Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

da ioane, e valabil si pentru tine. cand facem o liniuta urbana? i wanna introduce you to my yellow horse, an awesome fixie, called specialized langster new york.

Bre, de cand cu offizieru' m-am cam puturosit, mi-am iesit din "picior" rau de tot.. bisaidz, nu sunt biciclist de anduranta, al'fel aveam SI un fixie, si-ai fi putut fi mandru de mine! :laugh:

 

Ioane, dacă stai prin zona Secuilor-Cricovuri, cred că îți Âştiu motorul.

Eu ie ala.. :cheers: Nu circula multe F-uri rosii prin zona aia, desi mai sunt cateva mobrete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

analizez si scoaterea celei de pe fata, ca sa pot invarti ghidonul cand o dau pe-o roata.

Trage cablul prin gatul furcii, il bagi prin "headset" (faci unul special sau il anulezi) si il scoti pe jos, intre brate.

Daca ai ghidon d-ala cu nuca, nu merge :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Reqinu

ON : Daca tot suntem biciclisti si motoristi hai sa ne si strangem sa ne vedem la fata, o saptamana cu motor...o saptamana cu pedale, ca sa facem arogantza purtam echipamentu de motor pe bicicleta ( ca sa ne recunoastem :cheers:)))) )

 

OFF: reQinu*, pls

 

Salut si eu baietzii din zona Berceni, eu stau pe Brancoveanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbesti de fantana Florilor, inseamna ca suntem vecini.. :huh:

 

Da! Fantana Florilor , suntem vecini :cheers: si iata @Reginu Salutari! tot vecin :laugh:

Mesaj completat

Astea două sînt poze de la Cluj, nu-i aÂşa?

Da! Cluj :P Ma gandeam ca poate incerc varianta transportului moto cu suport montat pe masina :huh: tocmai am cerut pareri aici daca este/nu este buna optiunea aceasta.

 

/index.php?...p;#entry2602509

 

Mesaj completat

Rectificare,

nu @Reginu - @Reqinu

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@binox: Not likely, lucrez si uichendul asta..

 

Nenea cicloburu, LA MULTI ANI!! :D Sa'tz traiasca toate seturile de cate doua care'tz este dragi, atat seturile de doo roti cu tot ce sustin ele, cat si seturile de doo picioare, cu ce sustin ele!! :) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam fain!

ÂŞi mie îmi place pe curbe, nu doar la fîntîni, ci Âşi pe munte! De multe ori cobor mai repede ca mulți dintre motocicliÂştii pe care-i întîlnesc pe drum. Nu din cauză că aÂş fi aÂşa de bun, ci pentru că ei stăpînesc altfel hardughiile pe care le călăresc, în comparație cu "fulgulețul" meu.

 

Toate bune! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monster lounge teveu va prezinta ultima aratare video - plimbare biciclistica cu motociclisti: niculae (editor de imagini cu tricou rosu, in conditii motorizate calare pe bemveu geseu 650eu), fănuță (arhitect fara de constructii, dar dibaci la mesterit seveul din dotare) si eu (priceput la toate si la nimic, de fapt)

 

ps. sa dati cu urechea si pe versurile din cantecul de pe film.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monster lounge teveu va prezinta ultima aratare video - plimbare biciclistica cu motociclisti: niculae (editor de imagini cu tricou rosu, in conditii motorizate calare pe bemveu geseu 650eu), fănuță (arhitect fara de constructii, dar dibaci la mesterit seveul din dotare) si eu (priceput la toate si la nimic, de fapt)

 

ps. sa dati cu urechea si pe versurile din cantecul de pe film.

 

 

 

* foarte dargut! mai veau, mai ai? :laugh:

(si cantecelul e bestial!)

 

o poza de azi, de la plimbarica zilnica in parc (sau la piata):

post-17655-1285772383_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina toamna ce e acolo la tine bre. la noi inca is verzi frunzele.

 

* mie imi place verde!

mama lor de nemtzi! ...mereu ne-o iau inainte! :laugh:

 

btw., stii de ce sarbatoresc Oktoberfest in septembrie? ca vine frigul peste ei repede si nu mai pot iesi in costumele lor nationale la fest. ieri a fost singura zi cu soare din saptamana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pare deplasat dar mi se pare logic (nu e topic de vanzari dar e referitor la biciclete), am o bicicleta Sportler Rider 300 Boomer de vanzare la pretul de 200 de euro plus transport! Eu am doua biciclete si cu una dinte ele n-am ce face :laugh: , are 100 de km rulati in Romania e ca si noua!

si ceva poze cu bicicleta:

1.post-25613-1285837195_thumb.jpg

2.post-25613-1285837202_thumb.jpg

3.post-25613-1285837207_thumb.jpg

4.post-25613-1285837212_thumb.jpg

5.post-25613-1285837216_thumb.jpg

6.post-25613-1285837220_thumb.jpg

7.post-25613-1285837224_thumb.jpg

Detalii pe mess la IceLordHellFire sau tel 0744 47 53 52

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia, bun venit pe la taraba bicicliÂştilor! Frumoasă toamnă pe la voi p-acolo... Nici bicicleta nu e de lepădat!

 

Plecînd Âşi de la poza ta, m-am hotărît să readuc la viață bicicleta neveste-mii. E o "dameză" de vreo 40 de ani, poate Âşi mai babă, dar care a fost destul de plimbată, inclusiv de subsemnatul pe TransfăgărăÂşean. Am Âşi pus două poze cu ea pe acest topic. Între timp am revopsit-o, a mai fost resuscitată de vreo două ori, dar tot se simțea că îmbătrîneÂşte. Prin urmare, am ajuns cu ea la "spital" (adică ateler/bucătărie) pentru un transplant de organe! Am ajuns la concluzia că toate fiarele de pe ea sînt prea grele Âşi inutile Âşi, la inspirație după @monsteristu' Âşi Doru, m-am decis s-o fac simplă, cu pinion liber. Fixă ar fi fost deja prea mult, soției nefiindu-i prea comod. În această configurație însă, mi-a ieÂşit o bicicletă foarte drăguță, pe care nu mai trebuie decît s-o scoatem la plimbare! În urma transplantului am scăpat de vreo 3-4 kg de fier: angrenaj de fier cu două plăci, cu brațe de fier, pedale de fier, schimbătoare de fier, manete de schimbătoare de fier, nimic nu era de aluminiu pe ea. Am pus rulment de angrenaj Shimano, aproape nou, fără nici un pic de uzură, un angrenaj Shimano de MTB la care am păstrat doar placa mare de 44 de dinți, am păstrat pinioanele vechi, dar bune, deoarece am căutat să cumpăr un pinion liber pe filet, dar nu am găsit decît de BMX, iar acesta nu se potrivea cu lanțul Âşi placa mea de angrenaj. Ar fi fost o chestie extrem de costisitoare să cumpăr două lanțuri de BMX pentru a putea obține lungimea necesară, iar eu aveam deja un lanț bun, dar incompatibil cu pinionul liber pe care l-aÂş fi cumpărat. Singurul compromis pe care l-am făcut (în privința greutății mai ales) a fost păstrarea grupului de pinioane din care îl folosesc doar pe cel de 18. Dar, dacă voi găsi vreodată un pinion liber compatibil, schimbarea se va face extrem de simplu Âşi rapid. Una peste alta, sînt foarte încîntat de rezultat, am Âşi făcut o tură de probă cu "domniÂşoara", că doar am întinerit-o, aÂşa că sper la o toamnă lungă... Am făcut o poză de prezentare, dar următoarele vor fi făcute afară la plimbare. Prețul plătit pentru resuscitare: 35 de lei pentru pedale, restul fiind piese pe care le aveam prin casă, rămase de la diverse alte "proiecte" nefinalizate. Dacă aÂş fi cumpărat pinionul Âşi lanțurile, m-ar fi costat 200 de lei în plus, aÂşa că judecați Âşi voi dacă ar fi meritat...

Iată Âşi poza: post-7334-1286173040_thumb.jpg

 

Toate bune! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* fain projectul!

 

nenea cicloburul, daca sunt cuminte si aduc bomboane, ne faci si noua o mestereala la bicla cand viu acasa? ...de aia a lui fiu-meu zic... ;)

 

m-ai spart cum ai cioparit "vehiculul" sotiei. :P

pune-i un nume, ca asa nu se mai poate... oricum e unicat, da? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem meÂştereală, că avem Âşi scule Âşi pricepere Âşi plăcere de lucru la bicicloanțe... dar aÂş prefera să gust din vinul ăla pe care-l lauzi, în loc de bomboane ;) !

App, nu mi-ai zis de văr-miu, dacă-l Âştii...

Cît despre numele "cioperului", acesasta e o bicicletă AZUKI, nu cred că mai este vreuna pe la noi, aÂşa că ăsta-i rămîne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca s-a mai discutat, ca e prea lung topicul.

si eu am MTB acasa cu care ma mai dau prin oras sau pe drumuri forestiere, dar din ratiuni practice mi s-a pus pata pe o bicicleta pliabila pe care s-o pot urca prin autobuz/metrou. exemple ar fi : Strida (mi se pare cea mai misto), Mobiky sau ABike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemple ar fi : Strida (mi se pare cea mai misto)

 

Cuvintele sunt de prisos,iti transmit doar concluzia(in calitate de posesor):Este perfecta :P

+2-6

 

PS:Am dormit cu ea in pat in rodaj :)

PS2:Am fost pana acum cu ea la cumparaturi prin Unirii,Carreforure,Kaufland,Mall,Bodega :D ,fara grija de furat sau carat dupa mine,sublim.

PS3:O sa fac si eu un pictorial cu Strida mea(am facut o serie de modificari si accesorizari la ea).

Bafta ;)

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tytus

 

ce model de strida ai?

 

eu am fost la ei la magazin si am facut un test drive pe stradute pe acolo si mi s-a parut geniala !

merita diferenta de pret de la aia cu rotile de 16 inch (standard) la modelul sx (aia cu rotile de 18 inch) ?

 

@vis-a-vis

pai e simplu: vreau sa ajung repede undeva destul de departe de unde stau eu, dar nu am statia de metrou aproape de casa mea, si nici la destinatie statia de metrou nu e chiar unde am nevoie.

asa ma sui pe bicla, ajung la metrou in 5 minute (in loc de 15-20 pe jos), pliez rapid bicla (vezi filmuletele de la tytus) si o iau cu mine in metrou.

sau o pun in portbagaj la masina si o am cu mine pt incursiuni in zone aglomerate, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tytus

 

ce model de strida ai?

 

eu am fost la ei la magazin si am facut un test drive pe stradute pe acolo si mi s-a parut geniala !

merita diferenta de pret de la aia cu rotile de 16 inch (standard) la modelul sx (aia cu rotile de 18 inch) ?

 

@vis-a-vis

pai e simplu: vreau sa ajung repede undeva destul de departe de unde stau eu, dar nu am statia de metrou aproape de casa mea, si nici la destinatie statia de metrou nu e chiar unde am nevoie.

asa ma sui pe bicla, ajung la metrou in 5 minute (in loc de 15-20 pe jos), pliez rapid bicla (vezi filmuletele de la tytus) si o iau cu mine in metrou.

sau o pun in portbagaj la masina si o am cu mine pt incursiuni in zone aglomerate, etc

 

Eu am modelul Strida MAS,cu 2 viteze in angrenaj,i-am pus si rotiile de 18"cu gume slick :) (nu inteleg de ce nu vin stock) si este diferenta de dinamica reala(merita conversia fara discutii,dar mai multa grija pe ud/frig cu slikuriile),merg croaziera(fara efort) cu 25hm/h,mers sustinut super ok cu 30km/h,am prins 52km/h cu ea in coborare pe pod la Barbu Vacarescu(hard-core senzatia),ciclistica este mai ciudata datorita ampatamentului scurt(in 1 ora max m-am obisnuit total),dupa o sa iti placa mult,are reactii mult mai rapide fata de un MB.

Sunt 2 magazine concurente care vand Strida in Bucuresti(unii mai cu patalama,dar mai amatori tehnic si pe baza de service,unii mai adaptati realului,de unde am si achizitionat bicicleta).

Uite si un review aici(cu modelul standard):

http://www.freerider.ro/teste/test-bicicle...da-52-7783.html

A ajuns si trecut si desertul :P (iti e familiar cred....):

http://ragg.over-blog.com/photo-1398743-La...-dunes_jpg.html

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem meÂştereală, că avem Âşi scule Âşi pricepere Âşi plăcere de lucru la bicicloanțe... dar aÂş prefera să gust din vinul ăla pe care-l lauzi, în loc de bomboane ;) !

App, nu mi-ai zis de văr-miu, dacă-l Âştii...

Cît despre numele "cioperului", aceasta e o bicicletă AZUKI, nu cred că mai este vreuna pe la noi, aÂşa că ăsta-i rămîne!

 

* gata, nenea, vin sa fie! :crack:

vin cu el in noiembrie la usa. unde stai?

 

Azuki ...suna bine, de unde e bicla asta? ca nu ma prea pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...