Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

wow

zici ca e a mea leit cand era mica.

 

vrei sa stii cum va arata peste 13 ani?

 

that's Mara

209574[/snapback]

 

Am zis eu ca nu mai postez ca nu ma mai lasa matrix dar nu ma pot abtine:e superba, parca ar fi Ringo dintr-un film romanesc care mi-a ramas mie in cap si de atunci mi-am dorit asa mult Ciobanesc German.Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!!!!Si tu, bineinteles!!! :birthday: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu ca nu mai postez ca nu ma mai lasa matrix dar nu ma pot abtine:e superba, parca ar fi Ringo dintr-un film romanesc care mi-a ramas mie in cap si de atunci mi-am dorit asa mult Ciobanesc German.Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!!!!Si tu, bineinteles!!! :birthday:  :ok:

209860[/snapback]

 

povestea Marei.

 

nascuta pe 9 octombrie 91. a fost a 2-a pe teava "tunului". cum a iesit, enervata ca "afara" e frig si uscat, dar mai ales ca maica-sa a taiat orice incercare de subventie, a apucat-t cu toata nadejdea "pe aia grasa" (tzatza), si a supt cu sete din ea. a fost asa de inversunata ca nu-i dadea drumul nici in somn. dupa stafidirea "celei grase" a trecut la alta.

 

in fine a "luat-o" de cateva ori "pe coaja" (adica blanitza) din cauza obrazniciei bineinteles, mai ales ca ramasese ultima. nimeni n-o vroia. se juca toata ziua pana la epuizare dupa care cadea pe unde se nimerea si adormea.

 

destinul a facut ca intr-o zi un colonel de securitate sa o cumpere pentru secretara lui, stiind ca acesteia ii placeau foarte mult cainii lupi. aproape o saptamana a avut domiciliul stabil la aceasta acasa pana cand in lupta pentru putere a zgariat-o pe fatza pe fata acesteia (3 ani). mara (pe atunci "lady"), a parasit definitiv locuintza cu destinatia: soferul securistului unde a petrecut inca o spatamana. domiciliul l-a avut in wc-ul acestuia. parea ca viata e din ce in ce mai grea.

 

eu, lucrand atunci la o firma romano-americana cu secretara, auzind povestea, stiind ca mandra mea vrea un caniche pitic (lol), am inceput pregatirile.

in 2 zile o luam in brate din wc-ul companiei, si cu microbuzul aceleiasi firme o transportam acasa ingandurat de cat de mare poate arata un catel la 2 luni jumate.

mara a atins familia care nu a mai renuntat la ea, familia care in toate deciziile importante a tinut seama intai de caine, la 30 dec 1991. (pentru acest motiv masina a luat locul motocicletei)

 

cu toate ca nu-i place in masina (face ca naiba, latra, musca scaunul, saliveaza, ataca masinile care vin pe contrasens, care depasesc), a fost tarata cu trenul la mare, cu masina la munte si la mare etc.

 

in sept 97, la 6 ani, mara decola de pe aeroportul otopeni cu destinatia vancouver, bc, cu o escala de 6 ore in amsterdam cu plimbare, apa, masa si joaca la hotelul destinat cateilor in tranzit din capitala olandei.

in 2000 mara mergea alaturi de parinti prima data cu 2 feriboturi si van-ul cumparat expre pentru ea catre o insula mica din pacific pentru un concediu de 1 saptamana. au urmat clipe nu tocmai placute in 2000, cand s-au descoperit niste umflaturi la o tzatzica si a trebuit operata. avea 9 ani. s-a constatat dupa operatie ca galmele erau de natura canceroasa si totul este curat, lucru dovedit ulterior. a urmat castrarea. ca urmare a faptului ca ambii parinti au ramas fara slujbe, migrarea catre est s-a petrecut in februarie 2003.

cu un transport de mobila trimis inainte cu camionul, cu vanul plin de lucruri, si pregatit de iarna, mara a parasit vancouverul pe o temperatura de +12°C, pentru ca dincolo de canadian rockies sa intalneasca gerul napraznic al preeriei. -41 in prima noapte dupa un parcurs non stop de 1050km (dintre care 930km numai prin munti, cu urechea la posibilele schimbari de vreme). mara a trebuit sa suporte drumul de 7 zile (2 pauze, una din cauza vehiculului, alta din cauza vremii, -51°C, temperatura record)

 

in iulie 2004 mara a mai suferit o interventie medicala, tot in aceeasi parte a corpului, tot datorita a 2 noduli. de data asta nu s-au dovedit cancerigeni. interventia chirurgicala nu s-a efectuat decat dupa multe investigatii din cauza varstei. nu s-a mai pomenit ca un caine asa batran sa fie operat. de regula stapanii il omoara.

septembrie 2004 mara pleaca inapoi in romania cu alitalia de data asta. a fost ultima oara cand am folosit compania asta. pe o caldura mare, cainele a stat nemancat si nehidratat peste 17 ore, desi a avut o escala la milano de 2 ore.

octombrie 2004, mara revine cu lufthansa/air canada pe aeroportul din toronto de unde a fost dusa la locul in care traieste si acum fericita langa un parculet de marimea cismigiului cu rate, gaste, veverite si iepurasi.

in iunie 2004, pe cand imi asteptam mandra la masina sa o duc la servici, mara a avut o pareza. mandra a venit cu ochii in lacrimi, ca... "e ceva rau cu mara".

am lsat masina afara si am alergat acasa. ochii i se invarteau pur si simplu in cap, de ameteam eu, si nu-si mai putea controla 100% partea din spate a corpului.

 

am fost la spital la urgente. au spus sa asteptam. adevarul e ca desi ar trebui sa ma astept la ce e mai rau la 14 ani, nu vroiam sa accept.

mara si-a revenit in 3 zile aproape complet, iar dupa 2 saptamani sarea din nou ca o capra.

 

imaginea de mai sus este a marei dupa "stroke".

 

in august anul asta mara va experimenta pentru prima data viata la o casa cu o curte, pana acum traind numai in apartamente.

ea a fost unul dintre motivele casei, celalalt fiind, bineinteles, faptul ca "ma baby", "tsunami" (motorul), are nevoie de garaj.

 

si-o sa incalec pe o sea, si-i dau o goarna in cinstea marei si a voastra.

 

cezar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
curata shi cuminte  :crack:

 

417811523MunDUO_ph.jpg

 

tot ea:  :D

 

417811351EFNtpv_ph.jpg

 

417811096ceAzfJ_ph.jpg

doctorul la care am dus-o sa vedem daca e sanatoasa a zis ca e siameza, io zic ca e maidaneza

220067[/snapback]

 

 

sunt sigur ca in adancul sufletului ei se crede siameza

 

 

 

 

p.s. vezi ca nu pot sa-ti vad pozele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in final, obosita, a nimerit cutia cu nisip fara sa-i spuna nimeni unde e!!!

 

417811548eXJBNO_ph.jpg

vin shi pozele imediat, ca mi-au blocat linkul ashtia unde le stocasem

220079[/snapback]

 

 

X'ul ala roshu e pisicuta sau cutia cu nisip?!? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pisica mea incepand de ieri seara

 

gasita de cineva pe un camp

era putzin jegoasa shi plina de capushe!!!

 

i-am facut baitza shi am curatzat-o de parazitzi!!! :D  :crack:  :blbl:

031.JPG

220063[/snapback]

 

Ea macar a scapat shi de capushe shi de jeg... shi merita admiratia noastra!!!

Dar tuuuuuuuuuuu.... :( :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai asta, EU AM SCAPAT-O DE CAPUSHE SHI DE JEG!!!  :D  :crack:  :blbl:  :(  :)  :crack:  :nono:  :D  :moron:  :moron:

220150[/snapback]

ASHA E!!!

Insa capushele shi jegul s-au lipit de tine!!!

Fin'ca se simteau ca acasa pe tine!!!

Erau in elementul lor!!!

:moron: :moron: :moron:

Tot raul pisicutei... spre binele tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o corcitura de bichon cu terrier.

Nu stiu foarte sigur, asta e parerea medicului veterinar la care-l duc.

Oricum, nu ma intereseaza ce rasa e ca nu l-am luat pt pedigree :D

 

Pur si simplu il iubesc asa cum e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...