Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

@b374 Contour HD 720 . Insa din cauza limitarilor impuse de youtube am preferat la unele sa alterez calitatea in avantajul cantitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Duminică, tură la Ruse Âşi prin împrejurimi. Cine doreÂşte să vină este rugat să mă anunțe aici sau pe privat pentru detalii.

Pecarea în jur de 8 din Berceni, întoarcerea pe la 20.

Toate bune! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

don't try this at home :D

 

scuzati offtopicul, dar mi s-a parut interesanta filmarea

Habar n-ai tu de cîte ori traversez oraÂşul exact aÂşa... :D :D :lol:

 

În altă ordine de idei:

Duminică, tură la Ruse Âşi prin împrejurimi. Cine doreÂşte să vină este rugat să mă anunțe aici sau pe privat pentru detalii.

Pecarea în jur de 8 din Berceni, întoarcerea pe la 20.

Toate bune! :moron:

Am fos duminică la Ruse. Drumul a fost OK, nici prea aglomerat, dar nici prea liber. Oricum, n-am avut nici o problemă de trafic. La dus am avut vînt din spate, ceea ce ne-a prilejuit atingerea unor viteze constante de 47-50 de km/h pe mulți kilometri, dar la întoarcere am avut vînt de față, care nu prea ne-a lăsat să depăÂşim 32-33 de km/h. Per total, o tură foarte plăcută, chiar dacă am fost numai doi oameni. O să pun Âşi cîteva poze, dar trebuie să le micÂşorez puțin, ca să iasă sub 2M.

Mesaj completat

post-7334-1284541601_thumb.jpgpost-7334-1284541648_thumb.jpgpost-7334-1284541665_thumb.jpgpost-7334-1284541681_thumb.jpgpost-7334-1284541699_thumb.jpgpost-7334-1284541717_thumb.jpgpost-7334-1284541735_thumb.jpgpost-7334-1284541752_thumb.jpgpost-7334-1284541768_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru tura! Tari pozele!

Din poza "008.Pe_malul_bulgaresc" inteleg ca cei de pe nava te-au rugat sa-i ajuti si ai trecut la un Halaj

Cu prietenul celalalt la pupa,cred ca ati reusit sa-l trageti pe "Vivaldi" direct la mal.

 

 

Halaj=Operație de tragere (cu oameni sau cu animale) a unei nave la mal sau în lungul unei căi navigabile. /<fr. halage

Mesaj completat

Halaj=Operație de tragere (cu oameni (pe biciclete) sau cu animale) a unei nave la mal sau în lungul unei căi navigabile. /<fr. halage

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... că nici eu n-am mai căzut de ceva vreme, să nu mă pască Âşi pe mine vreuna, că am intrat iar în formă Âşi nu prea îmi funcționează instinctul de conservare :D

 

...

 

Esti nebun.?.!.?.Vrei sa ajungi carne de mici? :D

Marcele, am comis-o marți. Am căzut la peste 40 de km/h. Am "prins" linia de tramvai cu roata din față Âşi m-am împrăÂştiat. În secunda doi eram înapoi pe Âşa. Urmările sînt două "arsuri", una mică pe genunchi, insesizabilă, una de vreo 10 cm2, care ustură puțin. Casca Âşi mănuÂşile m-au scăpat de alte bube.

Asta e prima căzătură în ultimii 4-5 ani, nici nu mai Âştiu de cînd n-am mai căzut... dar trebuia să se întîmple odată... :D

Toate bune! :moron:

Mesaj completat

Felicitari pentru tura! Tari pozele!

Din poza "008.Pe_malul_bulgaresc" inteleg ca cei de pe nava te-au rugat sa-i ajuti si ai trecut la un Halaj

Cu prietenul celalalt la pupa,cred ca ati reusit sa-l trageti pe "Vivaldi" direct la mal.

 

 

Halaj=Operație de tragere (cu oameni sau cu animale) a unei nave la mal sau în lungul unei căi navigabile. /<fr. halage

 

Halaj=Operație de tragere (cu oameni (pe biciclete) sau cu animale) a unei nave la mal sau în lungul unei căi navigabile. /<fr. halage

@Aran, mulțam de aprecieri. ÂŞtiam ce înseamnă HALAJ, dar e bine că ai explicat, că multă lume nu cunoaÂşte termenul, mai ales în varianta a doua, subliniată de mine... :lol:

P.S. Am impresia că sîntem sau am fost vecini prin Berceni. Eu stau peste drum de Selgros.

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

don't try this at home

scuzati offtopicul, dar mi s-a parut interesanta filmarea

 

E de coma, mai ales finalul... :moron:

 

 

1.Habar n-ai tu de cîte ori traversez oraÂşul exact aÂşa... :D

 

2.În altă ordine de idei:

Am fos duminică la Ruse. Drumul a fost OK, nici prea aglomerat, dar nici prea liber. Oricum, n-am avut nici o problemă de trafic. La dus am avut vînt din spate, ceea ce ne-a prilejuit atingerea unor viteze constante de 47-50 de km/h pe mulți kilometri, dar la întoarcere am avut vînt de față, care nu prea ne-a lăsat să depăÂşim 32-33 de km/h. Per total, o tură foarte plăcută, chiar dacă am fost numai doi oameni. O să pun Âşi cîteva poze, dar trebuie să le micÂşorez puțin, ca să iasă sub 2M.

 

1.Cu Uralu nu poti sa faci asa ceva! :lol:

2.Nu mai rasuci cutitu' in rana... :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost motociclist posesor de bicicleta.. :moron: Iar vineri o sa dau o fuga pana la Alba Iulia sa iau alta (pe-asta am vandut-o unui coleg).. ceva idei mai interesante de cum as putea s-o "agat" de offizier? Sunt vreo 350km, nu cred sa fie prea placut la intoarcere..

 

post-16760-1284622501_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioane, ca sa fii mai ingust, ai putea pune rotile pe lateral, ca niste coburi, si cadrul pe verticala legat pe un rucsac ce l-ai tine pe umeri.

M-am gandit la varianta asta, dar e cam dubios dpdv al rotilor, le fac muci daca le strang astfel pe suportii de coburi, chiar daca le protejez de zgarieturi cu niste carpe, ceva.. Ma gandeam cum sa le pun pe-amandoua pe-o parte, si cadrul pe cealalta, dar nu e foarte practica nici pozitia asta, ca furca aia e destul de lunga.. on the other hand, pot sa dau si furca jos, eventual, desi, fiind double crown, e umpiculescu mai dificil (daca nu e pe direct mount).. Eh, o sa vad la fata locului.. oricum ar fi, o sa fiu o aratare.. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai lega țoacla de motocicletă, cred că e bine să încerci să rămîi independent de ea. Să nu trebuiască să te dai jos Âşi să te incomodeze. Dă furca jos, că nu e mare filozofie, pune roțile pe stînga Âşi cadrul pe dreapta, cu deraiorul pe exterior (evident, nu uita izoprenul) Âşi strînge totul în limita elasticității. Încă o chestie, strînge ce e pe stînga separat de ce e pe dreapta.

Drum bun!

 

P.S. Mă întreb dacă nu ar merita Âşi topicul acesta să fie ridicat în grad, Âştiu eu printre moderatori pe cineva care "bicicleÂşte" Âşi ar putea să facă asta. Dar numai dacă "se merită" (mamă ce m-au durut degetele să scriu aÂşa... :moron: )...

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Reqinu

Salut, eu am tot fost cu bicla pe la munte gen downhill, asa m-am si incumetat ca si incepator moto sa-mi iau vaca africana, partea nasoala ca mi-am belit un menisc si niste ligamente si nu cred ca ma mai tine fizicu sa imi mai zdruncin creierii pe bicla, am incercat si cu africana pe munte dar e prea mare si grea, ma gandesc deja la o capra endurista, macar asa sa fiu aproape de padure, noroaie, pietre, radacini si sentimentu ala gen " am baut, am mancat si am f... da-i drumu la vale".

pedalez prin bucuresti, atat...doar pedala.

post-60115-1284769133_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cicloburu: Neica, am rezolvat mult mai simplu: curier.. mi-au luat 50 lei din Alba Iulia pana in Bucuresti, acu' o ora am intrat deja in posesiunea jucariei.. O sa revin cu poze ale noului monstrulet.. :P

 

Drumu' a fost FOARTE bun, desi obositor, n-am mai facut 700km intr-o zi de multicel.. In schimb, sunt fericit sa raportez ca pentru o portiune de autostrada in care am mers constant 110, cu reprize (dese) de depasiri in 130, offizieru' a papat numa' 3.9%.. Average-ul a fost de 4%, ceea ce e impresionant considerand ca ultimii ~100 km de autostrada am mers cu 130-140 constant.. Am regretat putintel ca am plecat (din obisnuinta) cu casca de cross, insa.. :laugh:

 

@Reginu: Frumos Norco-ul, pacat de el daca-l chinui doar prin oras.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liviu, asta e valabila si pentru Fred al meu? :laugh:

 

A propos: gentlefolks, meet Fred. Fred, these are my fellow bikers! :cheers:

 

post-16760-1284816179_thumb.jpgpost-16760-1284816186_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau peste drum de Selgros.

 

Da! :cheers: la vreo 2km. Eu ,la intersectia cu fantana arteziana ( in fine cand functioneaza).

 

"eu as fi mai categoric si as zice ca nu are rost sa te chinui cu o asemenea bicicleta prin oras... "

 

Foto,o varianta pentru evitarea chinuirii bicicletei,eventual si a biciclistului in oras.

Pentru calatoria caprelor enduro in drum spre munte poate vor transpune ideea si pe cursele de autocare.

post-56000-1284818143_thumb.jpg

post-56000-1284818156_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! :cheers: la vreo 2km. Eu ,la intersectia cu fantana arteziana ( in fine cand functioneaza).

Daca vorbesti de fantana Florilor, inseamna ca suntem vecini.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liviu, asta e valabila si pentru Fred al meu? :P

 

A propos: gentlefolks, meet Fred. Fred, these are my fellow bikers! :cheers:

Hi Fred! I'm "România Mare", and the big, fat, ugly guy who's killing me is "cicloburu". post-7334-1284888572_thumb.jpg

 

Da! :laugh: la vreo 2km. Eu ,la intersectia cu fantana arteziana ( in fine cand functioneaza).

 

"eu as fi mai categoric si as zice ca nu are rost sa te chinui cu o asemenea bicicleta prin oras... "

 

Foto,o varianta pentru evitarea chinuirii bicicletei,eventual si a biciclistului in oras.

Pentru calatoria caprelor enduro in drum spre munte poate vor transpune ideea si pe cursele de autocare.

Astea două sînt poze de la Cluj, nu-i aÂşa?

 

Daca vorbesti de fantana Florilor, inseamna ca suntem vecini.. :huh:

Ioane, dacă stai prin zona Secuilor-Cricovuri, cred că îți Âştiu motorul.

 

da ioane, e valabil si pentru tine. cand facem o liniuta urbana? i wanna introduce you to my yellow horse, an awesome fixie, called specialized langster new york.

Liviu, pe tine cine te-a convins să treci pe fixie? Doru?

 

 

@Reginu, nice "capra"!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nevoia m-a facut fixar. eu folosesc bicicleta mai mult in bucuresti. nu sunt dealuri in capitala, deci nu-mi trebuie pinioane si placi multe, la fel nici suspensii. mai nou, mi-am scos si frana pe spate, ca pot reduce dand inapoi din pedale. analizez si scoaterea celei de pe fata, ca sa pot invarti ghidonul cand o dau pe-o roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...