mai scurt) acceleratia e putin mai rapida decat cu mansonul de R6. Nu stiu cum e in mers pt ca n-am iesit cu ea. Asa ca daca cineva se gandeste la o acceleratie rapida, sa incerce prima data mansonul. E mai ieftin si poate-i ajunge doar acela.

 

post-28093-0-61039800-1384796840_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ba da, sunt 3, am pus-o pe cea mai scurta (cea rosie).

 

The XM2 throttle control is sold with 3 rings with the followings technical characteristic: the white ring with 55° opening for a normal guide, the red ring with progressive opening to 53° for a sporting guide and a green ring with 60°opening for a guide on the wet.

 

___________________________________________________

 

Pt ca tot e liniste in coltul nostru, iar in filmuletul de mai jos apar cateva R1-uri (inclusiv ale lui Cipri si George)...

 

 

:rolleyes:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce drumuri aveti ...circuit frate ! Abia astept sa va vizitez la anu` .O sa stau vreo trei zile in zona:)

Da` care-i faza cu masina de politie pe urmele tale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dupa cativa ani buni de cand am avut R1 ma gandesc sa-mi achizitionez din nou acest tip de motocicleta; ma intereseaza un sfat pertinent referitor la ce model sa iau in considerare, mentionez ca nu o iau sa ma dau pe circuit sau pe strada extrem, vreau sa stiu care este cea mai fiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca tot e liniste in coltul nostru, iar in filmuletul de mai jos apar cateva R1-uri (inclusiv ale lui Cipri si George)...

 

 

:rolleyes:

 

Pfff,chiar ca ce drumuri de toata frumusetzea.Frumos montajul,nota 15.Am devenit fan.

 

 

Salutare, dupa cativa ani buni de cand am avut R1 ma gandesc sa-mi achizitionez din nou acest tip de motocicleta; ma intereseaza un sfat pertinent referitor la ce model sa iau in considerare, mentionez ca nu o iau sa ma dau pe circuit sau pe strada extrem, vreau sa stiu care este cea mai fiabila.

Salut.Ce model sa iei in considerare depinde de buget.Cea mai fiabila,deh,cam greu de raspuns la intrebarea asta,depinde cum au fost intretinute.Daca ma gandesc obiectiv,cea mai fiabila probabil ca ar fi big-bang-ul (2009- ).

Dar probabil nu ai buget pt asa ceva,nu?Si in capatul de jos ar fi primul model (98-99) datorita si vechimii si problemelor pe la cutie,dar asta e relativ.Am tot auzit de probleme la cutie,dar pe net,am tot dat de r1 primul model si nu aveau probleme cu cutia.Depinde de forja pe care au luat-o ma gandesc...

Din exp mea si a celor de langa mine care au/au avut R1 : 2 prieteni,unul cu model 98 altul cu model 2000,absolut nici o problema de fiabilitate.Bine,la cea din 98 incepuse sa se cam gate ambreiajul si lantul de distrib cam facea galagie.Dar motoreta avea 53 de mii,si nu cred ca astea erau probleme de fiabilitate,era uzura normala,ca doar nu e masina sa mearga ambreiajul 250.000.

Inca un amic bun de-al meu,model 2003,cumparata de la un coxator de oras,de linie dreapta,luat si coxata de el in draci.No problem.Pe de alta parte,turata in rosu la o intrunire anul trecut,apa blana,a inceput sa bata.Vibrochen rupt parca a fost verdictul.Oricum,a schimbat motorul cu totul.

A mea,model 2004,(rn12 af.04-06),o am de aproape 4 ani,absolut nici un fel de problema.A,ba da,mi-a murit definitiv bateria - care era de cand era si motorul,adica 10ani :).Mai stiu pe cineva de pe langa mine care are tot rn12,o exploateaza la greu de cativa ani buni si n-are nici un bai cu ea.Deci recomand.Din '06 daca gasesti.

Modelul de dupa a mea nu-l cunosc bine,are indicativul rn19 (07-08),sunt mari schimbari fata de generatia precedenta,s-a trecut inapoi la 4v/cil,slipper clutch,variable inlet trumpets parca,ride-by-wire,foarte multa electronica.Dar sunt destui baieti aici care au si te pot lamuri.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de raspuns,prin 2008 parca am avut fabr.2003, vreau ceva mai nou, la maxim 5 ani dar cele dupa 2009 nu-mi plac la aspect, ma gandeam sincer la ceva 07-08 astea pe siteuri de afara sunt inca apreciate.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce drumuri aveti ...circuit frate ! Abia astept sa va vizitez la anu` .O sa stau vreo trei zile in zona:)

Da` care-i faza cu masina de politie pe urmele tale ?

Te asteptam, Levy! :hug:

Poza cu masina de politie e de la o campanie anti-accidente.

 

 

nu conteaza. important a fost ca l-a obtinut

De cand ma dau cu motocicleta, n-am primit nici macar o amenda de radar. Sper ca situatia sa nu se schimbe nici pe viitor. :rolleyes:

 

 

 

Pfff,chiar ca ce drumuri de toata frumusetzea.Frumos montajul,nota 15.Am devenit fan.

Multumesc! Sper ca la anul sa fac un montaj cu mai multe clipuri, nu doar poze.

Esti asteptat si tu sezonul viitor pe aici. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre cele mai reusite filmari ale voastre, e mare lucru sa vezi o mina de oameni care pe linga faptul ca impartasesc o pasiune comuna sunt nedespartiti si in viata de zi cu zi si fac tot posibilul ca la fiecare eveniment major sau putinele clipe de respiro sa se bucure impreuna si sa se sprijine reciproc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mersi de raspuns,prin 2008 parca am avut fabr.2003, vreau ceva mai nou, la maxim 5 ani dar cele dupa 2009 nu-mi plac la aspect, ma gandeam sincer la ceva 07-08 astea pe siteuri de afara sunt inca apreciate.

 

Modelul 07-08 (rn19) au cativa baieti de pe aici.Ei te pot pune in tema foarte bine.

07-08 sunt foarte "tunabile" pt circuit,in sensul ca poti modifica maparile,ai slipper-clutch,te poti juca cu ele pe multe planuri.Mi se pare o motoreta mai versatila,mai cizelata si mai controlabila decat modelul precedent.Ca putere insa sunt la fel,numai ca la rn19 poti pune puterea jos mai bine si mai eficient decat la rn12 care e putin mai razna :D

Fiabilitatea,daca au fost bine intretinute nu ar fi o problema la niciuna,numai ca rn19 fiind mult mai complicata ca electronica,normal ca exista un risc mai mare ca ceva sa mearga prost.

Mai documenteaza-te,mai vezi,dar parerea mea personala,daca ti-o iei de hobby,de mers lejer (bine,cat de lejer poti mere cu un r1),as zice sa meri pe modelul 04-06 (rn12),preferabil af.2006.

Daca vrei sa scoti untul din ea,si mai meri la un track-day la un circuit,07-08 e pt tine.

 

Multumesc! Sper ca la anul sa fac un montaj cu mai multe clipuri, nu doar poze.

 

Esti asteptat si tu sezonul viitor pe aici. :cheers:

 

Da,de mult tot am vrut sa incerc si eu odata Tihuta,au mers niste prieteni de-ai mei anul asta pe la voi,cred ca va cunoasteti (Alex,are un S1000RR) si a zis ca mai mere si la anul,sper sa-l insotesc si eu,pt ca drumurile alea sunt fantastice.

Numa bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule,inca n-am vazut montajul,dar la anul propun o miscare.facem filmarile frumos cu gopro-urile,le adunam toate intr-un loc si facem un montaj ultra-cuprinzator:) abia astept sa pun mana pe un calc sa vad si eu,dar ma gandesc sca te-ai ridicat la nivelul asteptarilor din nou:P

Si ca sa fiu ontopic,astept cu nerabdare sa-mi ajunga nou parbriz si cadru de bord,ambele chinezisme ieftinache.ca sa-mi pot da cu pararea daca merita sau nu sa dai bani muuulti pe aceste componente doar pt ca sunt OEM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule,inca n-am vazut montajul,dar la anul propun o miscare.facem filmarile frumos cu gopro-urile,le adunam toate intr-un loc si facem un montaj ultra-cuprinzator:) abia astept sa pun mana pe un calc sa vad si eu,dar ma gandesc sca te-ai ridicat la nivelul asteptarilor din nou:P

Si ca sa fiu ontopic,astept cu nerabdare sa-mi ajunga nou parbriz si cadru de bord,ambele chinezisme ieftinache.ca sa-mi pot da cu pararea daca merita sau nu sa dai bani muuulti pe aceste componente doar pt ca sunt OEM

Am avut eu parbriz facatura pe fosta R1, de aproape iti vine sa-i dai foc, nu vine nici un surub cum trebuie, are deviatii imense fata de liniile carenei si materialul in urma frecarii cu aproape orice material se zgarie. De departe arata bine. Pe motoreta actuala am parbriz de firma si diferenta este imensa, daca ar fi sa aleg as mai pune 50 euro si as lua unul original. Cadrul de bord nu ma pronunt ca nu am cumparat eu sa zic daca sunt probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...