Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Din pacate lipsa de timp ma obliga sa vand bicicleta nereusind sa respect planul de a iesi macar o data pe saptamana. Pana acum am folosit-o doar in ziua in care am cumparat-o. Ce sa-i faci daca lumea se plimba iar tu esti prins la munca 12h pe zi in weekend :)

 

Pentru cei interesati anuntul e AICI, locatia Cluj.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe unde te duci si la cat pleci?

Krupp-ule, scuze, am ieÂşit de pe forum imediat ce am postat. Am fost pe drumul vechi spre PiteÂşti, pînă la Topoloveni, foarte prost pe porțiunea Bîldana - Titu, reparat în GăeÂşti, per total sînt 40 de km foarte obositori. Am mers cînd se putea mai rău, că am ieÂşit din oraÂş pe la 12 fix. Am făcut o medie de 27, deÂşi nu era vînt, dar aveam un rucsac de cca 5 kg în spate Âşi era o căldură înfiorătoare. Astazi pe la 6 m-am întors Âşi am reuÂşit o medie de 30, cu vînt din față, dar n-am mai avut rucsac Âşi temperatura a fost perfectă. Am dat tare chiar Âşi pe unde era stricat, doar vreo 10 km i-am făcut mai încet, cu cca 23-25 la oră. în rest am mers constant în 32-34. Încep să-mi reintru în formă, poate scap de rezervorul de bere care mi-a crescut în partea anterioară :laugh:

Oricum, e prima dată cînd la ora 10 aveam terminată prima sută de km Âşi aÂş mai fi putut face înca de două ori pe atît, nu mă simt obosit deloc, doar că nu mai am timp de încă o tură...

Toate bune! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sooo,vine concediul,si acum ca mi-am luat bicla noua,o sa fac o tura Buc-Chisinau cu ea.

tura va avea loc cam in 2 saptamani,asa ca daca aveti chef de o plimbare pana la vecinii basarabeni,anuntati.

Traseul,simplist vorbind, este Buc-Galati-Cahul-Chisinau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"maraton slick" de 1,35) sa fiu sincer: PE BICICLETA AM INVATZAT SA MERG PE 2 ROTI... ASA CA pentru mine bicicleta ramane "de baza" :)

 

 

 

si eu tot pe bicicleta am invatat sa merg pe doua roti........iar cand m-am plictisit de 2 roti am invatat sa merg doar pe o roata... :lol:

 

bicicleta mea o consider un moto enduro... rup dealurile cu ea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
a venit toamna, vreme numa' buna de biciclit. se baga cineva la o tura prin bucuresti sometime? mi-e dor de iesirile de acum 2 ani...

 

Mi-am luat si eu bicicleta sambata, si am biciclit 20 km pana acum!

 

Eu cu o prietena iesim, daca vrei sa vii si tu, da un semn pe pm. Ma gandeam prin Cismigiu si la un cico dupa in centrul vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte 49.9 km/h,la vale.Tu cum ai reusit viteza asta si cum de nu s-a dezintegrat bicicleta? :moto:

 

Poti sa prinzi destul, depinde de bicla, cauciucuri, rapoarte si / sau panta dar viteze de genul ala se prind in spate la o duba cooperanta... numai sa nu trebuiasca sa puna ala o frana ca esti dus pe copca :drink:

Mesaj completat

Si acu, ca sa raspund la intrebare... a prins 160km/h sus pe masina si mult mai mult cand a venit in cutie pe avion :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte 49.9 km/h,la vale.Tu cum ai reusit viteza asta si cum de nu s-a dezintegrat bicicleta? :lol:

 

Se putea vedea aceasta scena in Bucuresti, cu un tip pe o cursiera care cobora Calea Vacaresti ,impins din spatele seii, cu mana stanga de un altul cu un ETZ250. La 110 km/h nu mai era cazul sa pedaleze,"dadea in gol" :lol: Faza tare este ca la momentul desprinderii de cel care il impingea cu ETZ-tul (110km/h) cel de pe cursiera a trecut pe banda a doua pedaland "in gol" si depasind in scurt timp un taxi care avea cam 60km/h. Cred ca a fost o faza de filme SF pentru cel din taxi. Cel care a "participat" la obtinerea vitezei de 110km/h,cel cu ETZ-tul sunt eu. Tipul de pe cursiera nu avea permis moto dar si l-a luat la 41 de ani si merge pe un motor de 750 acum :drink:

La "recordul" acesta a mai fost prezent atunci si @cristache. Cursiera nu s-a dezintegrat :moto: dar nu este recomandata repetarea vitezei de atunci :lol:

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este viteza maxima atinsa pe bicicletele vostre? La vale,impins ,"la plasa" ,nu conteaza,doar care este viteza maxima atinsa. Am "participat" la atingerea vitezei de 110km/h.

Baietii astia faceau la sprinturile din oras, pe drept, cam 50-60km/h (cat ne-am putut da seama cand alergam dupa ei

 

Altii la coborare ne-au "facut" cu 80-90km/h (nebunie, si eu merg pe bicicleta dar nu as avea curaj sa cobor cu viteza aia o panta, taind curbele,etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii astia faceau la sprinturile din oras, pe drept, cam 50-60km/h (cat ne-am putut da seama cand alergam dupa ei

 

Altii la coborare ne-au "facut" cu 80-90km/h (nebunie, si eu merg pe bicicleta dar nu as avea curaj sa cobor cu viteza aia o panta, taind curbele,etc.)

 

Tare filmuletul! Ciclismul este cel mai greu sport sau unul dintre cele mai grele sporturi,oricum daca nu este pe primul loc ca sport greu,se afla printre primele 3 locuri. Stiam de mult asta.

Frumos filmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Aran, maxima obținută de mine prin forțe proprii pe plat = 56,5 km/h, pe coborîre = 70 km/h, dar mai puteam, loc nu mai aveam (raport 52/11), asta am luat-o de mai multe ori.

Mă mai laud Âşi cu alte "recorduri" personale: cel mai lung drum într-o zi: BucureÂşti - Cheia Âşi retur, de la Văleni am luat-o peste Dealurile Vinului, către Plopeni, total de 285 de km. Cea mai rapidă cursă în solitar: de la Dîmbul Morii pînă la Aeroportul Băneasa în 4 ore Âşi un sfert, medie de 34,5 km/h

Într-adevăr, ciclismul e un sport greu. Dar eu nu mă simt bine dacă nu pedalez măcar 20 de km pe zi!

Toate bune! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cicloburu,mergi tare ! :lol: cat despre 285 km intr-o zi jos palaria! eu maxim am mers 170 km intr-o zi si acestia facuti in "sistem hibrid" :drink: Bucuresti Targoviste Brasov ,returul intr-o alta zi Brasov-Bucuresti cu prietenul @cristache ,o bicicleta si o bicicleta modificata cu motor :moto:,trageam la pedale cu schimbul,cel care trecea pe bicicleta mergea "in plasa" celui cu "motorul".

Bucuresti-Snagov era ceva obisnuit ,imi amintesc ca prindeam autobuzul "rata" cu burduf :lol: si intram in plasa lui cateodata.

Cand eram pe motocicleta in afara orasului pe sosea ,daca nu ma grabeam si intalneam grup de doi ,trei ciclisti pe cursiere,reduceam la 40..50 , le faceam semn sa intre "in plasa" motorului si meregam asa cu ei :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă mai laud Âşi cu alte "recorduri" personale: cel mai lung drum într-o zi: BucureÂşti - Cheia Âşi retur, de la Văleni am luat-o peste Dealurile Vinului, către Plopeni, total de 285 de km. Cea mai rapidă cursă în solitar: de la Dîmbul Morii pînă la Aeroportul Băneasa în 4 ore Âşi un sfert, medie de 34,5 km/h

 

Stima noastra si mandria! :lol: :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, stați calmi, nu merg nici cel mai tare dintre bicicliÂştii pe care-i cunosc, nici măcar dintre motocicliÂştii-bicicliÂşti pe care-i cunosc... ci încerc să mă mențin într-o formă bună. Din păcate, burta de bere Âşi-a făcut apariția (deÂşi nu beau aÂşa multă) Âşi nu mai reuÂşesc să scap de ea. De fapt, asta e durerea cea mai mare. Mă simt într-o formă bună, dar la exterior apare alta... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...