Sari la conținut

Accident Grav Caransebes


motorangel
 Share

Postări Recomandate

Vorbesti ca un pieton si nu te inteleg....

Nu esti motociclist daca lasi pe cineva sa se suie in conditiile astea in spatele tau , esti un idiot caruia nu ii pasa decat de sine . Nu are ce cauta in spate si punct . Nici nu trebuie sa ne gandim mai departe cum ca 'Domle nu trebuia sa se suie' .

Fufele or sa existe intotdeauna si nu au nici o cultura ... Noi ar trebui sa avem cultura motociclismului , nu ele .

 

Dar , desigur , mai este si tipul de om caruia a trebuit sa ii dea Dumnezeu motocicleta ca sa vada si el femei ...

E , cu ala e mai greu - dar pentru genul asta nu imi fac griji , nu este motociclist dpmdv .

 

Nici macar nu am vorbit despre el ca fiind motociclist, nu-l consider ca fiind unul. Nu am vorbit ca un pieton, ci din punctul de vedere al unui pasager implicat intr-un accident, la randul meu. M-a salvat echipamentul atunci, desi multi amici radeau de mine ca ma "armez" ca pentru razboi, de-am ramas doar cu un semn. Ca sa vezi, acum nu mai rade nici unul. Si nici macar nu fusese vina motociclistului (deloc incepator) pentru accidentul cu pricina, dar m-am trezit bushita in contextul in care puteam mai bine sa nu ma sui, nu?

 

Am spus doar ca sunt amandoi responsabili pentru spinarile lor atunci cand se suie pe motor: ala de la ghidon si ala din spate. Ala din spate ca se suie fara echipament si ala din fata ca-l lasa sa se suie fara echipament. Consider ca prostia a fost de ambele parti, nici fatuca aia nu era brain damaged cand s-a suit cu el, avea puterea de judacata, fie ea fufa sau ne-fufa. Amandoi s-au bagat in tampenia asta, nu el pe ea si nici ea pe el. Eu asta am spus, ce era gresit acolo? Explica-mi, poate nu m-am exprimat corect.

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor nu mai vorbiti prostii!!! A fost un accident foarte grav, dar nu asa cum a-ti exagerat voi! Fata, Andreea, este in afara oricarui pericol, este constienta, are tija intr-un picior si alte cateva probleme dar nu asa grave si nicidecum piciorul smuls!!! Manu este un prieten foarte foarte bun de-al meu, am fost deja de 2 ori la el, dar nu voie la vizite pt ca este la terapie intensiva! In cursul zilei de ieri (cand familia a avut voie sa-l viziteze) si azi s-a miscat usor de cateva ori, pulsul a inceput sa ii creasca, ceea ce este un semn ca isi revine. Medicii au facut tot ce se poate, acum totul depinde de el sa iasa din coma ca sa poate sa intervina chirurgical iarasi!!! Manu suntem trup si suflet alaturi de tine!!! Speram si ne rugam pt tine!!!

 

Vorbesc zilnic cu familia lui manu si parintii fetei deci nu vorbesc prostii. Asta este situatia la momentul de fatza! Daca doritzi mai multe detalii sau schitza accidentului ma puteti gasii pe yahoo mess. la id: ionutz_roster

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ea va trai! URA! va face plaja in fusta lunga sa nu i se vada cicatricile de pe picior. e sublim. daca are putin noroc poate chiar va mai putea flexa genunchiul, chiar nu o sa se vada ca e oloaga (sau poate va ramane cu un picior mai scurt, dar e bine ca a supravietuit).

el e teribil: a dat in gaz prin oras cat a tinut, ce frumos se auzea toba in forja, cum falfaia tricoul pe spate, si mai sublim. 130km/h nu baga oricine, nu? trebuie nerv, motor potent, curaj cat china

toti sa fim piosi, sa ne rugam, sa nu zicem ceva de rau ca omul e pe moarte... sau poate nu

eu zic sa traiasca, sa se faca bine bine, sa ajunga acolo unde la dus daca scapi sapunul pe jos nu te apleci sa il ridici

mi-au placut mistourile de pe acest topic, zic sa o tinem tot asa, sa ne distram macar pe seama astora care fac sa parem la fel de idioti ca ei in ochii lumii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am sperat ca nu se va ajunge aici, desi am mai lasat un comment, nu prea s-a inteles;

 

 

asa ca voi aborda altfel: din respect pentru oameni care citesc acest forum....frate, daca e ruda, prieten cu voi...va rog shut up,

come on toti stim ce s-a intamplat 130 de km/h, este o cifra destul de mare.

 

atata spun si-au tras beleaua

 

nu incercati sa schimbati faptele

 

nu mai incercati sa ii scoateti basma curata, lasati faptele sa vorbeasca, va rog numai barfiti ...daca vreti sa faceti ceva sau cine doreste duceti-va si intresativa la spital s.a.m.d.

 

Va rog fara prostie si ipocrizie.

 

sunt bolnavi, sa se faca bine, sper sa se mai destepte dupa faza asta...ca norocu nu-i cu caru..se termina si ala...

 

Copii aveti grija.

 

Si pe prieteni lui, nu fiti rai, invatati din ce s-a intamplat. Au gresit nu aveti cum sa demonstrati contrariul.

 

Prostia, fitele si teribilismul se plateste.

 

sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am sperat ca nu se va ajunge aici, desi am mai lasat un comment, nu prea s-a inteles;

 

 

asa ca voi aborda altfel: din respect pentru oameni care citesc acest forum....frate, daca e ruda, prieten cu voi...va rog shut up,

come on toti stim ce s-a intamplat 130 de km/h, este o cifra destul de mare.

 

atata spun si-au tras beleaua

 

nu incercati sa schimbati faptele

 

nu mai incercati sa ii scoateti basma curata, lasati faptele sa vorbeasca, va rog numai barfiti ...daca vreti sa faceti ceva sau cine doreste duceti-va si intresativa la spital s.a.m.d.

 

Va rog fara prostie si ipocrizie.

 

sunt bolnavi, sa se faca bine, sper sa se mai destepte dupa faza asta...ca norocu nu-i cu caru..se termina si ala...

 

Copii aveti grija.

 

Si pe prieteni lui, nu fiti rai, invatati din ce s-a intamplat. Au gresit nu aveti cum sa demonstrati contrariul.

 

Prostia, fitele si teribilismul se plateste.

 

sa auzim numai de bine

 

 

Eram pe contul sotului, s-a logat urat ala si dupa m-am uitat eu pe forum.

Editat de LostInTranslation
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca familia este destul de constienta ce se intampla din punct de vedere legal, cred ca toata lumea este constienta de asta. Acum este important sa se refaca el, in rest toate trec... Si orice viteza ar fi avut, oricat de iresponsabil ar fi fost (pt ca noi, cei care avem motoare prin oras, si in general toata lumea, i-am spus de nenumarate ori, ca o sa-si dea si o sa-si dea rau). Intradevar a cautat-o cu lumanarea (mergand pe o roata, mergand cu viteza, facand figuri, si altele) dar nimeni nu merita una ca asta. Va rog terminati cu misto-ul, nu vrea nimeni sa-l faca sa para un inger, dar nici misto-ul asta ieftin nu isi are rostul la o situatie asa grava. Intre timp, din ultimele vesti primite, incepe sa isi revina, dar este inca in coma. Multumesc!

 

Andreea se simte bine si este in afara oricarui pericol! Va avea nevoie de niste interventii chirurgicale dar ne rugam sa treaca peste el cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in momentul de fata cel mai important e sa se faca bine. Amandoi! Ne rugam cu totii pt asta. Mai apoi, important e sa plateasca pentru ceea ce a facut. Lui, fetei si soferului in care s-a infipt si care isi va reveni cu greu din soc. Daca nu a ascultat de voi, prietenii lui, macar sa asculte de lege! Cum o mai fi si aia in tara asta, ca dupa antecedentele pe care le are, nu stiu zau ce cauta el pe soselele din oras calare pe motocicleta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si vina soferului, pt ca i-a iesit in fata, adica nu s-a uitat cand a vrut sa vireze la stanga intr-o intersectie si nu a accordat prioritate. Dar asta nu iarta viteza lui excesiva. Sa-i ajute D-zeu sa isi revina amandoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si vina soferului, pt ca i-a iesit in fata, adica nu s-a uitat cand a vrut sa vireze la stanga intr-o intersectie si nu a accordat prioritate. Dar asta nu iarta viteza lui excesiva. Sa-i ajute D-zeu sa isi revina amandoi!

Si totusi viteza i-a zdrobit. Daca o lasa mai usor -> soferul ii vedea la timp -> nu se mai intampla nimic. Degeaba l-or scoate pe soferul autoturismului vinovat d.p.d.v. legal, ca moral vina se imparte 50-50.

 

Ca om le doresc amandurora sanatate si minte mai multa pe viitor.

 

P.S. Nu vreau sa jignesc locuitorii din Caransebes, dar e un oras mic si inghesuit -> cand faci ture la viteze din astea, sa impresionezi fetitele, e doar o problema de timp pana cand se intampla beleaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce este mai grav este ca nu are carnet de conducere. Daca avea, se considera culpa comuna, fiecare isi suporta pagubele si nu se mai ajungea la o masura legala asa de severa (probabil dosar penal si inchisoare).

 

Si Caransebesul nu este asa mic cum pare, sau cum se aude, nu este de marimea oraselor Timisoara, Bucuresti... este poate cat 5% Bucuresti, dar sunt destule strazi lungi si late (pt cei care stiu: str. Libertatii -unde s-a intamplat accidentul-, str. Ardealului, str. Nicolae Balcescu, etc.) unde poti sa-l calci, daca vrei. Dar eu personal niciodata nu as merge cu viteza asta. Parerea mea, este ca daca chiar vrei sa impresionezi 'fetitele' mergi frumos sa te vada cand treci pe langa ele, eventual pui o toba Yoshimura, nu mergi cu 200 si cand treci pe langa ele nici macar sa nu-si dea seama ce culoare este motorul. In fine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus in necunostinta de cauza, am batut de destule ori Caransebesul (cu motorul sau masina). Oricum, faza cu carnetul lipsa il face din start vinovat moral -> nu avea ce sa caute pe strazi -> implicit accidentul nu se intampla. Rusinica. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor o mie de vorbe nu face doi bani acum,dar ce putem noi sa facem acum numai sa ne rugam sa se faca bine si el si fata si poate ca va invata ceva din intamplarea asta.Asa ca haideti sa fim mai civilizati si sa terminam cu mistourile,le doresc la amandoi multa sanatate si sa-si revina mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate!!!! :rusinica: Doamne ajuta sa nu se intample vreo nenorocire

 

Era vina motociclistului....masina avea prioritate...duminica trecuta ne-am intalnit mai multi intr-un parc... si a aparut si tipul respectiv cu moto..era o Vtr rosie... dupa cateva figuri nereusite unde am vazut cu toti ca nu e stapan pe moto..era sa pice... am ramas uimiti de prostia din capul sau....De paste trebuia sa fie o plimbare in grup...inainte sa urce tipa cu el...a fost atentionata de unul din grup "nu urca cu el ca nu shtie...." nici macar nu a clipit...a urcat.... erau 5 motoare... el a luat`o inainte.... nu s`a asigurat... a accelerat ..masina a iesit pe prioritatea sa...si s`a intamplat nenorocirea...mai multe detalii nu vreau sa dau pentru ca ...e destul de ingrozitor si asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schitza a accidentului, concluziile le trageti si singuri, si o poza cu emanuel (manu) si motorul, inainte de accident.

post-36949-1209674381_thumb.jpg

post-36949-1209674671_thumb.jpg

Editat de roster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima tinerilor si sper sa-si faca treaba politia...

Eu am pierdut zilele trecute pe cineva drag, din cauza unui sofer inconstient :rusinica: ...e groaznic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bou (cuvant urat) esti !!! Oamenii aia-s accidentati, tigan borit !

 

 

subscriu. desi baiatul a fost un idiot pt ce a facut, cei care isi bat joc de situatie sunt si mai si.

 

sunt chiar curios ce se intampla dpdv legal. chiar daca soferul nu a cedat trecerea... se pune problema urmatoare: la viteza care o avea manu, cum naiba sa il vada soferul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu. desi baiatul a fost un idiot pt ce a facut, cei care isi bat joc de situatie sunt si mai si.

 

sunt chiar curios ce se intampla dpdv legal. chiar daca soferul nu a cedat trecerea... se pune problema urmatoare: la viteza care o avea manu, cum naiba sa il vada soferul???

Nu suntem rai: doar ca ies pe strada si restul ma vad ca pe el, la fel de idiot. sau poate e bine sa-l face martir, erou, un adevarat exemplu. Daca nu ar fi nici un moment de glorie, atunci ar dispare si bravada. Sau sunt eu prea sofisticat.

Legal soferul nu are nici o treaba pentru ca a avut accident cu cineva care nu avea permis, deci nu este cazul nici macar de culpa comuna: vina apartine 100% motociclistului. Pe baiat il asteapta doua dosare penale cand isi revine: unul pentru conducere fara permis, altul pentru vatamare corporala grava (a pasagerei). Nu stiu daca poate iesi cu suspendare din ambele (sau amenda penala, ramane de vazut), dar sigur nu va pupa carnet prea curand (asta va avea grija politia sa nu primeasca).

Ce ma surprinde este nonsalanta cu care este privita pasagera: este clar ca nu a inteles ce face si a avut noroc chior ca nu a murit (era cu pletele in vant); dar operatiile pe care le va face vor lasa urme urate, si un picior schilod pentru o femeie... Privind de pe margine am senzatia ca femeia pe motor e un soi de accesoriu. Un top-case. Se sparge, luam altul.

Nu va suparati pe mine, dar cred ca ceva e gresit aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi viteza i-a zdrobit. Daca o lasa mai usor -> soferul ii vedea la timp -> nu se mai intampla nimic. Degeaba l-or scoate pe soferul autoturismului vinovat d.p.d.v. legal, ca moral vina se imparte 50-50.

 

Ca om le doresc amandurora sanatate si minte mai multa pe viitor.

 

P.S. Nu vreau sa jignesc locuitorii din Caransebes, dar e un oras mic si inghesuit -> cand faci ture la viteze din astea, sa impresionezi fetitele, e doar o problema de timp pana cand se intampla beleaua.

 

Culpa Comuna? Moral vina se imparte 50-50? Pentru ce? Pentru ca el nu avea carnet si zbura cu 130 prin localitate? Putea sa aiba carnet si de o mie de ani, la 130 in localitate e 100% vina lui si legal si moral si in fata cui vrei tu. De pasagera nu mai comentez nimic. Acolo poate sa fie 50-50.

 

Ba mai mult, soferul avea prioritate din cate spun cei care erau cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost si vina soferului, pt ca i-a iesit in fata, adica nu s-a uitat cand a vrut sa vireze la stanga intr-o intersectie si nu a accordat prioritate. Dar asta nu iarta viteza lui excesiva. Sa-i ajute D-zeu sa isi revina amandoi!

 

Amice,

 

In cazul asta, soferul auto este nevinovat!

 

Cand vii cu 130 nu te vede nici dracul..sau daca te vede, nu o sa isi dea seama ca vii cu 130. Mai bagi la belea si un sofer nevinovat pt ca legea e de cacao si da culpa comuna. Daca ai calcula timpul necesar pt asigurare + punere in miscare masina, ai vedea ca cel din masina vede un motociclist care vine spre el accelarat cam simultan cu zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..cel din masina vede un motociclist care vine spre el accelarat cam simultan cu zgomotul.

asta daca ar fi mers de 10x mai repede decat a mers in cazul de fata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...