Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Vizitator AdrianB1

Nu e nimic tare in asta, din cei 120 doar vreo 25 au fost prin padure, restul pe sosea sau pe forestiere plate. Bicicleta era cu roti de 26", dar nu conteaza prea tare. Daca o iei usor si faci pauze, faci lejer peste 100 km si pe MTB cu 25 km/h pe sosea, pentru mine e viteza optima - suficient de rapid ca sa nu stau prea mult in sea, dar suficient de lent ca sa nu obosesc excesiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hehe, cred ca te-am vazut azi pe la piata sudului. Nu ti-era frig in pantaloni scurti?

 

Io eram! Nope! Trebuie să coboare temperatura sub 10 grade ca să pun pantaloni lungi! :D Și chiar și atunci, dacă e soare, tot scurți!

» Post actualizat in 01 Oct 2015 19:58

Am o relație foarte bună cu frigul, sîntem prieteni vechi! post-7334-0-93986700-1443729469_thumb.jpg

 

 

;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Azi am văzut hidoşenia asta. Posesorul (un coafez de etnie îndoielnică) îmi explica că de-abia a adus-o din Germania, costă 2500 de euro second şi e pentru cățărări pe munte :lol:

 

Întrebarea mea este, unde anume şi în ce condiții este folosită o asemenea bicicletă?

 

P.S. mergea postată mai bine la FUN?

post-52708-0-36431800-1445082368_thumb.jpg

 

post-52708-0-24848700-1445082484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se catere el sanatos pe munte cu fat bike-ul lui, mie nu-mi plac si prefer traditionalele mtb iar despre pret nu mai spun nimic... este exagerat :D

Ce-i drept nu calarit niciuna pana acum, dar din ce am inteles de la posesori ai intr-adevar avantaje cand dai de noroi, zapada s.a.m.d, practic pentru situatii de genul au fost create.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

E buna pe nisip si zapada, are tractiune in conditiile in care cauciucurile normale (de max 2.5") se ingroapa. Pentru munte nu e buna decat daca asta inseamna la el sa traverseze Transfagaraseanul in ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

Da, mergi la un concurs de XC cu asa ceva si ai toate sansele sa ramai ultimul pe urcari si zone drepte si sa fii la paritate pe coborari. Fat bikes au cauciucuri de 5", nu de 2.8".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In SUA se merge la concursuri cu fatbike-ul sunt chiar si concursuri dedicate. Dimensiunile uzuale sunt de 4,8" si 4" pe jante de 559, adicatelea 26". Eu am amintit doar de un nou trend. pe jante putin mai late de 586 si 622, 27.5 si 29er. Adica dupa ce oamenii s-au dat pe fatbike-uri si-au dat seama ca o guma mai balonata este secretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da la concursuri dedicate sunt toti la aceiasi categorie.

Acum neah... sa ne ferim de polemica, fiecare cum prefera unii vor fat altii clasic altii vor trei roti... altii patru etc :peace:

O guma mai balonata este secretul, este nu zic nu dar pe o coborare ii vad sensul, pe un traseu de xc cum spunea si Adrian in postul de mai sus... comparativ cu roti clasice nu cred ca mai face fata, frecare si greutate in plus :)

Editat de DragosT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Acum ma uit pe Olx dupa o bicicleta de oras pentru perioada cat vin acasa in concediu. Pe langa asta mai am im plan si un Singlespeed, dar deja ma intrec cu gluma :)

 

Eu merg pe principiul, o motocicleta e suficienta. Am experimentat cu doua (motociclete! Obsedatilor) si una statea cam 90% degeaba. post-11570-0-53832900-1449687289_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mai bune erau patinele Luigi !!! eu am fost pe Snagov , gheata avea dumiica aproape un metro dupa o saptamana de ger , nu mai au pescarii scule sa sape pt copca !!! Vineri seara de la 10 te astept pe gheata la Cismigiu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Va salut. O sa-mi iau si eu prima bicicleta serioasa dupa un dhs si speram sa mi spuneti daca e ok alegerea facuta pt 1.83 , mers la plimbari pe dealuri o coborare doua la nivel hobby. Prin oras probabil ca nu e cea mai buna alegere (mers la munca din cand in cand aprox 4.5 km).

 

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-whistler-pro-29-20g-gri-negru-2016.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. O sa-mi iau si eu prima bicicleta serioasa dupa un dhs si speram sa mi spuneti daca e ok alegerea facuta pt 1.83 , mers la plimbari pe dealuri o coborare doua la nivel hobby. Prin oras probabil ca nu e cea mai buna alegere (mers la munca din cand in cand aprox 4.5 km).

 

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-whistler-pro-29-20g-gri-negru-2016.html

Este o bicicleta 29 -er foarte buna , important este sa alegi o marime potrivita pentru inaltimea ta .Pentru deplasari prin oras , poti inlocui cauciucurile cramponate si grele de 2,2 cu unele normale de 28 " x 32 sau 35 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

Foarte buna e mult spus, e o bicicleta OK, schimbatoare Deore fata si XT pe spate, manele Deore (merg, desi prefer XT), frane mediocre, furca decenta. Daca avea furca Fox si toata transmisia XT cu frane din aceeasi clasa era o bicicleta foarte buna, dar nu are toate chestiile asta.

 

Cauciucuri de 32 in nici un caz prin orasele noastre cu borduri si gropi, minim 35 sau chiar mai sus - ceva in genul asta la 1.6" e mai potrivit: http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/marathon-supreme.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Unde pot servisa o furca în bucurești în weekend? Ulei, arcuri, etc. Scoruri mai omenești avand in vedere ca toată furca mea face vreo 80 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea magazinelor velo au deschis si sambata, unele si duminica, inclusiv atelierul. Pentru o curatare si ungere usoara o sa te coste cam 40-70 lei, in functie de "renume". La magazinele bune e posibil sa lasi bicla acolo 1-2 zile pentru ca au destul de lucru.

Pentru ceva mai complex, garnituri schimbate in cazul in care sunt ciupite/crapate de la jambe cu zgarieturi prin care intra mizeria mai usor in mecanism, arcuri rupte sau decalite, uneori e mai bine iti iei o furca noua daca spui ca a ta e de buget :)

 

Acum, sfatul meu e sa o faci singur. Nu este nicio filozofie, daca ai o furca entry level iti ia maxim 20 minute sa o servisezi singur. Nu trebuie nici sa dai furca jos de pe cadru daca nu vrei sa desfaci pipa. Cauta o craca sau batator de covoare pe langa tine ca pui varful seii pe ea si astfel sa ai bicicleta suspendata la nivelul ochilor.

Iti trebuie vaselina, 1-2 imbusuri, o surubelnita si eventual un spalator de sticle sau bat lung cu o carpa legata cu care sa cureti interiorul. Poate si putin ulei sa torni pe bureteii circulari care sunt sub simeringurile de praf.

Ai pe net destule tutoriale, de ex.

 

Daca totusi vrei la service, iti recomand Veloteca, KeroBike, Mos Ion Roata sau Bicishop, au mecanici buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...