Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

Salut baieti, eram si eu in plimbare si mi se aprinsese becul de ulei, opresc, ma uit nivelul era sub minim, fiind langa carrefour baneasa intru si cumpar singurul ulei de motocicleta, am completat cam 200ml de ELF 10W-60. Ajuns acasa m-am uitat si ar fi recomandat 10W-40 :blink:, ceea ce cred ca a fost bagat la ultimul schimb dar nu stiu sigur, este vreo problema ca merge cu tipul asta ? Vad ca este full syntetic..tatal lor dar totusi sa nu fie Monsterul mai gurmand :huh:. Voi ce folositi la Monster cu ambreaj ud ?

post-68475-0-65670600-1344808203_thumb.jpg

Editat de ZYB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut baieti, eram si eu in plimbare si mi se aprinsese becul de ulei, opresc, ma uit nivelul era sub minim, fiind langa carrefour baneasa intru si cumpar singurul ulei de motocicleta, am completat cam 200ml de ELF 10W-60. Ajuns acasa m-am uitat si ar fi recomandat 10W-40 :blink:, ceea ce cred ca a fost bagat la ultimul schimb dar nu stiu sigur, este vreo problema ca merge cu tipul asta ? Vad ca este full syntetic..tatal lor dar totusi sa nu fie Monsterul mai gurmand :huh:. Voi ce folositi la Monster cu ambreaj ud ?

Eu folosesc 15w50 Motul 5100 si-l schimb la 5000km, majoritatea folosesc 7100 din ce stiu eu (mai scump, mai bun). 15w50 este mai gros si potrivit pentru temperaturile mari din vara. Pentru preturi bune il recomand pe Remus. Sa schimbi si filtrul de ulei daca schimbi uleiul si ar trebui sa o duci la un mecanic sa o verifice sa vezi de ce ti-a scazut nivelul de ulei. Uleiul se alege in functie de temperatura de afara, uita-te in manual, pag 49

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, eram si eu in plimbare si mi se aprinsese becul de ulei, opresc, ma uit nivelul era sub minim, fiind langa carrefour baneasa intru si cumpar singurul ulei de motocicleta, am completat cam 200ml de ELF 10W-60. Ajuns acasa m-am uitat si ar fi recomandat 10W-40 :blink:, ceea ce cred ca a fost bagat la ultimul schimb dar nu stiu sigur, este vreo problema ca merge cu tipul asta ? Vad ca este full syntetic..tatal lor dar totusi sa nu fie Monsterul mai gurmand :huh:. Voi ce folositi la Monster cu ambreaj ud ?

E normal ca dupa ce opresti motocicleta uleiul sa fie sub minim. TRebuie s-o lasi 30 min sa se scurga tot uleiul si apoi sa te uiti daca mai e nevoie sa completezi cu ceva.

Uleiul cumparat e bun pentru completari.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu uleiul am experimentat-o si eu acu ceva vreme. Problema a fost la sonda de presiune, am mai completat oricum sa fiu sigur ca e totu ok iar din cate am inteles de la Cristi si de la Andu, la motorete nu e ca la masina, ca atunci cand se aprinde becu rosu inseamna ca nu mai ai ulei, ci ca nu mai e presiune, nu mai e ungere, se intampla chestii nasoale in motor daca nu il opresti imediat si cauti buba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Derek - eu sunt unul din cei care nu ii recomand din cauza ca am avut cateva "incercari" de a cumpara ceva de la ei si am ramas impresionat cand au cerut niste preturi de 2 ori mai mari pentru componente decat le ofereau cei de la Metrotehnica, pe nou. Sunt alte persoane insa care nu au avut neplacerea asta si probabil care ii recomanda, dar poti rasfoii linistit forumul inapoi ca sa-ti faci o idee cam cine sunt ei etc.

 

@ borsulica - sa-l stapanesti cu placere si sa ai grija de el, frumoasa jucaria ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Derek eu mi-am facut revizia in primavara la DafWay + schimbat niste piese si s-a facut treaba buna si repede, motorul a fost gata chiar putin mai repede fata de estimare. Ce-i drept eu m-am dus cu toate piesele necesare, nu stiam daca au sau nu pe stoc ceva disponibil, deci nu m-am confruntat cu dilema preturilor. Pentru manopera in schimb mi s-a parut ca a fost cel putin rezonabil costul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Derek parerile sunt f impartite.

eu unu am avut nevoie de un ghidon pt monsterul meu si s-au miscat f repede baietzii.

 

trebuie sa precizez ca inca sunt multumit de ghidon =)) =)) =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai sunt in discutii cu ei, am sa revin cu pareri dupa ce termin.

 

 

Scaritele s-au vandut astazi persoanei careia ne-a rugat sa le rezervam.

 

De aceea te-am lasat in asteptare.

 

Avem insa scaritele si celelate piese de care esti interesat.

 

Asteptam un semn de la tine sau o vizita.

Editat de DAFWAY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silvik1313 nu te inseli, i-am dat PM lui lucas pt ca i-am mai raspuns la intrebare pe thread si nu a vazut raspunsul.

@Alexdimi ghidon original SH am luat cu 120 lei de la dealer (ciprian de la drobeta turnu severin) a doua oara am luat nou Barracuda de la Remus. Foarte multumit.

Zilele trecute am luat de la Alex - Dafway grupul de lumini stanga la 20 de euro de care sunt multumit in ciuda faptului ca flash-ul merge greu spre deloc, dar asa merge si al meu pt ca si al meu ca si cel de la Dafway este lovit in accident dar la mine nu mergea bine, claxonul si semnalizarea dreapta faceau scurt uneori. Grupul de lumini stanga la Ducati este ~750 lei, la el cu tot cu transport + ramburs a fost 130 lei ceea ce e foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silvik1313 nu te inseli, i-am dat PM lui lucas pt ca i-am mai raspuns la intrebare pe thread si nu a vazut raspunsul.

@Alexdimi ghidon original SH am luat cu 120 lei de la dealer (ciprian de la drobeta turnu severin) a doua oara am luat nou Barracuda de la Remus. Foarte multumit.

Zilele trecute am luat de la Alex - Dafway grupul de lumini stanga la 20 de euro de care sunt multumit in ciuda faptului ca flash-ul merge greu spre deloc, dar asa merge si al meu pt ca si al meu ca si cel de la Dafway este lovit in accident dar la mine nu mergea bine, claxonul si semnalizarea dreapta faceau scurt uneori. Grupul de lumini stanga la Ducati este ~750 lei, la el cu tot cu transport + ramburs a fost 130 lei ceea ce e foarte bine.

 

Problema cu flash ul a fost pusa in ecuatie inainte de tranzactie.

 

Se poate desface pentru a remedia problema.

 

Are momente cand merge si cand nu prinde .. in functie de factori externi ... sau "are sentimente".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

 

Am venit acum dintr-o plimbare la pas pe bd Brancoveanu si am vazut un accident moto cu un ducati monster negru(600 banuiesc- 2 discuri pe fata) cu nr de inmatriculare TL-...WTE. Nu-l cunosc pe motociclist, am vazut insa ca este bine, motorul este destul de putin sifonat, iar la fata locului era si politia si cativa amici de-ai motociclistului. In cazul in care vreunul dintre voi il stiti(personal nu l-am vazut pe la academie), dati un telefon, vedeti daca este ok.

Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu flash ul a fost pusa in ecuatie inainte de tranzactie.

Se poate desface pentru a remedia problema.

Are momente cand merge si cand nu prinde .. in functie de factori externi ... sau "are sentimente".

Am comentat eu ceva? Am zis doar ca merge greu, putea sa nu mearga deloc si tot nu mi-ar parea rau de tranzactia facuta, sunt multumit. Mersi.

 

Sanatate maxima si recuperare rapida riderului accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosteti personajul, sau poza cui apare peste tot pe facebook.

 

Blond...James Blond! :crack:

FAKE!! Are ambreajul strans. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...